Üdvözlet mindenkinek!
A fent nevezett CD lejátszóval vala az a gond, hogy csúnyán szól (folyamatosan vannak a kimenet szkópolásán vízszintes darabkák), és a vége felé a lemeznek már nem is nagyon találja a sávot (írott lemezzel).
Egy nagyon hasonló cd-optikás és vezérlős gép (philips ak796) hibátlan olvasása során a lemez forgása során a tracking folyamatosan mozgatja előre-hátra szabad szemmel láthatóan még egy fordulaton belül is. Viszont ez a CD380 már nem nagyon mozgatja. Ugyan a gyári lemezeket még tűrhetően játssza, de ha már felismeri az írottat, miért ne lehetne az is jól játszani?
Próbáltam a lézer erősségét állítani, a "mégnemjó" és a "márnemjó" között kb félúton, de ez nem nagyon hatja meg, illetve hiába állítom a hibás olvasás közben, nem igazán javul a kimenet minősége.
A lézeregység elektromágnessel mozgatja a fejet a lemez alatt (cd380) vagy fölött (ak796), így biztos, hogy ez a része működik, csak nem elég fürge, vagy valahol elveszik a szervó-jel.
Van valakinek ötlete, mi/hol lehet a hiba?
üdv,
ck
Szia!
Ahogy a rajzot nézem a TDA8809-es ic vezérli a radiális mozgást, rá kéne nézni, hogy az ic jól teszi-e a dolgát?
0
Üdv,
Most jutottam oda, hogy jobban leteszteljem: rámértem a RE1 és RE2-re (illetve a különbségére), és elég jelentős (1,5 - 2x) eltéréseket láttam egy gyári alig karcos és a szokásos karcos próba cdr-em között.
(egészséges lejátszásnál ~100mVpp, míg karcos cdr-nél 150-200Vpp)
Na jó, alig karcos cdr-rel is elég jól boldogul... ha felismeri.
Lehet, hogy mégsem mondtam jól, hogy a radiális követés a baj... de az tűnt a legvalószínűbbnek... hát most már nem; jobban megnézve mégis mozog, és követi a lemezt
Akkor ez a lejátszó (már csak) ennyit tud, vagy valami nem kóser a gépben? (utóbbit arra alapozom, hogy az ak796-ban ugyanolyan tda8808 és 09 van benne, és az optika is szinte ugyanolyan, mégis az hibátlanul olvassa a karcosat)
0
Szia!
Ha minden igaz akkor CDM4 mechanika van a lejátszóban, ami elég megbízhatónak (jónak) mondható, az írott cdket elég jól kéne kezelnie, nekem van CDM9-es gépem, de a CDM0-s gépem is jól boldogult a (lassan) írt cdkkel.
0
Az optikát gondolom tisztítottad, ha igen, mivel?
0
Óvatosan egy száraz fülpucival. De mint írtam, a tracking ami láthatóan nem csinálja a dolgát.
0
Szia!
"De mint írtam, a tracking ami láthatóan nem csinálja a dolgát."
Az is a lézerfényből dolgozik. Ha a folt szabálytalan alakú, akkor megbolondulhat a vezérlés.
Üdv! Kalex
0
Mégpedig úgy dolgozik, hogy a grating(optikairács) a lézerdiódából kilépő sugárnyalábot 3 nyalábra bontja. 1 fősugár, 2 satellitsugár. A fősugár van a tracken, a 2 sattelit sugár tükörfelületen. A track is tükörfelület(Land)és kevésbé tükrözőfelület(Pit) váltakozásából áll. Mikor a lemez pörögni kezd, a lemez excentricitásából, és a csigavonalban felvitt trackből adódóan a fősugár lelép a trackről a satellitsugarak viszont trackre lépnek, ebből kiszámítja az elektronika, hogy a radiálismotoron mennyit, és milyen irányban kell változtatni, hogy a fősugár ismét a trackre lépjen. Mivel itt mikronokról van szó, a radiálismotor mozgása szemmel alig látható.
0
Szia!
A régebbi philips elkók -mert gondolom azzal van teli- mára már eléggé kiszáradó félben vannak, szerintem nézz szét a tápban és a szervó egységben.
0
Üdv,
A lézer-dsp és a radiális meghajtó környékén lévő
bipolárisnormális elkókat cseréltem (nonpolárisom nincs, az maradt), ill a többit is ellenőriztem esr-re és kb jónak mondhatók. (amúgy nichicon gyártmányú kondik)üdv,
ck
0
Szia!
Szemábrát néztél? Abból sok minden kiderül.
Üdv! Kalex
0
Üdv,
Igen, az jónak tűnik, talán kicsit szőrösebb, mint amilyeneket láttam, de nem lapul alul-fölül, és szép egységes mintázatú.
üdv,
ck
0
Szia!
Kukkants bele az optikába. Nincs megfeketedve a lencse? Nekem Samsungnál csinálta, hogy a két lencsét összefogó ragasztóanyag befeketedett, és innen kezdve kuka.
Üdv! Kalex
0
Üdv,
Amennyire így kikapcsoltan belenézve meg tudom ítélni, tiszta és átlátható az optika.
Mint írtam: olvas, de nem stabil. Mint a lemezjátszóknál is a kar követi a barázdát forgás közben, ennek a fejnek is így kellene viselkednie.. sajnos nem úgy tűnik és ez először torz hangot, majd lejátszási problémákat eredményez. (Gyári lemezzel azért valamivel jobb a helyzet.)
üdv,
ck
0
Sokat nem láthatsz az optikából, csak az objektívlencsét.
Ezekben a cdm fejekben egy integrált lézerdióda van, holografikus gratinggel, és tartalmazza a monitordiódát is. A tükröt és a kollimátor-lencsét nem látod.
A radiális követés is akkor tud megvalósulni, ha a fókuszálás már beállt. Tehát lehet az is, hogy a fókuszmotornál van a hiba, ami szintén egy nagyon érzékeny része a fejnek, sokkal érzékenyebb mechanika mint a radiálismotor.
De én inkább a lézerteljesítménnyel játszanék, valahogy ki kéne mérni, hogy a leadott teljesítmény 0.7mW
0
Üdv,
Le van írva SM-ben, hogy lehet a lézer áramát beállítani egy ellenálláson eső DC mérésével, tehát ez nem probléma, fókuszt-offszettet is kb a leírtak szerint állítottam be. Ettől függetlenül nem vagyok elégedett az eredménnyel...
Igazából kicsit jobban szól, ha kisebb a lézer-áram.
Viszont a sok drop-out-ra nincs még mindig magyarázat -- valami összefüggés van a lemez deformitásával, ugyanis a gyakorisága a lemez forgásával azonos periódussal változik (egyik felét jobban olvassa, mint a másikat). Illetve sűrű drop-oknál a fókusz-jel is elég nagy. Időnként a gyári lemezekkel is problémázik...
Egy érdekesség: az (RE1 - RE2) ami valójában (D1+D2) - (D3+D4) cdr lemezeknél sokkal szőrösebb, és nagyobb az amplitúdója, mint gyári lemeznél. X - Y módban pedig mikor nincs track-lock-ban, sokkal inkább ellipszis alakú, míg gyárinál inkább kör. (lock-nál csak egy kis kör-cikk szerűséget látni -- illetve néhány lemeznél mintha 2 koncentrikus cikk mentén sűrűsödne)
0
Motorcsapágy? Sokat "üt" a lemez. A gyárit jobban tudja követni, mert tökéletesek a pitek. A satellitek jelét is meg kéne nézni.
0
Üdv,
Az optika-blokk (CDM-4/19) tökéletes: nagy nehezen bepróbálva az ak791-be nincs drop-out, csak egy kicsit serceg a lemez végén, karcos írt lemezzel!
Valami egyéb ötlet valakinek?
0