Helló ! Produkáltam egy olyan áramkört, ami TTL szintű, változtatható kitöltési tényezőjű (PWM ?) jelet állít elő. Az áramkör jól működik, 1000 lépésben változtatja a kimeneti jel kitöltési tényezőjét.
Szeretnék hozzá egy olyan áramkört építeni, ami a kimeneti jel kitöltési tényezőjével arányos kimeneti DC feszültséget állt elő (egyenirányítja a PWM jelet ?) 0V és 5VDC között.
Mivel még sose csináltam ilyet, így ötleteket kérek a megvalósításhoz. Köszönöm. Bármilyen megoldás érdekel. Amilyen gyorsan csak tudok, jövök és reagálok. Köszönöm.
Hali!
A feszültségszintézeres hangolású tv-kben is ilyen megoldás van. Pl. Samsung S15A chassis, 5. oldal, bal alsó sarok, Q901 és környezete.
https://elektrotanya.com/samsung_chassis_s15a.pdf/download.html
imrus101
0
Helló ! Urak, köszönöm a sok érdekes ötletet. A dolog nekem arra kell, hogy a PWM jel kezelésével kapcsolatban újabb ismereteket szerezzek. Ez nem egy élő projekt, csak ismeretszerzés. Ezért kellene nekem pár egyszerű (egyszerű !) kapcsolás, ami utánépíthető és mérhető ! A működést szeretném megismerni. Nekem a gugli nem a barátom.
Amúgy, gründoltam a kísérleti PWM-emhez egy egy tranzisztoros kapcsolást, aminek a kimenetén egy kábé DC feszültség jön ki (kicsike brummal), de azzal az az egy bajom, hogy nem lineárisan változik a DC a kimenetén. 50% kitöltési tényezőnél kábé 1,8-2V lehet a kimeneten. Azzal együtt működik.
0
Szia Zus!
Ha OpAmp-os aktiv szüröt elviselsz, vegyel egy erösitö alapkapcsolast ahol a visszacsatolast megfelelö értékü kondival parhuzamosan "terheled", egy integrator ami erösit is, s akàr a kimenö szintet egy segéd fesszel tetszölegesen tologathatod is-pl. max 2 opamp, persze bonyolitani mindeg lehet, de irtad, hogy nem perfekt szürest varsz el ...
0
Körbejárom ezt az ötletet is, köszönöm.
0
Akár egy közönséges aluláteresztő szűrő (R-C tag) is el tudja látni ezt a feladatot. Mivel a bemenő TTL jel nem éri el az 5 V-ot (csak 2.4 és 4 V között lesz valahol), ezért a kimenő jel sem fog felmenni 5 V-ig.
0
Nem baj, csak lineárisan működjön. Amúgy, elsőre nekem is az aluláteresztő jutott az eszembe.
0
A PWM (pl. CMOS) bufferelése jogos, mert a lenti és a fenti tartományban bizonytalan lesz a kimeneti DC feszültség a TTL kimenettel. Viszont ez egy 1000 pontos D/A konverter lenne, aminél elvárjuk, hogy a kimeneti zaj 1 digitnél kisebb legyen. Ez a kritérium, ha csak egy pólusú szűrőt használunk, nagyon lassú beállást okoz. Ezért ide magasabb fokszámú aktív szűrőt kell használni.
Ha csak tápegység volna, akkor persze a lassú beállás nem feltétlenül lesz zavaró.
üdv
bbgames
0
Kérdés, mire kell a DC kimenet.
0
Semmire. Méréssel egybekötött ismeretszerzésre.
0
Szia!
Akkor simán egy RC tag. Milyen frekvencián megy a PWM? Arra a frekvenciára készíts aluláteresztő szűrőt. Próbálgasd, hogy kisebb ellenálás nagyobb kondi, vagy nagyobb ellenállás, kisebb kondi ad-e jobb eredményt.
0
Igen, legelőször ezzel fogok majd próbálkozni, meg a Kari által javasolt műveleti erősítővel, ha majd lesz megint időm foglalkozni a dologgal.
0
Hogy mi??? Mi lesz 2,4 és 4volt között?
0
TTL alacsony szint <0.8 V
TTL magas szint >2.4 V
Tapasztalat szerint a magas szint nem szokott 4 V fölé menni. Kivéve open collector kimenet esetén, ott fel lehet húzni 5 V-ra. CMOS-nál megint mas a helyzet, érdemes elolvasni az adott eszköz adatlapját.
0
Gondolom az impulzusok csúcsértéke.
Szerintem kell egy két nyitott kollektoros inverterből (vagy két tranzisztorból) kialakított jelformáló 6 vagy 10 voltos tápfeszültséggel, aztán jöhet az aluláteresztő. Azért kell két fokozat, hogy ne invertáljon, és azért kell magasabb táp, hogy a szűrés veszteségét kompenzálni lehessen.
üdv.Gábor
0
Szia!
TTL szintű jelekről szól a fáma. Esetleg párhuzamosan kötött CMOS buffer ( CD4050 ) a kimenetére, és megvan a megfelelő négyszögjel 5V-os magas szinttel és 0V-os alacsonnyal.
0
Minimum 100kHz, de inkább felette legyen a PWM freki.
0
Lényegében egy kapcsolóüzemű DC-DC konvertert kell csinálnod, oldottam már így meg én is PIC-el.
https://eepower.com/tools/dc-dc-circuit-calculator/#
A buck konverter érdekes számodra.
0
Értem, köszönöm. Ilyet csináltam már 555-tel, meg valami tekerccsel és lett belőle 170V a kimeneten. Na ez nem jutott az eszembe. Remélem, hogy a kimenet kábé lineárisan fog változni a kitöltési tényezőnek megfelelően. Köszönöm, kipróbálom.
0
A kb. meglesz, de biztos nem lesz tökéletes.
0
Nem kell tökéletesnek lennie. Ismeretszerzés.
0
" Nem kell tökéletesnek lennie. Ismeretszerzés." Ha nem lesz tökéletes, a szerzett ismeret is hiányos lesz. Írtad hogy egy " tökéletlent" már csináltál. Szerintem felesleges még egy -másféle- tökéletlennel próbálkozni.
0
Lehet. De ezzel együtt mégis csak így fogok rájönni a dologra. Működik ? Nem működik ? Nem úgy működik ? Miért ? És ha meg tudom majdan válaszolni a miértet, akkor abból kiderül, hogy a koncepció rossz vagy csak a méretezése az áramkörnek. De hát ki hogyan gondolkodik, ugye.
0