Üdv.
Adott egy DENON PMA-500AE típusú erősítőm. Egy időben egyre gyakrabban produkálta azt a jelenséget hogy zenehallgatás közben egy relé kattant benne elment a hang majd pár másodperc múlva újra szólt. Azt gondoltam talán valami túlmelegedési probléma lehet, ezért mindent aminek hűtőbordája van újrapasztáztam. A hiba továbbra is jelen volt. Ezek után egyik bekapcsoláskor átlépett jelenlegi állapotába. Bekapcsolást követően csak csak kattognak benne a relék majd a piros led villog majd kikapcsol. Azt vettem észre hogy ezalatt a pár másodperc alatt amíg vészüzembe kerül az egy schottkey dióda rettentő forró lesz pillanatok alatt. Naívan arra gondoltam hogy ő lesz a hibás kicseréltem egy helyettesítésére alkalmasra de sajnos nem így lett. Ugyanazt csinálja mint előtte ugyanúgy melegszik. Mellette az ellentétes párja jég hideg marad. Amit még tapasztaltam hogyha lehúzom a betápcsatlakozót középen akkor akkor zöld fénnyel jelzi hogy minden ok. Biztosíték nem ment ki benne. Az eredeti dióda FMG22S típusú volt. Fotókon jelölve.
Alap villamos tudással és felszereléssel rendelkezek viszont nagyon szeretném magam megjavítani egy kis segítséggel.
Válaszokat előre is köszönöm.
Korábban már felmerült talán 2-3 éve a kérdés, akkor végül nem lett rá szükség, de most ismét aktuálissá vált. Kb. 80 méter távolságot kell áthidalnom kábel nélkül (víz felett) audio jellel, ahol a fizikai rálátás korlátozott. (Infra nem használható a napfény miatt sem és a rálátás hiánya miatt sem.) . A sima FM adó (transmitter) vagy kevés (10mW) és gagyi hangzású ehhez, vagy nagy teljesítményű (6W), ami már megfelelne, de ez a rádiós mikrofonokat is bezavarja a nagy teljesítménye miatt, tehát a standard analóg FM átvitel megbukott. Több helyen olvastam, hogy átlag "video sender" elég volt ahhoz, hogy a SPDIF kimenetet a sender video csatlakozójára kötve a receiver-en egy még működő SPDIF jel legyen, de ezt oszcilloszkóppal mérték és a küldött/fogadott hullámok sokat torzultak, noha a hang ennek ellenére hibátlan maradt. Gondolom ez a vevő korrekciós képességétől is függ. Bár ezek a régi videó senderek 20-30m-re adtak csupán (szobán belül)... a tesztelő egy 5,8GHz-es drónkamera adóját használta erre a célra. Neki a fizikai mozgás volt a problémája, mert a vevője mozgott... nekem nem mozogna, de előtte az emberek igen. Analóg jeles átvitel is megfelelne, csak ott nő az alapzaj, torzul a hang és az FM adás zavarja a mikrofonokat. (Mondjuk a mikrofonokat is használhatnám átvitelre, de 1 vevő van 4 mikrofonhoz és az a keverő mellett kell legyen és nem az erősítő mellett, tehát bár lenne megoldás, de ez is kilőve, hiszen saját rendeltetésére is kell használni... plusz itt is alapzajjal kellett volna számolni (meg átalakítással: line bemenet). Wifi/bluetooth átvitel nem opció, mert több ilyen eszköz van az adott helyen, így azok interferenciája megakasztaná a hangot. (2,4GHz teljesen kizárva.) Van bármi lehetőség, hogy ne kelljen 20eFt-ért (1,2GHz/1,3GHz/5,8GHz-es) audio sender-receiver párost venni, hanem olcsóbban is kivitelezhető? A videó sender-receiver páros pl. 15eFt-os összeg lenne "csak", de az csak képet sugároz és max monó hangot, tehát abban kizárólag a SPDIF megoldás létezne, ha a vevő tudja kezelni a torzult hullámokat (ami így lutri, hiszen vásárlás előtt nem tudom tesztelni). Profi eszköz kapható a célra 40-80eFt között, de 2 alkalomra kell, így nem kifizetődő. A késleltetés is szempont, hogy 40ms alatt legyen, hiszen mikrofonba is beszélnek és tudom milyen zavaró késve visszahallani az elmondott szöveget!
üdv: a gyereknek restaurálnám a rádiósmagnóját, típusa Philips D8356.
A készülék jó régi, bekapcsolva maradt a mechanika, nyomógörgőben ott maradt a tengely nyoma, kicseréltem.
Egy szám lejátszása után kerregni kezdett, a fogaskerekeket ledarálta, ez a jellegzetes mézszínű, kissé hajlékony kerék.
ezeket pótoltam.
Viszont a mechanikában levő elemek, fogaskerekek össze vannak kavarodva, ehhez kellene pár fénykép.
(Az előlap levétele után kipattintható a mechanika)
Neten semmit nem találtam róla, de lehet, ügyetlen vagyok,
Bálint
Sziasztok!
Ez a készülék üzem közben leesett, ez történt a tápegység paneljával. A tulaj testvére elkezdte toldozni, szerencsére ott elakadt, nem gányolt tovább.
Dupla feszültséget állít elő, 12,5V és 25V. A táp IC HC616A, én semmit nem találtam róla. A láb alapján kereső oldal szerint az LD7552 vagy az SG5851 klónja lehet. Az LD7552-es rajzok valóban nagyon hasonlítanak.
A hiányzó alkatrészek a C10, ami az optokapu CE átmenetén van, más rajzokon 1nF..22nF között van, gondolom egy 10nF-al már mennie kellene. A kócosabb az R20, ami frekvenciát állítja be. 26kohm..100kohm az LD7552-es rajzokon, de itt honnan lehetne megtudni, hogy milyen frekvenciára tervezték?
2022:
Hosszú ideig nem vettem elő, de nemrég átpakoltam a műhelyt és újra a kezembe került (majdnem 2 év telt el...). Megtaláltam a közben már régen megérkezett táp IC-ket is. Építettem egy tesztkapcsolást, amiben legalább Green mode-ban ketyeghet az IC, ha jó. A vásárolt SG6841-ek (DIP8 és SMD is) szépen mentek. A gyári HC616A itt sem csinált semmit. Felforrasztottam egy SG6841-et a táppanelre és működik. Szépen megjelentek a feszültségek. Gyakorlatilag csak a fólia szakadásokat kellett javítanom és a törés miatt hiányzó 2 SMD alkatrészt.
Rendeltem még egy PT2201-et is, de mivel elsőre jó lett, így azzal már nem szórakoztam. Egyébként elvileg ezek mind kompatibilisek: HC616A, SG6841, SG5841, OB2268, OB2269, DAP02, PT2201, LD7552... Vigyázat a KA7552 szintén 8 lábú, de teljesen más bekötésű.
A próbált IC-k 3-as és 7-es lába nincs összekötve. Az 5-ös lábra van ahol van kötve termisztor, van, ahol nincs. Itt sincs, megy nélküle, csak nincs hővédelem.
Az első képen még 100k-val volt a 4-es láb, de az SG6841-hez 26k kell a 65kHz-es üzemi frekvenciához, később az került rá.
A készülék megszólalt, a második panel a végfokokkal és egyéb bizgentyűkkel működőképes. A Rajta levő BT panel is él, működik. Alul LED vetít ki egy KS feliratot, piros, vagy kék színben. Felül működik a kis érintős kezelő panel, a takarószövetes rétegbe szerelt IR vevő már nem, annak a szalagkábele lehet sérült. Sok csavar nincs meg hozzá, sok műanyag fül is törött az esés miatt. Sőt a hangszóróknak elvileg egy zárt kis dobozuk lenne (a mély reflex), de nem megy össze a két fél műanyag, még át kell majd nézni, hogy mi nem engedi összesimulni. Csodálatos megoldás, hogy kb. 3 fajta csatlakozó van a panelen, így ha kicsit nem figyel valaki, akkor lehet csereberélni, akár hangszóró helyére is lehet tápot dugni. Sőt a 2 táp ág is tök egyforma csatlakozóval van szerelve. A panelen van felirat, a táp 2 csatlakozóján meg nincs.
Nincs rossz hangja, de persze súlya is van, amiből a fém talp már alapból sokat nyom.