Van egy Tektronix 475 öm aminek annyi baja van, hogy kontakthibásak a bemeneti fesz osztók. Illetve valahol a bemeneti osztóban van a bibi, lehet nem, is a spec kapcsoló.
Nem egyszerű szétszedni, de lassan rábeszélem magam, mert nagyon tuti kis szkóp, még az is lehet megtartom.
Hirdetem is lustaságból mert nagyon sűrűre épített szkóp.
Szereztem mini imbusz és colos mini imbusz készletet, nehogy éjjel 1 kor avval akadjak el, hogy nem 1,5mm es hanem 1/16 colos kulcs kell valahová.
Lepakoltam 1 nap alatt a mini panel beépített szekrény "műhelyem", szóval eddig 3 nap ment rá az előkészültre, de lassan nekiállok.
VALAKI TALÁLKOZOTT MÁR ILYEN jelenséggel? fesz/osztás kapcsolót tekerve, kontakthibás sugár tüskésedés a kapcsolási idő alatt (tipikus kapcsolo kontaktnak tűnik nekem), aztán némelyik állásban teljesen túl vagy alulkompenzált.
Azaz pl 5mV/osztás jó de a 10mV / osztásban az 1kHz négyszög csak felfutó él és lecsilapodás, mintah egy pF os kondin menne át, ha a bemeneti osztó kompenzáló tagot megpöcögtetem beugrik rendesen, azaz valahol ott a kontakthiba, aztán tovább tekerve pl 20mV /oszt os túlkompenzált négyszög van azaz le van kerekedve teljesen a négyszög sarka. Aztán megpöcögtetve az is normális...
Arra gondoltam a bemeneti osztó kompenzáló tagok nem is a kapcsoló, ezek a 6 lábú műanyag téglatestek valószínű 2-2db trimmerkondit, és a fesz osztást is tartalmazzák ellenállás osztóval mert ha egy ilyet kihúzok akkor az adott V/Div állásban nincs jelátvitel azaz áll a sugár alapon, ha megcserélem akkor felcserélem a fesz osztásarányt , azaz az 5mV/div esetleg sokkal érzéketlenebb kapcsolóállás, mert így ő lett a 20mV /Div osztás...szóval ezek a kis műanyag kockák valószínű R osztás és C kompenzálást is tartalmaznak.
Ezek a kis téglatestek 6 IC lábnyi kis lábbal csatlakoznak a NYÁK ba ültetett tüskefoglalatokba, ezek a foglalatok mintha nem lennének beforrasztva, hanem csak egy furatgalvános NYÁK ba sajtolva, és mivel a nyák arany színű a foglalatok titánszürkék gondolom tök más anyag 30 év alatt a galvánelem effekt elehette a kontaktust és ott a bibi.
Annál is inkább mert ha ki van szedve az összes ilyen kocka és Wellerrel hozzáérek a tüskefoglalatokhoz (hőközlés) és kicsit megnyomkorászom csavarhúzóval (mech erő közlés) és visszarakom a téglatesteket, akkor sokat javul a helyzet akár jó is minden 1 napig, aztán ismét "behal" a "stabilitás".
Tervezem a kibontását az adott ÁK résznek hogy asztalon szemügyre vehessem alulról is, hogy vannak benn a tüke foglalatok...És keresek helyettük cserealanyt, eddig egy IC foglalat vagy párhuzamos számítógép kábel tüskebontást találtm ki.
LEHET kapni valahol aranyozott alkatrészláb foglalatot, egy lábnak azaz 1-enként, nem 2x7 (mint DIL 14) hanem lábanként???
A CSATOLT KÉP EGY 22 COLOS MONITORON KB 10X ES NAGYÍTÁS!
aZ IGAZI MÉRETE KB 1,5CMX1CM ES EGY ILYEN MŰANYAG KOMP ELEM.
üdv,
Begyűjtöttem egy ilyen műszert egy itteni kollégától és segítséget szeretnék kérni a javításához.
Probléma: a readout és a jel néha elég rondán keveredik
Szimptómák: villódzó kiírások (alja/teteje nem mindig van meg), láthatóan darabos jelalak, és időnként egyéb rondaságot is produkál: az intenzitást szinte kicsutkázza (a potikkal már csak minimális mértékben állítható) és a kép "beszőrösödik"; de van mikor intenzitás-hiba nélkül is előfordul ez.
Mikor még reagál az intenzitásra, és leveszem a readout-ot, a jel elég jól kivehető (bár a vízszintes vonalak még akkor is kicsit vastagnak tűnnek)
A tápegységben úgy nézem ki lettek a kondik és mintha pár egyéb is cserélve, többnyire jók a feszkók is: +/-5V helyett 5,2.. bár a -15 helyett -16 - -16,5V van, de a doksi szerint ez így ok.
CPU panel le lett cserélve új/hibátlanra.
Ext Z-axis becsatlakozását (CR1001, CR1002) egy próba erejéig lekötöttem, de az intenzitás-hiba úgy is jelentkezett.
Valami ötlet, hol, mit nézzek át?
(én a mainboard <4>crt vezérlő és/vagy <7>Z-axis mux egységét gyanítom)
(csatolt képeken a kalibráló-jel, csak a trigger nem állt még rá)
-------
Történet egy kis baleset, ugyanis kaptam egy olyan tanácsot, hogy a cső lábait mérjem, de a nagyfesz áthúzott, és a mérőfejen kívül elintézte a 'Z-axis és fókusz' áramkört (remélhetőleg nem többet). Mit tehetett még tönkre? Hogyan ellenőrizzem biztonságosan?
Egyenlőre összeírtam az össze tranyót ebben a részben és kikerestem a lehetséges helyettesítőket, amik kaphatóak is... 2 kivétellel:
- 151-0192-00 (a.k.a. 2n6521)
- 151-0199-00 (a.k.a. 2n3640 / mps3640)
ha valakinek lenne pár darab, vagy tudja, hol lehetne kapni (ok, tudok netről is rendelni, de esetleg a közelből/M.o.-ról jobb lenne) nagyon megköszönném.
-
Ha sikerül ezt javítani, akkor a következő probléma, hogy (még mielőtt kinyuvadt volna) rendes mérőpontokon is néztem, és ott az intenzitás/fókusz (7D/7G) jelek nem a doksiban szereplő ~50% kitöltésűek voltak, hanem kb 1:3 arányban mind2 jel (kikapcsolt readout mellett is). Erre mi lehet a magyarázat/mi okozhatja?
Előre is köszönöm a segítséget!
Tisztelt Tanyalakók !
Hozzájutottam egy Tektronix 434-es szkóphoz aminek a táprészét valaki már szétszedte, a többi része úgy tűnik sértetlen. Ha esetleg valakinek lenne kapcsolási rajza, akár a teljes készülékről, akár csak a táp részről segítsen.
Előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Comman.
Hello.
This is my first post on the forum.
I have a defective meter Tektronix DC502 Frequency Option1. SM fits the DC501. The damage is that it always displays "1111111". Generator 5MHz is operational. 7490 dividers as well. Unless the system is damaged 74LS112 U165. On its output there does not appear, regardless of whether the generator is working or push reset. Can anyone confirm this?
Sorry for my English, I use google translate.