Helló ! Keresek olyan egyszerű egy-két tranzisztoros áramkört, amit CMOS IC-kből álló jelgenerátor és a video bemenet (75 Ohm, RCA) közé lehet passzítani.
Találtam egy régi TV jelgenerátor rajzot. 9V-os tápról megy. Abban a mellékelt képen levő rajz a kimenet, ami a jelgenerátor videomodulátor részéhez megy (soros 510 Ohm után). A modulátort nem akarom megépíteni, helyette egy egy-két tranzisztoros videó impedancia illesztő áramkört szeretnék csinálni. Ez 75 Ohm és 1Vcs-cs videójelet kellene, hogy a generátor kimenetére (és így a tévé RCA video bemenetére) adjon.
Kérdéseim:
-szükségem van-e bármilyen impedancia illesztésre, ha a generátort egy tévé RCA video bementére szeretném kötni (a kimeneti soros 510 Ohm utántól) ?
-ha szükség van a soros 510 Ohm után impedancia illesztésre, tud-e valaki olyan egy-két tranzisztoros impedancia illesztő rajzot mutatni, mint amit keresek ?
A segítséget megköszönöm. Ahogy tudok, reagálok a válaszokra, emiatt inkább privát üzenetben várnék választ. Köszönöm.
Köszönöm mindenkinek a hozzászólásokat, rendkívül sokat segítettetek. Eljött jött a kísérletezés ideje.
0
Szia zus !Azért teszek fel 3 rajzott.Az OPA621-vel megoldott kapcsolás az negativ visszacsatolású
kis impedanciás kimenet.A soros kimeneti ellenálás szabja meg a kimenö ellenálást.A visszacsatolás tartja majd a kimeneti szintett stabilan fügetlenül a (3)terheléstöl.A másik ic az egy MAX4090 video erösitö.A harmadik rajzott kimásoltam egy kamera vidojelét erösitö-illesztö kapcsolásból.Az ic tipusa ismertlen csak a jelölése ismert AB2 ,AAn, ABG .mind 3 ugyanaz. üdv.Jóska
0
Szia ! Köszi a rajzokat. Egyelőre megpróbálom ennél egyszerűbben és itthon a fiókomban levő cuccokból összehozni (MAX4090-em, vagy OPA-m nincs idehaza). De nagyon tanulságos, amiket küldtél. A korábbi kutatgatásaim során a MAX4090 előkerült már.
0
Istenek vagytok ! Köszönöm a segítséget.
Az impedancia illesztés szerintem is kell, de mivel videojelek varázslásában egyáltalán nincs semmilyen tapasztalatom, gondoltam, megkérdezem.
Bonus track Karinak: úgy terveztem, hogy 68-75 Ohm körüli ellenállást építek az áramkörbe, mivel olyan 1-2 méternyi dróttal számolok a jelgenerátor és a tévé közé.
A két tranzisztoroshoz kísértetiesen hasonló áramkör már felúszott a keresgélés közepette. Itt igazából azzal voltam gondban, hogy úgy került elő az okosság nekem, hogy videó erősítő, ami különálló áramkör. Vagyis, egy kompozit be, egy kompozit ki. A kompozit videojelhez 75 Ohm impedancia tartozik. Ha egy CMOS áramkör kimenetéről lejövök, akkor nem lesz-e durva jelcsökkenés az áramkör bemenetén ? A videojel erősítő bemenete az ugye 75 Ohmos, míg a CMOS kimenet akárhány (a példámban is párszor nagyobb) Ohm kimeneti ellenállással bír (reflexió ?).
Az Urbán-féle jelgenerátor rajzát köszönöm, igazából valami ilyesmire gondoltam: jön valahonnét egy videojel és azt egy földelt kollektoros illesztő fokozattal csatolom ki, törekedve a minél jobb impedancia illesztésre.
(Remélem, hogy) utolsó kérdésem a témában: tehetek-e a videojel útjába a kimeneti soros 68-75 Ohm és a tranzisztor emitter KÖZÉ egy leválasztó kondenzátort ? Olyan 100nF-ra gondolok, de láttam már 100uF-ot is ! Egyszerű, kopasz, mezei, fekete-fehér összetett videojelről lenne szó.
0
Szia!
A videojel útjába legalább 100uF kell, ha 75 Ohmos illesztésről van szó. Egy sima földelt kollektoros erősítő bőven elvégzi a dolgát, a bemeneti bázisosztó értékével lehet játszani.
Üdv: Jácint
0
Szia Jaca ! 100uF-ost fogok beépíteni. Köszi.
0
Szia Józsi !
A fogadó eszköz bemenetét érdemes "megkukkantani". Lehetséges hogy már tartalmazza a 75 ohm-os lezárást valamint az esetleges leválasztó kondenzátort is ha az adott aktív elem bemenetének feszültsége ezt indokolja.
A soros 100uF (mert ez az érték indokolt a 75 ohm és a videojel DC-től kezdődő spektruma okán) bár okoz látható világosság változást a képen de a szokásosan alkalmazott szintrögzítő áramkörök ezt jelentősen mérséklik.
Üdv. Laci
1
Szia Dino54 ! Univerzálissá szeretném tenni a cuccot, így kipróbálom a kondenzáror beépítést. Ha problémás lesz, akkor még mindig kivehetem az áramkörből. A mai világban, mikor a kötséghatékony szemét mindent elborít, mert a népeknek csak az a jó, ami óccsó és gagyi, nem biztos, hogy a gyártók egy készülék videojel bemenetét normális illesztére felkészítik. Hát olyan helyekről elfelejtik az alakatrészeket, amiről normális konstruktőr nem (pl. a relékről a fordított diódákakat) ! Köszi az okosságokat.
0
Sziasztok !
Tapasztalatom , hogy túl kicsi csatoló kondenzátorral a szinkronjelek oda tudnak veszni az átvitel folyamán.
Valamint " fakó fehéredett halovány " lesz a kép.
100-220 µF javasolt.
Üdv :
Feri
0
Szia Feco99 ! Mint fentebb véstem: 100uF-dal kezdek és meglátom. Köszi.
0
Szia!
Ne is mondd! Emlékszem gyerekkoromra, mikor a C= +4 videokimenetét kötöttem a Junost-ra, és futott a kép, akárhogy próbáltam. Aztán rájöttem, hogy az 1uF-os kondenzátor kevés.
Üdv: Jácint
0
Szia Jaca ! Ugyanezt játszottam el ZX Spectrumra, csak nekem annyi szerencsém volt, hogy a Spektrum Világban (vagy mi az ördög volt a neve az újságnak), illetve a Rádiótechnikákban utánalestem a dolognak és ott találtam okosságokat. Azokat követtem el és így a szívásokat megspóroltam. Még a Junosztyra azt is megcsináltam a Spektrumnál, hogy egy (talán) rádiótechnikás kapcsolást megépítettem és a Junosztyon jött a Spektrum hangja is, eh-eh. :-D
0
Szia Zus !
A mellékelt 2 tranzisztoros illesztővel csináltam automata scart átkapcsolót RGB és videojelre is.
C-mos (4053) kapcsoló és a tv scart bemenet között jól működik.
Szerintem 9V-ról is használható lehet ..
0
Szia Zus!
"-ha szükség van a soros 510 Ohm után impedancia illesztésre.."
Mint a Kollegak hsz-ei is jelzik; IGEN.
A tenyleges realizalas_ egy kis impedanciaju fokozat, emitterkövetö, (idealisan 0 Ohm); ha az összekötö kabel rövid, reflexios zavar eseten 10-22 ohm soros R a forrasnal. Hosszabb kabel szakasznal kell a korektebb pl. 68-75 ohmos soros lezaro ellenallas is, igy ugyan osztokent is müködik a tulvégi lezarassal, de nem lepnek fel a jelentösen lathato reflexios csikok a kepen...
Kari
0
Szia Józsi !
Az iparos által csatolt kapcsolásból elegendő a tranzisztort és annak emmiterében található két ellenállást a Te kapcsolásod kimenetére illeszteni. A kapcsolásodban a szinkron és a világosságjel arányát már az R1 R2 beállítja. A kimenet felé a 68 ohm pedig a névleges 75 ohm szabványos impedanciát "törekszik" megvalósítani.
Üdv. Laci
1
Üdv!
Urbán féle képminta-generátor:
0