Sziasztok!
Egy Yamaha Maxter 125 motor kilométerórája nem működik. Abban kérnék segítséget, hogy a keréknél levő jeledóból milyen, mekkora jelnek kell kijönni, vagy mivel lehet kiváltani a javítás idejére?
Esetleg, ha valakinek van rajza, az is segítség volna. Két egyforma műszer van a panelen, a km-óra, és az üzemanyag-szint mérő. Mindkettőt két SMD IC hajtja meg. A műszereket is, és az IC-párokat is megcseréltem, ugyanaz a jelenség. Maradt vagy a jeladó, vagy a panelen valahol eltűnik a jel. Ehhez volna jó egy rajz. Készítettem fényképet a panelról, ha szükséges, fölteszem.
Köszönettel
Attila
Ez ebbe a topikba tartozik.
2013, September 28 - 23:57
#1
Hello.Négyszögjelet ad ki a jeladó,egy négyszöggenerátoral lehet tesztelni a müszert.A jeladot tesztelheted-ha nincs szkopod-hogy egy led-es autóipari teszt lámpát kötsz a kimenetre,és ha van kimenö jel,akkor a led a sebbesség fügvényében villog.Üdv.
0
Hello Attilacsep.
Én belenéznék a jeladóba, talán darabokra törve fog kihullani belőle az kerek ferritgyűrű, vagy csupán "csak" a két "füle" van letörve...talán kár máshol keresni a hibát, amíg ennek az "egészségéről" meg nem győződsz! Persze nem egyszerű hozzáférni...
Üdv.: uniman
0
Szia
Valószínűleg (sőt biztosan ), a Km óra és a fordulatszám mérő elektronikája ugyan az. Cseréld meg a két vezetéket és akkor kiderül, hogy az óra, vagy a jeladó a hibás. Amúgy impulzus alapján működnek. Ne egyből IC.-ket cserélgessetek egyből. Az nem igazán szokott tönkre menni.
Tibi
0
szia: a fordulatszámot/sebességet nagy valószínűséggel impulzussűrűséggel mérik.
Ennek nagysága 3-5 V, amit négyszögre formálva kap a mérőegység.
A jeladóhoz hány vezeték megy?
Ha három, akkor a jeladónak 5 V tápot kell kapni.
Milyen SMD ic-k vannak ott?
A kilométerórán az alap-kijelzés működik?
Bálint
0
Sziasztok!
Köszönöm a sgítségeket. A jeladótól három vezeték megy a műszerfalra: 8V, test, és a jel-vezeték. Onnan már csak nyák van.Az IC-ket azért cserélgettem meg, mert beázásnyomok voltak éppen annál a kettőnél, amelyek a km-órát hajtják.(Lehet, hogy csak véletlen?) Először csak letakarítottam ezt a kettőt, utána, mivel nem lett eredmény, kivetttem, alatta is letakarítottam, , és utána cseréltem ki a két műszer meghajtóit, de így sem lett eredmény. Maradt a jeladó, vagy egyéb elektronika. A jeladó kimenetén egy Metex műszerrel 100-200mv-ot mértem AC állásban, miközben kézzel forgattam a kereket. Nem tudom, elég-e? A jeladót nem lehet szinusz-jellel kiváltani? Mert csak az van. Végső lehetőség lehet fólia-hiba is, ui. azzal a bizonyos egymás hegyén-hátán átmenő idióta fóliázású NYÁK-ról van szó, amivel már más gépeknél is (PHILIPS, AIWA) sokat kínlódtam, és nagyon utálok. Addig nem akarom bolygatni, amíg nincs minden más kizárva. Küldöm a képeket.
Üdv
Attila
0
szia: már kérdeztem, milyen SMD-ic-mennek a jeladók?
A jeladó bemenetre jó a színusz is(pár Hz esetleg több), mert a feldolgozáshoz úgyis átalakítja négyszögjellé.
A jeladó jelét szkóppal nézd meg, mágnest mozgatva előtte
Bálint
0
Szia!
A jeladó egy zárt szerkezetben van, fölszerelve a kerékre (egy gyűrű) nem egyszerű azt sem leszedni, aztán meg ki kellene fűzni a kábelkötegből. Viszont az IC-k:
1: 28CNV7M
C4094M
2: 29EE35K
HC240
Legalábbis, ha jól láttam, mert az is nehezen olvasható.
Üdv
Attila
0
szia: ilyenek?
Bálint
0
Szia!
Igen, ők azok, az SMD kivitel.
Sajnos a digitális teghnikában nem nagyon vagyok otthon, pár szót tudnál a jelen üggyel kapcsolatban írni?
Köszönettel
Attila
0
szia: az első IC-nél szkóppal meg kell nézni,hogy a Data és a Strobe bemeneteken kap-e jelet.(általában négyszög)
A 240-nél pedig az 1 és 19-es pontokon (enable) van-e magas szint.
Ez lehet +5V vagy négyszögjel is.
Ha aláfolyt a víz, van esély rá, hogy tönkrementek.
Bálint
0
Hello Attilacsep.
Tudom, hol van és milyen nehéz ügy megnézni, hiszen egy haveromnak a robogóján (más márka), pontosan ez volt a hiba...azért is írtam...meg "nógatnálak" megkímélni a sok fölösleges melótól...(Jó drágán vettünk bele egy új jeladót, és jó lett!) Nála a két "fül" volt "ledarálva"...egy kátyú "telibe-találása" után szűnt meg működni...
De reménykedjünk, hogy tévedek...és amíg nem győződünk meg erről ugyebár, kár "kínozni" az elektronikát.
A jeladó kiváltását(a javítás idejére) hanyagoltuk...pár napig 0 km-es sebességgel "robogott" vele...
Üdv.: uniman
0
Szia!
Egyet értünk, de azért mentem el ebbe az irányba, mert egyrészt számomra egyszerúbb volt, másodszor, mint írtam, a jeladó kimenetén 100-200mV-os jelet mértem a kerék forgatásakor, amiről azt gondoltam, talán elég lesz. Nem tudom, mennyinek kellene lennie. Harmadszor pedig azért, mert egy valaki azt mondta, hogy be szokott ázni a műszerfal, tipushiba. Abban igaza is volt, egyértelműen látszott a következménye. A képen is látszik, ahol a doboz is rajta van. Alul, a középső csavarhelynél ott látható a rozsda, meg az IC-ken is látható volt, amiket már letakarítottam. Erős a gyanúm, hogy azoknál a bizonyos fóliáknál lesz a gond. Azt már kinyomoztam, hogy a jelnek a csatin keresztül a nyák jobb felső részén látható SMD tranzisztorra vezet az útja, onnan meg a procira. Ha felkészültem rá, majd hét végén tudok megint beleülni, mert majd be kell rendelni a barátomat a motorjával. Addig is üdv.
Attila
0
Hello.
A letört "fülek" csonkjai indukálhatnak némi impulzusokat a a jeladó tekercseiben...mi nem is méricskéltünk, hanem unszolásomra rögtön "kikapta" a haver a jeladót. Talán erős (HDD) mágnes mozgatásával sikerült is némi sebességet "elérni" a mutatón...
Üdv.: uniman
0
Sziasztok!
Hét végén megint belemásztam, és a következő eredmények születtek:
A tulaj azt mondta, hogy ő már kiszedte a jeladót, (tehát én nem láttam) és az sértetlen. Viszont a müszerfalat megnéztük asztalon, és azt tapasztaltam, hogy kb. 6 V-os szinusz-jelnél elindul a kilóméteróra, és a frekitől függően mér is. 33Hz-nél 140-150 km/ó-t mutat (nem megy lejjebb a generátorom), és 40-45-nél már 200 körül mutat. Nem tudom, mivel ilyet még soha nem mértem, hogy ezek az értékek elfogadhatók-e? Igazából szerintem két gond lehet: Valami gondja mégiscsak a jeladónak lehet, vagy ha túl nagy a 6V, akkor az elektronika érzéketlen vmi miatt.
A jel egyébként egy smd NPN tr-ra megy, onnan be a prociba. A tr. C-án sem jelenik meg a közel négyszög jel kisebb amplitudónál.
Üdv
Attila
0
Szervusz attilacsep!
A leírásod alapján, a járműiparban használt forgásjeladók második gyakorisággal alkalmazott hall elemes jeladójával van dolgod. A kimeneti feszültsége, állandó, a kimeneti frekije, fordulatszám függő.
Rendszerint, a vevő elektronika bemenetén találsz, egy felhúzó-ellenállást, és a forgásjeladó "kapcsolgatja" a földre. Néhány esetben, ez az ells. magában a jeladóban található. Így a kimeneti jelalak, négyszögjel, és közel nyolc volt amplitúdóval bír, a műszeregységgel összekötve.
Üdv:
exGelkás
0
szia: a szükséges freki a fordulatszámból adódik.
A kerék egy fordulatánál egy, kettő vagy négy impulzust ad,a megoldástól függően, így a frekvencia elfogadható.
Ha színusszal táplálod, tegyél sorba egy akármilyen kis diódát, így felezi a frekvenciát.
Bálint
0
Sziasztok!
Mindkettőtöknek is köszönöm. A tulaj most elindult jeladót keresni. Majd referálok, ha történik valami.
Üdv
Attila
0