Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

SONY XBR-52HX905 CHASSIS AZ1-L VER.1.0 SM

TV - SERVICE MANUAL
Type: (PDF)
Size
5.8 MB
Page
40
Category
TV
SERVICE MANUAL
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar sony manual?
Advertisements
Document preview [1st page]
SONY XBR-52HX905 CHASSIS AZ1-L VER.1.0 SM service manual (1st page)
Preview of SONY XBR-52HX905 CHASSIS AZ1-L VER.1.0 SM [1st page]
Click on the link for free download!
Document preview [2nd page]
SONY XBR-52HX905 CHASSIS AZ1-L VER.1.0 SM service manual (2nd page)
Preview of SONY XBR-52HX905 CHASSIS AZ1-L VER.1.0 SM [2nd page]
Click on the link for free download!
Advertisements
Please tick the box below to get download link:
  • Also known:
    SONY AZ-1L XBR52HX905 CHASSIS AZ1L XBR 52 HX 905 AZ 52HX905 AZ1 AZ1-L
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant TV forum topics:
SONY KV-E 2921 D függőleges eltérités
Helló ! Fenti készülék szervizmenüjébe hogyan kell belépni? Köszi:Balta István
Sony T400HW01 V1 t-con alkatrész azonosítása (KDL-V3000 ) MEGOLDVA!
Üdv Mesterek! Az öreg sony t-con panelján forrt az AS. Cseréje után a sot23 tokozású D871 poz.számú dióda füstöl és "világít".Sajnos beazonosíthatatlan lett a kicsike. Csekkoltam a beforrasztást, műhiba kizárva. Ha valaki tudná a fenti alkatrész nevét az már nagy segítség lenne. Köszönöm. Visszakövettem a nyákon , hogy a TPS65161 ic állítja elő a VGL feszt.(...meg a VGH-t is). Az ic adatlapján levő általános kapcsolás alapján kiderült, hogy nem jól forrasztottam be a zénereket. A Y4 kód alapján BZX84c15-nek vettem és a lap szélén aprócska tokbekötés alapján a közösanódúnak vettem...most kiderült, hogy - mint, általában - mégsem. Helyesen beforrasztva a diódákat meg is lett a -6,9v VGL ! :) és ezzel együtt a kép is ! Köszönöm a segítséget minden hozzászólónak. Ps.: Hogy mitől égett szét az eredeti dióda...? ..fogalmam sincs... Ja, és mivel a helyes smdkód WV4, így nem zener, hanem - a rajz szerint is - schottky dióda való oda (BAT54S).
Sony Bravia 32"-os magától bekapcsolódik a demo mód....
Üdv!
Tudnátok segíteni?
Hiába kapcsolom ki a DEMO-t, visszakapcsolódik.
Mit lehet ilyenkor tenni?

Kösz
SONY KV29FX30K
sziasztok! 11 villogás ,a relé átkötése után kb 5 perccel be lehet kapcsolni, táp átkondizva , a 8V Ic cserélve proci lábánál ami erre a fajtára írva hibának nincs gondja, közben megszaladt a táp a bu2515 dx kinyírta helyette mi jó bele? vagy mekkora értékű ellenállat kell b-e közé egy d végű tranyónál? ami paramétereiben közel áll a 2515 höz? milyen gyakori az mcz3001d táp c meghibásodása, vagy más ötlet ha lenne megköszönném. attila
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce