You are here

SAMSUNG HT-X40 házimozi – „Shut Down” blokkolási hiba

Pár nappal ezelőtt a Samsung HT-X40 házimozim elkezdett rendszeresen leállni és a kijelzőn megjeleníteni a „Shut down” rendszervédelmi üzenetet. Megpróbálkoztam a teljes újraindítással, a "Stop"gombot 5 másodpercig lenyomva tartva. A Samsungom elfelejtette az összes beállítást, azonban nem oldotta meg a problémát.

Mivel a probléma nem hagyott nyugodni másnap újra próbálkoztam és a házimozi, mintha semmi sem történt volna működött. Kb. 20 percig elteltével újra jelentkezett az előző napi probléma.
Mivel már sejtettem hogy valami túlhevülési problémával lesz dolgom megvártam míg kicsit lehűl, majd újra bekapcsoltam. 2 ... 3 perc elteltével újra jelentkezett a rendszervédelmi üzenet és automatikusan kikapcsolt.
Ez a viselkedés jelezte hogy a probléma túlhevüléssel függ össze.

Amikor felfutott a hangszórók működtek és a hő elszívó ventilátor is dolgozott. A kiáramló levegő viszonylag meleg volt, de nehéz volt megítélni, hogy a levegő hőmérséklete magasabb-e a normálisnál, mivel nem volt viszonyítási alap.
A hangszórók ellenállásai nem mutattak ki problémát – mindegyiken normális ellenállást, kb. 6 Ohmot mértem. Nem volt más lehetőség, tehát kinyitottam.

A következőket észleltem (lásd az ábrán a magyarázatot):

  1. a kimeneti erősítő hűtőbordái érintésre nagyon melegek voltak,
  2. a központi hangfal fojtótekercseinek borítása viszont már égetően forró volt,
  3. a központi hangszóró 0,47uF/100V szűrő kondenzátorán látható repedést vettem észre.

Úgy döntöttem kicserélem a nyilvánvalóan meghibásodott kondenzátort. Az eredeti kondenzátor egy MKT típusú 0.47uF/100V-os fólia kondi volt. Találtam egy ugyanolyan kalapú MKT 0.47uF kondit de 250V-ra egy régi modemben.
A csere után a házimozi újra kifogástalanul működött.

A hiba forrása szerintem a kondenzátor konstrukciós elhelyezésében rejlik, mivel a fojtótekercs közvetlen közelében van elhelyezve. A fojtótekercs hő leadása akkora volt, hogy az károsíthatta a kondenzátor sapkáját. A másik feltételezett hibaforrás a nem megfelelő levegőelszívás (hűtés) a audió végfok hűtőbordáitól és a fojtótekercsektől normális üzemmódban.
De szimplán lehetett a kondenzátor gyártási hibája is.

Megjegyzés:

Manapság a legtöbb audió erősítőt tartalmazó berendezés mint pl. a házimozi rendszer is PWM (impulzus-szélesség modulált) úgynevezett D-osztályú erősítővel van ellátva. A D-osztályú erősítők kapcsoló üzemben működnek, aminek következtében jellemzőjük a nagy hatásfok (90% feletti). Mivel a kimenete mindig teljesen ki vagy teljesen be van kapcsolva, a veszteségek minimálisak. Régebben hangtechnikai eszközökben csak mélysugárzókhoz használták a korlátozott sávszélesség és a viszonylag nagy torzítás miatt, a félvezetős eszközök fejlődése azonban lehetővé tette a hifi minőségű, a teljes hallható frekvenciasávot lefedő D-osztályú erősítők kifejlesztését, a hagyományos erősítőkhöz hasonló jel/zaj aránnyal és torzítással. Működésükhöz azonban kimeneti aluláteresztő szűrőre (passzív LC szűrőre) van szükség, hogy blokkolja PWM jel frekvenciáját. Szűrő nélkül a vezetékeken a hangszórókba a PWM jel frekvenciája besugározhat ezzel zavarhatja a kimeneti hang minőségét de egyéb elektronikus eszközöket is.

Comments
jozsi21
jozsi21 picture

Nagyon szép leírás.
Köszönöm.

0

cape-t
cape-t picture

Szia!

Köszönjük! Tanulságos leírás.
Mesterien elhelyezett elektrolit kondik a hűtőborda mellett... Had száradjon! :D

Üdv:
Gyula

0

zapod
zapod picture

Szia.

Ez nagyon kimerítő magyarázat és tanulságos volt.

Köszi szépen. Zapod.

0