Ha az oldalon lenne olyan személy, aki jártas a szlovák és magyar villanyszerelő szabványok közti különbségekben akkor legyen szíves megosztani a tudományát.
A gondom az hogy egy ismerősöm megkért, hogy segítsek neki a házában a villanyhálózat rekonstrukciójában és szeretném tudni ha a szlovák szabványok szerint csinálom az jó e lesz úgy, vagy mit kell csinálnom másképp.
Az értelmes hozzászólásokat előre is köszönöm.
Szóval sokan kérdeztek vissza, hogy mit hogyan miért. Pontosan az ismerősöm vett egy régi lakást(vagy házat ennyire nem bonyolódtunk bele a dologba) ahol a teljes villanyhálózatot ki akarja cserélni önként. Úgyhogy nekem is ez az osszes infóm róla. Csak mielőtt nekiállnák szerettem volna infót gyűjteni arról hogy arra felé mik a követelmények. (Azzal is tisztába vagyok arra felé az én szlovákiai papírom nem ér kb semmit.) A válaszokat nagyon szépen köszönöm azt hiszem ebből már jutok valamire.
0
Ehhez el kellene olvasni az MSZ 2364 szabványsorozatot. A sorozat mellékletei tartalmazzák azokat az eltéréseket amelyek egyes európai országokban e szabványhoz képest eltérnek. Vannak eltérések pl. Ausztriában, a skandináv államokban, Franciaországban, de nem emlékszem arra hogy Szlovákiára vonatkozó eltéréssel találkoztam volna.Tehát ha ezt a szabványt veszed figyelembe a szerelés során, akkor szerintem nem lesz probléma. Persze a hálózatra csatlakozás (mérőhely) előírásairól a helyileg illetékes áramszolgáltatót kell megkérdezni, mert abban jelentős eltérések lehetnek még két különböző szolgáltató között is egy országon belül.
0
Szia!
"Ehhez el kellene olvasni az MSZ 2364 szabványsorozatot."
Helyesen: MSZ HD60364. További info: érvényes szabványok
Üdv! Kalex
0
Kalex, köszönöm a helyreigazítást.
De a lényegen nem változtat az, hogy EN-ről HD-re változott az elnevezés.
0
Szia!
A kivitelezésen nem, de mivel magyar előírásokat kért, adjunk pontos információt. Amúgy pont a lényeg a lényeg: HD= harmonizált direktíva, azaz az Unió közös megállapodása szerint készült szabvány. Így amennyiben betartja nem lesz sok különbség a magyar és a szlovák előírások között.
Üdv! Kalex
0
Hello Ladacsi!.
A 230V-os dugaljakat inkább Magyarországon vedd meg, a többi anyagot meg ott, ahol olcsóbb...a csavaros fali dobozokat is hozd magaddal Szlovákiából (olyan jó minőséget nem kapsz errefelé, bár én még a csehszlovákiai időkben gyártottakat ismerem - még van is belőlük pár darab).
Nem írtad le, hogy mi az oka a "rekonstrukciónak"...de például, ha az ismerősöd erősebb biztosítékokat akar majd igényelni a villanyórájához, akkor szükség lehet egy az elektromos műveknél regisztrált villanyszerelő "papírjára", amely tanúsítja, hogy a lakás vezetékesése az előírásoknak megfelel.
Ha "csak úgy" önkénesen újítaná fel, akkor nem kell...
De szereld úgy, mint otthon, ha ott megfelel, akkor itt is jó lesz...én legalábbis az "összes" lakásomban és házamban a Szlovákiában szerzett tudásomnak megfelelően szereltem a villanyt és a mai semmi gond nincs azokkal (1986 óta). :D
Persze jobb lett volna, ha leírod, hogy miféle lákásban, mit/hogyan szándékozol szerelni/megoldani...errefelé is eléggé nagy vita van a vezetékek végeinek szakszerű össze/bekötéseinek módozatairól. Valamint százezernyi (vagy még több) betonpanelekből épült lakásokban mind a mai napig mindösszesen két szál dróton folyik az áram...ugyanúgy, mint arrafelé.
Üdv.:Uniman
0
Szia !
Lakótelepi lakásban lakom . A vezetékek a vakolatban találhatók . Lapos,kettős szigetelésű,háromeres és alumínium . Minden konnektor védőföldel van ellátva . A vezetékek keresztmetszete olyan,hogy mosógép,mikro,simán használható. A ház még a KGST szabvány szerint épült . Köszönöm.Üdvjano
0
Szia!
Tudjuk, és kerüljük is az ilyet..
Üdv: Jácint
0
Szia!
Én is jobban örültem volna pl. réz vezetéknek . Akkor ez volt . Üdv jano
0
Szia!
MM FAL kábelből is van már réz :) uccu neki :)
Csak ne így:
https://www.villanylap.hu/images/4693-1507706002.jpg
0
Semmi baj az aluval, ha a keresztmetszete megfelelő, és a kötések rugós szorítóval biztosítottak.
A bajok akkor kezdődnek, hogyha 1-es vagy 1,5-ös alu van beépítve elégett kötésekkel...
0
Szia!
Ezt átgondolnám a helyedben. A rugós szorító önmagában kevés, mint mackósajtban a brummogás. Kell ott még némi paszta is a kötéseknél. A mérőt amúgy sem kötheted aluval.
Üdv! Kalex
0
Üsse kő, legyen paszta is. A lényeg, hogy az alu kötéseire oda kell figyelni, mert kúszik, lazul, és aztán elég.
Ettől eltekintve egy lakószobába, olvasólámpának meg asztli ventillátornak meg telefontöltőnek bőven jó az alu, nem kell ezért szétvésni a lakást.
0
Szia!
Házon belül Z/S a védőföld, barna vagy fekete a fázis, kék a nulla. A lámpákhoz is fel kell vinni a védőföldet, a kapcsolók a fázist szakítják. A konnektoroknál mindegy, melyik a fázis, de sokan balra szeretik kötni, és az egész házban egyféle képen legyen, bár erre nincs szabvány. A védőföld és a nulla csak egy helyen lehet összekötve. Ha családi ház, akkor kell egy horganyzott karó is a földbe, ami a védőföldet adja.
Kérdezz konkrét dolgokat, mert így nehéz lesz.
Üdv: Jácint
0
Ide amit leírtál minden ugyan az a konktort kivéve. Nálunk az ajánlva van hogy balra legyen kötve.
0
Sziasztok !
Jacát kiegészítve a sorolt (egymás mellé szerelt) konnektoroknál jelenthet problémát, pontosabban veszélyforrást a védőföld vezeték kialakítása. Mert amennyiben konnektorról konnektorra van átkötve, egy meglazult kötés a továbbmenő szálon a védőföld akár teljes hiányát is okozhatja. Erre nálam tájékozottabbak talán pontos választ adnak hogy kell ezt szabályosan megcsinálni. (szerintem fix. nem csavaros kötéssel csillag kialakítással)
.
Ami még kérdéses lehet: a vezetékek nyomvonala. Tudomásom szerint ragaszkodni kell a vízszintes és függőleges nyomvonalhoz, értelemszerűen az irányváltásnál kötődobozt használni.
A konnektorok elhelyezési magasságára is van azt hiszem előírás. Fürdőszobánál is e téren vannak megkötések és abban is hogy ezen helységben mit kell a védőföldre rákötni.
Laci
0
Éppen ezért elvileg a földelő vezetőt nem lenne szabad megszakítani, még a kötődobozoknál sem. Más kérdés, hogy egy nagyobb épületnél ez gyakorlatilag nem olyan könnyen kivitelezhető, hiszen át kéne húzni a teljes vezetékhosszt az első szakaszon... de mondjuk egy sorolható konnektornál már nem teljesíthetetlen... kivéve, hogyha a konnektor gyártója úgy alakította ki a bekötéseket, hogy hurkot nem lehet bedugni, csak egyenes drótvégeket.
0
Szia!
1. Az nem földelő, hanem védővezető.
2. A kötődobozokban nyugodtan megszakítható, amennyiben segédeszköz nélkül nem lehet bontani. A Wago és társai (amennyiben minősítettek) megfelelnek a kötőelem céljára.
3. Az sem gond, ha a sorolható dugaljaknál két vezeték lesz bekötve a csatlakozó kapocsba. 3 már nem megengedett.
Üdv! Kalex
0
Szia!
A sorolós dugaljak esetében sodrott kábelnél én iker érvéghüvelyt használtam, és nem vágtam el a vezetéket, hanem megblankoltam egy darabon, félbe hajtottam és úgy került a hüvelybe. Az MBCU kábel esetében / tömör réz esetében pedig nem kell hüvely, mehet a csavaros kötés alá. Persze ehhez olyan dugalj kell, ami nem WAGO szerű szorítós, hanem hagyományos, csavaros... (egyre több a WAGO szerű olcsóbb...)
Vezeték csak függőleges, vízszintes... bár ezt igazából a zózan ész is diktálja..
Ami még lehet más odaát, az a vezetékek színe.. Van, ahol barna/fehér/zöld/hupilila a szabvány, idehaza fekete/kék/zöld/sárga
Ami még lehet kérdés, az az ÉV relé, idehaza ha jól tudom, már kötelező, de épeszű ember amúgy sem spórolja ki.
És fontos még az EPH kialakítás is, abba is belekötnek, teszem hozzá, jogosan. Vagyis Fűtés, CATV, Víz, Gáz, kád, stb. közös EPH pontba megy.
Az óránál a helyi delejszolgáltató utasításának megfelelően kialakítva a Null-helyi földpont közösítése, egy helyen! Van, aki ragaszkodik a lezárt villanyóra szekrényben történt közösítésre, van, aki kihozza... Meg kell kérdezni...
Kötések esetében NINCS összetekerem, szigszallagozok, stb.. Van WAGO (nem a kínai, hanem az eredeti...) Abból van oldható, csatos is, ha a sodrott kábeleket szereted... Forrasztgatni tilos!
Kb. röviden..
Bocs, hogy DINO54-nek megy válaszba, de azt egészítettem ki kicsit.... így talán nem dadogok :)
0
Hello!
Sztm sok különbség nem lehet,ha szlovák szabvány szerint csinálod abból se lehet nagy baj,eu-s mind a kettő ország,ráadásul szomszédok is,sztm nincs sok különbség,de majd az okosak megmondják..
0
Még a konnektor sem egyforma. :)
0
de csak a forma különbözik, a bekötés ugyan az. Azt már cseréltem.
0
Aki neked "értelmes" választ tud adni, az még nem született meg.
A kérdésed /ha jól értelmezem/ az lenne, hogy szlovák emberként magyar villanyt akarsz szerelni. Semmi különbség mind a kettő ráz. De majd elmondod gondolom mekkora ez a "rekonstrukció", és akkor kitérhetünk a részletekre.
Üdv
0
Igen a kérdés az lenne hogy szlovák szakemberként magyar villanyt szeretnék szerelni. A rekonstrukció mértéke pedig egy teljesen új hálózat kiépítése lenne. Új biztosítékláda, huzalozás, kapcsolók, dugaszaljzatok.
0
Mielőtt mindenkiből hülyét csinálsz nézd meg a rajzot, mert kell lennie!
Aztán gyerünk fogj hozzá.
Az eltérés csak annyi hogy semmi, egy kicsit előrébb járnak a szlovákok a magyarnál, mert mi "mindent betudunk panírozni" meg az erős pistinél leragadtunk. :)
A baj csak ott lehet amikor a pénzen vitázol, mert nálunk még a forint játszik, míg te már eu-ban számolsz. :)
Nem is értem a bajodat, de biztos lesz még.
J.
0
szia:erre csak olyan szabványügyi szakember adhat korrekt választ, aki mindkét szabványt ismeri
Néhány olvasnivaló
http://www.novill.hu/magazin-fooldal/szabvanyok
http://www.ampervadasz.hu/index.php/hu/szabvanyok
http://digita.uw.hu/VillM/muvek_13.pdf
http://azelektro.hu/doc391/
http://www.ekkerszerviz.hu/?q=node/60
http://csfbalogh.lapunk.hu/tarhely/csfbalogh/dokumentumok/201507/villany...
http://www.kepzesevolucioja.hu/dmdocuments/4ap/6_1398_012_101115.pdf
http://otthonipraktikak.hu/elektromos-eszkozok/47-elektromos-eszkozok/93...
Bálint
0
Ezt kellene tanulmányoznod:
Bár ez már elég régi kiadás, lehet, hogy azóta egy-két szabvány megváltozott...
0