Forrás: - benec mobile - http://www.seria.hu/cikkeink/Sony_ercisson_szervizmenu/Sony_ercisson_szervizmenu.html
Minden mobiltelefon rendelkezik az úgynevezett szervízmenüvel. Ez egy rejtett menü, amely Sony Ericsson telefonok esetében a következő módon csalogatható elő:A telefon alapállapotában az alábbi gombokat kell megnyomni, közben ne törődj azzal, hogy mi jelenik meg a képernyőn:
JOBBRA CSILLAG BALRA BALRA CSILLAG BALRA CSILLAG
De így is leírhatnám: > * < < * < *
Miután helyesen beütöttük a "kódot", 3 menüpontot láthatunk.
Most nézzük meg pontról pontra mit is látunk, mi mire használható, illetve nem használható az egyes menüpontokban.
Itt mindjárt megjegyzem, hogy az utolsó csillag után be lehet írni egy számot is, amely a meghívandó menüpontra utalna. Különösebb jelentősége nincs, de annak aki gyakorlottabb, és az összes lehetséges menüpontból csak azt az egyet akarja meghívni, amire szüksége van, nem árt ezt a számot tudni.
Tehát a szervízmenü három fő menüpontja a következő:
* Szolgáltatói információ
* Szolgáltatói tesztek
* Szövegcímkék
Haldjunk sorban.
* SZOLGÁLTATÓI (SZERVÍZ) INFORMÁCIÓ:
Ebbe a menübe lépve négy újabb menü ugrik elő:
* Modell leírása
* Szoftverinformáció (Szoftverinfo)
* Konfiguráció
* SIM-zár
- MODELL LEÍRÁSA: Megjeleníti Sony Ericsson telefonunk nevét. (széria betűjele + típusszám) Pl.: K750i, S700i, W800, .stb.
- SZOFTVERINFORMÁCIÓ: Itt nagyon hasznos dolgokat találunk. Elsőként rögtön elénk tárul a teló szoftverének a neve. Pl.: R2AE033, R1AA008, R3M008, .stb.
- (TIPP!! Ha a telefonba alaphelyzetében a >*<<*<*12 "kódot írjuk, rögtön a szoftververziót láthatjuk.)
- Ez a név típusonként más-más, de még típusokon belül is eltérhet, attól függ hogy régebbi, vagy újabb szoftverünk van. A telefonunkhoz kompatíbilis, jelenleg elérhető legfrissebb szoftvernevek egyébként lekérhetőek a gyártó honlapjáról.
- Ugyanebben a menüben találhatjuk meg az LCD, illetve a kamera szoftververzióját is. Majd legalul a nyelvi csomag nevét láthatjuk, ez általában "EMEA_4" néven tűnik fel.
- KONFIGURÁCIÓ: Az első sorban a telefon IMEI száma látható. Mi az az IMEI???
- Az IMEI (International Mobile Equipment Identity) szám egyértelműen azonosít egy készüléket a GSM/DCS/PCS hálózatokban. Az IMEI szám elsősorban biztonsági célokat szolgál. Minden egyes szolgáltatónál található egy EIR (Equipment ID Register) lista, amely az IMEI számok állapotát tárolja. Az EIR listákat megosztják egymás között az operátorok. Amikor egy készülék fel jelentkezik a hálózatra, elküldi IMEI számát a központnak. A központ ellenőrzi az állapotát, és ennek megfelelő lépéseket tesz. Három állapotot különböztetnek meg:
- 1. Fekete lista: A készüléket lopottnak minősítették, vagy nem megfelelő a típuskódja (nem felel meg a GSM hálózatokhoz). Ebben az esetben a központ nem engedi a készülék hálózati csatlakozását, tehát nem kezdeményezhet hívást és őt sem hívhatják.
- 2. Szürke lista: A készülékkel vagy használatával lehetséges problémák adódhatnak, ezért a központ figyeli a használatot. A SIM információkat eltárolja.
- 3. Fehér lista: Hálózati csatlakozás engedélyezett.
- Az IMEI számot egyébként egyszerűbben is lekérdezhetjük: alaphelyzetben írjuk be a telefonunkba a *#06# karaktereket. De egy 3. módja is van a dolognak: kukkantsunk be telefonunk akkumulátora alá!
- Na az IMEI-t kitárgyaltuk, ebben a menüben található még a telefon frekvenciája. (GSM900/1800/1900)
- SIM-ZÁR:
- Itt öt sort találunk, minden sor mellett kis lakatocskát és egy számot. Ha a hálózat lakatocska nyitott, telefonunk hálózatilag független. A többi lakatocska a szolgáltató részéről létrehozott speciális esetekben lehet zárt, például akkor, ha egy zárt alhálózatra lett beállítva. (Pl.: vállalati rendszerek)
* SZOLGÁLTATÓI TESZTEK (SZERVÍZTESZTEK):
Ez a menüpont telefonunk állapotának teszteléséért felelős. Sok dolgot ellenőrizhetünk, hogy helyesen működnek-e:
- Kijelző
- Kamera
- LED/világítás
- Billentyűzet
- Hangszóró
- Mikrofon
- Rezgőmotor
- LED világítása
- Memory Stick
- FM rádió
- Valós idejű óra
- Összes hívási idő (Teljes hívási időtartam)
Ha valamilyen meghibásodásra gyanakszunk, nem árt ezeknek a szervízteszteknek a lefuttatása még mielőtt a szervízbe indulnánk. Régi tapasztalat, hogy nem baj az, ha a szervízes érzi, nem egy amatőrrel van dolga.
* SZÖVEGCÍMKÉK:
Ez egy iszonyatosan hosszú felsorolás, a telefonban használatos szavakkal, rövidítésekkel. Sok mindent nem tudunk velük kezdeni, habár a telefon felkínálja az egyes szavaknál a "Kiválaszt" lehetőséget., de erre csak annyi történik, hogy visszalép a szervízmenü főmenüjébe.
A leírtakhoz végül szükséges egy kis kiegészítés. Igyekeztem a legtipikusabb menütartalmat felsorolni. Természetesen az egyes Sony Ericsson telefonok műszaki képességei jelentős mértékben eltérhetnek egymástól, és ez az egyes almenükben is megjelenik. A K300 szervíztesztjében nyilván nem szerepel például a Memory Stick menüpont. Az is megfigyelhető, hogy a SE az egymáshoz közelálló telefontípusok esetében nagyvonalúan azonos menütartalmat tesz a firmware-be, sőt az is előfordul, hogy a szervízteszt menüben a nem létező eszköz nevét egy létezővel írják felül, így az kétszer szerepel a listán. De ezek az eltérések a lényegen nem változtatnak.