You are here

Tudatlan vagyok, kérem segítsetek!

20 posts / 0 new
Last post
bekeipeter
bekeipeter picture

Kedves Tanyalakók!

A segítségeteket szeretném kérni az alábbi témában:

Mi a különbség a bipoláris és az unipoláris kondenzátor között?

A szakmát autodidakta módon tanulom, soha nem végeztem el egyetlen
a szakmával kapcsolatos iskolát, vagy tanfolyamot!

Köszönettel Békei Péter

Comments
roland
roland picture

http://hu.wikipedia.org/wiki/Kondenz%C3%A1tor_(elektronika)
probald meg ezt a linket.
sok sikert

0

dav53
dav53 picture
*****

Szevasztok.

Roland, gondolom EZT a linket akartad beírni.

Dávid.

0

roland
roland picture

uni - elko - elektrolit kondi, megvan jelolve a polaritas, ha forditva teszed be akkor meg robbanhat is mert kemiai reakcio folyik menne.
bi - keramia kondi nincs jeloles a polaritara, barhogy beteheto, nincs elektrolit benne, szaraz.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: elkóban is van bipoláris,például,
http://www.hqelektronik.hu/pr?srch=2%2C2%2F100&ls=20&sm=2
16,17,18.tétel.
Gyakorlatilag két szembefordított elko.
A műanyag, stb. kondik is ide tartoznak.
Erről már volt szó nem is rég a fórumon: Egyéb elektronika,
Polarítás nélküli kondenzátor 16 1 hét 6 nap
[petyka2] 1 hét 6 óra

üdv:idézek

Elektrolit Kondenzátorok Az elektrolit kondenzátorokat az a szükség hívta életre, hogy például a tápegységekben szűrő és pufferelési célokra igen nagy kapacitású kondenzátorokra lenne szükség. Ha azonban ezt hagyományos kondenzátorral szerenénk elérni, akkor (a tetemes pénz mellett) jelentős méretű kondenzátorokat kellene beépíteni. Mivel a tápegységekben a kondezátorok veszteségei nem szem előtt tartott szempont, a hálózatból ugyanis kényelmesen fedezhetőek a veszteségek. Felépítése teljesen más mint a hagyományos kondenzátoroké. A szigetelő réteget egy igen vékony oxid hártya képezi az egyik elektródán, a másik fegyverzetet a szigetelő réteggel érintkező elektrolit alkotja. Az elektrolit azért szükséges, hogy a két elektróda a lehető legjobban érintkezhessen a szigetelő réteggel, mert fémes elektródákon mindig marad az elektród és a réteg között levegő, ami a kapacitást csökkentené.
Az egyik elektróda (Anód) alumínium lemez, amelynek felülete molekuláris vastagságban alumíniumoxiddal (Al2O3) van bevonva. Az oxidációs eljárást formálásnak nevezik és azt célozza, hogy az oxid réteg olyan vasatgású legyen, amely az üzemi feszültségnek megfelelő. Formáláskor az elektródának való fémet (bórsav vagy foszforsavba) elektrolitba helyezik és pozitív feszültséget kapcsolnak rá. Kezdetben a feszültség kicsiny, de nagy áramú. Az áramot korlátozva és alacsonyan tartva a feszültség lassan növelhető. A szükséges réteg 10-8 - 10-5mm vastagságú, amely a használt formáló feszültségtől és időtartamától függ. A másik elektróda (Katód) formálatlan, kisebb tisztaságú szintén alumínium, többnyire a kondenzátor házát alkotja.
A hagyományos kondenzátorokhoz képest az elektrolit kondenzátorok veszteségei igen magasak amelynek egyik oka az, hogy igen magas átvezetéssel bír, amelynek értéke 30-50μA/μF, vagy ennél még több lehet. Másik ok, hogy a tulajdonképpeni másik elektróda az elektrolit, amelynek igen jelentős a soros ellenállása. A veszteségi tényezők együttesen kb. 0,1 - 0,2 nagyságú, és ez azt is jelzi, hogy váltakozó áramú körben nem célszerű alkalmazásuk. Másrész a szigetelő oxidréteg fenntartására az elektrolit kondenzátor folyamatos egyenfeszültséget igényel. Az oxid réteg maximálisan 1,5V-os negatív feszültséget képes elviselni, és ezt sem tartóssan! Hosszabb ideig nem használt elektrolit kondenzátoroknál elvékonyodik a szigetelő alumínium-oxid réteg. Ezért csak fokozatosan szaba üzemi feszültségre kapcsolni, hogy legyen ideje az oxid rétegnek újra formálódnia. Az elektrolit kondenzátorok kapacitása, erőssen függ a hőmérséklettől és az üzemi feszültségtől. Vannak helyek ahol az elko polarizáltsága miatt nem lenne használható, ekkor bipoláris változatot kell használnunk. A bipoláris elkó tulajdonképpen két , két szembe fordított elektrolit kondenzátor, - a két katódot kell közösíteni. A kondenzátort gyártják is Non-Polarised (polarizálatlan), vagy Bipolar (Bipoláris) kondenzátornak nevezve őket. A jelenlegi elektrolit kondenzátorokat két csoportra érdemes osztani az egyik a mangán-dioxid amelyet elektrolitként alkalmaznak. Sokkal kisebb a soros ellenállása, mint a korábbi elektrolitnak. Jobban bírja a hőmérsékletet -55-től +175 °C, 30%-al nagyobb vissza irányú áramot képes elviselni és nagyobb élettartamú. A második típusban, szerves félvezetőt használnak elektrolitként. A szerves anyag egy komplex sókból álló sűrű elegy, a neve TCNQ. Sokkal jobb elektromos és 50-szer nagyobb kapacitás érhető el vele, mint a hagyományos alumínium elektrolik kondenzátorok esetében sokkal kedvezőbb ESR értékkel. Ebből következően előnyösen használható kapcsolóüzemű tápegységekben."

http://elektroncso.hu/cikkek/alkatreszek.php

Bálint

SzBálint, 2011-01-05 23:32 válasz ID:60269 REF:60262

Kisebb teljesítményű autóhangszóróknál, hangfalaknál előszeretettel használják

Bálint

0

bekeipeter
bekeipeter picture

Azért ennyire tudatlan nem vagyok, csak arra lettem volna kíváncsi,
hogy az Uni- és a Bipoláris elektrolit kondenzátor miben különbözik.
Mivel valamelyik nagyker listájában találni Uni és Bipoláris elkókat
is. Szerintem ugyan az a kettő, de hátha tévedek!

0

Oszi11
Oszi11 picture

Szia,

Nagyon egyszerű a különbséget bemutatni. Vegyünk egy unipoláris 25V-os kondenzátort kapcsoljuk rá 20V egyenáramra, a kondenzátor feltöltődik, ha megfordítjuk a táp polaritását, a kondi ellenkező polaritásra töltődik. Ez rendben van! Most nézzük egy 25V-os bipoláris kondenzátort. Kössük a tápot úgy, hogy pozitív táp a kondenzátor pozitív kivezetéséhez, negatív táp a negatív kivezetéséhez. Ekkor a kondenzátor feltöltődik, mint minden kondenzátor! Most cseréljük meg a polaritást pozitív a negatívhoz vica versa. Erre a bipoláris kondenzátor tönkre megy, vagy szétdurran vagy zárlatos lesz és utána durran szét!

Üdv,
Oszi

0

szakszlaci
szakszlaci picture

:jajj:

0

Oszi11
Oszi11 picture

Sziasztok,

hát ezt egy kicsit megkavartam! :roll: Mondjuk úgy hogy a polarizált és a nem-polarizált kondenzátorok különbségéről írtam! :oke:

Üdv,
Oszi

0

szakszlaci
szakszlaci picture

Szia.
Berakhatnád ide azt a linket, mert most már én is kíváncsi lettem. Szeretnék már látni egy 10000mikrós kondit 400V-ra, mert néha egy marketinges csodákra képes. :jajj:

0

Ckó
Ckó picture

Szia!
A bipoláris ekvivalens az unipolárissal. A bi az kettőt, az uni az mindenhol használhatót jelent.
Üdv.:Ckó

0

szakszlaci
szakszlaci picture

:jajj: Remélem ezt nem gondoltad komolyan.

:hmmm: Ámbár, ha jobban belegondolunk, akkor egy találmány úgy születik, hogy mindenki tudja hogy ez a dolog lehetetlen, és ekkor jön valaki, aki ezt nem tudja, és feltalálja. :D

Üdv. Laci

0

Ckó
Ckó picture

Szia!
Bocsi! Igazad van! Elértettem és téves infót adtam. :bow:
Üdv.:Ckó

0

szakszlaci
szakszlaci picture

Mondjuk nem volt az olyan nagy tévedés.
Itt a probléma inkább nyelvészeti mint elektronikai.
Unipoláris kondenzátorok: kerámia, fólia, MP, ...
Bipoláris kondenzátor: az elektrolit kondenzátor nem polarizált változata.

Azt a szót, hogy unipoláris kondenzátor, a magyar nyelven kívül sehol sem használják, helyette nevén nevezik pld. kerámia, fólia, stb. Az egész világon a bipoláris szót használják az elektrolit kondenzátor nem polarizált változatának a megkülönböztetésére. Az, hogy miért kezd az unipoláris szó terjedni, az számomra rejtély, biztos kölcsönözték a tranzisztoroktól.

0

bekeipeter
bekeipeter picture

Köszönöm a választ, akkor jól sejtettem, hogy az uni- és a bipoláris elko ugyan azt jelenti!

A témát az UNIPOLÁRIS ELKO és a BIPOLÁRIS ELKO-ról indítottam, a kerámia és egyéb elektrolit mentes
kondenzátorok nem tudom, hogy hogy kerültek ide!

0

szakszlaci
szakszlaci picture

Unipoláris elko nincs. Annak a rendes neve bipoláris kondenzátor. Persze, ha valamelyik marketinges átkereszteli...

Ámbár mások sem tudják, az egyik külföldi oldalon ez van:

Ah the beauties of English, where any word can be any part of speech. Even a noun can be verbed.

In the context of electronic capacitors, "polar" means that the voltage across the device matters as to direction. One lead is to be more positive than the other. NON polar means that the voltage direction of one lead compared to the other does not matter. BI-polar is a corruption for electrolytics that have had oxide grown to resist both directions of voltage application. I guess there is some sense to it in that a bipolar electrolytic is really an electrolytic grown to have two positives or two negatives, so that which is which doesn't matter in actual application.

By that line of reasoning, NON polar should never be applied to electrolytics at all, because there really isn't any non polar electro. Bipolar is what you get. By strenuous reasoning, I'd suppose that non polar only applies to capacitors that don't have any implied polarization, like all the poly film caps. Polarity just doesn't matter to them.

One could stretch the language a bit to call ordinary polarized electros UNI-polar because they have to be used with voltage one way, but English being what it it, that carries the nuance that there may only be one lead, which is incorrect. And it's unnecessarily duplicative, since "polar" means and implies what is meant, no funny nuances.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: hiába mondod...

Bálint

0

SzBálint
SzBálint picture
****

üdv:erről van szó.

Bálint

0

Jaca
Jaca picture
*****

Sziasztok!
Az unipoláris valószínűleg az univerzális polarításból ered, vagyis mindenhogy jó kondenzátor.
Ennek a teszkó a mestere:
http://blogol.hu/pikz/ftc/Tescogazdas_gos_-_unisex_szoknya_1_.jpg_.jpg

Üdv: Jácint

0

bekeipeter
bekeipeter picture

A TESZKÓ legalább gondol a transzvesztitákra is!

Ahogy a szlogenjük is mondja: "Hát a kisebbség is számít, TESZKÓÓÓÓ"

0

Sponsored links