Sziasztok!
Kísérletezés illetve ismeret tágítás miatt CRT monitorban (igazából projektorban) szeretném lekövetni az analóg jel útját oszcilloszkóppal. A kérdés, hogy elegendő-e nekem a hagyományos 10:1-es passzív oszcilloszkóp mérőfej ahhoz, hogy ne csaljam el a mérés hitelességét? A mérés céltartománya 100-150MHz-es pixel órajel, minden fokozat természetesen impedancia illesztett.
Hali!
Látom fősuliba jársz. Akkor elvileg tisztában vagy mindennel. De lehet, hogy a CRT-t már nem tanultad. Ott nagyfesz van. Vigyázz magadra és a skópodra is. Te bele halhatsz egy áramütésbe. A skópod szintén. Lehet, hogy tanították, de leírom: A rázós dolgokban mindig csak egy db kézzel szabad turkálni! Legjobb, ha a nem használt kezed zsebre dugod.
Ha a munka asztalod "ESD" védett kialakítású, akkor az életvédelmi-leválasztó trafó kötelező! És még jobban meg szívleendőek az előzőek. Magáról a mérés elméletéről téged tanítanak. Tehát azt tudnod kell.
Szia!
0
Szia!
Köszönöm a jó tanácsokat, nem ez az első CRT amibe belenyúlnék, leírom pontosan mit szeretnék.
Van egy CRT projektorom (NEC PG6200, ha érdekel valakit), ami egyébként működik, de szeretnék a jel sávszélességén javítani. Ez a készülék sokban hasonlít a sokak által retteget CRT projektoros tv-khez, de ezekben nincs tuner, nagyobb, fényesebb képcsövek vannak benne és az elektronika is sokkal bonyolultabb (ha úgy tetszik kifinomultabb), gyakorlatilag olyan, mint egy hagyományos CRT monitor, csak ez a falra vetít. Mivel 3 monokróm képcső adja a képett ezért a vetített kép felbontását a fókusz és az elektronika határozza meg (nincs maszk). Namost a projektorom maximálisan 69kHz-es sorfrekvenciára tud szinkronizálni, és az analóg sávszélessége papíron 100MHz, noha a projektor már lassan nagykorú (17 éves) azért még meg tud küzdeni a manapság divatos HD felbontásokkal.
Pl: az 1280*720 72Hz (progresszív) felbontás a projektor minden paraméterébe belefér és igen jól is néz ki.
A cél az volna hogy a gép teljesítményén javítsak valamit az 1980*1080 96Hz (váltott soros) felbontáson -ami most se olyan rossz, de azért lehetne jobb is. Ehhez a felbontáshoz 54kHz sorfrekvencia tartozik, de a jel sávszélessége kb. 140MHz, ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy a kép nem lesz olyan éles, mint ami a képcső fókuszából kitelik. Tudom hiú ábránd volna azt képezelni, hogy a 140MHz sávszélességet tökéletesen sikerülne elérni a projektorral, azonban ha lehetne még 10-20MHz-et nyerni a gyári specifikáción felül az már jó lenne.
Az RGB jel feldolgozása a gépben három lépcsőben (panelon) történik.
Az első panelon a fő fogadó IC egy sony CXA1209P jelű RGB meghajtó, névleges sávszélessége 100MHz, van pár tranzisztor még a jelútban, de ezek mind 400MHz és 2GHz körüli tranzit frekvenciával bírnak és csak buffer szerepet, vagy jel kapcsoló szerepet játszanak.
A második panelon színenként egy LM1201 ic dolgozik, aminek a sávszélessége 200MHz, az ezt kiegészítő tranzisztorok itt 1-2GHz határfrekvenciájúak.
Végül a képcsőpanelon elhelyezett VPA13 (130MHz) videóerősítő hajtja meg a képcsövet.
Számomra az a nagyon furcsa, hogy az első fokozatnak van a legkisebb sávszélessége -elvileg. Ezt szeretném megnövelni, ha lehet. Persze tudom, hogy egy rendszer sávszélességét nem csak az alkalmazott alkatrészek minősége határozza meg, hanem a jel vezetés, és persze maga a kapcsolás is, de az a 100MHz-es ic nekem akkor is nagyon böki a csőrömet. Sajnos nincs rá módom, hogy műszeres mérésekkel kövessem a jel teljes útját 300MHz-es szkóp hiányában, így marad az elméletek gyártása és azok kipróbálása.
Érdekes módon a fent említett sony CXA IC-nek van is egy testvére (CXA1299P) ami minden paraméterében azonos, leszámítva, hogy az átvitele 100MHz helyett 150MHz. A helyzet nagyon egyszerű volna, ha lehetne ilyen ic-t (normális áron) szerezni.
Ehelyett azt találtam ki, hogy végül is ,,bármilyen'' másik RGB meghajtóval is helyettesíthetném a sony ic-t, csak figyelni kell az új IC kiszolgálására. A mostani jelölt véletlenül szintén sony IC (CXA1779P - 150MHz) ez messzemenően elterjedtebb ic, olyannyira, hogy én otthon találtam.
NA és a lényeg, hogy az eredeti CXA ic munka környezetét akarom felmérni oszcilloszkóppal (kimeneti feszültség szintek, vezérlés, stb), hogy a kísérleti IC-t jól be tudjam ,,faragni''. A kérdés arra vonatkozik/-zott, hogy mennyire hihetek az egyszerű szkópos méréseknek. Természetesen ehhez egyszerű PAL kép minta generátorról hajtom a projektor, az hogy megéri-e fáradtságot majd csak utólag a szemrevételezéskor fog kiderülni.
Kicsit hosszú lett...
0
Esetleg Sony CRT moncsikban előfordulhatott?
Ezt is te írtad?: http://www.curtpalme.com/forum/viewtopic.php?p=357144
0
Szia!
Valóban én nyitottam azt a témát is :) és amikor ilyen sony ic-ket keresek google-ben már csak a saját topikjaim jönnek föl...
Én a CXA1779P-t egy sony monitor paneljéből bontottam, tehát nem kizárt, viszont nem voltam rest én sem, már kb. 1,5 napot foglalkoztam CRT monitorok kapcsolási rajzainak bogarászásával ,,hátha olyan ic van benne'' felkiáltással, persze olyan monitorokat nézegettem csak, amit árulnak is a mindenféle apróhirdetési oldalakon.
Sajnos az a jellemző, hogy a modernebb CRT monitorokban a videó meghajtó ic már busz vezérelt, ehhez képest a CXA1209P sima feszültségvezérlésű. Maga az ic elég régi konstrukció lehet mert már 1992-ben is használták a projektorom elődjében, tehát ha monitorban volt ilyen, akkor az biztos nagyon régi.
0
Oké.
Áttúrom a bontott sony paneljeimet. Lehet szerencséd lesz és találok. De ha lesz is, lehet rossz lesz... Bontott ázott.
0
Szia!
Köszi, amíg a tokba nem folyik be a víz nincs baj! :)
Keresel nekem SDA20563-A509 processzort is ha szépen megkérlek?
0
Az miben van? Legjobb lenne fotó a panelről. Küld egy privit, hogy ne felejtsem el és könnyebben vissza kereshessem.
0
Hali Boldogblog-Saszem(ed) mindent lat! :-)
Elegge 100%, de jo a topik itt is: Increasing the bandwidth of a NEC PG xtra?
Kari
0
Hi! Nekem írtad?
Sajnos már nem saszem. Félig már vak vagyok....
0
Haho!
Igen, Teneked, megelölegeztem :-)
Kari
0
Szia jakyg-szep terv!
Csak azt kerdem, hogy milyen jelforrasra faragod a kapcsolast?, mert az is kell, hogy hozza a megfelelö felbontast (150M-as jeltartalmat) az aramköreid bemenetere_az "egyszerü" generator talan megiscsak felejtös ehhez...
Kari
0
Szia!
Igen, kicsit összekuszálódott a dolog, a kérdés feltevésénél még nem merültem ennyire bele. A projektor számítógépre van rákötve és egy ügyes programmal gyakorlatilag bármilyen felbontást (2048*1536-ig) és képfrissítést ki tudok adni. Van számítógépes teszt ábra generátor is. A téma indítása óta rájöttem, hogy a videó erősítő munkapontjának bemérése szempontjából igazából mindegy, hogy milyen felbontást adok be neki, a tiszta fehér és fekete kép ugyanazokat a feszültségszinteket jelenti az ic kimenetén frekvenciától függetlenül, ezért merészelek PAL jellel mérni, aztán, hogy mennyire válik be azt -szó szerint- meglátom majd a vetített képen.
Én tulajdonképpen most egy átalakítót akarok csinálni úgy, hogy a régi kép erősítő ic helyére egy az egybe beforrasztok egy panelt, amin az új IC és azt kiegészítő alkatrészek foglalnak helyet, pár apróságról van szó: a kontraszt és fényerő szabályozó lábak eltérő feszültség szintekkel dolgoznak a két ic-nél, az új ic igényel sample/hold kondenzátort, stb. Alapvetően nem akarom átalakítani a meglévő panelt, csak a kísérleti IC-hez kell pár kiegészítő alkatrész, hogy a vezérlés (és viselkedés) szempontjából teljesen kompatibilis legyen az eredeti IC-vel, de ehhez nekem először fel kell mérni a jelenleg használatos ic viselkedését, mivel az adatlapja is meglehetősen szűkszavú (és nem mellesleg japán nyelvű).
0
Szia jakyg!
A tapegyseg függvenyeben szükseges levalaszto trafot sem feledjük, de legalabb annyira fontos a 100M-as savszelessegek lekövetesekor, hogy a meröfejed földelö hurokja igen rövid legyèk_lehetöleg csak egy 1 rövidzar a földre!
Kari
0
Szia Kari!
Köszönöm a tanácsot, a gép teljesen leválasztott a hálózattól, én csak az analóg jel (RGB) útját szeretném majd végig kísérni.
0
Szervusz jakyg!
Elegendő, az osztós mérőfejed, a vizsgálatokhoz, a szkóp sebessége tud határt szabni az értékelhető méréseknek.
Üdv:
exGelkás
0
Szia exGelkás!
Köszönöm! És egyébként milyen mérésekhez kell az aktív mérőfej?
0
Szervusz jakyg!
Magas impedanciás, magas frekvenciás eszközök mérésénél célszerű a használatuk, de ez a mindennapos szervízgyakorlatra nem jellemző.
Üdv:
exGelkás
0