You are here

Roland SPD-S javítás: sípoló hang a kimeneten. - megoldva.

47 posts / 0 new
Last post
karkus79
karkus79 picture

Segítséget szeretnék kérni egy javításhoz!

Hibásan vásároltam egy Roland SPD-S sampling padot, kockáztatva, bízva abban, hogy talán meg tudom javítani.
Eredetileg nem csinált semmit, bekapcsolva csak a kijelző világított.
A készülék 9v-os külső táppal működik.
Belül a sasszin négy különálló táp áramkör van.
Egy áteresztő tranzisztoros stabilizátor a +9V -nak.
Egy dc/dc konverter (invertáló) a -9V-nak.
Ez a kettő az analóg audio műveleti erősítőkhöz kell.
Egy 7805 ic +5V a digitális rész számára.
És egy dc/dc konverter +3,3V szintén a digitális áramköröknek
Megbontva az első szemmel is látható hiba az volt, hogy szinte az összes elkó a táp tészben ki volt pukkanva.
Elkók cseréje után a készülék életre kelt, minden funkciója működik, csak egy baj van vele:
A hang kimeneten a hasznos hang mellett egy 2,5kHz-es sípolás is hallható, valamint mély hangok lejátszása esetén ez a jel még erősebben a hasznos jellre ráinterpolálva + egy oktávval feljebb is hallható (5kHz).

Arra gondoltam, hogy a táp felől érdemes kezdeni a nemkívánatos jel keletkezésének keresését.
Oszcilloszkóp híján egy HF erősítő bemenetével tudtam csak "ráhallgatni" a tápokra.
A zavar kis mértékben a +-9v os ágban jelen volt, (a +5v-ra már nem emlékszem) de amilyen ricsajt találtam a +3,3V-os tápágon, az katasztrófa.
Nem tudom, hogy normális dolog-e az, hogy a digitális áramkörök ijen nagy zajt csapnak a táp felé?

Elválasztottam a +3,3V-os tápágat, hogy üresjáratban megnézzem.
Egy 180Hz ismétlődési ciklusú tüske sorozatot találtam. Ezt hallgatva nem sípolás, hanem nyekergés, de valyon szabad-e ilyet csinálni egy DC/DC konverternek?

A DC/DC konverter rajza a csatolmányban.
A teljes készülék service manual-ját feltöltöttem, most a rendezetlen anyagok között megtalálható.
A tápon jelentkező zaj jelalakját képen csatoltam.

Nem tudom tovább keresni a hibát, amíg a tápot el nem csendesítem.
Konverter IC cserélve, ugyanaz a jelenség.
Tranzisztor cserélve, ugyanaz a jelenség.
Az időzítő kapacitást megmértem, elvilig jó, 170pF körüli.
Ilyen kapacitás mellett a DC/DC konverter ic-nek kb 100KHz-el kellene hasítania.

Szóval először is a DC/DC konverterrel kapcsolatban kérnék segítséget, mi lehet ez a zümmögő jelenség a kimeneten?

Minden segítséget köszönök!
András

Comments
karkus79
karkus79 picture

Sikerült!

Végre sikerült elcsípni a hibát.
Korábban már próbálkoztam azzal, hogy a +3.3V -ot szolgáltató dc dc konverter kimenetét leválasztom a további áramkörökről, ekkor is digitális zajok jöttek a szerkezetből, s nem sípolás, hanem nyekergés, ezért nem erre mentem tovább, ami hiba volt. Lacinak a dc dc koverter működését elmagyarázó hozzászólása volt a leghasznosabb számomra. A helyzet hosszas átgondolása után arra jutottam, hogy az üres járatban ketyegő tápból jövő jelalak (tüskék sorozara) nem lehet normális. Arra jutottam, hogy a dc dc konverter áramkörében valószínűleg az L33 tekertcs nem szolgál áramforrásként, a kikapcsolt fázisokban csak a C318 kondenzátor dolgozik, L33 nem korlátozza a feszültség felfutását, mert vagy csak egy drótként működik, vagy D2 szakadása miatt állandóan telítésben van. Ezúttal L42 -t is kivettem, hogy a konverter teljesen álljon le. És akkor elhallgatott minden zaj. Külsó táppal tökéletesen működött minden. Heuréka! Korábban már megmértem D2-t beépítve, de semmi különösen nem vettem észre. Nembaj, kicseréltem, mert nem tudhatom, hogyan működik feszültség alatt, nagyfrekvencián. Ugyanakkor tévedésből kiforrasztottam L33-at. Amikor kijött, a magjából letört egy nagyobb darab. Tehát kénytelen voltam ezt is kicserélni. Az új alkatrêszekkel hibátlanul, zajmentesen működik a sampling pad.

Tömören: Valószínűleg L33 magjának törése miatt a dc dc konverter rendellenes jelalakkal dolgozott a hallható tartományban, ami a terhelés változásának hatására pillanatról pillanatra változott.

Köszönöm szépen a segítséget mindketőtöknek! Sokat tanultam a dologból!
Üdv, András

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: a DC-DC konvertereknél az adatlapon mindíg megadják ezen induktivitás értékét, ezt ajánlatos +/- 10 %-on belül tartani, a huzalátmérő adódik az átfolyó áram értékéből

Végre sikerült.

Bálint

0

karkus79
karkus79 picture

Igen, köszönöm szépen!

0

DINO54
DINO54 picture

:) :taps2:

0

karkus79
karkus79 picture

A Roland márkaszervizben azt mondták, hogy egy ilyen hiba feltárása annyi időt vehet igénybe, hogy nem biztos, hogy anyagilag megéri a javíttatás.
Uganakkor egy külföldi oldalon pontosan ugyanezt a hibaleírást olvastam. Ott állítólag a márkaszervizben kicseréltek pár kondenzátort, és a hiba megszűnt.
Én már szinte az összes kondit kicserélem, már csak néhány csatoló kondi van hátra.
Hát elég fárasztó, hogy nincs előrelépés.

0

karkus79
karkus79 picture

Sajnos azt a hibát követtem el, hogy az elején nem voltam tisztában a hiba pontos megnyilvánulásával.
Csak most vettem észre, hogy a kütyü működés közben, amikor gondolkodik, amikor ledeket villogtat stb. más más zajt ad ki magából.
Ez a sípolás, és ezek a zajok nagyon halkak, de ezt az eszközt arra tervezték, hogy akár több ezer wattos hangosítással hangszerként működjön.

Feltöltöttem két videót, ezen a linken elérhető: https://drive.google.com/drive/folders/0B3oYB0cWAZ2gRnFyTkg0UjN2WVk?usp=...

Az elsőben direkt nagyon felhangosítottam a video hangját, hogy jól lehessen hallani a zajt, amit a kütyü működés közben generál.
A második videóban lehet azt hallani, hogy normál felhasználás mellett ez a sípolás hogyan rakódik rá a mély tartalmú hangokra.
Ennél ajánlott fejhallgatóval hallgatni.

Mi lehet a baj?

Földelés? Igen, erre gyanakszom, hogy valami nem kerek. A kütyüben van külön digitális és analóg föld. Nem is értem, a kettő nem ugyanazon a potenciálon van?

Árnyékolás? Az árnyékolás gyári, nem lehet baj.

Köszönöm, ha valaki megnézi, és véleményt mond!

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Az analóg és a digitális föld már a DC tápcsatlakozó után külön válik, külön van odavezetve az egyes áramkörökhöz. Mivel az analóg áramkörök szimmetrikus táplálásúak (ebben a készülékben) a GND ágban érdemleges áram nem folyik, az zömmel jelföldet képvisel vagy akként van használva. A digitális áramköri részek ezzel szemben a +3,3 és a +5 V-os valamint a digitális GND vezetéken tekintélyes impulzus kavalkád jellegű áramot hajtanak át. Ha ez az impulzus kavalkád rákerül az analóg GND vezetékezésre a két fajta GND esetleges zárlata esetén az bizony okozhat a videó felvételeden tapasztalható zajt. Nem állítom hogy ez a probléma ( ha ezt bizton állíthatnám az már Gyurcsoki "távgyógyítás" lenne :) ) de nem is zárnám ki a lehetőségét. Érdemesnek tartanám a földvezetékezést átnézni, nincs e plusz, nem gyárinak látszó forrasztgatások rajta a két GND sáv között valahol. (Ugye az kizárva hogy a berendezésen kívül egyesül valahol újra a két fajta föld és ez által földhurkot hozva létre?) Pl. a MIDI földje vagy valamelyik más digit bemenet testje az analóg be vagy kimenetek földjével.
.
A teszt kapcsán arra gondoltam hogy a korábbi hiba, nevezetesen a tápkondik hibája miatt sérülhetett a működtetésért felelős program mivel az (sem) törölhetetlen ROM-ban van tárolva.
Azt csak nagyon félve ajánlanám az utolsó lehetőségként már amennyiben lehetőség van rá hogy a müködtető programot újra tölteni ill. frissíteni. Sajnos a frissítések néha nagyobb "grimbuszt" csinálnak (még hivatalos helyről beszerzettek is) mint az eredeti probléma. Ezért ezt csak megfontoltan!
Laci

0

karkus79
karkus79 picture

Szia!
Nagyon köszönöm, hogy foglalkozol még velem! :-)
A szoftverét frissítettem, gond nélkül felment az új, ugyanúgy működik minden, mint korábban, ugyanazokkal a zajokkal.
Az analóg és a digitális föld között kb. 0 ohm-ot mértem.
Azt hittem, ez normális.
Nagyon nehéz átböngészni a vezetékezést, mert gyakorlatilag a panel leginkább egy számízógép alaplaphoz hasonlít, de megpróbálom.
Az AK4552VT A/D-D/A átalakító leírásában a következőt találtam, bocs, ez angol lesz:

1. Grounding and Power Supply Decoupling
The AK4552 requires careful attention to power supply and grounding arrangements. VA and VD are usually supplied from analog supply in system. Alternatively if VA and VD are supplied separately, the power up sequence is not critical. VSS of the AK4552 should be connected to analog ground plane. System analog ground and digital ground should be connected together near to where the supplies are brought onto the printed circuit board. Decoupling capacitors should be as near to the AK4552 as possible, with the small value ceramic capacitor being the nearest.
2. Voltage Reference
The input to VA voltage sets the analog input/output range. A 0.1μF ceramic capacitor and a 10μF electrolytic capacitor is connected to VA and VSS pins, normally. VCOM is a signal ground of this chip. An electrolytic less than 1μF (typ; max: 2.2μF) in parallel with a 0.1μF ceramic capacitor attached to these pins eliminates the effects of high frequency noise. No load current may be drawn from VCOM pin. All signals, especially clock, should be kept away from the VA, VD and VCOM pins in order to avoid unwanted coupling into the AK4552.
3. Analog Inputs
ADC inputs are single-ended and internally biased to VCOM. The input signal range scales with the supply voltage and nominally 0.617 x VA Vpp (typ). The ADC output data format 2’s compliment. The output code is 7FFFFFH(@24bit) for input above a positive full scale and 800000H(@24bit) for input below a negative full scale. The ideal code is 000000H(@24bit) with no input signal.
The AK4552 samples the analog inputs at 64fs. The digital filter rejects noise above the stop band except for multiples of 64fs. A simple RC filter may be used to attenuate any noise around 64fs and most audio signals do not have significant energy at 64fs.
4. Analog Outputs
The analog outputs are also single-ended and centered around the VCOM voltage. The input signal range scales with the supply voltage and nominally 0.583 x VA Vpp (typ). The DAC input data format is 2’s compliment. The output voltage is a positive full scale for 7FFFFFH(@24bit) and a negative full scale for 800000H(@24bit). The ideal output is VCOM voltage for 000000H(@24bit). If the noise generated by the delta-sigma modulator beyond the audio band would be the problem, the attenuation by external filter is required.
DC offsets on analog outputs are eliminated by AC coupling since DAC outputs have DC offsets of a few mV.

"VA and VD are usually supplied from analog supply in system"
"A VA és a VD általában az analóg tápról van megtáplálva"
-hát ez esetünkben nem így van.

"VSS of the AK4552 should be connected to analog ground plane."
"VSS kivezetést az analóg földre kell csatlakoztatni."
-esetünkben szintén nem így van.

"System analog ground and digital ground should be connected together near to where the supplies are brought onto the printed circuit board."
Én ezt úgy értem, hogy az analóg és a digitális földet össze kell kötni rögtön ott, ahol a tápegység belép az áramköri lapra.

Lehet, hogy rosszul fordítom.

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
"Én ezt úgy értem, hogy az analóg és a digitális földet össze kell kötni rögtön ott, ahol a tápegység belép az áramköri lapra" Ez így is történik, ahogy ezt le is írtam. Tehát a két föld az ext. DC csatlakozó közelében egyesül avagy ott válik ketté. Ez azt jelenti hogy figyelembe véve a fólia hosszúságokat és keresztmetszeteket, a két fajta föld között gyakorlatilag ohmmérővel nulla közeli értékeket fogsz mérni.
A C83, C86, C108, C113 100uF elkók a codec áramkörben rendben vannak? Szkóppal lehet esetleg zavaró tüskéket látni rajtuk? A kimeneteket némitó digit tranyók vezérlő bemenetén némitás nélkül a -9V az zajmentes?
Laci

0

karkus79
karkus79 picture

Szia!

Szinte minden elkó cserélve, megyek tovább, de egy érdekesség:
Biztos, hogy föld gond van.
Kivettem az AD DA utáni csatolókondit.
Namost, ha a az első fokozat bemenetét leteszem az analóg földre, (R94-et rövidre zárom) akkor megszűnik a sípolás.
Ha ezt a bejövő tápnál teszem a földre, akkor felerősödik a sípolás.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: ezt korábban is felvetettem

Bálint

0

karkus79
karkus79 picture

Bocsánat, igazad van, csak közben elmentem másfelé.
Valahol ebben a fokozatban keresem most a hibát, mert most le van választva az AD DA -tól, és így is van sípolás.
Nincs ötleted?

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: a nyák nem kétoldalas?(lyukátfémezés)

Bálint

0

karkus79
karkus79 picture

De igen.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: akkor őszinte részvétem, újabb hibalehetőség.
Még egy dolog: egyes erősítőknél is előfordul, hogy szétbontott állapotban hibásan vagy nem
működik, test/földelés megszakad, mert nincs minden a sasszira csavarozva

Bálint

0

karkus79
karkus79 picture

Szia!

Hát sajnos ez összerakva is sz*r. :-)

Üdv, András

0

karkus79
karkus79 picture

Köszönöm, megnézem.
Szkóp híján vagyok, kérnem kell egyet valakitől.
Valószínüleg azzal felgyorsulnának az események, mert így csak találgatunk.
Üdv, A.

0

karkus79
karkus79 picture

Ja, azt hiszem, értem már!
Bocsánat, hülye vagyok!
Tehát a dc csatlakozó után egyszer legyen összekötve a két föld, (ha nem lenne, akkor az analóg tápágban nem folyhatna áram) aztán, ahogy a két födvezeték halad, többet már ne találkozzanak, mert a digitális földvezeték ellenállásán keresztül a digitális áramtüskék zavarfeszültséget hoznak létre. Jól értem?

0

DINO54
DINO54 picture

Igen, jól érted.
L.
.
P.s. Nem azért hogy zavart okozzak vele de e két fölvezetéken kívül még létezhet egyazon készüléken belül még további föld is. Például egy power mixerben egy nagyáramú analóg föld ami külön választja a kisjelü fokozatok és a hangszóró kimenet és ahhoz közeli áramköri részek, így a zobel RC tag és egyebek földelési pontját. Ez szintén a kisjelekkel dolgozó fokozatok felé visszajutó zavaró jeleket mérsékli.
Ezen túl létezhet még egy további, a dobozokat mechanikai egységek fémrészeit összekötő földelési rendszer, különösen a studiótechnikában ahol általános a földfüggetlen rendszer. Itt a készülék dobozoktól, vázrendszerektől maguk az áramkörök el vannak szigetelve, azzal csak egy ponton érintkez(het)nek ha az un. ground lift kapcsoló engedi. Ezt szakítva a földhurokból származó zavarok jelentős hányada megszüntethető.

0

karkus79
karkus79 picture

Ja, és nem csatlakozik midi cucc hozzá.
Ha csak simán a fejhallgatót beledugom, tehát még keverőre sem kötöm, akkor is csinálja.

0

karkus79
karkus79 picture

Kimaradt egy érdekesség a leírásból.
Sajnos nem tudom, hogy hogyan kell megmérni, hogy milyen frekvencián dolgozik éppen a DC/DC konverter oszcillátora, de kíváncsiságból működés közben megérintettem az időzítő kondenzátort. (IC 3-as láb)
A zavaró tüskesorozat frekvenciája nagyon lecsökkent, zümmögésből pattogássá változott, amplitúdója pedig 15dB-vel nagyobb lett. Eközben a kimeneten ugyanúgy megmaradt a 3,3V.
Kép csatolva erről is.

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
A táp kimenetén lévő tüskék képe, gondolom a hangkártya bemenetére vezetett jel képe a jellegéről ugyan elárul valamit de az amplitúdóját nem ismerjük. Ez csak ismert nagyságú jellel összehasonlítva volna lehetséges. Az is lehet hogy az észlelt tüskék amplitúdója teljesen elfogadható szintű az adott tápegység kimenetén, csak erősítőre vezetve hallatszik ijesztően nagynak. Másrészt ha a DC/DC konverter 50-100 kHz-en üzemel, annak a kimeneti "búgófeszültsége" bőven a hallható tartomány fölé esik. Ezt virtuális szkóppal sem fogod sajnos látni a hangkártya képességei miatt. Elképzelhető hogy a kb. 180 Hz-es ismétlődésű tüske az IC áramkorlátozó funkciója okozza. A 6 -és 7 kivezetések közötti figyelő ellenállást, R226 0,18 ohm-ot célszerű volna megnézni nem e nyúlott meg. Ha ez rendben akkor esetleg ennek a tápágnak az áramfelvétele nőtt meg valami miatt.
Laci

0

karkus79
karkus79 picture

Kedves Laci!

Köszi a választ!
A táp most üresen jár, L43 eltávolítva.
R226 elvileg jó, a műszerem hibahatárán belüli, 2ohm alatti.
Igazad van a hiba relatív mivoltjában, azonban a másik konverterre ugyanígy "ráhallgatva" susogó szélhangot lehet hallani, tehát a spektrumban szétoszló nem meghatározható frekvenciájú zajt.
Olvastad a kiegészítésem, hogyha érintéssel elhangolom az oszcillátort, akkor a tüskék frekije is lecsökken?

Hogy tudnám megnézni, hogy a konverter a megfelelő frekin ketyeg-e?

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
A 2 ohm alatti ebben az esetben lényeges mert 1,8 ohm-al pont tizedannyi áramnál fog határolni. Egy olcsó DMM-él 200 ohm méréshatárban összezárod a két mérőzsinórt. Mutat valamit. Rendszerint 0,4 ohm környékén. Ha méred a 0,18 ohm-ot akkor az előbbi értéknél maradva 0,58-at fogsz mérni értékhelyes 0,18 ohm-nál.
Az időzítő kondenzátor kivezetése az IC-nek szinte biztos hogy nagyimpedanciás, ezért a tapogatásával a bevitt testkapacitás és külső zavarfeszültségek révén durván megváltoztatod a viszonyokat. A működési frekvenciát sajnos egy igazi szkóppal, 10:1-es kiskapacítású mérőfejjel tudnád megnézni. Az IC más kivezetésein nincs folyamatos, azonos frekvenciájú jel mert az a pillanatnyi terhelési viszonyoktól függően változik. Lásd adatlap timing ábrái.
http://www.njr.com/semicon/PDF/NJM2360_E.pdf
Az invertáló konverter nem azonos kapcsolással üzemel, ezért annak "tüskementességéből" ne vonj le elhamarkodott következtetést!
Laci

0

karkus79
karkus79 picture

Kedves Laci!

"1,8 ohm-al pont tizedannyi áramnál fog határolni"
Ezt elmagyaráznád kicsit részletesebben? mert lehet, hogy itt van a kutya elásva. Ez az ellenállás mire való pontosan?
Hogyan állítja be az áramkorlátot az IC-nek?
Ha eléri a korlátot, mit csinál az IC?
Csökkenti az oszcillátor frekit? Vagy kikapcsol egy rövid időpillanatig?

Köszönöm!

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Készséggel. A 0,18 ohm-on átfolyik a terhelés felé folyó áram a Q27 kapcsoló tranzisztor irányába. Ezen a figyelő ellenálláson a mindenkori átfolyó áram létrehoz egy feszültség esést. Hogy egyszerűen számolható példát írjak, legyen a pillanatnyi áram 3A. Ez létrehoz kb.0,6 V feszültségesést mely a 7-es (Ipk) kivezetén keresztül beavatkozik az IC-n belül és vissza veszi a vezérlést vagy durvább esetben le is tiltja. Ha ez a figyelő ellenállás tízszeres értékre "nyúlik" meg akkor az 1,8 ohmon már 0,3 A átfolyó áram létrehozza a beavatkozást kiváltó 0,6 V feszültségesést.
Laci

0

karkus79
karkus79 picture

Szia!
Nagyon szépen köszönöm, nagyon hasznos volt, ezt mindenképpen ellenőrzöm.
Üdv, András

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
És még valami. A beavatkozás úgy történik hogy a kimenetről visszacsatolt feszültség egy komparátorban összehasonlításra kerül az 1,25 V-os belső referencia feszültséggel. Az adatlap idődiagramjai szerint amíg a visszacsatolt kimeneti feszültség vissza nem csökken a referencia szint alá a kimenet tiltódik és az aktuális órajel nem hoz létre a Q27-et nyitó impulzust. Így történik a kimeneti feszültség szabályzása. A túláram érzékeléskor pedig az idődiagram szerint megnyújtja az egyes nyitási periódusok közötti szünet időtartamát, ez által kisebb energia csatolódik a kimenet felé.
Laci

0

karkus79
karkus79 picture

A 0,18 ohm jó.

A leírásod alapján a kapcsolást elnézve ez a ki be kapcsolgatás akár normális is lehet, hiszen, ha megnézed, a komparátor bemenetén 5-ös láb, tulajdonképpen ott ül egy 220uF-os kondi, ami üresjáratban igen lassan sül csak ki.

0

karkus79
karkus79 picture

Részeredmény:
Hülyeség volt feltételezni, hogy a dc dc konverter kerregése hiba, terheletlenül ki-be kapcsolgat. Leterhelve sziszegéssé alakul a kerregés, tehát feltolódik magas frekvencia tartományba.
A sípolás a kimeneten, külön a 3.3V -os ágat labortáppal meghajtva is megvan, tehát nem a dc-dc converter okozza.
Holnap folyt. Köv.

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Az SM elég részletesen ismerteti az egyes egységek tesztjét. Amit tudsz végezd el rajta. Valószínűsítem az egyik memória hibáját vagy az AD/DA codec hibáját. Ezek viszont most még részemről egy NAGYON óvatos feltevés csupán. Kérdés. Van e olyan üzemmód amiben nem jelentkezik a zavaró hang. Egyáltalán mind a két oldali kimeneten ott van vagy csak az egyiken?
Laci

0

karkus79
karkus79 picture

Szia!

A tesztet lefuttattam, érdektelen dolgokat átugrottam, pl.: pad test, footswitch test, stb. A többi oké, bár a hangteszttel nem vagyok elégedett, de hát ezt tudtuk eddig is. Szóval a kütyü maga nem diagnosztizált hibát.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia:testelési pont nincs valahol leszakadva?
A tápon nem volt fémbúra?
Kerámiakondenzátort tettél az elkókra?

Bálint

0

karkus79
karkus79 picture

Szia!

A testelési pontokat ahol tudtam, ellenőriztem, mincs szakadás.
A tápon nem volt fémbúra.
Semmit nem szeretnék plusszban hozzátenni, ennek a gyári tervezéssel és elrendezéssel zajmentesnek kellene lennie. Fehérzaj lehet, de sípolás, nyekergés nem.
Megannyi Roland hangszer megfordult a kezeim között, akár saját, akár másé, ilyet egyiknél sem tapasztaltam.

0

karkus79
karkus79 picture

Köszönöm, akkor megnézem a 0,18 Ohmos ellenállást.
Vicces, hogy ez majdnem nulla. ennyi számít? Mi van, ha kísérlet képpen rövidre zárom?
Rendben, nem hasonlítom a másik konverterhez, csak akkor az nem tiszta, hogy a tüskék normálisak, vagy rendellenesek?
Vagy ez az, amit nem tudunk mindaddig, amig ki nem derül, hogy hány mV amplitúdójúak?

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia:analóg vagy digi oszcilloszkóppal.
A két kimeneti elkóra tennék párhuzamosan 47-100 nF kerámiakondenzátort is
Az elkókat LOW-ESR típusra cserélném
Az R226-ot úgytudod megnézni(ha nincs ESR mérőd)hogy sorbakötsz vele egy 6-12 Vos kis izzót, megyméred az áramot és az ellenálláson eső feszültséget és kiszámolod(így terhelve, üzemi körülmények között kapod az ellenállásértéket)

Bálint

0

karkus79
karkus79 picture

Nagyon kis izzó kéne, ez az ellenállás szerintem nem lehet több 1W-osnál, de lehet, hogy tévedek.
R226

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: a 12V-os skálaizzó 0.16A, 8 Ohm, a 7 V-os skálaizzó 0,3 A, 3,6 Ohm, hidegen, melegen nő az ellenállásuk
Számold ki , mekkora teljesítmény esik az ellenálláson

Bálint

0

karkus79
karkus79 picture

Oké, köszönöm, de este kapok egy normális multimétert.

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Mint azt már leírtam, bármely multiméterrel megmérhető az 1 ohm alatti értékek is. Nem kell hozzá semmi hókusz pókusz.
Laci

0

karkus79
karkus79 picture

Oké, az enyém elég sz*r, kérek kölcsön.

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Felhívnám a figyelmed e mondatra:
"Oszcilloszkóp híján egy HF erősítő bemenetével tudtam csak "ráhallgatni" a tápokra".
Laci

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: a 3. lábon a kondikat nézted?
Az adatlapon 470 pF van írva

Bálint

0

karkus79
karkus79 picture

Ha a műszerem nem téved, 170pF.
Van ebben a készülékben a -9V-os ághoz egy másik ugyanilyen konverter.
Azon is 170pF -ot mértem, +-pár pF az eltérés a két konverter időzítő kondija közöttt, ezért nem gondolom, hogy ez a baj.

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Mi volna ha a 3,3V-ot próbaként külső, analóg tápról adnád neki? Azt nem tudom hogy elég lenne e két 1,5 V-os elem is akár de próba szerencse. Ha így jó a ketyere, rá lehet feküdni a tápra.
Laci

0

karkus79
karkus79 picture

Mmmmmmm. jó ötlet, este kipróbálom.
Köszi!

0

Sponsored links