Sziasztok!
Szeretnék késziteni egy 0....30V-ig szabályozható stabilizált tápegységet mely 20A ig terhelhető. Ezzel nincs is gond! :-) A kapcsolásban 6db párhuzamosan kötött TIP3055-ös áteresztő tranzisztor van. Ennek a kollektor árama 15A, és teljesítménye 90W. Ezeket a tranzisztorokat fel szeretném cserélni KT803A-tipusu orosz tranzisztorra. (Azért szeretném mert van itthon elfekvőben kb 30db.) Ennek a kollektor árama 10A, és teljesítménye 60W. Az lenne a kérdésem hogy kapcsolhatok-e pl 10 ilyen tranzisztort párhuzamosan? Illetve lehet-e még a párhuzamos kapcsolást még plusz darabszámmal fokozni? Az emmitereken 0,1 Ohm-os 5W-os ellenálás van.
Köszönöm a tanácsokat!
Üdv. Attila
Comments
Szia!
Ha már annyi tranzisztorod van, csinálj egy "előfokozatot", ami a kimenet és a bejövő feszültség közt fél úton van. Tehát ha 40V a bemenőd, és 20V a kimenőd, akkor az első rész 30V-ot ad, így eloszlik a disszipált teljesítmény (hasonlót szoktak tirisztoros vagy triakos egyenirányítással csinálni, hogy a tranzisztor CE feszültsége kicsi maradjon)
A bétájukat nagy árammal vizsgáld! A multiméter pár miliamperes meghajtása itt csalóka lenne.
Üdv: Jácint
0
szia:van erre is mérési összeállítás, magánban el tudom küldeni.
Bálint
0
szia:ha a mért paramétereik szerint elég egyformák, akkor talán, de elég rizikós-
Kérdés, hogy a meghajtó teljesítmény elég lesz-e.
Bálint
0
Szia!
A mért paraméterek eléggé hasonlóak... Miért rizikós??? Amugy a tranzisztorokat csak egy LM317-es stab IC vezérli egy 10 Ohmos 2W-os ellenálláson és egy BY255-ös diódán keresztül.
Itt a link:
http://www.pocketmagic.net/wp-content/uploads/2010/02/LM317-30V-variable...
Üdv Attila
0
Szia!
A rajzon nem látom az emitter-ellenállásokat, pedig ezek fontosak!!! Valamelyest ők "válogatják párba" a tranzisztorokat. Az extrém eltérő bétájúakat így sem szabad betenni, mert nagy lesz a tranzisztorok közti áram (kollektoráram, disszipáció, stb.) különbség.
Részemről ilyen felépítésű tápot sem nem használnék, sem pedig le nem közölnék (legfeljebb a "Fürge ujjak"-ban)
stonhy
0
Szia Attila!
Mehet bele nyugodtan!
Üdv Tibi.
0
Szia !
Miért rizikós? Mert ha egy (jellemzően a többinél nagyobb bétájú) bezárlatosodik kikerül a teljes puffer kondenzátoron lévő feszültség a kimenetre s visz mindent amit tud az adott terhelésként ott lévő áramkörben.
Inkább a TIP3055 vagy 2N3055 helyett izmosabb típus volna kívánatos az előzőek miatt.
Aztán nem ártana egy beállítható áramkorlát sem a tápegységedbe még akkor is ha egy állandó ismert áramigényű berendezést, pl. CB vagy amatőr rádiót táplálnál róla.
Ime egy értelmesebb kapcsolás:
https://drive.google.com/open?id=0B-gB7RqJ1_jwYWFQTFpGeElveWc
Üdv. Laci
.
P.s. A HE-n egyébként van egy Attila86 felhasználó akinek szintén van egy 0-40V 0-10A labortápról cikke ugyan ott. Az sem rossz.
https://www.hobbielektronika.hu/cikkek/kapcsolouzemu_eloszabalyozos_negy...
0
Szia Laci!
Azért gondoltam hogy helyettesítem a TIP3055-öket az orosz KT803A-ra, mert az utóbbi tranyából van egy rakással... És most miért költsek TIP3055-re ha ezeket is bele pakolhatom... De már kezdesz meggyőzni hogy valóban izmosabb npn tranzisztorokat kellene választanom...
Még gondoltam hogy mindegyik tranya bázisa elé tennék egy 4,7 Ohm-os ellenállást, hogy jobban együtt tudjanak dolgozni a gyártásból adódó külömbözőségeik miatt. Szerinted jó ötlet???
Üdv Attila
0
Szia !
Igen, nagyobb hangfrekvenciás végfokozatokban is általánosnak mondható a bázisköri ellenállások használata bár annak ott első sorban gerjedés gátló szerepe van. A TO-3 tokozású 2N3055 gyakorlatilag azonos a TIP3055-el. Korábban az akkori lakóhelyem folytán rengeteg orosz/ SZU erősítőt javítottam. Az eredeti tranzisztorok helyett beépített "nyugati" vagy távolkeleti (akkor még nem volt jellemző a hamisítás) tranzisztor csak javította a készülék megbízhatóságát. A lényeg: vannak olyan dolgok melyet félve kapcsolnék ilyen KT-s áteresztőjű tápra. Tul sokba kerülhet esetleg a "leves".
Üdv. laci
0
Szia Laci!
Én már kb 15 éve szerelgetek KT típusu orosz tranzisztorokkal, de eddig nem volt panaszom rájuk minőség terén... Ezeket még nem hamisították főképp amit a 80-90-es években gyártottak! Ha valamiben, akkor ezekből még nem spórolták ki az anyagot! Főképp a katonai célokra szánt 2T.... tipusu szívósabb példányokról beszélek! :-)
Üdv: Norbi
0
Szia Laci!
Értelek! :-)
Nekem ez hobbi célokra kellene, mert hoznak autórádiókat, autó erősitőket stb egyébb dolgokat javitásra és az a problémám hogy soha nincs ideális tápegységem a kipróbálásukra, meghajtásukra. Szóval azért gondoltam ezt összerakni, hozzádobva 0,1 5W-os ellenállásokat és bázisellenállásoat.
Azt a két linket amit küldtél, hát őszintén szólva az túl bonyolult nekem. Annyira profi nem vagyok, szóval maradnék ennél a rajznál... Bár egy túláram védelem, rövidzár védelem jól jönne bele az tény... :-(
Üdv: Attila
0
Szia !
Ha a 20A kimenő áram elérése a cél azt tranzisztor teljesítmény kategóriától függően 6 8 10 db tranzisztorral megoldhatod. A KT tranzisztorokkal is. De csatlakozva Jácinthoz: A bétát kb.1A kollektor áramnál mérd. 5-10V 1A-t tudó akár dugasz tápról ugyan azon bázis ellenállással mely az 1A körüli kollektor áramot biztosítja feljegyzed az egyes példányok kollektor áramát és a végén válogatsz. A szórásból azt a tartományt mely lehetőleg egymáshoz képest 10%-al nem tér jobban el.
.
A nagyobb problémád a melegedéssel lesz. 35V "nyersfeszültségből" (ennyi minden túlzás nélkül szükséges) kiindulva 15V kimenőfeszültség mellett 400W 5V esetén pedig 600W-ot kell az áteresztő tranzisztor komplexumnak 20A kimenő áram mellett eldisszipálni. Vagyis lesz egy komoly fűtőtested és csak melléktermékként egy tápegységed. Az említett teljesítményt kezelhető méretű hűtőbordával gyakorlatilag nem, csak komoly levegő szállítású 230V AC táplálású ventilátoros hűtéssel tudod megoldani. Enyhébb téli napokon egy kisebb szobát 700W-al be tudtam fűteni.
Amennyiben ragaszkodsz a kimeneti 20A-hez akkor 20V kimenő feszültség alatt le KELL csökkentened a bemeneti feszültséget. Ezt legegyszerűbben egy kisebb feszültséget adó transzformátor szekunder tekercs leágazással érheted el.
Ami még alternatíva lehet: asztali PC tápegység átalakítása. Ez szinte fillérekből kiállítható de kell hozzá némi "profizmus"
https://drive.google.com/open?id=0B-gB7RqJ1_jwdVZFa3JpZUJkWG8
A pdf ben az apró képre kattintva feljön a kapcsrajz de az egyik linkjét ide is teszem.
http://www.chirio.com/IMAGES/atx_schema_30v_2008_01.jpg
Nem sok változtatásra van szükség.
Üdv. Laci
0
Szia Laci!
Értem, és köszönöm válaszodat... :-) Szóval az a lényeg hogy ezt a tápot nem állandó 20A terheléssel fogom használni! Ha állandó 20A-nél használnám valóban felfűtene egy szobát... :-D Csak azt akarom hogy kb 20A-ig tudjon, azaz egy kicsit izmosabb autórádió használata esetében (ahol keményebb basszúsok is előfordulnak) ne legyen feszültség esés. Szóval minden adott: 500W-os toroid trafó, 35A diódahid, 2db 22000uF 50V kondenzátor, hütőbordák, müszer doboz stb. Csak össze kell rakni... :-)
0
szia: a békesség kedvéért én több megcsapolást készítenék rá 15-20-25-30 V-ra-
Bálint
0
Szia !
Akkor a te kapcsolásod ki kellene egészíteni a Jácint által linkelt kapcsolás áramlimit részletével.
.
Szia!
Az se bonyolult!
http://www.bsselektronika.hu/rajzok/lm317_3.gif
Az R6-ot, meg a fölötte levő tranzisztort figyeld!
Üdv: Jácint
Jaca, 2017-01-24 23:16 Válasz ID:363691 REF:363690
.
Azért ha a trafón van kisebb feszültség akkor autórádiók próbájához használd azt. 20V nyersfeszültség bőven megteszi erre a célra.
Üdv. Laci
0
Szia!
Én láttam a Jácint által küldött kapcsolást de nekem nem tiszta hogy melyik részét kellene nekem beültetni az én kapcsolásomba...?! Van egy R6-os ellenállás, fölötte Q1 és Q2 tranya. A P1-el állitjuk a kimenő áram értékét... De melyik része lenne fontos számora?
Üdv. Attila
0
Szia!
Kiradíroztam pár felesleget, hogy érthető legyen. Ha az áram eléri az 1-t, akkor a 0,6 Ohmos ellenálláson (R6) 0,6V feszültség fog esni, ami kinyitja a felette lévő tranzisztort. Ez a tranzisztor lehúzza 0V-felé az LM317 1-es lábát, ami által csökkenni fog a kimenő feszültség, ezáltal az áram is.
http://www.kepmegoszto.com/201701251917/5888ebd09b9a9-lm317_3.html
Üdv: Jácint
0
Szia Jácint!
Köszi hogy kiradiroztad a felesleges részt, ez így már teljesen világos és érthető, de ez a példa ugyebár 1A-es határra van... Mi van akkor ha én egy például 12A-es hatért akarok beállítani? Hova kapcsolódjon a potenciométer és milyen értékű...?????
Üdv Attila
0
Szia !
A 0.6 ohmos úgynevezett figyelő ellenállással párhuzamosan kötsz egy 470ohm-1Kohm poti két végét és a csuszkáját a figyelő/beavatkozó tranzisztor bázisáról jövö 100 ohm-os ellenállásra. ha nagyobb áramot szeretnél érzékelni akkor pl. 10A-hez lecsökkented a 0.6 ohmot 0.06 ohmra mivel a tízszer akkora áram tizedrész akkora ellenálláson is létre tudja hozni azt a 0.6V körüli feszültséágesést. Így már tiszta?
Erről a rajzról beszélek!
http://www.kepmegoszto.com/201701251917/5888ebd09b9a9-lm317_3.html
Annyit még hozzá tennék hogy az egyik általam épített tápban a "figyelő" tranzisztor poziciójába germánium tranzisztort raktam ami által kis értékű figyelő ellenállással is betudok alacsony áramlimitet állítani mivel a Ge tranzisztor nyitófeszültsége lényegesen kisebb.
Üdv. Laci
0
Szia Laci!
Gondolom így gondoltad:
http://www.kepmegoszto.com/201701252154/5889108bd00a0-i-5888ebd09b9a9-lm...
Igen, már kezd tiszta lenni, bocs ha hülye kérdéseket teszek fel, de még sokat kell tanulnom... :-)
Az R5-ös 510-es ellenállásnak nincs szerepe az áramfigyelésbe gondolom? Azaz az én kapcsolási rajzomba nem szükséges ugye?!
Üdv Attila
0
Szia !
De igen, szükséges mert az a P2 potival a kimenő feszültséget állító osztó része.
Az áram védelem egyszerűen azt csinálja hogy a beállított áramlimit elérésekor nullára vagy legalább is a közelébe viszi a kimenő feszültséget minek következtében gyakorlatilag lekapcsol a táp. Ezt egyébként egy plusz beéptett kapcsolóval manuálisan is célszerű megtehetővé tenni mert hasznos lehet a használat során a kimenet lekapcsolhatósága. AZ LM317 1-es lábát teszed a testre a kapcsolóval!
Üdv. Laci
0
Szia!
És ez az 510Ohm nem fog semmit bezavarni az én kapcsolási rajzomban?
http://www.kepmegoszto.com/201701252217/588915dad5f99-lm317-30v-variable...
Valamint az R6-os ellenállásnak minimum 10-20W-osnak kellene lenni mert komoly aramerőség alakul ki rajta, az egész terhelés átmegy rajta ugyebár...!
Üdv Attila
0
Szia !
Az 510 ohm helyén a te kapcsolásodban egy 220 ohm van. Az maradhat viszont így nem kell mellé az 510 ohm.
Az R6-ot célszerűnek látom több darab pl. 4db 0.47R 5W párhuzamos kapcsolásával kialakítani. Így módod van "játszani" annak értékével hogy a kívánt max. áramnál elégséges és nem több legyen rajta a feszültség esés.
Üdv. laci
0
Szia!
Értettem! Köszönöm szépen a segitséget és a türelmedet!!! :-)
Üdv. Attila
0
Szia !
Megelőztél és nem tudtam szerkeszteni ezért másolom be újra.
Az 510 ohm helyén a te kapcsolásodban egy 220 ohm van. Az maradhat viszont így nem kell mellé az 510 ohm.
Az R6-ot célszerűnek látom több darab pl. 4db 0.47R 5W párhuzamos kapcsolásával kialakítani. Így módod van "játszani" annak értékével hogy a kívánt max. áramnál elégséges és nem több legyen rajta a feszültség esés.
A kapcsolásodban a D2, D3, D4 -nek védő szerepe van, a működést érdemben nem befolyásolják. Van egy furcsaság viszont a kapcsolásod kimenetén. Ez egy glimm lámpa melyhez hasonló megoldást mégnem láttam máshol. Ez a terhelés felőll érkező fezültséglökést volna hivatott csőkkenteni mikor is 50-70V rajta lévő feszültség hatására begyújt és a soros a rajzon 460 ohm-al megvágja eme impulzust. (az kérdés hogy milyen hatásossággal)
Egyébként a következő online kalkulátor szerint kb, 1.3V környékére veszi vissza a szabályzás a kimenő feszültséget.
http://hg9ieg.uw.hu/szamolo/_sz/LM317.html
.
Minden előbbi ellenére azt kell mondanom hogy a Te általad preferált kapcsolás túlságosan primitív. A kiindulási pontot jelentő trafó és egyenirányító viszont alkalmas arra hogy "a sivatag homokjából üveggalacsint csináljon".
Ez az áram tartomány már nem vicc. Egy javítás alatt álló kütyüben akár visszafordíthatatlan károkat tud okozni ha nincs egy minden szempontból korrekt áramkorlát benne. Sajnos a Tiéd még mindíg nem lesz az. Ekkora áramra már nem szabad primitív kapcsolást használni csupán azért mert a rendelkezésre álló tudás vagy egyebek ezt "indokolják" mert meg fogja bosszúlni a dolog magát előbb utóbb.
Üdv. laci
0
Szia Laci!
Köszi, hogy aggódsz miattam de ezekkel tisztában vagyok... :-) Kb 5 éve szerelgetek egy állandó 12V 10A terhelhetőségű tápegységgel amit magam készitettem... Hasonló primitív kapcsolás mint ez KT819 tranzisztorokkal... Mai napig szépen müködik! Eddig soha nem volt semmilyen kár belőle, pedig semilyen áramkorlát nincs benne. Több tucat autórádiót használtam javitottam róla. :-) De meguntam hogy állandó 12V van rajta azért terveztem egy kicsit univerzálisabb szélesebb feszültségtartományal rendelkező tápot! Erre gondoltam, mert egyszerű és nagyszerű... :-)
Üdv. Attila
0
Szia!
Ha az ellenálláson eső feszültséget leosztod a felére, akkor már két ampernél fog kapcsolni.
http://www.kepmegoszto.com/201701251947/5888f2b92354d-lm317_3.html
A két ellenállás helyett be lehet rakni egy potmétert is.
Üdv: Jácint
0
Szia Jácint!
Valahogy így gondoltad???
http://www.kepmegoszto.com/201701252043/5888ffd3f0246-i-5888ebd09b9a9-lm...
Hogyha 20A-es a tápom akkor 2kOhm os poti kellene a kérdőjel helyére? Ha 100 Ohmnál 1Amper, 1 KOhmnál 10A, 20A-nél 2kohm? Például ha teljesen letekerem a potit marad a 100 Ohm és az alap 1A-es áramhatár. Jól gondolom??? Ez igy müködne az én kapcsolásomban ha beépíteném???
Üdv. Attila
0
Szia!
Nagyon nem úgy :)
Az igazi megoldás némi negatív táp és műveleti erősítő használata.
Üdv: Jácint
0
Szia!
Az se bonyolult!
http://www.bsselektronika.hu/rajzok/lm317_3.gif
Az R6-ot, meg a fölötte levő tranzisztort figyeld!
Üdv: Jácint
0