You are here

Voltmérő nagyon megterheli a mért áramkört. Létezik ilyen ? Segítséget kérek. (megoldva)

50 posts / 0 new
Last post
zus
zus picture

Helló ! Próbáltam a címben minél szabatosabban megfogalmazni, hogy mi a problémám.

Adott tehát egy kis ármakör, ami 50V váltakozó feszültségből csinál kb. 100V egyenfeszültséget. Ha üresjárásban DMM-el mérem, a kimeneten ott van a kb. 100V DC.

Ráépítettem egy 50uA-es végkitérésű és 2,1kOhm belső ellenállású árammérőből átskálázott voltmérőt, hogy lássam a mindenkori kimeneti feszültséget. Az alapműszerhez kiszámoltam az előtétellenállást, amit aztán be is kötöttem. Labortáppal hitelesítettem a kis műszert, majd rákötöttem az áramkörre.

A problémám a következő: létezik, hogy ez az új műszer annyira megterheli az áramkört, hogy műszer nélkül 100V DC van a kimeneten, de ha ezt a műszert rákötöm, akkor csak 40V DC ? Az 60V feszültségesés a rendszerben egy műszer miatt !
A kis műszer egyébként pontosan méri azt a feszültséget, ami potméteres szabályzás után a kimenetre kerül.

A mellékletben van a kérdéses áramkör. A benne levő potméternek nem írtam értéket, mivel kísérleteztem vele. 2MOhm-os potméternél van a rajzon felüntetett kimeneti feszültség.

Mi lehet a gond ? Köszönöm az ötleteket előre is.

File attachment: 
Comments
zus
zus picture

Helló !

Köszönöm a hozzászólásokat. Vargaf-nek üzenem, hogy valóban nem jártam itt már pár órája, mivel nem rohadok mindig a komputer előtt. Van másik életem is.

A kérdést azért tettem fel, mert akkor elakadtam. De azóta megoldódott a probléma. Egy kutya közönséges 50Hz hálózati transzformátor szekunder oldali váltófeszültségéből dolgozott az áramkör, ami egy amatőr készülékben van. Ezt a gépet kellett megjavítani. Ennyi volt a művelet.
Ehhez amit tudtam, azt visszarajzoltam. Valaki felfedezte, hogy a beküldött rajzot elrontottam. Igaza volt, sajnos a kérdés feltevésekor nem volt sok időm, tehát a hiba az benne maradt. Az elkók fordított polaritásúak helyesen. A kimenet NEGATÍV feszültségű.

A kérdéses trafóleágazásra 50V váltó volt írva. Miután szétszedtem darabjaira az egész mindenséget, kiderült, hogy az a leágazás olyan 72V váltót ad le üresen. Így keletkezett az áramkör legvégén majdnem -100V DC.

A csavar az ott volt a dologban, hogy ez egy amatőr készülék, amit amatőr gyártott szerelhetetlen módon. Ami miatt a kis műszer alaposan megterhelte a kimenetet az szerintem az volt, hogy a belső szerelvények közt a kimenetre menő kábelbe beiktattak valami miatt egy 2,5MOhmos ellenállást (amit nem találtam addig, míg szét nem szedtem csavarjaira a gépet, így a rajzon fel sem lett tüntetve). Ez a bazi ellenállás jól elbújt, a fene sem gondolta, hogy ott van. Egyelőre nem vettem ki.
Ennek ismeretében, ha a potméter csúszkája és a test közé kötöm az utólagosan beépített műszert, akkor az jól mér és a kimeneten is megmarad a kis műszer által mért feszültség.

Egy kérdésem maradt a végére: miért kellene a 2MOhmos potmétert max. 10k-ra kicserélnem ? Működik a rendszer ezzel is. Mit nyerek a cserével ? Kicserélem, ha valaki megmagyarázza az okot.

Köszönöm a választ. A műszerem pontossága meg olyan, amilyen, ezen nem érdemes rágódni.

Drága vargaf, ha azonnal nem is ugrom rá a válaszra, akkor az nem azért van, mert keményhangú kommentedtől elszégyelltem magam. Nem tudok mindig a gép előtt ülni. De fogok azért reagálni, nem szeretném ugyanis, ha a T. kollégák feleslegesen koptatnák a billentyűzetüket.

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Két választás van alapvetően.
De mindenek előtt tisztázni szükséges hogy mekkora végkitéréshez tartozó feszültséghez számoltad ki az előtét ellenállás értékét. Eddig azt feltételeztem hogy ez 100V. Ez esetben minimális hibával 2Mohm szükséges. Az "elbujt" 2.5Mohm-os ellenállás ha szintén 50uA-es volt az eredeti alapműszer, akkor 125V végkitérésre lehetett skálázva. Ezen felállásnál a rajzodon szereplő 2Mohm-os poti nem szükséges és ha benn marad a beállítástól függően kicsit vagy nagyon elrontja az előbbiek szerint kiszámolt előtét működését az által hogy az előtét+műszer 2.5Mohm eredő ellenállása a poti beállításától függően plusz leosztást szenved a mérendő feszültség. Ez úgy kerülhető el hogy a lehetőségekhez képest kis ellenállású potit használunk (ügyelve a terhelhetőségre). Egy 10-50kohm-os potinál a 2.5Mohm terhelés már messze nem okoz nagy hibát.
Tehát vagy csak előtét osztónak használt poti nélkül vagy kis értékű poti csuszkájáról táplált előtétezett műszer.
Persze az előtét egy részét, mondjuk 10%-át lehet trimmerrel/potival helyettesíteni a pontos végkitérés beállítása érdekében.
Üdv. Laci

0

zus
zus picture

Szia Dino54 ! Akkor kicserélem a potit és meglátom, hogy hogy fog üzemelni a gépmadár. A potit mindenképpen benn szeretném tartani, mivel a kimenő feszültséget szabályozni szeretném.

0

kojot
kojot picture

A kapcsolásod jól mér, kb 35V-ot kell mérni a kapcsokon teljesen feltekert potinál.
Ez nem feszültség kétszerező kapcsolás, hanem egyutas egyenirányító!

0

Edmundson
Edmundson picture
*

Szia!

Neeeeemááár. Ez hogy jött ki? :falfej:

Üdv.

0

robit64
robit64 picture

Szia!
Szerintem, csak annyi a problémád hogy ez nem feszültség kétszerező kapcsolás, azt Jaca tette fel.
Neked hogy 50V -ból 100V legyen, arra a kapcsolásra van szükséged. Vagy egy deltonhidasra, felteszem mind kettőt.
Szerintem a beépített műszered jól méri a 40V-ot, a DMM-t pedig jobban jársz ha vissza küldöd China-ba szervizelésre.
Ezért bocsi de szerintem csak valamelyik feszkétszerező kapcsolást valósítsd meg.
üdv... Robit

0

Edmundson
Edmundson picture
*

Sziasztok!

Szerintem itt teljesen más a probléma:
1. Nem ismerjük a jelalakot.
2. Nem tudjuk, hogy az a bizonyos 50V az most csúcsérték vagy effektív.
3. Nem tudjuk, mekkora az 50V-os generátor belső ellenállása.
4. Nem tudjuk, milyen állásban van a poti.

Gyakorlatilag a 100V-os DC sem jön ki sehogy sem. Szerintem már az 50V környékén vannak anomáliák. Ezt tetőzi, hogy a poti miatt a rendszer kimenetére vonatkoztatott statikus (DC szempontból nézve) belső ellenállása MOhm-os nagyságrendű is lehet simán megfelezheti a műszer 1,4M belső ellenállása.

Ilyen kiinduló adatok esetén igazából nincs miről vitatkozni, csak tippelgetni lehet. Ha a kérdező pontosítaná az adatokat akkor lehetne érdemlegesen beszélni róla.

Üdv.

0

formasu
formasu picture
*

Szia!
"Ha a kérdező pontosítaná az adatokat akkor lehetne érdemlegesen beszélni róla."
Könnyen lehet, hogy a kérdező rájött, hogy ....-get kérdezett, és jobbnak tartja, ha nem reagál semmire. A rosszabbik eset, ha nem érti a reagálásokat.

Üdv: formasu

0

vargaf
vargaf picture

Szia!

40 órája felé sem néz az oldalnak. Az első 10-15 hozzászólást látta, de nem válaszolt. Minek tette fel akkor a kérdést?

Üdv.:
Feri

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Már vagy hárman elmondtuk mi a teendő s mi az elkövetett hiba. Ki kell hajítani a 2Mohm-os potit és tenni helyette max. 10kohm-osat ha már ragaszkodik a kapcsolásához. Azt már az 1.5-2Mohm közötti előtéttel sorba kötött deprez műszer nem terheli számot tevően vagy is kb. azt fogja mutatni mint a a DMM-je.És felesleges minden további okoskodás itt a jelalakkal meg egyebekkel. Az sem ártana persze ha beismerésre kerülne mi szerint szakember létére ilyen szarvas hibát ejtett a ténykedés során. Lehet megkövezni!
Üdv. Laci

0

Csepregi
Csepregi picture

Igaza van Kuminak, korrekt mérést oszcilloszkóppal lehet végezni, de ott mindig csúcsfeszültséget mérsz, mérőfej bemeneti ellenálása elhanyagolható.

0

Kumi
Kumi picture

Sziasztok!
Az első munkahelyemen (HTSZ - 1980) megtanultam, hogy az elektronikában minden feszültséget oszcilloszkóppal mérjek, lehetőleg a mérőfej 10MOhm-os (1:10) állásában.
Ezt a mai napig tartom, ha dolgozom a műhelyemben, akkor az oszcilloszkóp folyamatosan megy.
Multimétert feszültségmérésre ritkán használok.
Oszcilloszkópon lehet látni a feszültség változásának időbeli alakját és lehet olvasni a jellemzőket.
50V szinuszos váltófeszültség esetében azt egyutasan egyenirányítva a kimeneti feszültség csúcsértéke 50V x 1.41 = 70.5V, de ebből az értékből le kell vonni az egyenirányító dióda adott munkaponti áramához tartozó U (anód-katód) feszültséget.
A dióda munkaponti áramát pedig a terhelés határozza meg.
Üdv.: Kumi

0

formasu
formasu picture
*

Szia!
"Multimétert feszültségmérésre ritkán használok." Nekem ez kicsit új! Én legalábbis ha meg kell mérnem egy feszültséget, bekapcsolom a multimétert, és megmérem, ha kell század Volt pontossággal. Az oszcilloszkópot valójában nem a feszültség értékének a mérésére használom, főleg nem akkor, ha pontos értékre van szükségem.

Üdv: formasu

0

Kumi
Kumi picture

Szia!
Javításkor az esetek döntő többségében bőven elég az 5% körüli pontosság a feszültség mérésekor és ezt az oszcilloszkóp tudja.
Viszont látom a jelalakot és ez szerintem sokkal fontosabb, mint a multiméter által mutatott pontos átlagérték.
Üdv.: Kumi

0

DINO54
DINO54 picture

Szia zus !
Ami eddig nem hangzott el: Az az 50V váltófeszültség milyen jelalak, frekvencia és mivel lett mérve? Szerintem itt "vezeted meg" magad.
De igazából most ez mellékes. Csak azoknak nem akiknek így nékem is nem tiszta hogy lehet 50V váltóból 100V DC.
A DMM-ed belső ellenállása nagy valószínűséggel 10Mohm. Ez mutat néked 100V DC-t. Arról mélyen halgattál hogy a 2Mohm-os poti milyen állásában mérted ezt. A kreált műszer belső ellenállása 1.4Mohm. Innentől már a Kalex által is említett ohm törvény vezényli a dolgokat. Ha a P potival az a szándékod hogy a műszer végkitérését állítsd be akkor azt úgy kéne csinálni hogy egy kb. 2Mohm-os előtétet használsz a műszerrel sorba kötve a végkitérést pedig az alapműszerrel párhuzamosan kötött 10kohm-os potival vagy trimmerrel állítod be. A rajzod szerinti poti kimarad. Szerintem.
Üdv. Laci

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia:a jobb megoldás az lenne, ha egy 100:1 alacsony ellenállású (47 kOhm-470 Ohm) osztó feszültségét- a 470 Ohmon- mérné a feszültséget, megfelelő előtéttel.

Bálint

0

vargaf
vargaf picture

Szia!

Szomorúbb az, hogy a kérdés feltevője azóta már járt itt az oldalon, de nem reagált a válaszokra.

Üdv.:
Feri

0

varga jano
varga jano picture
*****

Szia Zus !
Mivel a kondi csúcsra töltődik , ezért mérsz rajta a nagy belső ellenállású DMM-el 100VDC-t . A kis voltmérőd belső ellenállását kilehet számolni . ( Elektrotechnika retro könyve . ) De , biztos , hogy nem olyan mint a DMM-é . Jóval kisebb . Terheli a feszültség forrásodat , ezért esik le a kimenő fesz . Ha még pluszba terheled is , ez a célod , akkor terhelt feszültség osztónak számít . ( U. A . könyv ) Köszönöm . Üdv jano

0

vargaf
vargaf picture

Szia!

"Mivel a kondi csúcsra töltődik , ezért mérsz rajta a nagy belső ellenállású DMM-el 100VDC-t"

Ezt Te sem gondolod komolyan, hogy 50 V AC esetén fel tud töltődni 100 V-ra. itt már ketten is megírták, hogy 70,5 V a csúcsfeszültség. Akármilyen elektrotechnika könyv alapján is.

Üdv.:
Feri

0

varga jano
varga jano picture
*****

Szia Vargaf !
Hiteles a DMM-je ? Másik DMM-el is 100VDC-nek mérte ? Nem kételkedem benne , hogy annyinak " méri . " Üdv jano

0

vargaf
vargaf picture

Szia!

Itt most nem a hiteles DMM-ről volt szó, az elméletről. Azt a "műszert" ami 30 V hibával mér 70 V-ot én még "saccométernek" sem nevezném. Az én 40 éves NDK-s analóg műszerem is 2 % körüli pontossággal méri a váltakozó feszültséget.

Üdv.:
Feri

0

varga jano
varga jano picture
*****

Szia Feri !
A kínai , piacon vett ," csodák " nem ismernek lehetetlent . :) ( Lásd az előttem szóló hozzászólókat . )Üdv jano

0

vargaf
vargaf picture

Szia!

Vettem én már sok ismerősnek olcsó DT830-as és DT9205 műszert bolhapiacon, de ekkora hibával egy sem mért.

Üdv.:
Feri

0

varga jano
varga jano picture
*****

Szia Feri !
Ha pl. elromlott...akkor sem ? Üdv jano

0

vargaf
vargaf picture

Szia!

Ha elromlik akkor a profi műszer sem mér pontosan. A hibás műszert nem használjuk mérésre, megjavítjuk.

Üdv.:
Feri

0

varga jano
varga jano picture
*****

:oke: jano

0

vargaf
vargaf picture

Szia!

Azt hiszem ezzel egy "elektronikai tanítómesternek" nem mondtam újat. Mi még abban a korban kezdtük, amikor ha valami elromlott akkor nem dobtuk ki, megjavítottuk. És ez az élet minden területére igaz.

Üdv.:
Feri

0

varga jano
varga jano picture
*****

Szia Feri !
A modern DMM-ek egy része , pl. a Kínában gyártott , olcsóbb árú DMM-ek , védtelenek a villanymotorok induktív " rugásai"-val szemben . Ezért nálam a kommersz DMM " fogyóeszköz " . Ha egy régebbi , még magyar vagy nyugat-európai gyártású DMM-hez jutok , akkor nagyon vigyázok rá . Pl. lásd fotó . Ez a kollégámnál húsz éve működik hibátlanul . Köszönöm . Ennyit erről . Üdv jano

File csatolás: 

0

vargaf
vargaf picture

Szia!

Nekem is van "békebeli" Minimulti MM2002 és Metex 3610 és Metex 4650 is. A legöregebb talán 1985-ből.

Üdv.:
Feri

0

city217
city217 picture

Jóvammá, legyen már vége!
Üdv.

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

A DMM-ed pedig érdekesen mér.

Üdv: Jácint

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!
Most lehet bevetni, a régi viccet: 100 volt. Most meg csak 40. Az a DMM nem egészen korrekt! Számolj: feszültségkétszerezés nélkül az elérhető maximális egyen 1,41xUeff. Azaz 50x1,41=70,5V. Ez a feszültség is csak üresjárásban, terheletlenül mérhető. Szerintem kezdj hozzá újra.

Üdv! Kalex

0

isoram
isoram picture

Szia! Hát a hídon eső 1,4-1,5V-tal meg mi lesz? És csak azért ennyi ugye, mert nem folyik nagy áram!Több tiz A-nél mértem már hídon 4 V feletti esést is!

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia isoram!

A topiknyitó kapcsolásban nincs híd, csak egy árva dióda. De ha már hídról beszélünk, 1mA-nél 0,45V-os nyitókat szoktam mérni per dióda, kisebb áramnál még alacsonyabb.

Üdv: Jácint

0

lcsaszar
lcsaszar picture
*

Még egy hibát látok: az adott dióda-polaritással negatív feszültséget kapsz az elkókon. A szokásos jelölés viszont a "fekete" oldaluk a negatív, tehát fordítva vannak bekötve. Vagy a diódát fordítsd meg, ha pozitív kimenőfeszültség a cél.

Nagyon jó a példa és a kérdés, az ilyenekből sokat lehet tanulni.

0

uniman
uniman picture
***

Hello.
"50V váltakozó feszültségből csinál kb. 100V egyenfeszültséget"
50V AC-ból egyetlen diódával 100V DC ! :jajj: VILÁGSZENZÁCIÓ !!! Gratulálok!
Üdv.: Uniman

0

lcsaszar
lcsaszar picture
*

Szia!

Igen, az áramkör ismeri az Ohm-törvényt... A potenciométer miatt túl nagy a belső ellenállása, ezt a pár kiloohm túlzottan beterheli. Nyilván a leendő fogyasztó is be fogja terhelni, bár arról nem írtál, hogy mit fog táplálni az áramkör.
Potenciométer helyett szabályozható áteresztő stabilizátort javaslok. A neten találsz olyat is, ami nulláig leszabályozható, ha netán ilyen kell.

Üdv, lcsaszar

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: milyen DMM műszerrel mérted a 100V DC-t?

Bálint

0

formasu
formasu picture
*

Szia Bálint!
Ez jó kérdés volt!
50 V Dc-ből terheletlenül, és 4 diódával egyenirányítva /nem egyutasan!/ lehet: 50x1,41=70,5 V
Hogyan lett ebből 100 V, azt nem értem.

Üdv: formasu

0

isoram
isoram picture

Szia! Tévedsz!

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!
"50 V Dc-ből terheletlenül, és 4 diódával egyenirányítva /nem egyutasan!/ lehet: 50x1,41=70,5 V"
Bocsi, de egy diódával is ennyi lesz a csúcsfeszültség terheletlenül. Ha nem hiszed, rajzold le a jelalakokat, vagy mérd meg oszcilloszkóppal.

Üdv! Kalex

0

isoram
isoram picture

Szia Kalex! Tévedsz! Számolj utána, soha nem lesz 70,5V.

0

formasu
formasu picture
*

Szia!

Igen, egy diódával is közel annyi lesz a feszültség, mint négy diódával, csak kevésbé lesz terhelhető, vagy nagyobb elkó kell hozzá.
Lehet "precízkedni" a diódán, diódákon eső feszültséggel, /egy, vagy két diódán esik némi feszültség, 0.7 Volt körül egy diódán/ de itt most minek?
Ha nagyon akarod, akkor 70,5 Volt, mínusz a diódán eső feszültség... A kiindulás szerintem nem ez volt, hogy 70,5 Volt lehet ott, vagy 07-1 Volttal kisebb, inkább az, hogy 70 Volt, vagy 100 Volt!

Üdv: formasu

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!
Szeretek tanulni. Vezesd le.

Üdv! Kalex

0

isoram
isoram picture

Szia! Feljebb válaszoltam neked.

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!

Igaz, hogy nekem a "feljebb" lejjebb van, de mindegy. A dióda nyitófeszültségének értéke, jelen esetben elhanyagolható. Ez szimpla kötekedés, hiszen:
1. a pi értékét is csak 2 tizedesig használjuk a gyakorlatban.
2. Az 50V-ot sem definiáltuk pontos értékre, jelalakra.
3. Szerintem mérd meg szkóppal, aztán beszéljünk.

Üdv! Kalex

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia:én mindíg 10 kOhm/V-os analóg műszerrel mérek ilyesmit, azon tudom, hogy mit mutat , mit mér.
Kapcsolóüzemű tápon pedig egyszerűen használhatatlan a DMM, (kivéve a 30eFt feletti műszerek egy részét)

Bálint

0

lcsaszar
lcsaszar picture
*

Elnézést, hogy tovább ragozom. De hát ez az iskolapad. Szóval esetünkben 1, 2 vagy 4 dióda mindegy. 1 diódánál csak a szinuszjel egyik félperiódusa tölti a kondenzátort, 2 vagy 4 esetén mind a két félperiódus. 2 dióda esetén középleágazású transzformátor kell, 4 dióda esetén földfüggetlen a trafó szekundere. A végeredmény ugyanaz.

Hogy hogyan töltődhet a kondenzátor 100V-ra? Hát úgy, hogy a szinusz nem szinusz. Lehetnek rajta tüskék, torz lehet a jelalak. A mért 40V is feltehetőleg az egyik félperiódus átlagértéke (olcsó műszerek ezt mérik, nem az effektív értéket). Könnyen rajzolok olyan félhullámot, aminek 40V az átlagértéke, és 100V a csúcsértéke.

Tanulság: kritikával fogadd mindazt, amit a műszered mutat.

Üdv, lcsaszar

0

formasu
formasu picture
*

Szia!
Mivel nem volt semmi megjegyzés, ezért szerintem okkal gondolhattuk, hogy "hálózati 50 Hz-es szinuszos feszültségről" volt szó, és nem valamilyen kitöltési tényezőjű 50 Volt effektív értékű impulzusokról.
Igen, tudnánk rajzolni olyan jelalakot, aminek az effektív értéke 50 Volt, és a csúcsértéke pedig /terheletlenül/ 100 Volt. Feltételezem, hogy a kérdezőnél nem erről van szó.

Üdv: formasu

0

Sponsored links