Tiszteletem!
Bárki hozzászólhat, csak azt kérem, ne ekézzen. Tisztában vagyok vele, hogy hiányos a tudásom, de szeretném megtanulni. Köszönöm!
Ez az erősítő egy templomban szolgálta a beszédhangosítást. Egy alkalommal teljesen eltűnt a bal oldal, illetve irdatlan recsegő/zúgó hang jött belőle, ha a csatlakozásokat felcserélgettük, hogy kiderüljön, a keverő-e a hibás, vagy az erősítő. A keverő és a kábel jó, mert egy másik erősítővel működik mindkét oldal. De ez most mellék zönge.
A próbálgatás során (még a helyén) kapcsolgatva/átmozgatva lett minden poti és kapcsoló, ami az erősítőn található. Sem a fejhallgató, sem a hangszóró kimenetre nem ment ki jel a bal oldalra. A VFD is csak az jobb oldalra jelzett ki.
Haza hoztam megjavítani. Első körben rámértem, van-e DC a kimeneten. Nem volt. Illetve a jobb oldalon 2mV körül, a balon pedig 10mV körül.
A szerviz manuál alapján elkezdtem mérni. a Z301-es pozíció számú 2x0,22ohm-os alkatrészen kell ellenőrizni a végfok nyugalmi áramát, ha jól értelmeztem. Kivártam a 10 perc bekapcsolást, és megnéztem. A jó (jobb) oldalon mindkettő mérési ponton ott volt a 20mV (az egyiken +, a másikon - előjellel).
A bal oldalon viszont a +23mV mellett a negatív táp oldali tesztponton + 2mV körüli érték van. Így a kimeneten nagyságrendileg +10-15mV mérhető.
Hangszórót még mindig nem kötöttem rá.
Megmértem a vég tranzisztorokat, a meghajtó tranzisztorokat, a környezetükben lévő passzív alkatrészeket, amiről azt gondoltam, hogy befolyással lehet erre az aszimmetriára a bal csatornánál.
Ezek után végig mértem a feszültség értékeket mindkét csatornánál a félvezetőkön a végfok körében, de minden érték tized pontosan kijön.
És akkor már rákötöttem fejhallgatót. Megdöbbenésemre mindkettő oldal egyformán szólt. Hangszórókkal szintén. Meghajtottam rendesen, de hiba nélkül szól, nem melegszik rendellenesen, rendben van.
Na most kissé értetlen vagyok...
Ez az aszimmetria okozhat-e elhallgatást, illetve a most jelen lévő állapot hibára utal-e vagy sem a végfok tekintetében?
Köszönöm!
Gábor
MEGOLDÁS:
Az elnémulást az alattomosan széthullott hangszóró kiválasztó kapcsoló okozta.
A nyugalmi áramot, rosszul értelmezett leírás miatt rosszul mértem. Jól mérve a nyugalmi áramok rendben vannak.
Szerbusztok!
Technics SL PG580A CD lejátszóban lézerfejet cseréltem. A régivel beolvasta a lemezeket, de szinte folyamatosan "ugrált".
Ebben is Philips assy van.
VAM 1202/12 ment bele, azonban közel sem lett tökéletes.
Gyári lemezekkel is ugrál néha, és van, hogy nem, vagy csak sok idő elteltével olvassa be a lemezt. De az is előfordul, hogy a fej a lemez beolvasásánál hozzáér a lemezhez.
Hogyan lehetne rajta finomítani?
Tudom lézer áramot nem szerencsés állítani, de mégis felmerül, mennyit lehetne esetleg emelni, amivel ha nem is évtizedekig működik, de nem is megy tönkre 2 hónap alatt.
Köszönöm.
Megoldva. /VAM 1202 nem jó bele/
Sziasztok!
Most futok neki harmadszor ennek a gépnek, az előző két javítási kísérlet során mindíg megjavult, ma sem tudom, miért. F70-es hibát jelez, most úgy néz ki, nem fog magától megjavulni. Ha valamelyikőtök esetleg tud a javításhoz ötletet adni, megköszönném!
Üdv: Laci
Hello.
Tudnátok abban segíteni, miként lehetne kicsit javítani, vagy kiemelni a magasabb frekvenciákat, mondjuk 15-16Khz körül, hogy több magas legyen az adott tunerben? Sok zenénél azért picit tompa a hangzás.
Állítólag egy közbeiktatott RC kör alkalmazásával a Stereo Encoder előtt a bejövő hangfrekvenciás jelen, amit előkiemelésnek hívnak. Hova kell ezt bekötni és milyen értékekkel kísárletezzek?
Van valakinek ebben tapasztalata?
Előre is köszönöm.
Üdv: Karcsi
1. Kb. 2.2-3.3nF-os kondenzátor párhuzamosan kötve az R328 ill. R341-es ellenállásokkal.
2. A legjobb megoldás: Az eredeti 18nF-os demfázis kondik cseréje 15nF-osra.