Inverter
Az inverter állítja elő az LCD panel háttérvilágítását biztosító hidegkatódos fénycsövek meghajtásához szükséges feszültséget.
Gyakorlatilag felfogható ez is egy némileg szofisztikáltabb felépítésű kapcsolóüzemű tápegységnek.
Az inverter bizonyos pontjain nagyfeszültség van! üzem közben maximális óvatossággal járjunk el!
Egy Delta gyártmányú inverter panel felső oldala.
Fent a transzformátor, alatta kék színben a nagyfeszültségű kondenzátor, attól jobbra az egyik kapcsoló fet állítva. Az elektronika többi része a panel alján található. Az inverter két csövet képes meghajtani
Ugyan az az inverter teljes nagyságban
A panel két oldalán levő áramkörök megegyeznek egymással. Ez a panel összesen 4 darab csövet képes meghajtani
Az inverter áll egy vezérlő IC-ből, egy aktív kapcsoló elemből (jellemzően fet, néha duál fet) ill. egy transzformátorból, amely a bejövő törpefeszültségből előállítja a cső begyújtásához ill. meghajtásához szükséges nagyfeszültséget. Felépítése megegyezik egy hagyományos elektronikus fénycsőelőtéttel azzal a különbséggel, hogy az dimmelhető az üzemi értékeket nagyon pontosan szabályozzák a csövek sabil és állandó teljesítményen járatásának céljából, ill. a vezérlő IC figyeli a cső állapotát (a felvett áram mérésének segítségével) és ha úgy itéli meg, hogy a cső elöregedett, vagy nincs megfelelően csatlakoztatva, akkor lekapcsolja magát.
Attól függően, hogy hány csövet kell meghajtani az inverter panelen több egymással mindenben megegyző áramkört is találunk. Ilyen esetekben minden csőnek van külön transzformátora, FET-je, vezérlő IC-je, stb... Egyes konstrukciók képesek meghajtani egy inverter körrel két csövet is. Ezek főleg akkor kerülnek beépítésre, ha a monitorban kettőnél több cső van beépítve, így egy inverter áramkör két csövet is meghajt. Igen kis méretű LCD paneleknél előfordul, hogy csak egy csövet tartalmaznak. Az ilyen panelek invertere igen kis méretű is lehet.
Az inverter nem a scaler vagy a monitor része, hanem az LCD panelé. Sokszor nem is szerepel a monitor javítási leírásában, mivel gyakran a panel mellé szállítja a panel gyártója. Több cég is készít invertereket, melyek ha megfelelnek a panel gyártó specifikációjának a monitor készítője akár egy szérián belül is megváltoztat. így előfordulhat, hogy a monitoron belül más készíti a tápegységet, a scaler-t, az invertert és az LCD panelt is.
Hello. Van nálam egy Acer monitor pont az elöttem levö csatolta a meghajto áramkörét,OZ9938. A gond az hogy beindul az inverter majd letilt, elöregedhettek a csövek. Ki e játszható az hogy az OZ9938 ne figyelje a csö áramát, vagy megoldható e lenne a brutálisabb hogy kicsit átépitem és egy TL494 esel hajtom meg a MOSFET eket? Fix fényerö, amig birja, azt mondták nem gond meddig birja csak bár még egy kis ideig huzza ki.Csinált már valaki ilyent?
Tapasztaltam, hogy a néhányszor 10 pF-os fénycső csatoló kondik is veszthetnek a kapacitásukból, ilyenkor a cső áramfelvétele megváltozik és a nem megfelelő visszacsatolás miatt a vezérlő IC letilt.
Néhány inverter OZ9938-al van vezérelve, pl viewsonic 19"-os. Sok-sok keresés után leltem az adatlapjára. Mellékeltem.
CCFL csövek, illetve az inverter tesztelésére, érdekes lehet az alábbi módszer is, amit Kegyes György publikált a neten.
Annak kiderítése, hogy a cső vagy az inverter-e a ludas, az alábbi szkóppal történő mérés lehet a legbiztosabb módszer:
1. A szonda hegyére teszel egy szigetelést.
2. Arra egy monofil szigetelt huzalból(kb. 2mm vastagságút) 3-4 menetet rátekersz, de maradjon kb 1 cm szigeteletlen vég.
FIGYELEM! A tekercset NEM SZABAD ÖSSZEKÖTNI A MERŐFEJJEL!!!!! (nem egészséges a szkópra nézve)
A kép egy ilyen mérőcsúcsot mutat:
Ezzel a csúccsal rámérhetsz az inverter trafó kimenetére.
Használata:
A készülék bekapcsolása előtt a megbarkácsolt merőfejet ráteszed az inverter trafó kimenetére és bekapcsolod a készüléket. A szkópon megjelenik az impulzus 1-2mp-re, ugyanez az eljárás minden csőnél.
Ha eltérést látsz valamelyik fénycsőnél (kb 3-szor nagyobb impulzust a többséghez képest), akkor tuti hogy az a cső halott.
Ha kisebb kb. 3-szor, akkor az inverter trafó a rossz.
http://www.mteam.hu/~tvdoki/forum/index.php?topic=93.0
Gondoltam ide linkelem -kapcsolódik ehhez- a hogyan tesztelhetjük az invertert egy DMM-el: http://elektrotanya.com/?q=hu/node/2668