Üdv. Mindenkinek !
Több éve hozzám került a címben szereplő tuner. Első bekapcsoláskor működött, majd néhány perc múlva elhallgatott. Vizsgálgattam, akkor nem derült ki semmi, aztán félre raktam. Mostanában ismét előszedtem, és alaposabban kezdtem el vele foglalkozni. Arra jutottam, hogy a KF erősítő láncban akadhat el a jel. A mellékelt kapcsolási rajz részleten láthatóak az általam mért feszültségek a megadottakkal szemben. Az MP5 mérési ponton szkóppal még észlelhető a KF jel. A T205 és T206 kollektorán azonban már semmi nincs. Egy nagy impedanciás fejhallgatóval az MP5 ponton nagyon halkan szól is a beállított adó, elhangolva, az FM zaj is.Az említett tranyókat kicseréltem, bár nem számítottam sikerre, nem is lett. Ezen kívül pedig még az aránydetektor után jövő MPX erősítő be volt gerjedve, oszcillált. Ezt az R259 potival sikerült leállítani. Van-e valakinek ötlete ennyi információ alapján, mi lehet a gond ? Köszönöm !
Szia!
A T207 emitterén a gyári feszültség beírásokat nézve 1,2 V körüli értéknek kellene lennie. Ha az R245 47 ohm-os nem szakadt vagy nyúlott, akkor a T207 bázis- emitter átmenet szakadására tippelek.
A T205 T206 és az előfeszítő dióda és ellenálláslánc (R241, D202, R242, D203, R243) együttesen 8mA áramot venne fel normális esetben.
A T205 és a T206 Bázis-Emittere között is kb. 0,7 V -ot kellene mérned jó tranzisztorok esetén. Valószínű hogy ezek zárlatosak lesznek. Vedd ki és mérd meg őket! És a többi, általam felsorolt ellenállásokat és diódákat is. Egyébként mit raktál az eredeti, BF199-ek helyett?
Az MP5 mérőpontra helyezett fejhallgató számomra meglehetősen bizarr ötlet/ elgondolás. Próbálom megfejteni, hogyan sikerül a 10,7 MHz -es FM modulált jelet ott hallanod?.
kozakg
2
Alighanem az oxidos felületein Kuprox(szerü) egyenrangatas törtenhetett, dehogy mindez (DC-n kivül) mit tesz a fülesre?
1
Arra tippelek hogy a "vétel" a KF átviteli görbe szélére hangolt állapotban történik, ez által az FM jel amplitúdó változást szenved a lökettel arányosan.
Így létrejön egy AM modulált jel. (így működik egyébként az aránydetektor is ami a készülék tényleges FM demodulátora) Ezt a jelet topik tárgyát képező emittercsatolt fokozat előtti T204 emitter követő fokozat BE átmenete pedig demodulálja.
1
Ju, ilyen (kisse fèlrehangolt)"egyen rangatasra" gondoltam elöbb-pl. a füles csatlakoztatasanal, de akàrhol is törtenjek= a jele sztem nem kepes egy fülest hallhatoan gerjeszteni...
1
Ne feledd! A füles, ráadásul nagy impedanciás (gondolom 600 ohm-os), egy emitter követőről hajtódik meg és ott már egy komoly jelszint van. Anno mikor a gyár kihozta ezt a tornyot, a GELKA -hoz tartozott garanciába, ott voltam az első általuk szervezett gyártmányismertető tanfolyamon, elég jól ismerem ezért ezt a tornyot.
1
Köszönöm az eddigieket ! Este tudok tovább foglalkozni a dologgal, csak addig megemlítem, hogy a füles egy olyan 2. világháború előtti gyártású lehet, 2 db tekercs van mágneses magon, ezen egy fémmembrán. Kórházi detektoros rádió fejhallgatója volt. Az egyenáramú ellenállása 2 Kohm körül van fejenként. Egy 100 nF-os kond.-on keresztül szoktam érintgetni közvetlenül, feltételezve, hogy nem terheli jelentősen a vizsgálandó áramkört.
1
Miután már cseréltem a T205 és 206 tranyókat, amik jónak látszottak, bátorításotok hatására kiszedtem a T207-et is. Na, kiderült, hogy ez minden irányban szakadt. Visszaraktam a 205,206-ot, a 207-et pedig BF198-ra cseréltem, mivel ez volt kéznél. Ezek után a feszültségek visszabillentek a gyári értékek közelébe és meg is szólalt a rádió. :) Köszönöm a segítségeteket !
1
Gratulálok!
Sokat segített segített az ügyedben a profira valló hiba/eset leírásod.
És mindezt a saját bevallásod szerint hobbistaként de vegyészként.
Igazán le a kalappal előtted!
További hasonló sikerélményeket!
3
Köszönöm elismerő szavaidat ! Úgy 45 éve stabil hobbim az elektronika, ha nem is mindig intenzíven gyakorlom. Kémia tanulmányaim során is fontos volt a problémamegoldó képesség fejlesztése. Oktatóim elvárták, hogy a vegyi folyamatok leírása mindig alapos, minden fontos részletre kiterjedő, szabatos legyen. Kaptunk egy általános kutatói műveltséget. Igyekszem ezen a területen is alkalmazni. :)
4
Szia!
Örülök, hogy sikerült. Ez világviszonylatban is egyike a legátgondoltabb tunereknek (ha nem a). A TOKO lineár fázisú L-C KF szűrőkből annak idején beszereztem egy párat. Sokkal jobbak, mint az elterjedt Murata kerámiaszűrők. Az Orion mérnökei beleadtak apait-anyait, ami az akkori technika csúcsa volt.
Üdv, lcsaszar
1
Csak annak igazolására, hogy mennyire alapos munka volt ennek a tunernak a fejlesztése, íme egy cikk az egyik fejlesztőtől. Bár mindenki a saját lovát dicséri, de én úgy gondolom, nincs benne túlzás. Számos, abban a korban hozzáférhető, korszerű eszközt bevetettek. Szépen is szól.
1