Hello!
Van egy hangfalam, benne 2db mély hangszóróval. Az egyik "dünnyög", azaz enyhén recsegve szól, de nem érintkezési probléma, inkább olyan, mintha rozsdás lenne a mágnes környéke és ahogy mozog a papír, enyhén serceg, túlvezérelt felvétel szerű lesz a hangkép. (De látszólag nem rozsdás semmi, csak a hang hasonlít ilyesmire.)
Volt már tavaly a másik oldali hangfallal hasonló problémám, azt megoldottam úgy, hogy megfordítottam a hangszórót (fejjel lefelé) és onnantól jó lett. (Tehát valami a lógástól eldeformálódik benne és a papír hozzáérhet egy álló részhez.)
Ezt 120 fokban kellett fordítani és jobb lett, majd visszacsavarozva (azaz megfeszülve) most épp tökéletes... viszont ez munkaeszköz és nem lenne jó, ha épp egy rendezvény közepén kezdené el ezt a rettenetes hangzást.
Nincs nedves helyen tárolva (most épp lakásban van, korábban garázsban volt).
Ha kézzel enyhén nyomom, húzom, stb. akkor elmulasztható vagy felerősíthető ez a zaj.
Maga a papír sértetlen, a hátsó sárga harmonika szerű hullámlemez is ép, nincs túlhajtva.
A hangfal típus itt szerintem nem releváns, mert sima kazettás magnóval is volt hasonló problémám, igaz ott nem próbáltam forgatni.
Ennek ellenére a típusa: Omnitronic DX-2522, 2db 16ohm-os van benne, a másik szépen szól, most épp ez is, de szállítás közben ha elmozdul, akkor így jártam. Ezért keresnék tartós megoldást, lehetőleg egyszerűt, nem rombolásosat. Ahogy láttam, a mágnes csavarozva van, tehát elképzelhető, hogy leszedhető.
Egyenlőre még csak elméleti a kérdés, tehát épp most raktam össze, nem holnap bombáznám ismét szét, de aki ebben járatosabb, annak elfogadnám a tanácsát, hogy mit lehet ezzel kezdeni.
Kedves Tanya Lakók!
Szeretném megosztani egy sikeres javítás tapasztalatait.
Előzmény: https://elektrotanya.com/content/sony-mds-je530-nem-mindent-jatszik-le-mds-jb980-nem-lehet-bekapcsolni
Történet leegyszerűsítve: A készülékben szíjcsere kísérlete történt, mely után nem lehetett bekapcsolni többet. A készülék standby-ba kerül áram alá helyezés után, és itt vége, nem reagál semmire.
Próbáltam megtalálni, hogy a vezérlés egyáltalán működik-e. Az ellenőrizhető paraméterek (órajel, adatvonal, tápfeszültségek) mind rendben voltak. Kivéve, hogy a processzor bekapcsolja a fő tápot, annak ellenére, hogy kifelé standby-ban van továbbra is. A vizsgálat azt mutatta, hogy a processzor adja ki a táp bekapcsolására a parancsot, miközben mindent sötéten tart, kivéve a standby LED-t.
Találtam egy külföldi fórumot, ahol ugyanilyen jelenséggel küzdenek többen is, hasonlóan szíjcsere után: http://forums.sonyinsider.com/topic/30186-sony-mds-jb980-stuck-on-standby-mode/
Átböngészve arra jutottam, hogy vagy tönkre megy a meghajtóban lévő elektronika sztatikus kisülés következtében, vagy szalagkábel hiba lép fel. Ha ilyenkor nem tud kommunikálni a processzor a meghajtóban lévő DSP-vel, zavart működés lép fel.
A meghajtót rendbe tettem mechanikailag, beállítottam a szétállítódott betöltő mechanizmust.
A szalagkábelek viszont tönkre mentek. Amúgy is eléggé oxidosnak tűnt néhány szegmens, de sajnos az előző műveletek során jó pár fel is szakadt, visszahajlott.
Próbára kialakítottam bontott FFC kábelekből a szükséges szegmensszámú összeköttetést, és szerencsére a készülék tökéletes működést mutatott. A képeken ez az állapot látszik.
Következtetés: Okulva a külföldi fórumban lévő leírásokból és a saját tapasztalataimból, az FFC kábel nagyon sérülékeny ebben a sorozatban, és a meghajtó áramkörei is nagyon sérülékenyek. Valamint, a processzor és a DSP kapcsolatában beállt bármilyen zavar, sokszor értelmezhetetlen működést/hibaüzenetet okoz. Ezért tanácsos a szíjcserét elektromos megbontás nélkül elvégezni.
Ez leginkább úgy tehető meg, hogy a készülék előlapját kell lebontani, és így a betöltő mechanizmus már lebillenthető a meghajtóról, a szíj hozzáférhetővé válik. Ajánlott még az áramból való kihúzás után várni egy órát, és úgy megbontani a belső szalagkábeleket a meghajtó és a fő panel között, ESD védelemmel felszerelkezve.
Normál esetben, áram alá helyezéskor 2db relé kattanás hallatszik rövid időn belül. Egyszer bekapcsolja a fő tápot, majd hibamentes inicializálást követően kikapcsolja (2. kattanás).
Ha csak egy bekapcsolási kattanás van, akkor a processzor és a meghajtó nem kommunikál egymással. Jó esetben FFC kábel cseréjével megoldódik, de előfordulhat a meghajtó paneljának cseréje is.
2 db szalagkábel: 1: 1mm-es raszter, 20 cm hossz, azonos oldalon az érintkezés, 27 szegmens; 2: 1mm-es raszter, 7cm hossz, azonos oldalon az érintkezés, 23 szegmens
Remélem sikerült ezzel a leírással segíteni másnak is.
Gábor
Sziasztok
Jó estét mindenkinek
Került hozzám egy erősítő amiben RSN307M44-P ékfok van de tönkrement.Honnan lehetne ilyent megfizethető áron beszerezni? Esetleg nincs valakinek bontásból?
Köszönöm és Szép estét mindenkinek
Sziasztok!
Még jó pár évvel, sőt évtizeddel ezelőtt hozzájutottam egy CD játszóba utólag beépíthető kis zajú kvarcoszcillátorhoz. Sajnos a tervezője (Viletel István) azóta elhunyt.
Az oszcillátor mind ezidáig kiválóan működött, de tegnap megszűnt rezegni. Szeretném megjavítani. Sajnos az alkatrészek nagy részéről le van csiszolva a felirat.
Amit ki tudtam deríteni: van benne egy SMD tranzisztor +P2 felirattal. van egy 14 lábú SMD integrált áramkör, ami a 7-es lábon földet, a 14-en tápot kap. A kimenetei: 1, 10, 13. Van egy 4 lábú fémtokos tranzisztor, amiből 5448A felirat olvasható, de lehet valami .443A is. Van két TL431.
A panel felirata: AnaMaster XQ Clock 3.0 by Hemtron.
A kvarcra rámértem, nem rezeg. A panel 12V-ot kap kívülről.
Kinek van ötlete, merre induljak el?
Előre is köszönöm,
- lcsaszar