You are here

szilárdtest relé

8 posts / 0 new
Last post
Kcsaba
Kcsaba picture

Üdv!

Találtam egy marék ilyet itthon, fogalmam sincs honnan van. Azt tudom miért. Valamikor a faternak csináltak egy relés fényorgonát ami úgy kattogott, hogy a szomszéd felébredt rá. Ez mivel félvezető, nem kattog. A kérdés az, hogy a bss elektronikán van egy kapcsolás ami optocsatival vezérel sima kommersz relét. Ha átalakítom, alkalmas ez arra, hogy lámpát fogadjon a kiementén? Próbára még régebben bekötöttem egyet, adtam vezérlést neki, de meg sem mukkant.

http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/Sharp/mXrtqvy.pdf

Comments
perlaci
perlaci picture

Üdv!
Hátha nem tiszta Csabának miért is nem jó arra amire szánja.
Ezek a szilárdtest relék nullátmenetnél kapcsolnak, vagyis nem tudod a fényerőt így szabályozni. Egy igen bonyolult módon lehetne. Minden félhullámot figyelni és így vezérelve némi szabályzás megvalósítható.
Laci

0

fagifor
fagifor picture

Üdvözletem.
A feltöltött adatlapon a bal oldali (1. altípus) nem null-átmenet kapcsolós, hanem opto-triak jellegű, így fázisszögvezérlésre is jó lehet, míg a bal oldali (2. altípus) a null-átmenet kapcsolós, így az inkább hasonlít a reléhez a működés szerint. Az igaz, én még relés fényorgonát nem láttam, csak relés villogót. A félvezetőről még annyit, hogy az 1. altípus 1 ms alatt bekapcsol, de figyelni kell, hogy a vezérlő ledhez kívülről kell a korlátozó ellenállást tenni, nincs benne, mint a hagyományos szilárdtest kapcsolóknál. Továbbá figyelni kell arra is ízzónál a dI/dt miatt, hogy induktivitást is kell vele sorba kötni, különben a félvezető hamar tönkremegy.
Tisztelettel: Varga Béla

0

SzBálint
SzBálint picture
****

üdv: a hagyományos relétől annyiban különbözik,hogy nincs prell, nem ég be, sokkal rövidebb a ki-be kapcsolási idő, sokszorosa a kapcsolási szám,
kisebb teljesítménnyel vezérelhető, azonos paraméter mellett kisebb a mérete.

Bálint

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!
Amennyiben a határadatokat nem léped túl, mennie kell. Csupán arra figyelj oda, hogy ennek az eszköznek a vezérlése polaritás függő! :! Az SSR-hez nem kell külön optocsatoló, mert benne van, ha megnézed a kapcsolását.
Üdv! Kalex

0

Kcsaba
Kcsaba picture

Szia!
A panelt unalmamban legyártottam, ezt kellene házasítani. Az viszont nem tiszta, hogy a fényerő az változik-e. Tehát vagy nyitva van vagy zárva? Ha mondjuk átlépi egy pillanatra a nyitási küszöböt és a lámpára megjön a cufla, a tehetetlenség miatt elméletileg változó fényerő kell hogy legyen. Szerintem ebben nincs különbség egy mechanikus reléhez képest. Már csak az a kérdés, hogy annó miért nem működött? Az opto részre ellenálláson keresztül adtam vezérlést, valószínű figyelembe véve a polaritást is.

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!
Fényorgonához nem lesz jó szerintem, mert az SSR vagy vezet, vagy nem. Használd inkább másra, vagy cseréld el normál triacra, amit megvezérelsz egy leválasztótrafón keresztüli hajtással. Annó dacuma én is ilyet raktam össze. De rég volt!
Üdv! Kalex

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!
Ha relés volt a fényorgona, akkor SSR-rel is működnie kell, feltéve, ha váltót kap az izzó.

Üdv: Jácint

0