You are here

Nyák lemez fotozás

9 posts / 0 new
Last post
napsugár2941
napsugár2941 picture

Sziasztok!
Szeretnék készíteni nyomtatott áramköröket.
Hallotam a münyomó papir, és a fotozás technologia felöl.
Van lézer nyomtatóm amivel esetleg foliára tudok nyomtatni, de nem tudom hogy milyen izzó, és milyen távolságra kell tennem a lemez és mennyi ideig?
A münyomó papír technologiai eljárást nem teljesen ismerem?
Elöre kösszönöm mindenkinek a segitségét.
Üdv napsugár

Comments
josef.48
josef.48 picture
*

Szia napsugár2941 !
Ha /fotoval/ szeretnéd késziteni keresd a Föoldal alján,ha ilyesmire gondoltál,egy példa.üdv.Jóska

File csatolás: 

0

uniman
uniman picture
***

0

webinas
webinas picture
*

Szia!
A két technológia teljesen más.
Levilágításnál fóliára nyomtatsz, és azt világítod rá a nyákra.
A műnyomó papíros az a vasalásos eljárás, azt SzBálint tökéletesen leírta.

Magam a vasalásos technikát használom, mert szerintem az az egyszerűbb, és tökéletes minőségben lehet nyákot készíteni.
Bár építettem levilágítót is egy régi A/4 scannerből, de még ki sem próbáltam, mert egyszerűbbnek tartom elővenni a vasalót, mint a szkennert, már csak a helyigénye miatt is :-)

webinas

0

SzBálint
SzBálint picture
****

üdv:kinyomtatod a papírra,ráteszed a tökéletesen letisztított nyákra és vasalóval rávasalod.A vasaló hőmérsékletét ki kell kísérletezned,utána langyos vízben leáztatod a papírt. A nyomtatott rajz rajta marad a nyákon.

Bálint

0

morfeus
morfeus picture

Szia!
Szerintem is ez az egyik leg egyszerűbb megoldás,ha van egy jó nyomtatója az embernek,természetesen a toner lehetőleg aránylag telel legyen.Ha elég tiszta a nyák és a hőfokot is belövi az ember mint írtad is akkor tökéletes nyákot lehet csinálni!Kb félórája csináltam egy két nyákot íme! :oke:

Üdv:morfeus

0

TAKLACO
TAKLACO picture

UDVOZLETEM

Talan meg annyit tennek hozza a ket csatolmanyhoz:a nyak lapot higito es szesz keverekeben feloldott gyantaval konzervaljuk megelozve ezzel a rezfelulet oxidallodasat.

0

Kari
Kari picture
*****

Sziasztok!
Ezt regota hasznaljuk, de nem szabad elfeledni, hogy ez mindeg is egy tapados bevonat marad, s igy a kartyakat csak az èleinèl foghatjuk meg-erhetünk hozzajuk, mert különben hamarosan igen randara tudnak/fognak koszolodni :-(
Ez sajna mèg a "Lötlack"-os lefujasnal is fennall, bar kevesbe veszelyes modon...
Kari

0

thanatos
thanatos picture

Szevasz!
Ha elfogadsz néhány gyakorlati tanácsot a fotózással kapcsolatban:
1.Első lépés a NYÁK-lemez előkészitése. Ez mechanikai megmunkálást (oxid-eltávolitást és polirozást) jelent, erre a célra remekül használható a Hiperdol nevű, finomszemcsés súrolószer, egy jobb sorsra érdemes körömkeféval, majd gondos zsirtalanitást jelent. Erre a célra én forró hamulugot - gyakorlatilag kálium-hidroxid, viszont ingyen van - használok, felforralom a löttyöt,a lemezt kb. 10 percre beledobom, majd hosszasan öblitem. Ha ekkor a viz egyenletesen nedvesiti a felületet, OK, ha nem, ismétel. Majd száritás 70-80 fokon, egy e célra átberhelt légkeveréses infra sütőben, kb. 3/4 óráig.
2. Ezután jön a fotolakk felvitele. Ezt lehetőleg pormentes helyen (részemről: fürdőszoba) kell csinálni. Én jobb hiján P20-as spray-t használok, ennek egy baja van: nem lehet vele teljesen egyenletes réteget előállitani. Ezért a NYÁK-ot a sarkainál szig.szalaggal egy gumi csiszolókorongra rögzitem, annyi lakkot fujok rá, hogy viszonylag egyenletes, vastag bevonatot kapjak, ezt kb 1/2 percig pihentetem, majd alacsony fordulatszámon néhány másodpercig "megcentrifugálom".
Az igy előkészitett lemezt a fent emlitett száritóban 2 órát száritom.
3. Megvilágitás: erre a célra egy 125W-os Hg-gőz lámpa kiberhelt és állványra szerelt kisülő csövét használom, 15 perces bemelegedés után az idő (25 cm távolságról) 3.5 perc (ezt sajnos kisérletileg kell meghatározni). A filmet 3 mm-es üveglappal nyomom a lemzhezs, az üveget 2 db. 2 kg-os súllyal szoritom le.
4. Az előhivással és a maratással kapcsolatban a P20 gyári leirása tartalmz adatokat. Én nátrium-hidroxid helyett 8%-os lefolyó-tisztitót használok (voltaképpen ez 98%-os NaOH, némi NaCl szennyzéssel, ami nem zavaró, viszont olcsón beszerezhető).A maratáskor az oldat hómérséklete kritikus: ha tűlmelegszik (magától!), képes tönkretenni a rajzolatot, vagy rondán alámar.Ilyenkor kevés vizet kell utána tölteni.
5. Maratás után gondos öblités, majd a filmréteg eltávolitása (körömlakk-lemosó), száritás, védőlakk (eseteben nitrolakk) felvitele - és kész is!
Ezzel az eljárással egészen jó minőségű NYÁK-okat lehet csinálni. Van sokkal profibb módszer is: ónozott, lyukgalvanizált panelt is lehet házilag gyártani, ennek viszont a beruházás-igénye nagy, ráadásul a szükséges vegyszerek némelyike is csak lopás útján szerezhetó be, kereskedelmi forgalomban nincs.

0

Sponsored links