Egy ismeretlen márkájú (a típusra nem emlékszem), feltehetően olasz hűtőgép cikkem tárgya, mely az általam számítástechnikai tevékenység útján felügyelt szálloda konyhájában teljesít szolgálatot már több, mint egy évtizede...
Rendszerkarbantartás közben, észlelve a tulajdonos dühét, amikor a hűtőgépszerelő 40 ezer Ft-ot akart elkérni egy 15 éves olasz hűtő össze-vissza villódzó termosztát-kijelző egységének cseréjéért, felajánlottam, hogy ránézek én is a gépre.
Először a karbantartótól a termosztát modult kaptam meg. Egy 5V-os tápról üzemelő cél IC, egy hétszegmenses kijelző, 4 nyomógomb, és 3 nyitott kollektoros tranzisztoros kimenet volt található ebben az egységben. A bemenő jelet két darab NTC ellenállás szolgáltatja, a hűtőgép belső teréből. (egy a hűtőtérben, egy pedig az elpárologtató egységgel közvetlen kapcsolatban - leolvasztási szint érzékelése).
Az egységre ráadva az 5V-os tápfeszültséget, tökéletesen működött, de azért a benne lévő elkót cseréltem, mert elég megviselten nézett ki.
Visszarakva a termosztátot a hűtőbe, a hibajelenség változatlan volt, a kijelző néha fel-felvillant, majd elaludt. Mivel nyitott kollektoros kimenettel hűtőkompresszort vezérelni nem lehet, így valahol el kellett, hogy legyen dugva néhány relé. Így is volt: a gép hátulján, a kapcsolódobozban található egy kicsit nagyobb NYÁK, rajta 3 db relével, egy kis 12V-os trafóval, egyenirányítóval, 5V-os stabilizátorral.
Rámérve multiméterrel a tápra, az 5V-os kimenet ingadozott, pont a kijelző felvillanásának ütemében. Tehát a 7805 begerjedt, erre a processzor RESET-tel válaszolt... A 7805 bemenetén 13.5V DC, és 7V körüli AC komponens volt mérhető. Ez egy kicsit sok egy kb. 100 mA áramfelvételű egységtől, egy 1000 uF / 35V elkón. Ez a kondi is repült.
És hogy mi a közös a kenyérpirítós cikkemmel? Hát, hogy ez a NYÁK a hűtő kondenzátor egysége (a hátulján lévő nagy hőcserélő) közvetlen közelében van elhelyezve. A panelen látszott is több alkatrész alatt a barnaság, azaz itt is legalább 50-60 celsius a hőmérséklet üzem közben... A tervezési hiba újabb szivatást okozott...
A hűtőgépszerelőt sem hibáztathatom: a gyári beszállítótól megvásárolható termosztát és relé modul ára, plusz a kiszállás, munkadíj tényleg kiadta volna a 40 ezer Ft-ot. De szakértelmét fordítsa inkább a hűtőkör megbontására, és a körfolyamat paramétereinek vizsgálatára. Több visszatérő ügyfele lesz, ha az elektronikát ilyenkor kiszedi, elviszi egy műszerész ismerőséhez, aki megjavítja neki pár ezer Ft-ért, majd a beszereléssel együtt elkér az ügyféltől 10 ezer Ft-ot. (plusz ÁFA, kiszállás...). És ha a műszerész sem boldogul, akkor még mindig meg lehet venni a gyárit...
További jó fórumozást! :-)
Sziasztok!
Hűtő, árukár... erre azt tudom mondani, hogy a valamire való vendéglátós több hűtőszekrényt tart készenlétben.Ha a hűtővel bármi gáz van, még mielőtt megromlik benne a kaja, átpakolja egy másikba. Így történt ebben az esetben is. Már rég ki volt pakolva a hűtő, a karbantartó meg káromkodott, hogy nem megy ez a sz@r. Amúgy az egész hűtő nem ért 40 ezer Ft-ot. A "tápláléklánc" végén állt a konyha végében, már csak a salátát és a sárgarépát tartották benne. (a húst ennél jobb állapotú gépben tartják...). Lehet, hogy a kompresszora is jó kopott volt. Következő állomása a MÉH telep lesz, ha az ajtó gumija is kirohad, vagy a kompresszor megadja magát, netántán a hűtőkör tömörtelenné válik. Ekkor új hűtő megvesz, hús belerak, és megy a legrosszabb a (mosatlan) salátának megint.
Én még nem hallottam olyat, hogy hűtőgépszerelőn hajtottak volna be bármit a megrohadt kajáért. A tulajdonos felelőssége, hogy időben hűvösre tegye a kajáját! A szerelő ha garanciát vállalt, akkor javítsa meg ingyen, és kész (így is bukta, ismételt kiszállás). De egy ilyen öreg gépre egy hét garanciát sem szabad vállalni. (jó, egy zsír új ipari hűtőkamra esetében lehet, hogy a garanciális időszak alatt megengedhető ilyen...)
0
Szia, sziasztok!
Oké. De ezt eddig mi nem tudtuk.
Vadászom Utamból Kotródj! (Fekete István)
0
Szia
Sok esetbe járnak igy az ipari hűtők. Táphiba és beégett relék miatt kerülnek kidobásra ,esetek nagytöbbségébe és párhányadába a viz miatt.Nagyon kevés az ami nem javitható. Sok esetbe a hűtőt beteszik egy meleg konyhába és nem tud a hűtőkörfolyamat megfelelően működni. Mint ahogy te is leirtad 50-60 fok körüli kondenzátor oldali hőmérséklet az egyből el is árulja. Hogy itt is melegbe van a hűtő. Igy keletkezik az általad leirt hiba.
ez az esetek nagy többségébe eszi a relét is. Mivel a kompresszor jóval nagyobb áramfelvételt kiván ,főleg indulásnál. ( egy hőterhelt helységbe üzemeltetett hűtő nyomás kiegyelnitődése jóval lassabb mint egy normál térbe üzemeltett) itt is szerepet játszik hogy expanziós szelep vagy kapillár csöves gázbefecskedezésű hűtőről esik szó mert a kapillár csöves még lassabb) Hűtésvezérlő tartalmaz egy olyan menüt hogy inditási késleltetés (első inditási, folyamat késleltetés stb) ez gyárilag 1-2 percre van állitva. Ez védené a reléket illetve a kompreszort. De ha túlnyomásos a rendszer és túlhevül jönnek a gondok -hűtővezérlő hiba, kompreszor hiba vagy a tipikus nem akar lehűteni x fok alá. A gyártó mindig leirja a hűtő üzemeltetési paramétereket. és főleg azt hogy az a hűtő milyen kűlső hőmérsékletbe hajlandó ugy dolgozni ahogy a gyártó megterveszte
Amikor egy hűtőszerelő szakember (kicsit hangsúlyozva hogy szakember) kimegy az ilyen hűtőhöz nem azért mondja hogy 40 ezer hanem mert nem annyiból áll hogy kiveszem és beteszek egy másikat.
ilyenkor meg kell keresni az okokat. Hűtőközeg nyomás ellenőrzés , kondenzátor tisztitás, új hütésvezérlő felprogramozása-beállitása.
A hűtőszerelői munka mondhatni egy nagyon komlex munka sok szakmát magában foglal és rengeteg tudás kell hozzá. (lakatos, villanyszerelő, müszerész , én némi mi egymás)
Bizton állitom neked nagyon sok hűtőszerelő tisztában van vele hogy kellene megjavitani azt a hűtés vezérlőt.
De nem teszi mert egyik hiba hozhatja a másikat magával. És bizonyos esetekbe akkár több milló fororintos árukárt is kaphat a nyakába.
Ugymond csak "barátoknak ajálja fel az ember hogy ezt meglehet másképp is oldani) Mivel az ember felelőséggel tartozik a munkájáért. Igy sok kellemetlenségnek elejét lehet venni a szakszerű pontos munkával és az irt-iratlan szabályok betartásával
Misi
0
Szia, sziasztok!
Teljesen egyet értek veled!
"Bizton állitom neked nagyon sok hűtőszerelő tisztában van vele hogy kellene megjavitani azt a hűtés vezérlőt.
De nem teszi mert egyik hiba hozhatja a másikat magával. És bizonyos esetekbe akkár több milló fororintos árukárt is kaphat a nyakába.
Ugymond csak "barátoknak ajálja fel az ember hogy ezt meglehet másképp is oldani) Mivel az ember felelőséggel tartozik a munkájáért. Igy sok kellemetlenségnek elejét lehet venni a szakszerű pontos munkával és az irt-iratlan szabályok betartásával"
Hiszen a "barkácsolt" vezérlő okozta kárt ki fogja viselni? És, ha a vezérlő proci nem viselte el a ingadozó tápfeszt? Mondjuk 1 hét múlva leolvad? Ki fizeti ki az így keletkezett károkat?
Vadászom Utamból Kotródj! (Fekete István)
0
Na persze, meg aztán a más faszával a legjobb verni a csalánost. Én, a szerelő, letolom a felelősséget a vállamról, kerül, amibe kerül, hiszen a számlát úgyis más fizeti!
Ismerjük mi ezt.
Nemrég futottam össze egy komával, Samsung tévéjében az 5000 Ft-os CXA2165 helyett az egész digit modult ki akarta cserélni a "szakszervíz" valami hasonló (40e körüli) összegért. Mert hogy az anyagár az nem nekik fáj, a felelősséget meg senki sem akarta vállalni azért, hogy mi van, ha mégsem az a hiba oka...
Elvtársak... ezt így nem lehet!
0
Szia, sziasztok!
Te össze kevered a "Home" elektronikát az "Ipari" elektronikával.
Vadászom Utamból Kotródj! (Fekete István)
0
Szerintem te téveszted. Az "ipari" cég ott kezdődik, hogy nem gond neki mellényzsebből kifizetni egy 40.000 Ft-os frizsiderszerelést. Ami ez alatt van, az home. Akkor is, ha történetesen ev vagy bt vagy akármi.
0
Üdv!
Így van.
A másik: Mi a biztosíték arra, hogy ha ki van cserélve az elektronika komplett, hogy nem adja be a kulcsot a kompri, teszem azt, mert nem bírta a gyors ki-be kapcsolásokat? Vagy akár megadhatja magát a zsír új panel is!
Bocs, de az árukár SOHA NEM a hűtőgépszerelő felelőssége, hanem a tulajé. Még akkor is, ha esetleg szakszerűtlen javítás miatt megy újfent tönkre a hűtő.
Igen, a hűtőgépszerelő szakma, akár háztartási, akár ipari-kereskedelmi, elég komplex.
Ennek ellenére sok szakember AZÉRT nem javít panel szinten, mert nem ért ehhez a részéhez.
Ha belegondolunk, még 20-30-40 évvel ezelőtt, amikor a szakmát tanulták, nem volt jellemző az elektronika ezekben a gépekben sem.
A márkaszervizekben nem biztos, hogy azért nem javítanak panelszinten, mert nem akadna esetleg egy hozzáértő, hanem ez a javítás, bár jóval olcsóbb, mint egy új vezérlőegység, sokszor jóval időigényesebb is. Egy nagyobb cégnek meg nem okoz gondot esetenként a javítás ára. (Nem egyszemélyes BTre gondolok.)
0
Sziasztok
Nem akarom folytatni mert érdemtelenek tartom. Én ott doldozttam ezt csináltam.
Mol , Mcdonald's, Tesco, Aldi , régi plusz áruházak.
mostmár csak nagyon halkan teszem hozzá hogy még a kiszállási idő is határidős. bejelentéstől számolva x óra (különböző területek más idő korlát) De ha nem voltunk ott annyi idő alatt még arra is fizetünk.)
Ahogy emlitetted te is itt nem csipp csupp cégek vannak és nem kis áru mennyiségek és nem kevés pénzek mozdulnak meg.
Persze öreg józsibácsi a svájci sapkájával ..... na rájuk ez nem vonatkozik. Meg Marinéni csirkefarhát mennyiségére se ami hütő értkével együt nem éri meg 1x munka költséget.
Misi
0
Szia!
Amit felsoroltál cégeket, azok multik. Nyugat-Európai sztenderdek szerint, részben pazarló, részben túlbiztosított munkamorálra berendezkedve. Egyfelől azt mondjuk, pazarolják az emberi erőforrásokat, a pénzt. Másfelől viszont, a részvényesek szemszögéből nézve ezzel esetleg magasabb profitot termelnek, még akkor is, ha esetleg egy apróságon többet költenek. De az egész rendszer, nevezzük Madách Imre után szabadon Falanszternek, hatékonyan működik. Mindent szerződések, sztenderdek szabályoznak. Még azt is, hogy az irodában a padlót milyen koncentrációjú Domestos-os vízzel kell felmosni. Azt is, hogy az alkalmazottak hányszor mehetnek WC-re. Mindent. Így természetesen a hűtőgépek javítását is. Ez így van rendjén, ők ezt a munkakultúrát hozták magukkal.
Az általam felügyelt vendéglátóipari egység egy kisebb hotel, negyven-egynéhány szobával, családi vállalkozásban. Ennek megfelelően a főnökség a személyzettel kedves, a kapcsolatuk személyes jellegű. Kivéve, ha a bizalom valami miatt (pl. szándékos lopás, károkozás) megszűnik. A tulaj, bár ki tudta volna fizetni az "ipari" javítás árát, minden egyes kiadást személyesen ellenőriz, tudta nagyon jól, hogy az a gép már ennyit nem ér meg neki. Úgy döntött, hogyha én nem tudom a hűtőt megjavítani, akkor a sorsa a selejtezés, és újat kell venni helyette. Egy Általad felügyelt cégnél valószínűleg már jóval előtte ment volna a levesbe, mert a tervezett avultatási periódust már kiszolgálta.
Ami már jóval csiklandosabb téma, és előbb-utóbb fel fogom vetni neki, hogy a hűtőgépeket időnként (fél-egy évente) ellenőrizze le fogyasztásmérővel, és ha a használathoz képest romlik az érték, akkor célszerű selejtezni, vagy átnézetni a kompresszort, hűtőkört. (villanyszámla...)
0
Üdv!
Akkor ezért remélem jó sok pénzt kaptál, ha ekkora felelősséget varrtak a nyakadba...ellenkező esetben (már bocs, de) nagyobb marha voltál, mint amiket a hambikba raktak... :)
Nyilván egy ipari hűtőkamra más megítélés alá esik. De úgy gondolom, ott is a tulaj felelőssége az áru minősége. Mivel itt viszont szerződések vannak, nem alkalmi szerelők, egy dolgot viszont megtehet: Szerződést bonthat. Ez viszont nagy kár lehet a szerződött szervizpartnernek. Ezért itt lehet felelősségrevonás a saját munkáltatód részéről.
0