You are here

Tapasztalatok elektromágnesekkel [ KÖSZÖNET MINDENKINEK! ]

28 posts / 0 new
Last post
Jaca
Jaca picture
****

Sziasztok!

Van valakinek tapasztalata az alábbi képen látható elektromágnessel?

Azt tudom, ha rajta van a fémen, akkor elég nagy erőt fejt ki, de engem az érdekelne, két-három centiméterről mekkora erőt tud kifejteni? Tudom, ez függ a teljesítményétől is.
A cél az lenne, hogy két három centiméter távolságból megemeljen 20-30 dekányi súlyt.

Üdv: Jácint

Comments
SzBálint
SzBálint picture
****

0

Jaca
Jaca picture
****

Sziasztok!

Köszönöm mindenkinek a segítséget, aki bármilyen formában hozzászólt ehhez és a kapcsolódó topikokhoz is, Nektek is köszönhetjük a sikert!

Üdv: Jácint

File csatolás: 

0

uniman
uniman picture
***

Hello Jaca.
Téged nem látunk...!?: https://www.youtube.com/channel/UCxwgFBZZhBdFWxT7kkmKeig
Üdv.: Uniman

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia Uniman!

Hidd el, jobb ez így mindenkinek :D

Üdv: Jácint

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: ügyes!

Bálint

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Gratulálok Néked és a csapatnak!
Üdv. Laci

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Miután már ismert hogy "holmi" levitációt szeretnél megvalósítani, jó magam is gondolkoztam a témán.
A lebegtetendő "Tömeged" (maradjunk ennyiben a megnevezéssel) célszerű a lehető legkisebbre kialakítani.
AZ adott hogy a Tömegbe épített mágnes segítségével lenne a lebegtetés létrehozva. Ehhez legkevesebb olyan erejű mágnest kell alkalmazni amely a saját és a lebegtetendő tárgy tömegével azonos taszító erőt tud kifejteni. Ha pongyola a fogalmazásom nézzétek el! Ezen mágnes térerejének ellenében kell egy elektromágnessel ellentétes polaritású teret létrehozni. Ha ennek az erejét növeljük távolabbra taszítja a lebegtetendő tárgyat. de az is áll hogy a tárgyba épített állandómágnes ha erősebb, magasabbra lehet lebegtetni a tárgyat. vagy erősebb mágnes nagyobb lebegtetett tömeget enged meg.
A mágnes alakja lehet még kérdéses. A tárgy aljába építeném például egy hangszóróból kibontott lukas korong formájú mágnest.
Azon is filóztam szükséges e hogy a tárgy lebegése során állandó szöghelyzetben avagy nézetben legyen? Esetleg lassan forogjon? Szerintem ez is egyszerűen megoldható lenne a lebegtető tekercs szerintem 6 tekercspárból történő kialakításával. Ezeket 3 csoportba fogva 120 fokra eltolt fázisú szinuszjellel táplálva egy folyamatos nem rángató direkt hajtást kapnál a frekvenciával és a pólusszámmal meghatározott fordulatszámmal. A lebegtetést pedig a három jel egyidejű szabályzása kontrolálná hasonlatosan a skory kapcsolásához. A hat póluspárt a forgás tengely billegésének csökkentése miatt gondolom.
Üdv. Laci

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: a képen látható mágnesek winchesterben vannak, nagyon erős. 2 mm vastag

Bálint

File csatolás: 

0

Jaca
Jaca picture
****

Sziasztok!

Magával a lebegtetéssel nem lenne problémám, hall szenzorral lehet érzékelni a mágnes távolságát, az elektromágnesen pedig PWM-mel szabályoznám a mágneses tér nagyságát. Ami kritikus, az a visszacsatolás meredeksége, de az meg kísérletezés. Ha már meg van tartva a tárgy (felülről függesztve), akkor alulról lehet forgatni egy kis motorra szerelt mágnessel, ami azért is jó, mert segít a függőlegesben tartásban. Az igazi gondom, hogy nincs tapasztalatom, mekkora tekercs mekkora erőt képes kifejteni.
Hdd mágnesem van, de az az alakja miatt nem megfelelő, hobbiboltokban lehet kapni lapos, kör alakú neodínium mágnest.

Üdv: Jácint

0

DINO54
DINO54 picture

Szia Jácint !
A forgatásról "aludtam" egyet. Rájöttem az állandóan változó inhomogén mágneses tér a lebegtetés vezérlését nagyon megnehezítheti illetve nagyfokú bizonytalanságot enged rá a rendszerre. Ezen megfontolásból a lebegtetett állandó mágnesnek is (szerintem) illene egy darabból állnia. Azt minden képen ki kell próbálni mely alakú mágnesek lebegnek kellően stabilan, minimális billegéssel.
Üdv. Laci

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia Laci!

A forgatást nem érzem problémásnak, mivel a tárgy aljában lágyvas lenne, az alatt pedig fix távolságban egy mágnes, ami fordít. Mivel a távolság nem változik, így állandó erővel lehet számolni, de a változást az elektromágnes amúgy is ki fogja egyenlíteni.

Üdv: Jácint

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: itt is használják az elvet

http://player.hu/tech-3/lebego-lemezjatszo/

Bálint

0

zoli710802
zoli710802 picture

Sziasztok!

Ilyen működésűt láttam valamelyik régebbi hungexpo kiállításról.

Üdv: Zoli

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia Zoli!

Ez szerintem tisztán mágneses.

Üdv: Jácint

0

zoli710802
zoli710802 picture

Szia Jaca!

Igen ebben nincs elektromosság.
Az eredeti kérdésedre válaszolva, lehet esetleg gondolkodni olyanban, mint a mágnestalpak indikátor órához pl. Azokban ha jól tudom a fegyverzetek közé befordítják a mágnest vagy nem, attól függően tapadjon vagy sem. Ekkor a mozgatást kellene motorizálni, ami valószínű kisebb energia igényű volna, cserébe lassabb is.
Gyanúm szerint számít az emelendő vas alakja is.

Üdv: Zoli

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Remélem Jácint megbocsájtja hogy belekotnyeleskedem: A projekt lényege hogy egy emblémát szeretne lebegtetni és egyben vezeték nélküli táplálással LED-es megvilágítással ellátni. Szerintem az egyik cél hogy a megvilágítás vevőtekercse és pár alkatrésze valamint a lebegtetéshez segítségül hívott állandó mágnes a lehetséges legkisebb mértékben legyen látható. Mind e közben a két funkció alkatrészei egymás működését ne zavarják. Az energia fogyasztás kérdése itt abszolút lényegtelen (persze ép eszű korlátok között) mert ez egy "Vááu" felkiáltások generálására készülő szerkezet.
Üdv. Laci

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

Csak nyugodtan!
http://www.arttec.net/Levitation/index.html
Itt igaz, hogy csak 15 grammot bír, 12V 200mA (60 Ohmos tekercs). Most jó lenne tudni, hogy mit kellene növelnem inkább a tekercsen. A menetet biztos, de átmérőben, vagy magasságban? Értelem szerűen az áthajtható áramot a huzalvastagsággal lehet növelni, de melegedni fog.

Üdv: Jácint

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Keress a lomodban olyan trafót amelyet könnyű kivasazni. Ha esetleg ez egy régi csöves rádió hálózatija akkor több lehetőséged is adódik kipróbálni a különböző menetszámokat és tápláló feszültségeket. Ha jól emlékszem, a mágneses térerősség az árammal/tól lineárisan a menetszámtól pedig négyzetesen arányos.
Tényleg praktikusnak tartom skory tanácsát a légmagos tekercsre vonatkozóan betartani, ha csaknem a lebegtetendő tárgy úgy rejti a mágnest hogy nincs módja felragadni a vasmagra. A vasmag használatánál arra is kell gondolni hogy annak telítődésekor már nem lineáris a térerő az árammal.
Üdv. Laci

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia Laci!

Régen volt már nekem is fizika órám, pedig tanultuk hosszú és rövid tekercsre is.
"Tehát, egyenes tekercs (szolenoid) mágneses térerőssége egyenesen arányos a tekercs menetszámának és a tekercsben folyó áramerősségnek a szorzatával, és fordítottan arányos a tekercs hosszával."
H=n*I/l (enszer í per ell, hogy ne folyjon ki senki szeme). Úgy néz ki, a tekercs átmérője nem számít. A belső átmérő csökkentésével viszont ugyanaz a márgneses erő kisebb helyre koncentrálódik, ami nekem jó. Itt szerintem nem kell felület, az csak akkor lenne fontos, ha rá is tapasztanám az emelt tárgyra.
A porvasmag (ami a nagyfesztrafókban is van) DC hatására nem mágneseződik fel, ugye?
Itt egy kalkulátor
http://www.calctool.org/CALC/phys/electromagnetism/solenoid
Tehát minél laposabb legyen a tekercs, minél több menettel. Amúgy jól emlékeztél, csak az az induktivitására vonatkozott, ami most nem lényeges.

Még azon filózok (meg nézem a kalkulátorokat), hogy mivel járok jobban ugyanazon a tekercstesten. Ha nagyobb áramot akarok, akkor vastagabb drót, kevesebb menet, ha több menetet akarok, vékonyabb drót, kisebb áram.

Nos, ez gyakorlatilag mindegy, mert az áramsűrüség adott, akár egyetlen menetből is meghajthatnám.. Nem tud valaki lakkozott aranyhuzalt? :)

Sőt! Ha ugyanazon átmérőben kétszer olyan hosszúra csinálom (2X annyi menet), akkor sem változik az ereje.

Következtetés: Lapos tekercs kell, minél kisebb belső átmérővel!

Üdv: Jácint

0

DINO54
DINO54 picture

Szia Jácint !
Nem írtam oda de nem volt épen kedvem vagy türelmem a képlet gyűjteményes könyvben kutakodni a pontos kifejezés után.
"Következtetés: Lapos tekercs kell, minél kisebb belső átmérővel"! Ha belenézel egy DD motor mforgó része alá, legyen az video capstain vagy lemezjátszó, FDD, stb. ezt a következtetést erősíti meg. Ezeknél egyben ez a méreteire is kedvező irányba hat.
Ez idáig nem "játszottam" lebegtetéssel legfeljebb a kezembe került mágnesekkel. Arra emlékszem hogy eléggé könnyen kerülhet a nem fix helyzetű mágnes a másik terének a széle felé. El tudom képzelni hogy a praktikus arányok: a lehetséges legkisebb állandó/lebegtetett) és ehhez képest valahol 1-10 szer nagyobb felületű szabályzott erejű elektro mágnes. A kis/nagy áram kontra menetszám józan keretek közt inkább a szabályzó elem megválasztására hat ki.
Más.
.
A Te általad leírtnál látványosabbnak gondolom azt a megoldást melyben a lebegtető tekercs és a LED-es világítás adó része alul helyezkedik el és ez álltal körben semelyik irányból sem takart a lebegtetendő objektum.
Üdv. Laci

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia Laci!

A felülről lebegtetés egyszerűbb, mert segít a gravitáció, vagyis van egy állandó lefelé ható erő.

Közben eszembe jutott, van két mágnesgyűrűm magnetronból, minek lapján van az észak-déli pólus, és a közepén lyuk van, tehát olyan, mint egy légmagos elektromágnes. Ha kettőt egymásra raktam, ugyanazt a fémdarabot (egy 80mm-es vas alátét közepén egy 12-es lyukkal) magasabbról tudta megemelni. Ekkor jutott eszembe, hogy láttam olyan lebegtetőt, ahol nem egy nagy tekercs volt, hanem több lapos.
http://www.instructables.com/id/Electromagnetic-Floater/step3/Install-th...
A cikkben érdekesség, hogy az elején 2-t ír, és 5 látszik a fényképen. (de más projekteknél is érdekesek a leírások, 5W-os mágnest ír, a képen pedig 10W-os szerepel...)

Üdv: Jácint

0

Szveti
Szveti picture

Szia!
" hobbiboltokban lehet kapni lapos, kör alakú neodínium mágnest."... méreg drágán! A www.banggood.com - on nézz körül! Nagy a választékuk mindenféle paraméterű mágnesből (is), elfogadható áron. Ráadásul nincs szállítási költség...
Üdv:
Szveti

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

Mivel céges a történet, így nem akkora kérdés, hogy mennyiért, ha kell, hát kell. Csak azért nem veszünk készet, mert abban semmi öröm, venni mindenki tud.

Üdv: Jácint

0

uniman
uniman picture
***

Hello Jaca.
Melyik érdekel? 45....2900 N ?

Üdv.: Uniman

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

Melyiket tudod kipróbálni? Azok a Newtonok akkor érvényesek, ha közvetlen a vason van.
Azóta egy ilyen féle, kis darabot ki tudtam próbálni, harmatos volt nagyon. Holnap tekernek egyet, kb 2000 menet, 3 centi magas, belső átmérő 25mm, külső 70mm.

Üdv: Jácint

0

Pista47
Pista47 picture

Szevasztok!
Tudom, rossz vicc, de felül egy állandó mágnes, a "lebegő" testben is egy állandó mágnes, ezek vonzzák egymást, a "lebegő" test aljáról lenyúló vékony, szinte nem is látható szál, ami pozícióban tartja, a szálon keresztül forgatni is lehetne.
Kéretik a nem túl mérges lehurrogás mellőzését.
Köszönöm.

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

Épp ezt a szálat próbáljuk helyettesíteni egy elektromágnessel. De ha megnézed a legtöbb tisztán mágneses lebegtetést, ott mindig meg van támasztva a lebegő test.

Üdv: Jácint

0

Sponsored links