Tisztelt Tanyatársak!
Adódott a kérdés, hogy kell e villámhárító egy házra ha 80-100 m távolságban van a 20kV-os vezeték. Kérlek ne találgassatok, kizárólag szakmai véleményt szeretnék kapni!
Üdv. welding alt
2023, August 7 - 17:46
#1
Üdv!
Az OTSZ szerint nem kötelező. A közelben lévő tereptárgyak (elektromos vezeték, a többi ház, hegy, stb) nem befolyásolják, hogy kell vagy nem? Ezek kozkázatnövelő vagy csökkentő tényezők. (Mondjuk a távveztéket, éppen nem vesszük figyelembe a kozkázatkezelés során, akár hány kV-os is.) Ugyan így nem számít, hogy a ház miből épült. Az viszont számít, hogy a tető éghető vagy nem? (Ez esetben, nyilván éghető.)
Tehát kizárólag az Építtetőn múlik, hogy mennyire fél a villámcsapástól, és kiépítteti vagy nem?
Ha mégis szeretne, akkor az új építésű építményeknél gyakorlatilag csak norma szerinti villámvédelmet lehet csinálni. Megvannak a kritériumok, hogy mikor lehet nem norma szerinti v.v.-t tervezni (az MSZ 274 szerint), de ezt most hagyjuk.
Az egész norma szerinti villámvédelmi szabvány (MSZ EN 62305-1...-4) a statisztikán alapul. Elég sok paraméter figyelembevételével, kijön egy arányszám, hogy mekkora a valószínűsége annak, hogy például emberéletben vagy anyagi javakban kár keletkezzen. Családi házak esetében, ha kiépítik a villámvédelmet (LPS), akkor ennek az arányszámnak R<1e-5 alatt kell lennie.
Viszont van egy másik, sokkal megfoghatóbb szám is, ami szintén statisztika alapján jött ki: Mennyivel csökken a valószínűsége annak, hogy nem keletkezik kár abban az esetben, ha van v.v. kiépítve vagy ha nincs? Ha jól emlékszem, akkor ez a szám valahol 78-98% között van, a különböző kockázati paramétereket figyelembe véve. Mit jelent ez? Azt, hogyha mindent a legmagasabb szint szerint tervezek (LPL I), még akkor is marad 2% esély arra, hogy mégiscsak porig ég a ház, ha villámcsapás éri! De, ha a legalacsonyabb szint szerint tervezek (LPL IV), már akkor is 78%-al csökkentettem a valószínűségét annak, hogy a villámcsapás kárt tegyen a házadban, mintha nem lenne v.v..
Te döntesz!
Ez az egész legjobban a biztonsági öv használatához, annak hasznosságához hasonlítható. A statisztika szerint, az esetek túlnyomó többségében életet ment a használata. Naponta hallunk olyan esetekről, amikor nem kapcsolta valaki be az övet, kirepült az autóból és meghalt. De tudunk olyan példát is, hogyha nem használta volna, akkor még ma is élne (pl. folyóba zuhant az autóval, vagy kigyulladt, és azért nem tudta elhagyni az autót, mert nem bírta az övet kikapcsolni). De arányait tekintve, nem ez utóbbi a jellemző a balesetek között...
2
Szia!
Köszönöm szépen a részletes leírást.
Üdv. Welding alt
0
Szia!
Még annyit tennék hozzá, hogyha mégis a v.v. kiépítése mellett dönt az Építtető, akkor:
- helyszíni felmérés nem szükséges a v.v. terv elkészítéséhez, mert semmi plusz információt nem ad.
- erősen javallott a norma szerinti terv alapján elkészített villámvédelem, mert, ha mégis beüt a ménkü (aminek nem nulla a válószínűsége a villámvédelem kiépítésének ellenére sem), akkor a biztosítónál más elbírálás alá esik az ügy.
üdv: Rudi
0
Szia!
Köszönöm szépen, ez is értékes infó.
Üdv.János
0
Szia!
Érdemes elolvasni az alábbi cikket:
https://www.villanylap.hu/lapszamok/2002/oktober/7-hogyan-vedekezzunk-a-...
0
Szia!
Köszönöm szépen, ajánlom figyelmébe rövidesen az épület mellett okoskodóknak.
Üdv.welding alt
0
Szia!
Nem.
Viszont ennel komplexebb a dolog, ha villámvédelmet szeretnél.
Csak azután lehet korrekt választ adni, ha van helyszíni felmérés.
PL vannak e természetes befogók, azok milyen messze vannak, van-e kiterjedt fémszerkezet, az milyen magas. A te házad milyen magas stb.
Én inkább a másodlagos hatás ellen védekeznék.
KN
0
Szia,
köszönöm szépen véleményed, ez most épülő faszerkezetű ház.
Üdv. Welding alt
0
Szia!
A szerkezet alapvetően másodlagos, jelen esetben!
Ha nyugodt szeretnél lenni, hívj ki egy villámvédelmi tervezőt és felméri neked.
Ezt a távolból nem lehet.
A 20kV viszont nem indokolja, mint írtam.
KN
0
Szia!
Itt jelen esetben villamossághoz nem értők tárgyalták e témát. Nem szóltam be, mivel a 20kV-os vezeték (ha jól emlékezem) inkább védelmet jelent villámcsapás ellen a közeli házakra. Ezzel kapcsolatban (20 kV) lehet , hogy pontatlanul fogalmaztam meg kérdésem.
Üdv. welding alt
1
Szia!
Ên nem vettem semmit beszólásnak!:)
Illetve kioktatólag sem írtam semmit.
Szerintem félre értetted.
Az semmi plusz védelmet nem ad, hogy ott a 20kV.
A kérdésed értem teljesen.
KN
0
Elnézésed kérem!
A lakóház építői beszéltek erről!
Még egyszer elnézésed kérem!
Üdv. welding alt
0
Nincs miért!:)
Urban legend...
Üdv,
KN
0
Szia,
Vagy inkább oda vonza a villámot. Ez olyan mint tó melett lakni.
A fal szerkezet ezek szerint gyúlékony.
Ezt csak egy villámvédelmi tervező tudja megmondani hogy mi kell, mivel családi ház így semmi, de ha akarsz akkor tervező kell, kockázat elemzés és stb....
0
Szia!
Mivel nem kell rá villámvédelem, így ha mégis szerelnek fel, akkor lehet nem norma szerinti is. A 20kV-os távvezeték valóban nem oszt nem szoroz. Egy hozzáértő felülvizsgáló segíthet a kérdés eldöntésében, hogy megéri vagy nem a védelem kialakítása.
Kalex
0
Szia! Én Kalexxel értek egyet.
Lehet, hogy nem kötelező.
Lehet, mondani, hogy a környezet elegendő védelmet nyújt neked.
Lehet, hogy ezért nem is kell hivatalos, jogilag némi védelmet nyújtó "tervezővel" megterveztetett és "szakemberrel" felszereltetett villámvédelmet építtetned.
Lehet, hogy a faházad teljes egészében szigetelő és éghetetlen anyagokból készül.
DE
Gondolj az eheti, országos vihar-villám tevékenységre.
Tudod befolyásolni, hogy hová látogasson el egy villám?
ÉN EGY JÓL MEGÉPÍTETT VILLÁMHÁRÍTÓT MINDENKÉPPEN TENNÉK A HÁZRA.
1
Szia!
A villámhárító gyakorltilag vonzza a villámot, pontos célja, hogy a felhalmozott töltést minék kisebb feszültségnél süsse ki a föld felé. Én ha villámhárítóban gondolkodnék, a háztól 10-30 méterre állítanák fel egy fém karót. Ha már lecsap a villám, akkor ne közvetlen a házra.
Rádióamatőröket kellene körbekérdezni, hogy mennyire gyakori, hogy a sokszor 10-20 méter magas antennájuk mellett mi a helyzet a villámokkal.
0
Szia .Nem vagyok szakmabeli a témába , de úgy rémlik , hogy 30 fok a az ilyen "fémkarónak " a hatás kőre ,de attól , hogy nem kapsz közvetlen villámot , másodlagos hatás még csinálhat egy kis cirkuszt a házba .
2 hónapja nagy zivatar volt itt felénk és egy trafó az oszlopon kapott egy menyei szikrát ( azt elég jó le szokták földelni) , éget is egy jó darabig mire eloltották .
A csapás másodlagos hatása meg hozott elég szépen munkát a környező utcákból .
Régi öregek pont ezért , ha hirtelen jött egy nyári csattogó zivatar , a kaszákat jó messze hagyták a tarlón, attól a helytől ahol meghúzódtak az eső elől .
1
Szia!
Arra például pont jó, hogy abba csapjon, ne a közeli villanyoszlopba. Így csökken a másodlagos hatás. De láttam már telefonvezetéken bejövő villámot, a fal körül meg volt égve a lyuk, ahol bejött a drót. Az IPTv-re kötött két készülék odalett, meg a telefon is.
0
Szia! Köszönöm szépen véleményed.
Ūdv. János
0
Szia !
köszönöm szépen véleményed.
Üdv. János
0
szia: erős poros, homokos szél is okozhat jelentős elektrosztatikus feltöltődést, az esőcsatornát is érdemes földelni
Bálint
0
Szia, köszönöm véleményed, minden értelmes (értékes) hozzászólást figyelembe veszünk.
üdv.János
0
Szia.
Ne már...
Ez nem Dubai..., Meg nem takarmány keverőt építenek...
KN
1