Tisztelt nagyrabecsült, stb kollégák!
A következő szakmai kérdésem lenne. Sajnos már kihagy a memória, vagy netán ezt nem tanultam még meg.
A kondik kivitelezése ugye többféle lehet. Régen tekercselték és valami papír, vagy műanyag fólia került szigetelésnek. Ma már főleg réteg technikákat alkalmaznak amiknek nincs induktivitásuk. Ez egy dolog amit értek.
Ami nem tiszta: Mi a különbség a főleg hálózati tápokba szánt X kondiknak illetve Y zavarszűrőknek a kivitelezésében. Azt tudom régen a remix az Y zavarszűrők név alatt kettős kondikat gyártott, ahol a belső közös fegyverzet volt az egyik kivezetés. Mostanában viszont 2lábúak is vannak ezzel a megjelöléssel.
A gondom egy tervezésnél jött elő. Hálózati sokszorozót készítenék és az alkatrész árakat böngészve vettem észre az X kondik jóval olcsóbbak. Ezek a kondik is alkalmasak elméletileg bármilyen áramkörben a feszültség betartásával?
Segítségeteket előre is köszönöm Laci
2009, December 3 - 22:55
#1
Szia!
Nézd meg a csatolt képeket, tömören benne van a válasz.
Üdv.
1
Sziasztok !
X2 kondenzátorokkal kapcsolatban a tönkremenetel után maradó büdösséggel van gondom.
Volt szerencsém személyesen követni tv nézés közben hogyan megy tönkre és mi marad utána .
Legnagyobb probléma a visszamaradó brutális átható büdösség.
1 hét el teltével kifestettem a szobát,mert a tv eltávolítása után is ott marad a szaga.
Sajnos a hibás kondenzátort úgy el dobtam hogy már nem tudom lefényképezni ,csak a mellette lévő ugyanolyant.
Ha van valakinek hasonló tapasztalata kérem ossza meg .
Köszönettel Feri
0
szia: én ezt a fajta X2 kondenzátorokat használom
https://hqelektronika.hu/passziv-alkatreszek/kondenzatorok/muanyag-diel-kondenzator/polipropilen-femezett-x1-x2-es-kondenzatorok/?opt=0/
Ha előtét kondenzátorként lesz beépítve, akkor előzetesen megmérem, mert tapasztaltam, hogy sokszor 20%-kal is kisebb az
az értéke az újnak
Bálint
0
Szia!
Semélyes tapasztalàsom ugyan nincs, de helyedben egyàltaàn nem "mazoznék" ("... már nem tudom lefényképezni ,csak a mellette lévő ugyanolyant. ") , vagy szeretnéd mégegyszer festeni a szobàt? _kidobni a màsikat is, meg mindegyiket!!
A mügyantas (barna) Wima/Rifa-k hirhedtek, még a Schafner hàlozati zavarszürökben is képesek kigyulladni stb :-(
Kari
1
Sziasztok ,
Közben véletlenül megtaláltam a kihajított ominózus kondenzátort.
Szóval ezt a tipust akkor is cserélni javasolt ha nem látszik egyébként semmi hibája.
Üdv
0
Szia !
Nagy bánatomra de ki kellett dobni a tv-t .
A műanyag háza és az egész panel is olyan mértékben árasztja a kondenzátorból kijött szagot ami a lakásban nem tolerálható.
Már "házon kívül" van a tv 1 hete ,de azóta alig csökkent az intenzitás ereje.
( Kár hogy a technika még nem tart ott hogy szagról is lehessen mintát közzé tenni ,mint egy fényképet.)
Köszönöm a csere tippet.
Egy jó tanács még: ha halljátok az éles csattanást , azonnal ki kell húzni a villásdugót ! Ne várjátok meg míg 5-10 sec múlva beindul a világítós robaj, ha nem akartok potya szoba festést !
Feri
0
Szia Feri!
" Már "házon kívül" van a tv 1 hete ,de azóta alig csökkent az intenzitás ereje. "
Ha ennyire beült a "hatàsa", s zavaro is: függöny mosàsa, s egyeb textiliak/butorszövetek tisztitàsa?
Kari
0
Sziasztok!
Nekem rossz tapasztalatom van a zaavarszuro kondik mas celu (trafo nelkuli tapegyseg fesz.csokkentojeben,sokszorozoban)hasznalataban.Vadonatuj nemet zavarszuroket termeltem ki tartalek modulokbol,ahol eredetileg azonos modulok akar 20-25 evet mukodtek allando fesz.alatt,atloves nelkul,ilyen helyen par het alatt szetrobbantak,pedig a kapacitasuk egyezo volt az eredetivel,a terhelheto feszultseg pedig meg nagyobb.
0
Üdv:
A hőskorban mikor még a Horizont, és Favorit készülékeket forgalomba hozták, a hagyományos stiroflex papir kondik helyett üjabb tipust építettek be szűrőnek. A kondi borítása papír, viszont a két vége műgyantával légmentesen le volt zárva. A biztosíték melletti bakelit tartón foglalt helyet. Ezek iszonyúan rossz minőségűek voltak. Nem volt ritka az 1-2 hónap utáni tönkremenetel. Ez, egy puskalövésszerű hang kiséretében következett be. A hátlap levétele után a készülék belülről úgy nézett ki, mint egy karácsonyfa dísz, alufóliával feldíszítve.
A tulaj pedig reszkető lábakkal gondolt a következményekre, ami szerencséra a biztosíték, és a szűrő pótlásával jelentékterlennek tűnt. Ezt a kondit a REMIX gyártotta.
Károly
0
Sziasztok!
Nem akartam a kérdésem miatt új témát indítani, ezért itt tenném fel a kérdésem, no meg egy kicsit felhozom a topikot.
Egy Miele szárítógép zavarszűrő kondijáról lenne szó. Elkezdte lecsapkodni a fí relét. Első lépésként a zavarszűrő kondit ellenőriztem, jó is volt a megérzésem, mert már ránézésre is gyanús volt. Kezdett lejönni a teteje, mikor lehúztam róla a sarukat szét is esett. Az alábbi kép nem az én gépemről készült, de így néz most ki az én kondim is.
Namármost, a Miele ezt a kondit elég horror áron (mindössze 70 euro) kínálja.
Szerintetek ki lehetne ezt váltani valami olcsóbb megoldással?
Például egy Energomat zavarszűrővel ami csak 1300 Ft?
http://elektroexpressz.hu/spd/unas_623492/ORUKZ064_ENERGOMAT_zavarszuro_...
nils
0
Szia !
Ilyen hálózati szűrő , mindegyik mosógépben van . Eredj el egy lomishoz és kiveszi Neked . A gépből ha kiveszed, se milyen hibát nem okoz, de kell bele, hogy ne sugározza szét a hálózatba a kommutációs impulzusokat.
A kiválasztásnál az átfolyó áramot kell figyelembe venned, mert a Miele és a többi felsőkategóriás gép forszírozott fűtéssel működik, ami nem ritkán 16-20 Amper is lehet. Olvasd le a Miele fogyasztását és ez után válaszd ki a donort , vagy az új szűrőt, ismerve az új szűrőt befogadó gép áramfelvételét is.
Üdv! Miki.
0
Na ezen agyaltam már nem keveset, hogy minek az a szűrő a gépbe, mi a fenét védenek vele. De most már megvilágosodtam, nem a gépet védik, hanem a hálózatot a szeméttől. Ez hasznos info volt, köszönöm kolya!
Ez a Miele szárító 3050 W-ot fogyaszt, a fűtőbetét 2500w, aztán ott van még a főmotor és az alsómotor is. Szóval szívja rendesen a hálózatot.
0
szia: ha legalább 16 A van ráírva, az elég.(nem ég el, le)
Egyébként nem csak a külső hálózatot védi a zavar kijutásától, hanem a gép elektronikáját is a hálózatból jövő zavaroktól, impulzusoktól.
Bálint
0
HELLO !
Azert nem olyan veszes a zavarszuro kondik ara , csak megfelelo helyen kell vasarolni:
http://eshop.eling.sk/katalog/sortiment/pasivne-suciastky/odrusovacie-prvky
UDV.:LACI
0
Szia!
Szerintem mint minden kondinál itt is a kapacitás a lényeg, teljesen mindegy miben szolgált előtte. Kivéve persze a gyártót, egy érdi ismerősöm 6500 ft-t vett csatlakozó csövet, Mert Siemenshez kérte. Amúgy 800 pénz volt.
Üdv Stevepapa
0
Szia!
Tiéd a gép? Ez az alkatrész biztonság technikai alkatrész! Ha másé a gép, akkor inkább ne cserélj benne semmit, mert bármilyen baj történik vele a jövőben, te leszel a hibás, számlát meg nem tudsz adni ugye?
Egyébként elvileg igen, ha a technikai paraméterei megfelelnek. Tehát bele lehet e tenni, megfelelő biztonsággal rögzíteni és elektromosan megfelel e?
0
Szia!
Enyém a gép és tudom, hogy mi célt szolgál. Nem is akarom szarra cserélni. De ha nem muszáj, akkor nem fizetek 10x-es árat egy kondiért. Köztudott, hogy a Miele arany árban méri a dolgait.
A linkelt Energomat kondi paraméterei közel azonosak a Miele-vel.
Miele 0,24 mikroF + 2 x 0,015 mikorF X1Y + 1 Mohm 250V 16A HPF
Energomat 0,25 mikroF + 2 x 0,027 mikroF X2Y + 1 Mohm 250V HPF
Tehét elméletileg nincs akadálya, hogy ezzel helyettesítsem. De erősítsetek meg vagy beszéljetek le.
0
Te írtad, hogy a paraméterei azonosak. Mivel tied a gép ezért senki nem fog pörölni. Tehát rajta. De csak szakszerűen!
0
Pontosabban azt írtam, hogy közel azonosak. :-)
Feltételezem az a pár tized mikroF nem oszt, nem szoroz. De nem tudom mit jelent az X1Y és az X2Y? Ez a csatlakozásra utalhat?
0
szia: ha lejjebb pörgeted az oldalt, találsz egy táblázatot Hzoli klaviatúrájából.
Bálint
0
Olvass lejjebb idáig:
HZoli, 2010-01-01 22:50 Válasz ID:21241
0
Olvastam közben, meg máshol is és rájöttem, X1, X2 a biztonsági osztályba sorolás
X1, X2, Y1, & Y2 Classifications
Class X and Y capacitors are also given a number to represent their impulse test rating. The most common are X1 (tested to 4,000 volts), X2 (2,500 volts), Y1 (8,000 volts) and Y2 (5,000 volts).
Az Y meg ha jól értelmeztem, akkor a fázis/nulla és a föld közötti besorolás.
0
üdv :képzelj el két, fogaival összetolt ritka fogú fésűt.Az egyik fésű az egyik kivezetés, a másik fésű pedig a másik kivezetés.Ha valamilyen okból
egy vagy több fog kiesik, kevesebb felület néz egymással szembe.
A kondenzátor annál nagyobb kapacitású, minél nagyobb a két szembenéző felület,és minél kisebb a köztük levő távolság.ilyenkor csökken a felület,nő a távolság.
A "fog" kiesésének oka lehet gyártási hiba, a párhuzamos lemezek összekapcsolásának öregedése, feszültségimpulzus,meleg, stb.
Bálint
0
Üdv Bálint! Ez egy csodálatos és érthető magyarázat. Öveges tudott így magyarázni. Tiszteletem: Öreg Tom
0
Köszönöm a hozzászólásokat!
Természetesen(naná!)szétszedtem a hibás darabot,mivel ugye helyes kis műanyag házban lapult műgyantával kiöntve,sajna roncsolásmentesen :cry: ez nem sikerülhetett.Igazság szerint kollegális nyomásra történt,mivel én parabolapályán indítottam a szemetes felé...Szóval a szét trancsírozás után felsejlett a bélés,ami fóliakondenzátor benyomását tette.Mivel 1,5mikro-s volt a lelkem,elég sok tekerésből állt.Amikor mondták,hogy tekerjük le és keressük meg az átütött,vagy hibás részt,na akkor küldtem el őket a dolgukra...Viszont komoly átütésre utaló jel nem volt,annál is inkább,mert ilyen esetben bizony hazavágta volna az óra alkatrészeit a rájuk kerülő 230v~.Végül annyiban maradtunk,hogy történt ami történt,szemétben a helye.
De a csőrömet csak piszkálta,ezért érdeklődtem.
Kösz még egyszer.
0
Szia,
A fóliakondenzátoroknál előszeretettel szokott leválni a hozzávezetés a fóliáról, lehet itt is valami hasonló történt.
Üdv,
Oszi
0
Üdv mindenkinek!
Igaz nem zavarszűrő,vagy sokszorozó ügyben írok,de nagyon kíváncsi lennék a véleményetekre.
Tegnap megkeresett egy kollégám,hogy az otthoni elektromos sütője elromlott és a szervizes szakember(ek) megállapították,hogy a kapcsolóóra a hibás.Mivel ők az órát javítani nem tudják azt bizony meg kell rendelni X országból,stb-stb.Mielőtt kollégám rábólintott volna a dologra,elhozta nekem az órát,nézném már meg.Megnéztem.Kiderült,hogy a tápfesz. ellátása a szokásos kondenzátor-ellenállás-puffer-zener megoldású és bizony a kondenzátor gyenkécske,helyesebben kapacitás csökkent.A 1,5 mikro,270v~ kondenzátor minössze 530nF kapacitást mutatott,nem tudta elegendő delejjel ellátni az áramkört.Nem szakadt meg,nem ütött át,egyszerűen csak harmadolta magát.
Kérdésem az lenne,hogy ilyenkor mi történik a kondenzátorral,vagyis mi okozhatta ezt a nem egyszer tapasztalt hibát?
Előre is kösz a válaszokat.
0
Szia,
kicsit nehéz megmondani, mi történt pontosan, mert nem tudjuk milyen típusú ill. felépítésű a kondenzátor amiről beszélünk. Régebben papírszigetelésű, tekercselt kondikat használtak ilyen, helyen. Ezek a legjobbak itt, mert ha átütés keletkezik, a hibás rész elég és kis kapacitás csökkenéssel ugyan de működik tovább a kondenzátor. Ma inkább műanyag fóliát használnak, aminél kisebb az átütés veszélye, de átütéskor viszont nagyobb a kár. Szoktak a chip kondenzátorokhoz hasonló rétegelt felépítésű kondenzátorokat is alkalmazni, ezek is tartósak, de mechanikai behatásokat nem igazán tűrik, elrepednek, eltörnek és így egy pillanat alatt lecsökken a kapacitás.
Az átütéseket a szigetelés elöregedése okozza. Az elöregedést,pedig az -ami fokozott az e fajta tápoknál-, hogy a szigetelésben átrendeződnek a töltések, amit a fegyverzetek állandó polaritásváltása ill. maga az elektromos térerősség okoz.
Üdv,
Oszi
0
Sziasztok!
No meg az elöregedésben az üzemi hőmérséklet, illetve annak változásai is szerepet játszik minden típusnál, csak az idő ami eltér a típusok, a felépítés (és a gyártók!) között!
Üdv: Laci
0
Szervusz Buhera01!
Ahogy mondod! Ezt a szép darabot nemrégiben cseréltem,érdemesnek láttam megörökíteni.
Üdv:
exGelkás
0
Szia exGelkás!
Az akkor egészen jól bírta! (És gondolom vannak "testvérei" amik még bírják abban a készülékben, hiszen ha cserélted az azt jelenti, hogy még üzemel!)
Üdv: Laci
0
Szervusz Buhera01!
Volt még egy, ami cserés volt, a többi, cca.20 még tökéletesen tudja a dolgát! Na nem is SMD méretűek! :rohog:
Üdv:
exGelkás
0
Szia exGelkás!
A miniatürizálás kompromisszumokat szül, hiába jönnek az új (szigetelő)anyagok! A méret csökkenésével csökken az élettartam is! Különösen az elkóknál, ahol ugye a kevesebb elektrolit hamarabb kiszárad! De a mai világban pár év után úgyis elavult lesz a ma még korszerű készülék!...
Na meg ha örökké tartana, akkor nem lenne mit javítani! :rohog:
Üdv: Laci
0
Szia!
Szerintem átütött, és az a része rövidzárba került. A maradék része meg még működik.
Üdv: Jácint
0
Szia!
A zavarszűrő kondikat X1, X2, X3, Y1, Y2, Y3, Y4 osztályokba sorolják.
Ez lényegében minőségi és biztonsági besorolást jelent.
A csatolmányban bővebben olvashatsz a témáról.
A feszültségsokszorozódnak szerintem mindegy milyen kondi kerül bele, ha bírja a feszültséget. Persze törekedni kell a minél kisebb szivárgási áram elérésére. A zavarszűrő kondiknál viszont a szivárgási áram értéke nem elsődleges szempont, tehát lehet, hogy nem ilyet kellene választanod.
Üdv: Zoli.
0
Szia!
A zavarszűrő kondikat X1, X2, X3, Y1, Y2, Y3, Y4 osztályokba sorolják.
Ez lényegében minőségi és biztonsági besorolást jelent.
A csatolmányban bővebben olvashatsz a témáról.
A feszültségsokszorozódnak szerintem mindegy milyen kondi kerül bele, ha bírja a feszültséget. Persze törekedni kell a minél kisebb szivárgási áram elérésére. A zavarszűrő kondiknál viszont a szivárgási áram és a veszteségi érték nem elsődleges szempont, tehát lehet, hogy nem is ilyet kellene választanod.
Üdv: Zoli.
0
Hu de kár, hogy nem magyar nyelvű. De a tanácsodat köszönöm.
Szia Laci
0
Sziaztok.
Lehet nem ide tartozik konkrétan, de nekem más érdekes problémám van a kondikkal manapság.
Mérte már vki polarítást a kondenzátor tetején? Alaplap javításnál odanyomtam neki és akkor látom, hogy negatív érték. Azonnal előkap hibátlan alaplap és minden kondi + értéka tetőn. A hibáson többnek is -. Van vkinek ötlete, hogy mi lehet ez? Így lehet megoldódik az alaplap hibája is.
Előre is kösz.
0
Üdv
Én rá szoktam mérni a burkolatukra. Nagyon ritkán tényleg ott figyel valami táp. Ekkor biztosan szigetelés hibás tehát csere. Kivétel persze a régi felcsavarozható kivitel.
De szép is volt a brummos TV amikor csak meghúzta az ember az elkót a sasszin és máris eltűnt a hiba.
Laci
0
Szia.
Mivel 5-6db kondi csinál így, előfordulhat hogy az egyik tolja meg a többit, vagy az összes hibás? :?
Köszi
0
Üdv
Ha nem érnek össze akkor bíz mind rossz.
Alaplapoknál gyakori, hogy csokorban kell őket cserélni. Ami kicsit is púpos azt cseréld ki. Sok alaplapot javítottam így.
Laci
0
Hali.
Ezzel meg az a gondom, hogy egyik sem pupos :O Sőt 2 vadi uj én raktam máe be pupós helyett.
Forrasztóálomással dolgozom, nem átégetve, rendesen. A frissen beültetett kondi tetején - érték mérhető. Na itt akadtam ki leginkább. Végignézve a lapot még találtam vagy 4-et. Ha jól rémlik vhol a tápbemenet után vannak. Ja írok lap típust:MSI K8N NEO3. Nem nagy szám a lap, de enek van agp és pci-e egybe és így könnyű volt a vga-kat próbálni. Jó lenne megen működésre bírni.
Köszi :D
0
Üdv
Nézz meg pár még be nem forrasztottat ohm mérővel, hogy valamelyik láb ott van e a házon. Próbáld ki csak simán tápegységre kötve. Lehet valami szériahibás kondikat fogtál ki. Vannak rossz hírű kondik. Sajnos ezek a kicsi de nagy értékűek nagyon a határértéken járnak 5v-ra kondi6,3v típus. Ha elfér tegyél be valami nagyobb normálisat.
Szia Laci
0
Hali
Kösz a tippet.
Holnap megnézem :oke:
Jóéjszakát mindenkinek.
0
üdv: a sokszorozóhoz MKT tip.400 vagy 630 V-os kondikat használj.
Bálint
0
Tisztelt kollega!
tobbet az Y es X kondik-rol ezen a linken lehet elolvasni.
http://www.soselectronic.com/a_info/kathu/a26.pdf.
udv. Magnum
0
Köszi a tanácsot és a linket is.
A tűrésük úgy van ahogy gondoltam. Igazából a technikai kialakításuk is érdekelne. Miből alakul ki ez a viselkedésük és mi az ami rosszabb a többi kondinál. Ha jól sejtem a dielektrikum lehet itt mindenért a felelős, mivel fémgőz az elektróda és ezért szerintem öngyógyulók. Ez a sejtésem. De akkor miért alkalmatlanok pl sokszorozóba? Úgymondva kicsit szivárognak ergó nem töltődnek eléggé fel így nem eléggé sokszoroznak. Pongyola nyelven írtam.
Laci
0
üdv: a hálózati szűrőkondik felépítése az alacsony frekvencia és a megkívánt magas átütési feszültség miatt sokkal masszívabb,nagyobb a veszteségi tényezőjük,magasabb frekvencián nem használhatóak.
Sokszorozó építéséhez mindenképpen kis veszteségű kondikat,tehát ne zavarszűrőt használj.
Bálint
0
Üdv! De jó , hogy felvetetted ezt a témát! Eddig én is csak annyit kapisgáltam, hogy egy normális Y kondinak 3 kivezetése van, egy normális X kondinak 4 és egy XY zavarszűrőnek 5. Ezek állítólag az erősáramú (hálózat) rendszer részeit is képezhetik, ezért azt sejtem, más szabványok vonatkoznak rájuk. Amit eddig az adatlapokból észrevettem az az, hogy ezeknek a váltakozófeszültségre készített kondiknak a vizsgálati feszültségük legalább 5szöröse a közhasználatú kondikénak és ebből gyanítom sokkal megbízhatóbbak is. További különbségekre és a kétkivezetéses mikéntjére (ezek milyen elgondolás alapján X vagy Y kondik?) kiváncsi vagyok. Légyszi, valaki hozzáértő világosítson fel minket!
0
A probafeszültségük nagysága alapján X, vagy Y
0
Szia hangszoros!
Ha lehet, bővebben...
Üdv Tibi.
0
üdv:lehet, tévedek,de úgy látom, az Y védőföldeléses rendszernél(pl porszívó) a négy kivezetéses zavarszűrő kettős szigetelésnél( kávédaráló)
használatos.
Bálint
0
Szia Bálint!
"üdv:lehet, tévedek,de úgy látom..."
Elképzelhető, hogy tévedsz, mert a porszívók túlnyomó része is kettős szigetelésű!
Szóval valami másról / másról-is lehet ott szó.
Üdv Tibi.
0
üdv:igazad van, viszont múltkor volt a kezemben egy porszívó, ott a közepe a motor testre volt csavarozva,
Bálint
0
Szia Bálint!
Így igaz, de attól az a motor még nincs védőföldeléssel ellátva...inkább a zavarszűréshez lehet köze, hogy a testen van.
Üdv Tibi.
0