Does anyone have the calibration / adjustment procedure for this instrument. I assume it must be accessed through a special key sequence like some of the others.
Sziasztok.
Megőszűlt fejjel, több mint ötven év elektrónikázás útán is csinál az ember olyatt amire nincs magyarázat.
Nemrég ajándékba kapott mérőműszerrel a kezembe, gondoltam megmérem egy mikrohúlámú sűtő nagyfeszűltségét
Az eredménye a kisérletnek az lett, hogy a műszerbe leégett egy ellánálás.
Úgy néz ki, hogy szegény műszer többi része megúszta a kisérletett,...mert ha ezt az ellánálást rövidbe teszem a műszer tovább végzi a dolgát.
Nos....a kérdésem:
-milyen értéke(Ohm)
lehet a csattolt képen látható ellenálásnak?
Tippem szerint 0.05 Ohm
Segitségeteket előre megköszönöm!
Űdv varadi
Helló ! Egy kis segítséget kérnék a címben megjelölt gép javításában.
Sikerült kukáznom egy HTSZ TR-0841/R080 típusú műszert. A gép kiválóan működik az RF generátor rész kivételével és ezt szeretném megjavítani. Az RF generátor rész 30-31 MHz, 40-42 MHz, 113 MHz és 298 MHz-en ad ki jeleket, az arcán levő csatornaváltó állásától függetlenül.
Olybá tűnik, mintha a szintézer nem menne, vagy a hangoló varikapok nem kapnának hangoló feszültséget, esetleg valami miatt a gép arcán levő csatornaváltó adatai nem jutnának el a szintézerbe. Akárhogy is, a fentebb megjelölt frekvenciák kivételével a gép nem ad ki RF jelet. Ahol viszont van vivő, ott a kimeneti jel szintje állandó nagy jel, az Attenuatorral változtatható a szintje.
A jó a rosszban talán csak annyi, hogy valami infó csak eljut az RF oszcillátorig, mivel a csatornaváltó minden állásában van valamilyen frekvenciájú kimeneti jel, mindig UGYANAZ, UGYANABBAN a csatornaváltó állásban ! Tehát, pl. a 00-ás csatorna állásban mindig 30,19 MHz a vivő frekvenciája, még ha ég és föld összeér, akkor is.
Minden csatornán szép, egészséges, stabil nagy szintű a kimeneti jel. Nem változik, nem imbolyog, nem lesz máskor ugyanabban a csatorna állásban más értékű.
A 30-31 MHz és a 40-42 MHz-es frekvenciák mellett vannak felharmonikusok csökkenő jelszinttel további frekvenciákon, de a 113 MHz és a 298 MHz-nél nincsenek !
A gép egy EPROM-ból veszi az adatokat az egyes csatornákhoz. Ezek az adatok bemennek gépbe, valószínű valami előosztóba, PLL-be és aztán az EPROM-ból kiolvasott adatok alapján a céláramkör meghatároz valami osztásarányt vagy valami, vagy megy valahova. Az EPROM tartalmát leellenőriztem, az az innen a Tanyáról letölthető gépkönyvben levő tartalommal megegyezik. A biztonság okából magam is beírtam ugyanazokat az adatokat egy file-ba pozícióhelyesen és a file-t beleírtam egy üres EPROM-ba. Azzal az újonnan vésett EPROM-mal is tökugyanúgy viselkedik a műszer. Nincsenek a csatornákon a gépkönyvben megjelölt frekvenciájú RF jelek, csak az a három-négy frekvencia, amit az elején írtam.
Legelőször is, keresek egy tisztességes gépkönyvet (NEM AZT az orosz nyelvűt, ami itt van a Tanyán), ami magyarul vagy legalább angolul tárgyalja a gép működését. Meg szeretném érteni. A gépkönyvben legyenek benne legalább azok az információk, hogy mely pontokon mit kell mérnem. Nagy segítség lenne az is, ha bárki innen a Tanyáról tudna nekem egyébként HASZNÁLHATÓ ötletekkel szolgálni a javítást illetően. A géppel legalább azt szeretném elérni, hogy az RF rész a csatornaváltó állásaitól függően csináljon valamit. Azzal már bentebb leszek a hiba feltárását illetően. Szeretném megjavítani, mert amúgy egy jópofa kis műszernek látszik.
Köszönöm a segítséget. A mellékelt fotón a kérdéses műszer van rajta.
Üdv.
A napokban hozzám került a fent említett oszcilloszkóp, az 1-,2- és 4- sávos változatban, működésképtelenül.
jelenleg a táppal foglalkozok. a következő problémák vannak:
a vázon mérési pontokat találtam
- +12.6V rendben
- +12V rendben
- -12V rendben
- +70V a mért érték 6,5V
- +100V a mért érték 24,3V
- -100V a mért érték 16,5V
A transzformátor feszültségei rendben vannak (kb +10% a gyári értékekkel szemben)
A szűrőkondenzátorokat kicseréltem, nem változott a helyzet.
A táp lapján 2 halott tranzisztort találtam, mindkettőt a +70V-os tápban: T724 és T726, az utóbbi emitterjéhez vezető R741 meg van enyhén sülve, a gyári értéke 4,7R 20% a mért 3R. Úgy látom, a hibát próbálták javítani, a két tranzisztort már cserélték. A BF250 megfelelőjeként 2N2222 találtam. Érdemes kicserélnem mindegyik tranzisztort a tápból, vagy csak a 2 rosszat? (a tranzisztorok nincsenek beforrasztva, alapzaton állnak)
A T717, T730 teljesítmény tranzisztor a szervizkönyv szerint 181T2, A T723 pedig 185T2, a műszerben 3db HT2581. Az előbbiek adatait megtaláltam, a HT2581-ről semmit ( csak 2N2581, vagy 2SC2581). Jónak tűnnek, eltekintve attól, hogy a Hfe értékeik a minimális alatt vannak: 9 és 11 (a szervizkönyvben megadott tranzisztorok min. Hfe értéke 30, és a 2N2581 esetében ez 25). Ki kellene cserélni ezeket? 2N3442-re cserélném, ha odakerül.
A képen a másik megbarnult ellenállás R766 ennek értéke rendben van.
Köszönök minden segítséget.
"FONTOS! Olyan fórum téma nevet válassz, ami beszédes, minél pontosabban illeszkedik arra, amivel kapcsolatban írsz. Egy lehetséges jó elnevezés
pl: ORION LCD PT26S chassis 17MB12-2, a tápja nem indul
Az nem elég, hogy pl: "LG LCD-TV" vagy "HP laptop" és hasonlóak. Illetve érdektelen, nem releváns információt se tartalmazzon a cím!
A helytelenül elnevezett topik felfüggesztésre, majd 48 óra után törlésre kerül! Felfüggesztett állapotban nem tudnak mások addig hozzászólni, amíg ki nem javítod a címet.
A hibás cím utólagos javítása (48 órán belül) a "Szerkesztés" fülre kattintva végezhető el."