Egy ismerősöm hozta ezt a Samsung SyncMaster 223bw (LS22ME, GH22WS) monitort azzal a hibával, hogy nem működik, nem lehet bekapcsolni.
Valójában egy idő után - amikor "bemelegedett" - többszöri be-ki kapcsolás után elindult és működött, de ez így nem lehet megoldás.
Egyrészt mert így használva ez nem épp egy kényelmes megoldás, másrészt így használva előbb-utóbb teljesen tönkremenne a készülék.
A tárgyban említett monitor:
A hibajelenségről csináltam egy rövid videót is:
A hibajelenség klasszikus tápegység hibára utal, aminek javítására reális esély lehet, ezért nekiálltam szétszedni.
Az alábbi képek segítenek ebben:
Részletesebb leírás a szervizkönyvében található, de ezt a részt ki is ollóztam: Disassembly and reassembly
A tápegység (jobb oldali) panel kiszerelése után már szemmel is látható volt 1-2 "púpos" elektrolit kondenzátor.
A kondenzátorok ESR mérése után kiderült, hogy 6 db elkó a megengedett tűréshatár sokszorosát (20x-40x) értékét meghaladták.
A következő puffer kondenzátorok bizonyultak hibásnak:
C111 820uF 25V (ESR: 4,6)
C112 820uF 25V (ESR: 4,3)
C113 330uF 25V (ESR: 6,6)
C114 820uF 25V (ESR: 2,6)
C316 820uF 25V (ESR: 3,6)
C317 820uF 25V (ESR: 3,1)
Az érintett kondenzátorokat piros karikákkal jelöltem:
A hibás kondenzátorokat kicseréltem (820uF-os kondenzátorom nem volt kéznél, ezért 1000uF-os értékűeket tettem be helyettük), összeszerelés és próba után a monitor már rendben működött, nem kellett ki-be kapcsolgatni és 5-10 percet arra várni, hogy használható képet produkáljon.
Vagy 15db Fujitsu-Siemens monitor egy ezresért úgy 7-8 éve cégtől megvéve. Ők örültek, hogy még kerestek is rajta, mi meg felszereltük az irodát 17-19" monitorokkal gyakorlatilag gombokért. :)
Szép logolás.
0
Akkor mázlitok volt.
Ilyen típusú monitorban cseréltem én is kondikat, mint ahogy Pihe a Samsung-ban. Csak én nem csináltam ilyen szép doksit.
Amúgy a garija épp lejárt, mikor javítanom kellett.
1 hónap múlva tönkrement a kijelző. Az elektronika jó volt, mert kipróbáltam egy Asus-ból kiszedett kijelzővel és az működött. Annak az elektronikája szállt el, de nem a táp körben.
A legtöbb bekapcsolás problémával küszködő monitornak a kondenzátorai a problémák.
Volt olyan LCD monitorom is, aminek 5 perc "melegedési" idő kellett, addig csúnya volt a kép, de működött. Kondi csere után az is megjavult.
Bár nekem ESR mérőm sosem volt, a púpos kondi mindig árulkodó volt.
0
Szia!
Gyönyörű leírás illusztrációkkal..Profi munka. Gratulálok.
3
Szia!
Pont ilyen hibával találtam egy 22 colos monitort az ócska piacon nálunk múlt vasárnap (típusa: hanns-g HL229). Szerencsére ki lehetett próbálni, mert vannak a piacon konnektorok. Hibajelenség hasonló, nem kapcsolt be csak felvillant egy másodpercre a háttérfény utána csak villogott a készenléti led. Gondoltam próba szerencse, odaadták egy ezresért. Ma délelőtt kicseréltem a tápban az 5v és 12v kondenzátorait és már megy is szépen. Full hd-s ledes 22 colos monitor egy ezresért. :) A leírásod szinte a legtöbb monitorra alkalmazható, köszi!
1
Szia!
Az ilyen táphiba még a csövek élettartamát is jelentősen csökkentheti. Már az első gyanús jeleknél érdemes elvégezni a kondi cseréket. Persze ezt a tulaj nem tudja és sokszor addig erőlteti amíg már be sem kapcsol.
Köszönöm a cikket!
Üdv.
3
Szia!
Miközben olvastam, lelki szemeim elött már láttam ezeket a "rusnya, barna dögöket", nagyon romlékony fajta...
Gratula a javításhoz!:)
Üdv!
2