Pozitív 20-al befújtam a nyákot, de akármennyit világítom meg, nem látszik a mintázat, és a hívó is nullázza a lakkréteget. A lakkot nem régen vásároltam, tehát elvileg ez nem lehetne gond.
Ha valakinek van használható ötlete azt megköszönném!
Üdv: imati
Sziasztok!
Azt szeretném megkérdezni, a feketével rajzolt és írt dolgokat hogy lehetne leszedni a nyák tervről, úgy hogy csak a zöld nyák maradjon? Mert nyomtatni szeretném műnyomó papírra.
Köszönöm előre is a segítségegeteket!!!
Csaba
0
Szia!
Adobe Photoshop, zöld színszűrő, vagy paint, de az macerás.
Üdv: Jácint
0
Én már az előre lakkozott nyákot használom árban sem sokkal drágább és nincs ijen baj s ha van lézenyomtatód csak ki kell nyomtatni írásvtítő fóliára az egészet-megvilágítani-előhívni-maratni és kész mindez max 40perc
0
Nekem még ugyan nem sikerült olyan eredményt kihozni belőle, mint amit szeretnék, de valahol azt láttam, hogy alufóliára kell nyomni, de elég esélytelen, mivel begyűri. Ez a problem áthidalható úgy, hogy rácelluxozod egy sima A4-es lapra. Ugyanez a módszer használható nagyon vékony lapoknál is.
Szép napot!
Sanyika
0
Szia patiqs!
Az alufólia ugye vezető. Lézernyomtatóval nem lehet olyan felületre nyomtatni, ami elektromosan vezető a működési elvéből adódóan.
A műnyomó papír mellett a lézernyomtatóba való átlátszó fólia az, ami még megfelel a célnak, de az nem ugyanaz mint az alufólia. Talán ezzel keverted össze.
Egy nagyon jó leírás a témában:
http://cnv.hu/elektronika/elektronika_pcb.php
0
Miért is? Nem kötekedek. Kérdezem.
Kipróbáltam. Igaz, hogy meghajtogatta a nyomtató az alufóliát, de a festék ráragadt. Nyákot még nem csináltam belőle.
Szép napot!
Sanyika
0
Egy Canon IR1600-zal sikerült elkövetnem
Otthon van egy HP1010. Majd kipróbálom azzal is.
Szép napot!
Sanyika
0
Szia!
http://www.freeweb.hu/pa-elektronika/nyak_keszites.htm
A lap vége fele:
" Lehetséges lézernyomtatóval közvetlen a nyákra nyomtatni?
Nem! A nyomtató adta mechanikai problémákat leszámítva sem lehetséges ez, mert a nyákon lévő réz elektromosan vezető anyag. A lézernyomtató ezért nem tudja rá sztatikusan felvinni a tonerban lévő port. Síkágyas tintasugaras nyomtatóval már lehetne közvetlen a nyákra nyomtatni, de a tintasugaras nyomtatók festéke vízbázisú ami sajnos sem a vaskloridos, sem pedig a sósavas-hidrogén peroxidos maratásnak nem áll ellen."
Eddig én is úgy tudtam, hogy lézernyomtatóval/fénymásolóval nem lehet elektromosan vezető anyagra nyomtatni, de ezekszerint neked sikerült, ügyi vagy! :)
Ezen az elven viszont érdemes lenne egy régi lepukkant lézernyomtatót kibelezni és meghekkelni, hogy tudjon közvetlenül nyákra nyomtatni, így el lehet felejteni a vasalást és minden más nyűgös dolgot.
DM
0
Hello!
Olyan ember segítségét kérném, aki profi módon alkalmazza már a vasalásos NYÁK gyártási technikát. Most én is próbálkozom vele, mert SMD-hez kellene áramköri lapot csinálnom, és itt az eddig általam használt kézzel rajzolós lakkfilces módszer csődöt mond.
Jelenleg már órák óta áztatok pár darabot, de még mindíg tiszta szőr és piszkálni nem merem a maszk sérülékenysége miatt. Olvastam ebben a topicban, hogy fényes műnyomó papirt kell használni, az én sikertelemségem oka valószínű a nem megfelelő papir. Van műnyomóm is, a következő próba már azzal fog menni. Kérdésem az lenne, ha megfelelő papirt használok, mennyi a reális áztatási idő? További kérdésem lenne: Sósav és hiperol keverékével szoktam rezet maratni, ennek a löttynek ellenáll a fedőréteg vagy csak a vaskloridnak? A válaszokat előre is kösazönöm! Gábor
0
Szia!
Nem teljesen értem a problémádat. Tehát a papír feljött, csak a rajzolat "szőrös", azaz a festékbe papírdarabok ragadtak? Ha ez a helyzet, akkor ne törődj vele, marasd bátran.
Ha az egész papír hozzá van tapadva a nyákhoz, akkor óvatosan lehúzhatod. Ha jól megvasaltad, akkor a rajzolat ott marad. Ahol mégsem, ott utólag ki tudod pótolni filccel. A jó vasalás után annyira tapad a festék, hogy én néha körömkefével is meg szoktam dolgozni ott ahol nagyon közel futnak a vezetők egymáshoz.
Egyébként bár a műnyomó a legjobb, de más fényes felületű papír is bevállhat. Én is dolgoztam már fényes kartonlappal és egész tűrhető lett.
DM
0
Szia!
Úgy néz ki 4-ből 2 sikerült. Kicsit megdörzsőltem a kezemmel és kevés rost ugyan rajta maradt, de maratható. A selejten kipróbáltam a körömkefét. Ahol rendesen felhevült a festék ott tényleg nagyon jól tart, de a szőrőket ez sem hozza le. Arra valószínű csak a másik papir lesz a megoldás. A sósav teszt még hátra van sajnos... Az eredményt majd leírom.
0
Szia!
Elsőre egész jó arány a 2-ből 4, büszke lehetsz magadra.
A szőrökkel a festékben nem kell törődnöd, amint beleteszed a maratóba azonnal eltűnnek. Nyugodtan hagyd csak benne. A festék egyébként ellenáll a sósavnak is, marathatod bármivel ami jól esik. Az olyan szőrökkel ami nem a festékben van, hanem a rézen azt finoman kapargasd ki.
Sok szerencsét!
DM
0
mdecsi!
Sziasztok!
"2-ből 4, büszke lehetsz magadra"
Erre én is szeretnék büszke lenni! :-)
BigTom
0
Szia!
Sajnos a rézre lógó szörme és a nagyon kis térközök miatt csak az egyik lett használható, a másik tele van hidakkal. Mivel 2 kellene belőle ezért még most megnézem a másik papirral is mit ad elő. (Meg ha már feldúsítottam a decemberi löttyömet egy kis peroxiddal...)
0
Sziasztok
Én is béna vagyok.. évekig szenvedtem a P20-al.. nekem lejött, de mindig felemásra.. Vagy az egyik oldal volt jó, a másik nem, vagy mire lejött a másik is, akkorra az első része full lejött.. KO voltam..
Én vettem PNP kék fóliát.. drágább a papírnál... A4-es 400-500 Ft, de egy élmény vele dolgozni.. lézerprinter, rávasalod, s 10 mp múlva lehúzod a csap alatt :) TUTI megoldás.. A P20 áráért kapsz egy régi, de működő HP lézerprintert, s áldod a sorsot.. 1 nyák nem 1 nap száradás + előhívás + újrakezdés, hanem 10 perc alatt kész van minden.. szerintem megéri.. s ha ügyes vagy, akkor 2 sima IC láb között 1 vezetéket simán, 2 vezetéket meg ügyesen még el lehet vinni...
Nekem minden kisszériás igényemet kielégíti...
persze ha töb kell, akkor gyártatom.
Laci
0
bgsf
nekem még sosem sikerült a positiv 20-al nyákot készíteni!
próbáld ki a vasalásos eljárást. pcb express-sel megszerkeszted a nyákot, és lézenyomtatóval kinyomtatod 170grammos fényes műnyomóra, ezután a nyáklemezt megtisztítod, és a papírt ráteszed a nyáklemezre. aztán jó forró vasalóval elkezded vasalni, mikor a papír kicsit barna lesz akkor abba hagyod. megvárod amíg kihül, és vízbe teszed. leázik róla a papír, a festék a nyákon marad és lehet maratni..... a festéket maratás után súrolószerrel, de inkább aromás higítóval lehet eltávolítani. a hígító miatt a család káromkodni fog, ezért kint csináld :))
ha nem jó akkor korlátlanul ismételheted, és csak a papír veszik kárba, nem a drága fotólakk!
a positív 20 előhívója a nátriumhidroxid, de nehéz beszerezni, és hígabbra kell készíteni mint az előírás.
próbáld ki ezt a vasalásos teknikát, nekem elsőre sikerült!
0
Helló!
Ezzel az előhívatós módszerrel csinálnám, van mindenem hozzá, de lézer nyomtatóm nincsen, tintasugaras nyomtatóval nem lehet ezt előhívatni?
0
Szevasz!
A tintasugaras nyomtató festéke általában víz bázisú,ezt nem lehet vasalással áttenni a NYÁK lemezre.
A filmet viszont lehet készíteni.Nekem bevált a következő: fénymásoló papírra kinyomtatom a fólia mintát,majd ezt midkét oldalán jól lefújom szintelen lakkal,így pauszpapír szerű kinézete lesz.Függesztve szárítom,ezután már a víz se árt neki,s a szokásos módon fotózom.Egyébként az újságokból is kifénymásolom a paneltervet s a fenti módon elkészítve használom.
Ha vasalásos mód mellet döntesz kinyomtathatod tintasugarassal normál papírra,majd fénymásoltasd le műnyomó papírra (ezt neked kell vinni)nagyobb telítettséget választva.De így NYÁK-onként új másolat szükséges,estleg a hibás vasalást vagy leáztatást is "bele kell kalkuláni".
0
SZIA!
Kérdés a hogy milyen szinű a lakk mikor ráfujtad?
Lila vagy inkább barna ?
A lilás szinezetű friss lakk , kiválóan lehet vele dolgozni, a barna már régi , függetleül attól mikor vásároltad.Azzal már nehéz jó panelt készíteni.
Elvileg a flakonon rajta kell legyen a gyártás dátuma az a mérvadó.
Persze az is kérdés mivel világítod meg?
Príma paneleket csináltam anno napfény megvilágítással is.
Üdv.: Buksi
0
Helló!
Szerintem ne szenvedj vele már én sem teszem.
Veszel egy A4-es műnyomópapírt (15Ft) LÉZER nyomtatóval rányomtatod az ültetési oldalt (azért azt, mert szembe teszed a nyákra) és rávasalod (vasalóval).A LÉZER nyomtaó festéke (por) hőre meglágyul és mivel a síma felületű papír nem issza be, szépen átmászik a nyákra, ha kihült vízzel leáztatod (nemszabad letépni) és már lehet is marni.
Szerintem tökéletes!
0
Hogyan szárítod rá a lakkot,teljesen megszáradt?
Én egy rezsó felett mozgatom úgy negyed óráig,ha a szélét megkarcolom a lakk pattog,nem kenődik,már használom. Ha ilyenkor előhívnám (megvilágítás nélkül) a teljes felületen védene a lakk.Csinálj egy próbát,ha leoldódik,hibás lehet az előkészítés (pl.zsírtalanítás),túl tömény az előhívó (nátrium-,vagy kálium-hidroxid oldat),s végül a pozitív20.Ha így megvilágítás nélkül előhívva védett a lakk,akkor a következő lehetséges hiba a NYÁK film nem elég kontrasztos az UV fénynek,vagy a megvilágítás túl hosszú.
Egyébként a kellő vastagságban lakkoztad?Ha túl vékony az is lehet hiba.
0
Szia!
Én is gyártok nyákot.Valószínű, hogy a megvilágítás rövid. Én egy 125W-os higanygőz lámpát használok 30Cm távolságról és az üveglap 2 mm-es és kb 3,5-4 percig világítom meg.de elöte hagyom bemelegedni a lámpát.
A másik lehetőség, hogy az előhívó oldat túl tömény! Ezt úgy szoktam csinálni, hogy 2l vízben kb 1,5 evőkanál nátrium hidroxidot teszek a vízbe és jól felrázom, majd állni hagyom.
előhíváskor figyelem milyen gyorsan oldódik le a fotó réteg, ha gyors akkor vízzel kell hígítani, a hígítás elöt kiveszem a NYÁKOT mert különben leoldja a fotóréteget.
Ha van még kérdésed az E-mail cimem kmero@t-email.hu vagy ezen a fórumon.
0
Szevasz!
Normál esetben csak a "fénytkapott" lakknak kell lejönni előhíváskor.Neked az egész felületről lejön?(Tehát ha maratni kezded az egész felületen elkezdődik a réz oldódása?)
0
Hy.Az eljárás a köv.Tisztisd le a nyákot fémtisztára ,egyeletesen fujd be p20-al,száritás sötét helyen ,megvil.uv fénnyel teljesitménytöl függöen 2-5 perc,elöhivás nátronluggal,kb ennyi.Atty.
0
bgsf
teljesen kiszámíthatatlan a p-20 fotólakk!
szerintem maradni kell a vasalásos technikánál. ott nem sok a hibalehetőség.
én a szitázott eljárásra esküszöm, pedig kipróbáltam:
-tusrajz
-alkoholos filc
-p-20 fotolakk
-vasalásos tecnika
eddig a vasalásos volt a legjobb, de a szitázott sokkal finomabb rajzolatot ad, de a megvalósítás drágább, és csak sorozatgyártásnál éri meg!
a p-20-nál a NaOH töménysége a mérvadó, ha túl tömény akkor leoldja azt is ami nem kell! ha gyenge akkor meg fátyolos marad a NYÁK!
nyomdáknál kell venni ofszet lemez előhívó oldatot (tömény!) és ezt higítani a 10X(!)-re! így jó volt de nem mindig. ezért mondom azt hogy a P-20 nem megbízható.
nézd meg a weboldalamon: bgsf.eoldal.hu
0