Sziasztok!
A villanypásztorom kimeneti energiáját szeretném lemérni (Joule -ban) amihez kellene egy kis segítség. A bemeneten van egy puffer kondi 2200uF ami 12V-on 0.15J energiát tud tárolni.
Ezután a trafó primeroldala 5mH az áramerősség 2.8A. Ebből nekem 0.0196J tárolt energia jött ki. Vagyis maga a tekercs ekkora energiát tud tárolni mágneses mező formájában.
"Feltételezem" hogy a szekunder oldara sem jut több energia sehonnan máshonnan és ez az energia kerül felhasználásra amikor az ívkisülés képződik. Ezt viszont nagyon keveslem.
Valahogy le kellene mérni a kimeneti energiát amihez ha lenne valakinek valami ötlete azt nagyon megköszönném.
Csináltam még egy olyat, hogy a kimeneti oldalra ahol az ívkisülés történik, raktam egy 100k és egy 200 Ohmos ellenállást sorba kötve. Itt a 200 Ohmos ellenálláson az impulzus pillanatában 6V-ot mértem. Ez így 30mA-ert eredményez az áramkörben, vagyis akkor a kimeneti feszültség 3kV. Hát ez sem nagyon stimmel fizikailag, mert a levegő átütési feszültsége 1 - 3kV / mm.
Átlagban elfogadott tény a 2500V/mm. Itt azért van szikra rendesen, kb: 10mm-t áthidal az ívkisülés. Ez nagyjából 20-25kV-ot jelentene. A mérős kísérletemet azért majd megcsinálom mégegyszer úgy hogy nem földelem le a soros ellenállásokat.
Na mindegy, a lényeg hogy hogyan mérjem le a kimeneti ívkisüléskor keletkező (vagyis felszabaduló) energiát?
Előre is köszönöm a segítséget!
A tárolt energiát a következő képletekkel számoltam:
- kondenzátorban: J = 1/2 * C * U2 (U a négyzeten)
- tekercsben: J = 1/2 * L * I2 (I a négyzeten)
Szerintem nem lenne baj ha ide vonatkozó szabványt keresnétek,és az alapján mérnétek,mert aki árulja több platformon is a portékáját,olyan szabványra hivatkozik,ami nem releváns,és elképzelésem szerint bármikor pórul járhat emiatt.Ha gond van,akár bemondásra is elhiszi a hatóság hogy nagy a baj,így kérni fogja az engedélyt a telepített berendezéshez,meg a műszaki leírást is,aminek része a szabvány szerinti kivitelezés,de bevizsgáltatják egyébként.
0
Itt tessék érdeklődni
0
Köszi a videót, nem rossz de egy kicsit másképp is lehet számolni.
0
szia: egy dolog, mit mérsz és másik, mit mutat a műszer
A leolvasott érték hamis, itt impulzus van, nem ismert frekvenciával, a műszered pedig max 200 Hz-ig mér, de színuszban értelmezve, ráadásul másodpercenként 3-5 mérést végez.
Itt olyan mérési elvet kell használni, mint a csöves tévé készülékek fűtésfeszültség mérésénél
A leosztott (1:1000, 1:100)feszültséget leválasztó trafóról üzemelő oszcilloszkóppal megnézheted
(miért van rá szükséged?)
Bálint
0
Az impulzushossz 5ms, oszcilloszkóppal mértem mindent.
Teszek még egy kísérletet majd mert a teljesítmény és az impulzus hosszából is ki lehet számolni a valós energiát ha jól tudom. J = W * s
Az előző kísérletből származó adatokkal:
U = 3kV
I = 30mA
P = 90W
T = 5ms
akkor
J = 90W * 5ms = 0.45J
Igaz?
0
Ha abbol indulaz ki, hogy amit mérsz az igaz, akkor arányaiban igen.Számolj vissza ebből, hogy megtudd jól számolsz.
Ibe= 110mA
Ube=12V
Uki= 7.6kV
Max tárolt=4.16J
Max inpulzus= 3.2J
0
Hát, nem is tudom, ez nem teljesen tiszta. Ha Ibe helyett Iki = 110mA és Uki = 7.6kV akkor nekem pontosan 4.18J jött ki, (ez így okés) de ez a kimenő impulzus energiája.
A tárolt energia az borzalmas gyenge lenne ha csak 110mA lenne a bemeneti áramerősség 12V mellett. Itt nagyon nagy Ampernek kell lennie hogy 3.2J energiát tudjon tárolni a tekercs (5mH), vagy nagyon nagy induktivitásunak kellene lennie.
Neked hogy jöttek ki ezek a végeredmények?
0
Azért gondolom hogy ibe mert a fogyasztásra van megjelölve a 110mA
Azt elfelejtettem irni, hogy 7.6kV 500 ohm mellett értendő.
Viszont ha neked iki lett az eredmény 4.18J
akkor én tévedtem az I-vel.
Léna
Lényeg, hogy jól számolsz tehát a mért értékekkel az eredményed valós.
0
Értem, köszi.
0