You are here

Több kV-os kondi átütés elleni vizsgálata

9 posts / 0 new
Last post
CodeKiller
CodeKiller picture

Üdv mindenkinek,

Szeretnék pár kondit tesztelni, hogy átütnek-e ~3-4kV előtt (4kV DC névleges kondik)
Az az ötletem, hogy egy elemes gázgyújtót hekkelek meg hozzá: mivel a levegő átütési szilárdsága 20-21kV/cm, így egy 1-1,25 mm-es szikraközt alakítok ki, és vele párhuzamosan kapcsolom a kondenzátort. Ha jól gondolom, és továbbra is szikrázik, akkor a kondenzátor biztonságos (nem üt át).

Viszont nem vagyok erről 100% meggyőződve, ezért kérném ki a szakik véleményét is!

Comments
Transzduktor
Transzduktor picture

Szia!
Valamikor az elektrotechnika hőskorában tényleg használták a szikraközös feszmérést. A pontos méréshez azonban eléggé oda kell figyelni a részletekre. A gömbelektródáknak kellően nagy görbületi sugárral kell rendelkezniük (még korrekciós táblázatokat is kidolgoztak erre), és tükörsimának is kell lenniük. Természetesen definiált mértékben szárított levegő kell a szikraközbe, vagy valamilyen más alkalmas gázközeg. Közeli koronakisülésből ne kerüljön ionizált levegő a szikraközbe, UV-t vagy közvetlen napfényt ki kell zárni.

Ajánlanám inkább, hogy barkácsolj egy korrekt 10Mohm/1kV multiméterre egy rendes szondát.

Ha mégis szikraközzel akarsz játszani akkor ugye világos, hogy azt nem illik közvetlenül párhuzamosan kapcsolni nagyobb kondikkal. :lol:

0

CodeKiller
CodeKiller picture

Üdv Transzduktor,

Nem kell túlzottan pontos, csupán valami 3 és 4kV közti tartomány (inkább stabilan 4k alatt legyen); én spec tű/lap-elektródákra gondoltam, nem gömbökre (minek is).
A kondik kapacitása 0,01uF és 1200pF, eredetileg 4kV DC-re szigeteltek -- nem halmozódna bennük túl nagy töltés. (nem mikróba való, hanem szkópcső meghajtásnál vezérlés-leválasztás)

Az említett szondát le tudnád részletesebben is írni? Eddig lehetőleg elkerültem a nagyfesz dolgokat, de most sajna rákényszerültem :(

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Szia!
"Minek is?" :jajj: - Tűvel vagy éles peremű lappal nem lehet nagyfeszt mérni, ugyanis a koronakisülés miatt a szikraköz nagyságrendel nagyobb távolságra is átüt. Ha még nincs is számottevő korona akkor is erősen növeli a mező inhomogenitása az átütési távolságot.

Ami a mérőszondát illeti az meg egyszerű: A feszültségosztót tanítják jobb középiskolákban. Tehát a műszer és a szondában lévő (fesztűrő, felületi átvezetésmentes) ellenállás között egyszerűen a tanult törvényszerűség szerint eloszlik a mért feszültség.

Ha mégsem akkor az áram barátságosan kezet ráz. :D

Üdv!

0

hwjveress
hwjveress picture

HWJ
Üdv.
Szerintem nem ez a jó megodás mert, ez inkább csak indikálás. Ha biztosra akarsz menni keress valakit akinek van egy jó állítható feszültségű szigetelés vizsgálója és azzal méresd meg.
Vagy van még egy másik megoldás. Összeraksz egy feszültség sokszorozó kapcsolást
( N*dióda,kondi). 230 V váltó csúcsa kb. 320 V egyen ez 10 szer, már 3200 V !!! De inkább az előzőt ajánlom mert a nagy feszültség nem játék. Én már láttam 6 kV-os sínt átívelni.
Üdv.

0

CodeKiller
CodeKiller picture

Üdv HWJ,

Hááát akkor ha ez ennyire problémás, lehet, hogy jobban járok, ha inkább újakat veszek? :S

0

Kari
Kari picture
*****

Szia CK!
A nagyfesz tema nem nagyon kenyerem, de amit tenni szandekozol az sztem inkabb egy sokk-teszt lesz mint atütesi szilardsag vizsgalata!
Nagyfeszt mindeg lassan emelkedve-fokozatosan, mintegy füreszjel szerüen, illik raszabaditani az alkatreszekre, s nem radurrantani mint amit egy gazgyujto is tenne- sztem nem ajanlatos igy eljarnod, en nem tennem...
Különben egy dielektrikum belsö kisüleseit, mikrocsatornas athuzasait egy ugynevezett töltescsatolt erösitövel lehet eszlelni, de ez nem tul egyszerü, s nem altalanosan ismert -nem oly trivialis eljaras.
Ehhez DC-vel megterheled az alkatreszt, s a föld-kondi köze bekötnek egy nagyobb ertekeü (talan KOhm) HV-TÜRÖ! ellenallast amin ugye belsö rövidzar (athuzas/kisüles) eseten egy pulzus epülhetne fel a HV-tol a földre, azaz negativ impulzus. Ezt az impulzust azonban kapacitive (HV-TÜRÖ kondival) csatold ki, s ugy talan mar a szkopon is lathatod, de alighanem erösitesre szorul_sajna muszaj lenne kiserletezned, de vèdd a müszer bemenetid is...
Kari

0

CodeKiller
CodeKiller picture

üdv Kari,

Gondoltam, hogy elég drasztikus, pont ezért kérdeztem meg előbb.
Amit írsz határozottan kíméletesebb, viszont sajnos jóval komplikáltabb is több okból: - a nagyfeszt elő kell(ene) állítani, lehetőleg nem halálos mennyiségben (a gázgyújtó biztos nem fog annyira megrázni --- kissé paranoiás vagyok a nagyobb feszültségek terén..)
- az átütés szkóppal történő mérésének is van sajna egy problémája: pont a szkópom nagyfesz-leválasztó kondijait szeretném ellenőrizni, ezek tehetnek-e a fókusz/intenzitás meghajtás problémájáról

0

Kari
Kari picture
*****

Szia CK!
Igen, vilagos szamomra a celod, olvastam a szkopos topikod is, de nem tudtam hasznalhatot hozzafüzni, itt viszont azt mondom, hogy igen, lehet a hibad forrasa nemely HV-kondi, de a diodaid is...
Aztan keretik nem megfeledkezni a HV körben levö öszes felület teljes alkoholos tisztitasarol sem_ebbe beletartozik a tapizasok nyomainak lemosasa is, merthogy a kez izzadtsaga az egyik legmasszivabb/agresszivabb "koszt" jelenti, s HV (es CMOS) körökben sok problema forrasa lehet!!
Kari

0

Sponsored links