Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

TECHNICS ST-GT 350

AUDIO - SERVICE MANUAL
Type: (PDF)
Size
234.4 KB
Page
4
Category
AUDIO
SERVICE MANUAL
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar technics manual?
Advertisements
Document preview [1st page]
TECHNICS ST-GT 350 service manual (1st page)
Preview of TECHNICS ST-GT 350 [1st page]
Click on the link for free download!
Document preview [2nd page]
TECHNICS ST-GT 350 service manual (2nd page)
Preview of TECHNICS ST-GT 350 [2nd page]
Click on the link for free download!
Advertisements
Please tick the box below to get download link:
  • Also known:
    TECHNICS STGT 350 ST GT ST-GT
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant AUDIO forum topics:
Technics SU-V55A erositoben a vedelem letilt. MEGOLDVA
Sziasztok. A cimben szereplo erosito jutott hozzam, azzal, hogy nem szol. Nincs nagy tapasztalatom az erositok javitasaban, foleg az AA osztalyuakeban nem. Elso mericskelesre az R438 6R8 at talaltam szakadtnak, aztan a Q405 ot B-E zarlattal. A tobbi tranyot atmertem, igaz nem szedtem ki oket, de zarlatot vagy szakadasra utalo jelet nem talaltam. A kepen pirossal feltuntett feszertekeket merem, +-0.2V allando valtozassal. Kerlek adjatok valami otletet, merre kutakodjak tovabb?
TECHNICS SE-EX320 (megoldva)
Tisztelt Szakik! A nevezett erősítőm javításához kérném a segítségeteket. Bekapcsoláskor haloványan felvillant a kijelzője egy pillanatra, majd sötétség és vége. A táp bekapcsol, egy-két kapcsoló reagál, de egyébként halott. Átnézés után kiderült, nincs -14, ill. -22 voltja. A Q708 és a Q707-en csak a tápról lejővő fesz mérhető, és a D708 zener földre (testre) zárlatot mutat. Én cserélném a zenert, ill. a Q708-at. Köszönöm a megtisztelő figyelmeteket, és segítségeteket! Imre
Technics SA-EX310
Sziasztok ! Keresek a fent említett erősítőbe procit ! M38B53M4053F . Ezekben lakozik az a híres RSN végfok is, amit aranyárban mérnek. Ez a végfok jó , viszont csináltam benne egy műhibát , és a proci drót lett. Ha valakinek van bontásban, és hajlandó tőle megválni , akkor azt megvenném . Előre is köszönöm !
Technics rstr 373 deck visszafelé lejátszáskor leáll és f03-t jelez ki.
Hi. A fenti kétkazettás deck mindent csinál csak visszafelé lejátszáskor kb 2 mp mulva leáll és f03 hibát ir ki decsak az aktuális lejátszonál,a másik müködik szépen. Minkét oldali mechanikánál ezt teszi. A bal oldalin cseréltem szijat,nyomogörgöt és azt gondoltam valamit nem jol raktam össze,de a jobb oldalihoz még nem nyultam és az is igy tesz. Utánaolvastam a googli barátunknál,de érdemi segitséget nem találtam. Volt olyan külhoni aki a forgásérzékelö tisztitását javasolta,megtettem,maradt a hiba. Volt aki a táp javitását javasolta,megtettem,maradt a hiba. Megakadtam..... Talán még az optos forgás ellenörzö rész elektronikus átnézését eröltetem,hátha ott lenne a bibi. Ha lenne valakinek ötlete, tapasztalata azt megköszönném. Üdv.egon
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce