Sziasztok!
Szeretnék alaplapot cserélni a film nézős számítógépemnél, a legnagyobb probléma az jelenleg, hogy a régi alaplapon RCA koax sdpif kimenet volt, amit a házimozi erősítőre kötöttem. Az új alaplapon csak optikai spdif kimenet van, ugyan az erősítőn van optikai bemenet, de fény szálam nincs hozzá. Nincs valami fiókból összedobható SPDIF átalakító, ami csak a ,,közeget'' alakítja át? (tehát nem D/A átalakítót akarok)
joestét mindenkinek!
donorként került hozzám a fent emlitett rádios-erölködö.
mindene müködik,és ráadásul a rádio része sem hangolodik!
csak a skála hur hiányzik.
esetleg rajz valakinek lenne-e hozzá,mert ujra akarom hurozni.
van nekem egy másik ra 6363 s,csak torony része ,és nincs kedvem megbontani,hogy lelessem a hurozást.
elöre is köszönöm!
üdv:atis :help:
ma sikerült ujra skálahurozni,persze másodjára!/jobbra tekerem a tuningot,a mutatio balra megy/:-)
köszönöm a hozzászolásokat!
üdv:atis
Sziasztok!
A fenti erősítővel kapcsolatban kérnék segítséget. 100V-os a kimete és trafó nélküli. Két hídba kapcsolt végfok van benne,végfokonként 10db 2SA1943; 10db 2SC5200 + a meghajtó tranzisztorok.Előerősítőben több db, TL072;NE5532;TL071.Az előerősítő több panelbol áll, a nagykapacítású elkók mellett van egy panel,ami segédtáp és védelem is, talán az erősítésben is szerepe van, nem könnyű lekövetni...
A hibája: Nagyon gyenge a kimenő jel,szkóppal nézve a végfokok torzítatlan jelet kapnak,de a végfokok első pár tranzisztora után már nagyon erős a torzítás,mivel minkettőnél olyan a jel feltételezem,máshol van a hiba . A Pontos Idő Kft gyártotta,volt már valakinek dolga ezzel a cuccal? Rajz vagy valami ötlet,jól jönne .
Üdv: István
Sziasztok!
Sok-sok évvel ezelőtt egy csere ügylet keretében hozzájutottam egy leharcolt állapotú AK706a jelű keverő-előerősítőhöz. Az rögtön látszódott, hogy nem lesz belőle múzeumi darab, ezért a második életét basszusgitár előerősítőként képzeltem el neki -saját célra.
Ennek előerősítőnek a koncepciója azért érdekes, mert pont olyan a felépítése, mint egy "rendes" nagy csöves erősítőnek, csak ez éppen pici: trafós kimenet, ellenütemű vég stb.
Némileg átalakítottam a készüléket az eredetihez képest (azért itt szögezném le, hogy olyan változtatást nem végeztem rajta, amit ne lehetne bármikor visszacsinálni, pl nem fúrtam lyukakat a vázba, még csak át se festettem, és minden "leeső" eredeti alkatrészét félretettem):
- E1, E2, E3 csöveket eltávolítottam.
- Egy "nagy jelű" bemenet van, E4 pozícióban EF86-ot eltávolítottam és helyette egy fél 6N2P van bekötve (39k anód ellenállással). E5 helyére 6N2P-EV került (fűtés átalakítással a NYÁK-on).
- Az eredeti hangszínszabályzót egy általam már korábban is használt -amerikai- kapcsolásra cseréltem.
- Mivel az általános erősítés még így is túl nagy volt, ezért az összes katód hidegítő kondenzátort kivettem, R32-t kb. kétszeresre növeltem.
- Beépítettem egy IC-s fejhallgató erősítőt, ami sztereo vonal bemenettel is rendelkezik, ehhez hozzákeverhető a gitár felerősített jele.
Sokáig használtam így, de nem volt tökéletes, zajos és brummos is volt.
Elhatároztam, hogy a lehető legtöbbet szeretném ebből most kihozni.
A zajosság nagy részét az eredeti REMIX NRK szén tömb ellenállások fém rétegre cserélése lekaszálta.
A brummon a fejhallgató erősítő földelésének átvariálásával kis mértékben tudtam javítani, de úgy tűnik, hogy a legnagyobb rész a (többé-kevésbé) eredeti csöves kapcsolásból jön.
A táp puffer kondenzátorok még eredetiek (1967-ből), látszólag köszönik szépen jól vannak, mérve a hullámosság nem nagy az A ponton: max 1Vpp volt, de biztos, ami biztos alapon az eredeti kondenzátorral párhuzamosan kötöttem egy 220uF-os új kondenzátort is, szubjektíve egy picit javult a helyzet a fejhallgató kimeneten.
A brumm a tesztek alapján földelési problémára vezethető vissza, mert az anód feszültség AC részét lekapcsolva a brumm azonnal megszűnik, csak így nem lehet sokáig használni... :)
Ami még érdekes, hogy a zaj forrását próbáltam a csöves fokozatok szerint is szétválasztani:
- E4 eltávolítása nem befolyásolja a brummot.
- E5 eltávolítása jelentősen befolyásolja a brummot.
- E6 eltávolítása jelentősen befolyásolja a brummot.
E6 (ECC82) cső még eredeti(?) volt a készülékben, az anódon levő pici lyukakon benézve lehetett látni, hogy a rács körül (szép) kékes derengés van, gondoltam ideje kicserélni, ami valóban javított a brummon.
E4-E5 csöveket viszont én újként raktam bele és max pár 100 üzemóra lehetett bennük, a csere itt nem változtatott. De az kiderült, hogy a jelenlegi (javított) felállásban E4 és E6 brummot nem "termel", azt az E5 fokozat hozza be.
A gépben van földelési csillagpont, de a csövek pl NYÁK lemezen vannak, a legtöbb vezeték kábelkorbácsban van és viszonylag kevés színt használtak ezért a pontos földelési sémát nem könnyű visszafejteni.
Amit próbáltam még, hogy E5 katód ellenállásait nem a NYÁK föld pontjára kötöttem, hanem a csillag pontra, de ez inkább csak rontott a helyzeten.
Természetesen próbáltam a fűtést is labortápról (független, DC) helyettesíteni, de ez sem változtatott semmin érdemben.
Kezdek kifogyni az ötletekből, hogy mit érdemes (illetve hogyan) kipróbálni?
Minden segítő tanácsot szívesen fogadok.