You are here

Transzformátorlemezek rozsdátlanítása

45 posts / 0 new
Last post
zus
zus picture

Helló ! Szereztem pár M42-es méretű transzformátorlemezt. Talán 0,3-0,5 mm vastagok. Sajnos, elég mostoha körülmények között tartották őket, mindegyiken felületi rozsda van. Egyszerű letörléssel nem lehet megtisztítani őket, bár ha megfogok egyet, akkor a rozsda a kezemen is rajta marad.

Érdeklődnék, hogy akad-e valakinek valami ötlete, hogy lehet őket fémtisztára megtisztogatni ? Miután vékonyak, az ilyen ötletek, hogy csiszolókorong, meg smirgli, nem nagyon érdekelnek.
Olyasmire gondoltam, hogy akad-e kevéssé tömegpusztító módszer a rozsda eltávolítására, úgy mint: valamilyen nevesíthető rozsdaoldó, ami nem teszi tönkre a beletett trafólemezt, elég egy meghatározott ideig fürdetnem a lemezeket és aztán csak kiveszem, megszáradnak és csoda történik ?

A trafólemez anyagminőségét nem ismerem, nem tudom, hogy mennyire ötvözött vagy sem. Csak olyan rozsdaoldót ismerek, amibe ha beleteszem a rozsdás vaslemezt, akkor azon egy szürkésfehér bevonattá alakul a rozsda és még lehet azt drótkefézni. Egyszerű módszert keresek és olyat, ami után a lemezek megszáradnak, nem kell egyesével megdolgoznom őket, nem maradnak pl. olajosak.

Köszi minden segítséget.

Comments
TAKLACO
TAKLACO picture

HELLO ! :)

Szerintem trafo plehek rozsdatlanitasara is mukodne ez a modszer.: :)

http://www.youtube.com/watch?v=-Aeh3uECYcA

UDV.:LACI

0

imrik
imrik picture

Üdv, Sziasztok!
Itt szeretném megkérdeni valakit,trafólemezek szabványos méretéről táblázatot
hol találok.
Mindenféle e témával kapcsolatos írás érdekel.
Előre is köszönöm. imrok

0

jandu
jandu picture

Szia,

ma már elég nagy a méretek változata, a nemzetközi piacnak köszönhetően. Uganis más-más ország, gyártó saját szabványt használ. Így pld. a Kalex által feltett második lin-ben a DIN szabvány EI52-es plének a külső mérete szerint van sorolva, a cseh-szlovák, a lengyel ii a "e" méret szerint sorolja, miközben ott 26mm mag méretet nem ismerünk, csak 25mm-est. Az orosz vasmagok kimondottan individuális méretűek. Így nem lehet egységes táblázatott találni.

János.

0

jandu
jandu picture

Találtam EI és M magokról adattáblát, talán hasznát veszi valaki..

File csatolás: 

0

kolya61
kolya61 picture

Szia !
"Az orosz vasmagok kimondottan individuális méretűek"Ezt nem jól tudod ! Az orosz vasmagok ГОСТ szerint vannak standartizálva és az egész unión belül egyformán beazonosíthatóak . Minden gyár trafoi egyformák, ha ugyan annak a GOSZT-nak felelnek meg .

Üdv! Miki.

0

jandu
jandu picture

Egy kis példa a ČSN (volt cseh-szlovák szabvány - máig érvényes)

File csatolás: 

0

Kalex
Kalex picture
*****

0

zus
zus picture

Oké, köszönöm a hozzászólásokat, sokat segítettek. Az valahogy elkerülte a figyelmem, hogy a trafólemezeket el kell egymástól szigetelni és ezt oly módon teszik, hogy valamivel bevonják a felületüket a gyártáskor.

Akkor tehát, ha Evipass-t, vagy Ferropassit-ot vagy az Uniman által ajánlott Korantot használom, akkor a rozsdát el tudom tüntetni és a helyette megjelenő fehér, szürke, fekete, rózsaszín, egyéb színű réteg meg szigetelni fog. Akkor ezt fogom kipróbálni. Még egyszer, köszönöm a segítséget.

0

uniman
uniman picture
***

Hello Zus.
...persze számtalan ilyen termék létezik, több-kevesebb pénzért,(sok-sok külföldi is) és bármelyik sarki autósboltban tudnak ajánlani valamit...a Korantot nekem is csak a "gugli" sugalta, nem használtam.
Üdv.: uniman

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!
"Korantot nekem is csak a "gugli" sugalta, nem használtam."

Én viszont próbáltam. A legjobb az összes között. Nem agresszív, viszont a rozsdát leszedi. A kívánt célra mégis inkább az Evipasst ajánlanám, mert abba be lehet áztatni az anyagot aztán lemosni, megszárítani és már kész is.

Üdv! Kalex

0

Edmundson
Edmundson picture
*

Szia!

A trafómagot azért nem egy darab vasból készítik, mert abban örvényáramok keletkeznek, amelyeket maga a mag anyaga zár rövidre. Ezért ez terheli a trafót. Nagyon lerontja a hatásfokot, miközben nem csak a primer tekercs, de maga a vas is melegszik. Ezért azt találták ki, hogy felszeletelik a vasat és a felületét leszigetelik. Ezáltal minimalizálható az örvényáram és elfogadható hatásfokot eredményez. Minél vékonyabbak a lemezek, annál kisebb az örvényáram. Természetesen a szigetelésnek is vékonynak kell lennie, hisz az nem mágnesezhető ezért holt térnek számít (annyival kevesebb vas tölti ki a magot). A festés, mázolás szóba sem jöhet. Erre a célra rendszerint szilíciumot diffundálnak a felületbe, majd oxidálják. Ezáltal létrejön a szigetelő réteg ami mikrométeres vastagságú. Így több lemez használata esetén, összeadva a szigetelő rétegek vastagságát, csak kis helyet foglal el a vasmagban. Ha egy trafót szétszedünk könnyen megsérülhet, megkarcolódhat a szigetelő réteg. Ezáltal galvanikus csatolás jön létre az összeszorított lemezek közt és létrejön az örvényáram. A bontott lemezeket fel lehet ismételten használni, de gondosan ellenőrizni kell a felületeket. A kopott, karcos lemezeket nem szabad felhasználni.

Ezek után nem is értem, hogy ki akar rozsdás trafólemezből trafót készíteni? A lemez akkor lesz rozsdás, ha a nedvesség áthatol a sérült SIO felületen és "megtámadja" alatta a vasat. A vasoxid ledobja a felületéről a SIO szigetelést. Ezáltal kialakul egy vastag vasoxid réteg, amely helyenként vezet. Ha "rozsdátlanítod" akkor vaslemez lesz belőle. Ezzel az erővel kireszelhetnéd egy vas kockából is a magot. A rozsdás trafóvas nem használható trafó készítésére. Közönséges fémhulladékká válik.

Más kérdés, ha a kész trafó külső felülete rozsdás. Attól még a lemezek szigetelése lehet ép. Én soha sem használnék fel rozsdás trafót, megy az e-hulladékba.

Üdv.,

0

kolya61
kolya61 picture

Szia !
Ne menjünk bele a trafók működésének az alapjaiba !
Minden trafo működik rozsdás és rozsda nélküli lemezekkel is .
Nem ennyire kritikus a helyzet . Sajnos az elv, sokszor nem takarja a működést , sőt a hegesztő trafóknál eleve , ajánlott a rossz a mágnesestér átadásának a szintje , vagyis legyen rosszabb az áthatósága a térnek, a vasmagon belül ! Ez nem azt jelenti , hogy rozsdából kell csinálni a trafót, de nem csak színvas és trafóvas vasmagok vannak, higgyétek el ...
Én nem a zunió szabványaiban élek , legalább is nem a tietekében...

Üdv! Miki.

0

jandu
jandu picture

Ez így csak egy fajta trafó plehekre vonatkozik. Valóságban több fajta - anyagra gondolok, nem formára - pléh van a piacom és használatban. És persze függ a teljesítménytől is, gazdasági szempontból is, felhasználandó területtól meg sok mástól.

Így a legegyszerübb megoldásoknál a legolcsóbb trafóplé fajtáthasználják még ma is,és az a hagyományos dinamó pléh és igen is lakkozzák. Szintém még használják a papír szigetelést - nagy teljesítményű ipari trafóknál. Ezek mellet használják a szulfitálást, kerámia szigetelést, oxidálást (az oxidálás a vasnál lényegében rozsda)

Ezért nem lehet leegyszerűsíteni a kérdést egy kimondott fajtára azzal, hogy csak ez és nincs más. De nem akarok előadást tartani, mert nem vagyok "szakértő" e területen, másként nagyok széles körű a téma.

0

kolya61
kolya61 picture

Szia Zus!
Én , a magyar EVIPASS-t használom, foszforsav , mint a többi, de szürkés anyagra változtatja a rozsdát, amelyik már nem vezeti a mágnesességet.

Üdv! Miki.

File csatolás: 

0

Csaba1002
Csaba1002 picture

Szia Miki!
Az Evipass annyira jó, hogy annó megboldogult Jawa motorom kerekéről félig leszedte a krómot, pedig csak néhány rozsdapötty miatt locsoltam meg vele, elég bőven. Itt-ott látszott a réz alapozás. Vason viszont igen hatásos szer. :super:
Csaba

0

kolya61
kolya61 picture

Szia Csaba !
Nem az Evi-ben volt a hiba, hanem mert rozsdás volt a ráf a chromozás előtt ! Evi minden rozsdát átalakít , függetlenül a helytől... De utána le kell mosni gyökérkefével, mert addig dolgozik , amig vége nincs a szubbotnyiknak ! :beer:

Üdv! Miki.

0

nyaki
nyaki picture

Foszforsav? :hmmm: Coca-cola, vagy tán Pepsi-cola sárga dobozban? :oke:

Szép napot!
(Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!!!!)

0

Boldogblog
Boldogblog picture

A legendával ellentétben a cola erre nem igazán jó.

Kicsit kevés benne a foszforsav. 50 literben 22.4g foszforsav.

Íme:

"Végy:
egy kevés (ford. megj.: elenyésző mennyiségű, az eredeti sem ír pontos mennyiséget)
koriander (cigánypetrezselyem?) olaj
egy kevés narancsvirág olaj
0.94g narancs olaj
1.79g citrom olaj
0.14g szerecsendió olaj

keverd/elegyítsd őket 9.97g alkoholban és 5.50g vízben. (ford. megj.: az alkohol valszeg
etilalkoholt jelenthet, nem ír pontos vegyületet).

Ha rendesen felkeverted, akkor hagyd állni 24 óráig. Az elegy szét fog válni. A tetején
egy tiszta, sárga színű folyadék lesz, ez a cokeban található titkos "7x" ízesítő.

Oldj fel 4.88kg cukrot kis mennyiségű forrásponton lévő vízben, majd hagyd lehűlni.

Adj hozzá:

73g karamelt
6.3g koffeint
22.4g foszforsavat

Egy erőtől duzzadó dió a kokafáról. Esetleg még

2.24g kokalevelet, de előbb a kokaint vond ki belőle.

ezekután egy sűrű szirupot kell kapnod.

Adj hozzá:
61g citromlé
38.7g glycerin
3.05g vanília eszencia/kivonat
és a "7x".

Keverd meg jól és higítsd fel 1:5.5ös arányban hűs szóda vízzel.

És elvileg lett 50 liter kólád! Nagyon egyszerű!"

Vadászom Utamból Kotródj!
(Fekete István)

0

Csaba1002
Csaba1002 picture

Szevasztok!
Nekünk a Landler technikumban a műhelytanár azt mondta, hogy tegyük sós vízbe a trafólemezeket, hogy rozsdásodjanak, mert a rozsda szigetel, és kisebb lesz az örvényáramú veszteség.
A cégnél a trafó műhelyben sem csináltak problémát a rozsdás lemezekből, mert látszani nem látszik, a fekete festés miatt, és epoxi gyantával vákumban impregnálták még összerakás után.
A MEO a szórást, üresjárati primeráramot, és a szekunder feszt ellenőrizte, abban meg nem volt hiba.
Szerintem felesleges rozsdátlanítani, mert ha fémtiszta lesz, eldobhatod az egészet.
Csaba

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!
"Nekünk a Landler technikumban a műhelytanár azt mondta"

Tiszteltetem a műhelytanárt!! Adott persze eljárási metódust is a rozsdaréteg állandó méretének biztosítására. =szomorú=

"látszani nem látszik, a fekete festés miatt"
Ja, ja. A festék ápol és eltakar. Brrrrr.

Üdv! Kalex

0

Csaba1002
Csaba1002 picture

Szia Kalex!
Tudod mennyi rozsdás trafólemezt láttam már beépítve?
Azok az erősítők máig is működnek. 40 éve.
Akkor ciki, ha már olyan vastag a rozsdaréteg, hogy nem fér a tekercsbe a kellő vaskeresztmetszethez szükséges lemezmennyiség. Akkor illik drótkefézni.
Ha csak kis felületi oxidáció van, annak nincs jelentősége.
A fekete festék mindent eltakar, az epoxi gyanta zizegésmentessé teszi.
Csaba

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!
"Tudod mennyi rozsdás trafólemezt láttam már beépítve?"
Ez csak a gyártót minősíti. Én is láttam már sok trehány megoldást, de attól még nem az az etalon.

Üdv! Kalex

0

kolya61
kolya61 picture

Szia !
"Én is láttam már sok trehány megoldást, de attól még nem az az etalon." :taps: Legalább valaki belelát a rozsda fizikavilágába is ! :beer:

Üdv! Miki.

0

Csaba1002
Csaba1002 picture

Hello Kalex!
Egy gyár nem etalont, hanem eladható, tartós terméket akar nagymennyiségben előállítani.
Ebbe az is belefér, ha rozsdás a trafólemez. Ettől még az előírt paramétereket 100 év múlva is fogja az a trafó teljesíteni. És ezek a trafók nem kínai csilivili vas-réz takarékos terhelés nélkül is tűzforró vackok voltak.

Csaba

0

Csaba1002
Csaba1002 picture

próba

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!
"Ebbe az is belefér, ha rozsdás a trafólemez."
No akkor utoljára.
1. Amennyiben egy ilyen gyár vezető beosztású embere lennék, akkor páros lábbal rúgnám ki azokat, akik a rozsdás trafólemezzel szerelt berendezést kiengedték a gyárból.
2. Saját vállalkozásomban aki rozsdás elemeket építene be, azzal a saját költségén hozatnám rendbe a dolgot. (Persze ez csak elméleti kérdés, mert meg sem fordul egyikük fejében sem hasonló.)
3. Részemről a téma lezárva, mert úgy látom nem érted a lényeget. A rozsdás trafó nem érdem, csupán egy bizonyítvány a kivitelező igénytelenségéről.

PS. Máskor használd a söröskorsóikont. Ez is az igényességhez tartozik.

Üdv! Kalex

0

Csaba1002
Csaba1002 picture

Szóval! Azt megnézném, hogy szedetsz szét a vállalkozásodban rozsdáslemezű trafókat, amik egyébként tudják a paramétereket beépítve. Mindezt lehetőleg csomagolás előtti késztermékből.
"3. Részemről a téma lezárva, mert úgy látom nem érted a lényeget. A rozsdás trafó nem érdem, csupán egy bizonyítvány a kivitelező igénytelenségéről."

Nem is érdemként írtam, de a lényeget Te nem érted. A rozsdának nincs jelentősége trafólemezeknél, nem autó karosszéria, hogy ki fog egyszer miatta lyukadni
"1. Amennyiben egy ilyen gyár vezető beosztású embere lennék, akkor páros lábbal rúgnám ki azokat, akik a rozsdás trafólemezzel szerelt berendezést kiengedték a gyárból."
Te simán kidobnál sok millió forint értékű anyagot, de egy igazi gyár vezető beosztású embere nem. Mert fel tudja mérni a műszaki és gazdasági kockázatokat és veszteségeket.

0

Csaba1002
Csaba1002 picture

Használtam a söröskorsót, de nem működik!

Most már jó! Ne kétszer nyomd. Legjobb, ha kijelölöd az egérrel, majd rákattintasz a söröskorsóra.
Az volt a baj, hogy a szöveg előtt és után is söröskorsót nyomtál.

0

Shizo
Shizo picture
**

Szia!
Rakd bele sosavba, azutan meg nehanyszor vodor vizbe hogy ne maradjon sav rajta.
Majd ujsagpapiron szaritsd meg bent ( ha lehet fujass ra meleget).
Es nem lesz feher por rajta, meg nem fog ragadni sem.

0

uniman
uniman picture
***

0

jandu
jandu picture

Nem írod, milyen anyagból vannak. De szerintem közönséges trafó lemez /dynamó plé-nekis nevezik/. Nos annál ha a rozsda nem maródott mélyen bele, még előnyös is. Ugyanis a dynamó pleheket el kell egymástól szigetelni - festéssel, lakkozásal valósítják meg, de a rozsda is azt teszi. Persze azért gyökérkefével a port el kéne távolítani. Összerakás utám az oldalait lesmirglizve le kéne festeni.

Ha viszont még is lecsisolnád fém tisztára, akkor le KELL festeni, lakkozni /elég egy oldalát, de a osszerakásnál ügyelni kell, ne kerüljön egymásra két festetlen oldal. Az ugyanis mágneses zárlatot okoz, aminek a hatása melegedésben nyilvánul meg.

(Nem vicc, anno így csináltam/

János.

0

welding alt
welding alt picture

Szia jandu!

" osszerakásnál ügyelni kell, ne kerüljön egymásra két festetlen oldal. Az ugyanis mágneses zárlatot okoz, aminek a hatása melegedésben nyilvánul meg." OK. Sok trafóval találkoztam, melyek lemezei egy csikban egyszerűen össze voltak heggesztve.( pl. mikrósütő, vagy kommersz audio készülékek).
Mi a véleményed ezekről?

Üdv!
welding alt

0

jandu
jandu picture

Szia,

látom nyaki már megmagyarázta.
Azért anyit még hozzá tennék - tervezéskor az ilyen trafóknál kisseb mágneses inducióra tervezik /nagyobb trafóknál/, a 3-4W-osok nál meg nem nagy befolyása van, mert azoknál a mágneses veszteség amúgy is elég nagy.

jandu.

0

nyaki
nyaki picture

Hali!
Azoknál a trafóknál nem okoz nagy problémát, mert igen kis hegesztési felületen érintkeznek, de a teljesítményüket azért kismértékben befolyásolja. Csupán azért csinálják, hogy még véletlenül se zizegjenek a lemezek a nagy teljesítmények átvitelekor, ugyanis minél nagyobb fluxust akarsz a lemezes blokkban gerjeszteni, annál jobban szeretnek az 50Hz ütemében táncot járni és ha nem szorítják őket össze, akkor drasztikusan csökken a trafóból kivehető teljesítmény. Ez egy gyakorta használatos kompromisszumos megoldás az olcsóság jegyében.

Szép napot!
(Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!!!!)

0

romulusz
romulusz picture

Szia!
Én spirituszban oldott sellakkal kentem le.
Üdv: Gyula

0

nyaki
nyaki picture

Hali!
Hagyd a fenébe! Ne :izom: vele, mert felesleges. Inkább add le és vegyél másikat. Ha ezeket felhasználod, az anyaghiányos helyeken az örvényáramok rontani fogják a teljesítményt. :oke:

Szép napot!
(Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!!!!)

0

SzBálint
SzBálint picture
****

üdv: mit gondoltok, a trafók miért készülnek lemezekből. miért nem egy darabból?
A lemez felülete vékony lakkréteggel van ellátva, vagy kémiailag kezelve.
A tejfehér réteg használ neki, szigetel.

Bálint

0

marosi
marosi picture

:bow:

0

uniman
uniman picture
***

Hello.
Bármit használhatsz, de többe fog kerülni, mint a hibátlan trafólemez ára... (pl.: http://www.licit.hu/arveres_BEAG_TX-123-A_TX-124-A_transzformator_elado_...)
http://www.google.hu/search?q=rozsda%C3%A1talak%C3%ADt%C3%B3&rlz=1C1____...
Üdv.: uniman

0

CHZ
CHZ picture

Szia!
Szétszedésénél lesz csak probléma, nem biztos, hogy roncsolás nélkül menni fog.

0

CHZ
CHZ picture

Petróleumban áztatnám, majd szárazra törölném.

0

marosi
marosi picture

Szevasz zus
Én amikor a keritésemet rozydamaróztam akkor tőletek hoztam rozsdamarót,ami hangyasavat tartalmazött,ha jól emlékszem,sárga flakonokban volt,nagyon primául lemarja a rozsdát.igaz előtte lekell csiszolni a nagyját.
Utána egy tejfehér réteg keletkezik rajta,ami már nem rozsdásodik.

0

Kis Kíváncsi
Kis Kíváncsi picture

Szia Marosi!
Valószínűleg az Evipass volt, de ugyanazt tudja Ferropassit is.
Egyszer készítettem egy hegesztő trafót MÉH-telepen bontott lemezekből, én is ezzel mostam le, s nem melegedett a vas.
Üdv.: István

0

jandu
jandu picture

Szia,
nem volt ismerős a említett szer, de rákerestem a googli-val.
Nos igen, a Ferropassit a
""rozsdaréteget kémiai úton leoldja, vas esetében korróziós hatásoknak ellenállóbb összefüggő fehéres színű foszfátréteggé alakítja"".
Tehát létre hoz egy foszfát réteget, ami elektromos szempontbol szigetelő réteg. Ezért a használata ebből a szempontból megoldást jelent.
De azért egyoldalúan utánna finoman lelakoznám.

János.

0

Sponsored links