You are here

Olvadó (biztosíték) ellenállás működése

8 posts / 0 new
Last post
PushyG
PushyG picture

Kedves Hozzáértők!

Szeretném tisztázni, jól értem-e ennek az alkatrésznek a működését.
Net-en próbáltam megérteni: Van egy ellenállás értéke és egy teljesítmény értéke. amíg az átfolyó áram nem haladja meg a korlátot, addig áram korlátként működik. Amikor meghaladja a teljesítmény értéket, akkor kiolvad, megszíktja az áramkört.
Nos, adott pl. egy 470ohm, 1/4W-os olvadó ellenállás. Az R=U/I valamint a P=U*I képletekből egymásba helyettesítve (I=négyzetgyök alatt(P/R)) nekem kb. 23mA jön ki. Tehát, ha 23mA-nél több folyik át az ellenálláson, akkor az kiolvad. Ez így igaz? Jól gondolom?

Ez azért érdekes, mert egy konkrét javítás során meg tudom mérni az áramkörben folyó áramot, és ezzel ellenőrizni tudom, hogy a védendő rész helyesen működik-e vagy nem...

Gábor

Comments
Kari
Kari picture
*****

Szia Gabor!
Igen, ugy valahogy, de a konkret ertekek azert konstrukcio - es idö!- függök; lasd egy mellekletbeli tipust is_sok valtozata van.
Regen pl. egy, magàn a teljesitmeny ellenallas testèn, alacsony olvadaspontu forrasszal rögzitett, a biztosito türe hasonlithato, rugo fele oldott ki ami megszakitotta az ellenallasod-vissza is forraszthattad a megfelelö modon: pl. TV-kben gyakori volt, de a telefoniaban is hasznalatos volt egy hasonlo biztositek fajta...
Leteznek a cementtel kiöntött testbenaz ellenallassal sorba kötött termo biztositekok is, vagy a Bourns altal kitalalt Polymer resetteable (varisztorra hasonlito) vedö bizitk id.
Kari

File csatolás: 

-1

PushyG
PushyG picture

Üdv!

Igen, a PDF érthetően elmagyarázza. Tehát, ha ebből a sorozatból származna az adott 470ohm-os ellenállásom, akkor 100ms-ig bírná a kb. 60mA-t, és 10ms után leoldana kb. 100mA-től. De üzemszerűen 23mA-ig terhelhető...

Köszönöm!

Gábor

0

DINO54
DINO54 picture

Szia!
Azt hiszem, rosszul értelmezed a dolgokat.
Vegyük a Kari által csatolt pdf első sorát (F501). Ez az ellenállás 0,2 ohm -os és 1W terhelhetőségű (max. 2,2A).
Ez az ellenállás jelentős túlterhelés, 10A vagy 20W esetén 500 msec alatt olvad ki.
                               Ha a túlterhelés   25A vagy 125W, akkor a kiolvadás 50 msec alatt történik meg.
Ilyen és hasonló ellenállás biztosítékok alkalmazásának legfontosabb célja  hogy egy jelentős túlterhelés (zárlat) esetén az ellenállás ellenőrzött módon "égjen le", szakadjon meg, robbanás és tűzjelenség nélkül megakadályozva az adott készülék és környezetének veszélyeztetését tűzbiztonságilag. Ezért vannak a kapcsolási rajzokon a figyelmeztetések, mi szerint az adott alkatrészeket csak az eredeti vagy azzal egyenértékű alkatrésszel szabad helyettesíteni!
Üdv. Laci
.
https://www.vishay.com/docs/28909/acxxcs.pdf
https://www.vishay.com/docs/28915/pr02fs.pdf
 

0

PushyG
PushyG picture

Üdv!

Ha viszont az utolsó sort (F528) nézzük, akkor mégiscsak jól értelmeztem... :) Ott "csak" 2,5x-ös a viszony az első kiolvadás paraméterig, nem majdnem 5x-ös, mint az első sornál.
Azért azt néztem, mert az volt közelebb a 470ohm - 1/4W-hoz.
És azért érdekes számomra a számítás helyessége, hogy kiválthassam egy ellenállás - üvegbiztosító sorba kötött kombójával, legalább a javítás idejére.
Az más kérdés, hogy ilyen alkatrészt még nem találtam, a legkisebb 1W-os volt, az meg nem igazán jó 1/4W-os helyett...

Gábor

0

varga jano
varga jano picture
*****

-1

PushyG
PushyG picture

Üdv!

Majdnem. Ez nem hőre old ki, hanem áramra. És nem kerámia teste van, csak úgy néz ki, mint egy szabványos színkódos ellenállás...

Köszönöm!

Gábor

0

Kari
Kari picture
*****

Szia Gabor!
Azert nyugodt lehetsz; az is höre old ki, csak visszavezeted adott terhelhetöseg mellett az atfolyo aramra-ami mègiscsak höt termel stb..
Kari

-2