Szia balage.
Ha szeretsz kísérletezni akkor érintsd meg a derótot a 15 kilós ellenállattal utána pedig az 5,6 kilóssal, aztán majd rájössz, hogy mi a különbség :)Engem már rúgott meg többször ilyen cucc, hát vállig elzsibbadt a kezem :)Na meg a trafó sem mindegy, ahogy Kolya kolléga említette.
Ezt csak azért írtam, hogy kerek legyen a topikszám :)
Amúgy elég ha eleinte működik a cucc mert amelyik állatot már megvágta a derót az legközelebb nagy ívben elkerüli nemcsak a drótot, hanem a kifeszített zsákmadzagot is.
Szia Gyimi! "rintsd meg a derótot a 15 kilós ellenállattal utána pedig az 5,6 kilóssal, aztán majd rájössz, hogy mi a különbség"
Csak annyi, hogy a kisebb ellenállásértéknél szaporábban kapja a "rugdosást"!!!
"Na meg a trafó sem mindegy, ahogy Kolya kolléga említette."
Ne ebből indulj ki, hiszen a trafó már adott volt a kapcsolásban!!!
...ez a kérdés már végképp a "sörös korsó" mögé illene!
Mint ez.: "mert amelyik állatot már megvágta a derót az legközelebb nagy ívben elkerüli"
Kivéve a macskát!!! Na az egy annyira buta állat (butább a tyúknál), hogy azon ha háromszor átesel, rálépsz, az akkor is eléd ugrik. :yes:
Eszméletlen buta egy ösztönlény.
Üdv Tibi.
Szia balage!
Eppen ezert hatarozza meg az idözites (is), merthogy a tarolt energia a pulzus integralja lenne, azaz az impulzus felületevel-területevel aranyos...
Kari
Hali balage!
Ha nem is nonlokalitast, de nonaktualitast sikeralt a cikizeseddel belevinned, ugyanis akat teccik neked akar nem ezt az integral temat igy taniccsak az oskoladban is_legföljebb nem füleltel oda :roll: ...
Kari
Ebbe a villany-tehénpásztor témába még be kéne vonni egy kis kvantummechanikát is.Mondjuk mitudomén. a tehenek szökési sebességét és az egyedek számát hogyan lehet leírni a Heisenberg-féle határozatlansági törvénnyel?Vagy esetleg bele kéne vinni még egy kis nonlokalitást is. :)
Nos, a megoldás a következő: 15k/2W.Persze nem lett jó egyből,mivel a HQ videóból rendelt TIC106 egyszerű hamisítvány http://www.hqelektronik.hu/info/hu/tic106m.html. Az A-K között sima diódát mutat,állandóan nyitva van.Egy bontott BT151 és 15k/W-al kb. 1 másodperces időközönként "üt" 1-et.Amúgy az érték 5-22k között 0,5-2másodperces időt ad.Majd meglátjuk, maradnak a tehenek, vagy szöknek.:)
Ez egy széntömb ellenállás, nulladik nekifutásnak olyan 10-100k/2W-tal próbálkoznék. Olyan halucinációm van, mintha a letört darab lilával kezdődne. Ekkor már lila-zöld, 75-valami jön szóba. Tekintettel, hogy 220V félhullámról megégett, (nem nagyon, csak egy kicsit) sztem 7k5 volt kisgyerek korába. Ha a letört részbe beszúrsz mérőszuronnyal nem tudsz mérni semmit?
Csaba
Szia Csoxi!
Kondenzátor azért nem lehet, mert a csatolt rajzból láthatóan: az első -neki megfelelő- félperiódusban feltöltődne, majd a soros dióda miatt ezután már se ki, -se be... :-)
/A rajzon, a be táp ágban lévő kérdőjeles alkatrészről beszélünk./
Üdv Tibi.
Mivel megítélésem szerint ez néhányszor 10 nf nagyságrendű kondi lehet, itt az Xc-je révén áramkorlátozó szerepe van. Feltölti a 4 uF-es puffert, amelyet a tirisztor rásüt a trafóra a diak a 4,7uf+3M9 által meghatározott ritmusban, ekkor a puffer kisül, a tirisztor lezár, és kezdődhet előről a folyamat. Ha az elején egy normál egyeniránytás lenne, a puffer folyamatosan feltöltve lenne, a tirisztor nem zárna le, a gyújtótrafó 12V os tekercse a dióda és soros ellnállásán keresztül folyamatosan kapcsolódna a hálózatra, és valaminek égnie kellene.
Üdv.
csoxi
"Ha az elején egy normál egyeniránytás lenne " :jajj:
Ne haragudj ,de félhullámu egyenirányítás, néhány megaOhmos korláton, az normális szerinted?
Miki.
Ez egy orosz kapcsolás, de látod itt is olyan elemek vannak.
mivel megoldódott a kérdés nem érdemes tovább filózni rajta.
De ! Ha az általad csatolt kapcsolást megnézzük, nem ugyanaz. Itt 5M/1uF a gyújtást viszi csak és a puffer elé van kötve, a C1-ge 100k által töltött a tulajdonképpeni energia amit rásüt a tirisztor a trafóra.Miután kisült a c1, kinyit a vd1 és kisüti a c2-t is, így biztosítva a következő ciklust.
A topik tárgyában mindkét funkció energiáját a 4uF puffer adja.
Szia !
Akkor valamelyikőnk nem értette a másikat, mert én erre "megítélésem szerint ez néhányszor 10 nf nagyságrendű kondi lehet, itt az Xc-je révén áramkorlátozó szerepe van. Feltölti a 4 uF-es puffert, " reagáltam.
Boccs a kellemetlenségért.
Miki.
Sziasztok!
Átgondoltam az áramkör működését.
Ebben a kapcsolásban valamivel (esetleg jóval) kisebb, mint 320VDC feszültséget kapcsolnak időszakosan, nagyságrendileg másodpercenként a trafóra.
Én úgy gondolom, hogy a 4,7Mohm ellenállás érték nem elképzelhetetlen.
A 4u/400V kondenzátor lassan töltődik a 4.7Mohm-on és a BY133 diódán át.
Az emelkedő feszültség egy bizonyos értékénél (3M9+DB3) a tirisztor nyit és rásüti a kondenzátorban tárolt töltést a trafóra.
A 4,7Mohm -os ellenállás nagyon kevés áramot biztosít, nagy meredekséggel esik a feszültség a 4u/400V kondenzátoron, így a tirisztor lezár, majd kezdődik elölről a folyamat.
Én betennék egy 4,7Mohm-os 1 Wattos ellenállást és megpróbálnám az áramkört.
Hibát biztosan nem fogok ezzel okozni.
Esetleg valamivel kisebb értékű ellenállás is szóba jöhet, de a nagyságrendje n x 100Kohm - n x Mohm.
Szerintem menni fog az áramkör.
Üdv.: Kumi
Szia Kumi!
Én is hasonlóan gondoltam a működését, melyet ebben a hozzászólásomban le is írtam. :yes:
Egyik fórumtársunk privátban megírta, hogy kissé sántít(hat) az elképzelésem, és bevallom kissé el is bizonytalanított. :p
Aztán visszajelzés azóta sem érkezett...de bízzunk benne, hogy ami késik nem múlik.
Szia Tibi!
Biztosan hasonlóan működik, csak a paramétereinek kell utána számolni.
A DB3 - TR166 diak paramétereit nem ismerem.
Lehet, hogy 166 V-nál nyit?
Van még egy időállandó - 3M9 / 4u7.
Én is úgy csinálnám az indítást, hogy kezdeném 4M7ohm-al és fokozatosan csökkenteném az értékét.
Valamikor régen készítettem villanypásztort 12VDC (akku) bemeneti feszültséggel.
Az elektronika egy Lada gyújtótrafóra kapcsolgatta az áramot nagyjából másodpercenként egyszer.
Üdv.: Kumi
Szia Tranzix!
Ezzel teljesen egyetertek-soha nem lehet kizarni az ügyfelnek gyartast, azt meg ugy sem tudjuk meg, hogy a kartyara honnet vasarolva került fel...
Kari
Na ez jó, mert én már azt hittem lottóztok. :)
De azért amikor a tirisztor rövidre zárt akkor itt lehetett egy kis hő is és egy kis színváltozás. Például az a szürke lánykorában kék volt, stb.
...
Sziasztok!
Végülis csak elszámoltam magam hirtelen, mert a zöld-szürke-narancs-arany az 5.8 KOhm és nem 58 KOhm, mint először írtam.;o)
Amúgy reálisnak tartanám ide az 5.6 - 5.8 KOhm -ot, de majd kiderül a vallatásnál.
Valószínű hogy abból kell kiindulni majd a próbálgatásoknál hogy 0,1A-es biztinek kell benne lenni, és ez v.színű kb 2X-esen túl van biztosítva.Azt sem szeretném hogy mondjuk reggel bekapcsolják, és estére csak döglött állatok legyenek a villanypásztor mellet.(esetleg a pásztor is :) )
Szia!
Egy javaslat a próba mikéntjére:
1. Egy darab 230V-os toroid.
2. Egy darab váltóáramú ampermérő (árammérő).
3. Egy darab szikraköz, amin látszik a nagyfeszültség értéke.
4. Egy darab voltmérő (feszültségmérő) a primer feszültség ellenőrzésére.
5. Egy darab műszerész, aki tekergeti a toroidot, és leolvassa az áram és a feszültségek értékeit.
Az ötös pont el is hagyható, mint redundáns elem.
A megfelelő értékeknél az ellenállás kiszámítása a szomszéd Pistike feladata matematikai házi feladatként.
Sajnos nincs itthon egy rohadt tirisztorom sem, most egyenlőre félre tettem.Ha megjön a tirisztor folytatom, és referálok.Amúgy a színek: zöld, szürke,barna és arany.Így rosszan 48R az ellenállása.
Szia Balage!
Köszi az adatot! Erdekes egy szinösszeallitas/valtozas-ertek (reszemröl az aranyat pl. nem igazan sejtettem, de realis), nem valosszinü az eredeti 58 Ohm, dehat ugyis "teljes tudomanyossaggal" probalgatnod kellene, mint mar elhangzott masoktol is...
Kari
Sziasztok.
Így igaz. Ez egy 560 ohmos ellenállat.Itt a megaohm felejtős de még a kiloohm nagyságrend is.nyugodtan beleteheted és ha más hibája már nincs akkor menni fog.A szekundert ne fogd meg mert kellemetlen:) na meg a primer is.
Szia F-Yoci!
Egyaltalan nem lehetetlen ez az ertek sem, de meg ebed elött ota nem nyilatkozott Balazsunk, hogy szerinte mely szineket is latni, mert ugye emlitettem, hogy a foto alapjan nem sikerül szamomra öket egyertelmüen besorolni...
Kari
Sziasztok!
Egy kicsit kinagyítottam a harmadik képet...
Ez alapján szerintem zöld-szürke, és a harmadik szín lehet barna, piros vagy okker is.
(Ne felejtsük el, hogy megmelegedett és változhatott.)
Üdv: Laci
Hali Laci!
Igen, a kepernön en is probalkoztam_nyilvan nem a nagyitas a gond, de nem ertsem, hogy az inditonk miert nem szurta mar meg azt az ellenallastestet ket "merö tüvel"-rakas talalgatast lehetett volna igy rövidrezerania; Ambar egy ideje tendalok en is a felkiloohm környeki ertekhez...
Kari
Szia Kari! "inditonk miert nem szurta mar meg"
Lehet el van foglalva a Mikulással...
Közben az első képet is kinagyítottam. Ezen már nem látszik pirosas árnyalat...
Üdv: Laci
Hello Laci!
Ja, ezekkel elkinlodtam en is ma deltajt_de nem egyertelmü az egesz, raadasul, mint annak idejen Te is megallapithattad; a szinek azert monitor függök is :-)
Ezert is irogattam ugy mint eppen a topic soran..
`estet!
Kari
Szia Balage!
Ez kerem a Vitrohm nevü Eszak Nemet ceg 0,25W-os szentömb ellenalloja_mar vagy 20 eve nem gyartodik! :-(
Nagyon jo impulzus terhelhetösegük volt, mint az AB hasonlo hengeres szentömb tipusanak is.
Ha a szineket jol latnam, talan 4,7M-os lenne...
A csatolt ujabbkori femretegük adatlapja csak illusztracionak jo_NEM AZONOS tipus!
Kari
Ha valóban ellenállás, akkor a 4,7M szerintem túl sok, mivel a hálózat,és az egyenirányító között van.Még van benne egy TIC106 is ami csont zárlat, valószínű ez miatt égett meg ez a cucc.
Balage, nem akarlak nagyon elkeseriteni, de ebben a szuper bonyolult kapcsolasban a masik lathato ellenallo is =1MOhm!
Mint Balint is irta; skicceld man le nekünk lecci.
Kari
Hali Tibi!
Igy van, ez ezer szazalek a jo öreg Vitrohm szentömbje, csakhat a fenykep szinei nem elegge ertekelhetök_szamomra...
Ha a zöld-sarga között nem ibolya lenne, hanem barna=akkoris 510KOhm lenne az erteke :-)
Különben a 70-es evek HTsz termekeiben is hemzsegtek ezek.
Az ertek meghatarozasahoz sokat segithet, hogy ezek az E12/24-es sor szerint keszültek...
Különben javasolnam, hogy a labaihoz/nal nyomj bele 2 tüt, s semennyi idö alatt eldöntheted, hogy mely nagysagredbe tartozik az ellenallod :yes:
Kari
Szép estét Kari!
A HTSZ-ben dolgoztam az 1980-as évek elején.
Emlékszem rá, tényleg tömegével voltak ilyen ellenállások használva az áramkörökben.
Üdv.: Kumi
Én meg írtam de nem akartam elküldeni, de aktuális lett.
Szia Kumi
Én meg az ötvenes években fatalicskát tologattam. :)
Az egy dolog hogy károly d-előtt se látott és most se javult, de próbáljunk meg a lényeggel foglalkozni.
Üdv.
Hi c217!
Kar, hogy allandoan belesüppedsz-süllyedsz a szemelyeskedeseidbe, s közben _több topicon, s többszöri beszolasaid ellenere_ az sem tünik fel szamodra, hogy pont a lenyeg körül megy a csocsa(vesezgetes! :villa:
Ha city lennek, mondanam, hogy maradhattal volna a taligadnal-de en ezt nem teszem...
Kari
Szia city217!
Kari egy jó ötletet adott, megnéztem a HTSZ-es régi dokumentációimat.
Nekem inkább az 1980-as évek második feléből való kábeltelevíziós és műszerdoksijaim vannak.
Ezekben már Remix ellenállásokat alkalmaztak.
Sajnos nem találtam ilyen típusú ellenállásra hivatkozást.
Induljunk ki az ellenállás terhelhetőségéből (0,25W) és az alkalmazott feszültségekből.
A 4,7Mohm kicsit sok, mert így a maximális áramot 68uA-re korlátozza.
Ezt az értéket én kevésnek tartom.
560ohm esetén a maximális áram 570mA lehet.
Ekkor a pillanatnyi disszipáció 180W.
Azt hiszem azért nincs ekkora impulzustűrése ennek az ellenállásnak.
A tényleges értéke valahol ezen két érték között lesz.
Most kicsit késő van a további gondolkodáshoz és számoláshoz.
Üdv.: Kumi
Szia Balage!
Az ellenállás értékétől, csak a leadott impulzusok szaporasága fog függeni!
Tehát nyugodtan indulhatsz a 4,7Mohm ról, majd ha túl lassú, akkor cseréled kisebbre...470k, 47k, 4,7k. Ez alá ne nagyon menj, ha nem muszáj. :)
Ezek a pásztorok, kb. 0,5-1 sec tempóval adják az impulzust.
Üdv Tibi.
Szia balage.
Ha szeretsz kísérletezni akkor érintsd meg a derótot a 15 kilós ellenállattal utána pedig az 5,6 kilóssal, aztán majd rájössz, hogy mi a különbség :)Engem már rúgott meg többször ilyen cucc, hát vállig elzsibbadt a kezem :)Na meg a trafó sem mindegy, ahogy Kolya kolléga említette.
Ezt csak azért írtam, hogy kerek legyen a topikszám :)
Amúgy elég ha eleinte működik a cucc mert amelyik állatot már megvágta a derót az legközelebb nagy ívben elkerüli nemcsak a drótot, hanem a kifeszített zsákmadzagot is.
0
Szia Gyimi!
"rintsd meg a derótot a 15 kilós ellenállattal utána pedig az 5,6 kilóssal, aztán majd rájössz, hogy mi a különbség"
Csak annyi, hogy a kisebb ellenállásértéknél szaporábban kapja a "rugdosást"!!!
"Na meg a trafó sem mindegy, ahogy Kolya kolléga említette."
Ne ebből indulj ki, hiszen a trafó már adott volt a kapcsolásban!!!
...ez a kérdés már végképp a "sörös korsó" mögé illene!
Mint ez.:
"mert amelyik állatot már megvágta a derót az legközelebb nagy ívben elkerüli"
Kivéve a macskát!!! Na az egy annyira buta állat (butább a tyúknál), hogy azon ha háromszor átesel, rálépsz, az akkor is eléd ugrik. :yes:
Eszméletlen buta egy ösztönlény.
Üdv Tibi.
0
Hali.
Ha nem elég bika akkor nyugodtan kicserélheted 5,6 kiloohmra.
0
Ettől az ellenállástól csakis a 4uF-os kondi feltöltődősi ideje függ. A "bikaságot" a kondiban felhalmozott mittoménhány joule energia határozza meg.
0
Szia balage!
Eppen ezert hatarozza meg az idözites (is), merthogy a tarolt energia a pulzus integralja lenne, azaz az impulzus felületevel-területevel aranyos...
Kari
0
Hali balage!
Ha nem is nonlokalitast, de nonaktualitast sikeralt a cikizeseddel belevinned, ugyanis akat teccik neked akar nem ezt az integral temat igy taniccsak az oskoladban is_legföljebb nem füleltel oda :roll: ...
Kari
0
Ebbe a villany-tehénpásztor témába még be kéne vonni egy kis kvantummechanikát is.Mondjuk mitudomén. a tehenek szökési sebességét és az egyedek számát hogyan lehet leírni a Heisenberg-féle határozatlansági törvénnyel?Vagy esetleg bele kéne vinni még egy kis nonlokalitást is. :)
0
Szia.
..és ezeket megszorozni kettővel, mert a magyar markának nincs párja. Ha szürke ha nem.
Üdv
0
üdv: a magyarnak két marka van.
Bálint
0
Szia.
Sőt több, de jól elírtam. Marha akart lenni az a marka :)
Üdv
0
Szia !
"A "bikaságot" a kondiban felhalmozott mittoménhány joule energia határozza meg. :oke: " És a trafo paraméterei, kissé.
Üdv Miki.
0
Nem.
Hanem a bika, és szarba vannak a tehenek mert nem tudnak elszaladni, vagy nem is akarnak? -bütykös ujj feláll-
...
0
Nos, a megoldás a következő: 15k/2W.Persze nem lett jó egyből,mivel a HQ videóból rendelt TIC106 egyszerű hamisítvány http://www.hqelektronik.hu/info/hu/tic106m.html. Az A-K között sima diódát mutat,állandóan nyitva van.Egy bontott BT151 és 15k/W-al kb. 1 másodperces időközönként "üt" 1-et.Amúgy az érték 5-22k között 0,5-2másodperces időt ad.Majd meglátjuk, maradnak a tehenek, vagy szöknek.:)
0
Szia!
Mértél áramot és feszültséget?
Üdv! Kalex
0
Szia Balage!
Köszönjük a visszajelzést.
Ezek szerint nagyjából jó úton indultam a működést tekintve...
Milyen trafó van benne???
Üdv Tibi.
0
Igy néz ki a bele:
0
Szia Balage!
Ez egy széntömb ellenállás, nulladik nekifutásnak olyan 10-100k/2W-tal próbálkoznék. Olyan halucinációm van, mintha a letört darab lilával kezdődne. Ekkor már lila-zöld, 75-valami jön szóba. Tekintettel, hogy 220V félhullámról megégett, (nem nagyon, csak egy kicsit) sztem 7k5 volt kisgyerek korába. Ha a letört részbe beszúrsz mérőszuronnyal nem tudsz mérni semmit?
Csaba
0
Mint mondottam,a kondenzátort a méretei kizárják.(4x5x7 mm)De ma jön a tirisztor, elvileg délután meglessz a megoldás.
0
Szerintem ez egy soros kondenzátor. Hasonló megoldások vannak a kompakt fénycsöveknél is.
0
Szia Csoxi!
Kondenzátor azért nem lehet, mert a csatolt rajzból láthatóan: az első -neki megfelelő- félperiódusban feltöltődne, majd a soros dióda miatt ezután már se ki, -se be... :-)
/A rajzon, a be táp ágban lévő kérdőjeles alkatrészről beszélünk./
Üdv Tibi.
0
Szia,
Mivel megítélésem szerint ez néhányszor 10 nf nagyságrendű kondi lehet, itt az Xc-je révén áramkorlátozó szerepe van. Feltölti a 4 uF-es puffert, amelyet a tirisztor rásüt a trafóra a diak a 4,7uf+3M9 által meghatározott ritmusban, ekkor a puffer kisül, a tirisztor lezár, és kezdődhet előről a folyamat. Ha az elején egy normál egyeniránytás lenne, a puffer folyamatosan feltöltve lenne, a tirisztor nem zárna le, a gyújtótrafó 12V os tekercse a dióda és soros ellnállásán keresztül folyamatosan kapcsolódna a hálózatra, és valaminek égnie kellene.
Üdv.
csoxi
0
Szia Csoxi!
"Ha az elején egy normál egyeniránytás lenne " :jajj:
Ne haragudj ,de félhullámu egyenirányítás, néhány megaOhmos korláton, az normális szerinted?
Miki.
Ez egy orosz kapcsolás, de látod itt is olyan elemek vannak.
0
Szia,
mivel megoldódott a kérdés nem érdemes tovább filózni rajta.
De ! Ha az általad csatolt kapcsolást megnézzük, nem ugyanaz. Itt 5M/1uF a gyújtást viszi csak és a puffer elé van kötve, a C1-ge 100k által töltött a tulajdonképpeni energia amit rásüt a tirisztor a trafóra.Miután kisült a c1, kinyit a vd1 és kisüti a c2-t is, így biztosítva a következő ciklust.
A topik tárgyában mindkét funkció energiáját a 4uF puffer adja.
Mellékelek egy kapcsolást ahol kondenzátoros soros tagot használnak, gyárilag.
A kapcsolási rajz a cikk alján található.
http://oldradio.tesla.hu/szetszedtem/361ledkorte/5w.htm
0
Szia !
Akkor valamelyikőnk nem értette a másikat, mert én erre "megítélésem szerint ez néhányszor 10 nf nagyságrendű kondi lehet, itt az Xc-je révén áramkorlátozó szerepe van. Feltölti a 4 uF-es puffert, " reagáltam.
Boccs a kellemetlenségért.
Miki.
0
Sziasztok!
Átgondoltam az áramkör működését.
Ebben a kapcsolásban valamivel (esetleg jóval) kisebb, mint 320VDC feszültséget kapcsolnak időszakosan, nagyságrendileg másodpercenként a trafóra.
Én úgy gondolom, hogy a 4,7Mohm ellenállás érték nem elképzelhetetlen.
A 4u/400V kondenzátor lassan töltődik a 4.7Mohm-on és a BY133 diódán át.
Az emelkedő feszültség egy bizonyos értékénél (3M9+DB3) a tirisztor nyit és rásüti a kondenzátorban tárolt töltést a trafóra.
A 4,7Mohm -os ellenállás nagyon kevés áramot biztosít, nagy meredekséggel esik a feszültség a 4u/400V kondenzátoron, így a tirisztor lezár, majd kezdődik elölről a folyamat.
Én betennék egy 4,7Mohm-os 1 Wattos ellenállást és megpróbálnám az áramkört.
Hibát biztosan nem fogok ezzel okozni.
Esetleg valamivel kisebb értékű ellenállás is szóba jöhet, de a nagyságrendje n x 100Kohm - n x Mohm.
Szerintem menni fog az áramkör.
Üdv.: Kumi
0
Szia Kumi!
Én is hasonlóan gondoltam a működését, melyet ebben a hozzászólásomban le is írtam. :yes:
Egyik fórumtársunk privátban megírta, hogy kissé sántít(hat) az elképzelésem, és bevallom kissé el is bizonytalanított. :p
Aztán visszajelzés azóta sem érkezett...de bízzunk benne, hogy ami késik nem múlik.
Üdv Tibi.
0
Szia Tibi!
Biztosan hasonlóan működik, csak a paramétereinek kell utána számolni.
A DB3 - TR166 diak paramétereit nem ismerem.
Lehet, hogy 166 V-nál nyit?
Van még egy időállandó - 3M9 / 4u7.
Én is úgy csinálnám az indítást, hogy kezdeném 4M7ohm-al és fokozatosan csökkenteném az értékét.
Valamikor régen készítettem villanypásztort 12VDC (akku) bemeneti feszültséggel.
Az elektronika egy Lada gyújtótrafóra kapcsolgatta az áramot nagyjából másodpercenként egyszer.
Üdv.: Kumi
0
Lehet hogy nem jól olvasható az írásom, tehát: DB3 az a típus, és a TR166 az helyesen TRIGG. mint trigger dióda.
0
Szia Balage!
A DB3 az szimmetrikus dinistor, a napokban volt téma.
Ti elnevezésetek - DIAK .
A Te rajzodon stabistor van , szimmetrikus zéner.
Miki.
0
Szia!
Sima 58KOhm -os ellenállás. Van nekem is pár darab valami régi hangfrekis készülékből.
0
Szia Tranzix!
Ezzel csak az a gond, hogy nem tul valoszinü, merthogy az 5-20%-osoknal nem szabvanysor-elem:
http://wiki.ham.hu/index.php/Ellen%C3%A1ll%C3%A1s
http://de.wikipedia.org/wiki/E-Reihe
Néhány jellegzetes értéksor
E6-os, 20% tűrésű sor elemei: 1 - 1,5 - 2,2 - 3,3 - 4,7 - 6,8
E12-es, 10% tűrésű sor elemei: 1 - 1,2 - 1,5 - 1,8 - 2,2 - 2,7 - 3,3 - 3,9 - 4,7 - 5,6 - 6,8 - 8,2
E24-es, 5% tűrésű sor elemei: 1 - 1,1 - 1,2 - 1,3 - 1,5 - 1,6 - 1,8 - 2 - 2,2 - 2,4 - 2,7 - 3 - 3,3 - 3,6 - 3,9 - 4,3 - 4,7 - 5,1 - 5,6 - 6,2 - 6,8 - 7,5 - 8,2 - 9,1
Kari
0
Szia!
KB annyira valószínű, hogy olyat is gyártotttak, amilyet a megrendelő kért...
Ahogy én látom ez zöld-szürke-narancs-arany.
0
Szia Tranzix!
Ezzel teljesen egyetertek-soha nem lehet kizarni az ügyfelnek gyartast, azt meg ugy sem tudjuk meg, hogy a kartyara honnet vasarolva került fel...
Kari
0
Na ez jó, mert én már azt hittem lottóztok. :)
De azért amikor a tirisztor rövidre zárt akkor itt lehetett egy kis hő is és egy kis színváltozás. Például az a szürke lánykorában kék volt, stb.
...
0
Sziasztok!
Végülis csak elszámoltam magam hirtelen, mert a zöld-szürke-narancs-arany az 5.8 KOhm és nem 58 KOhm, mint először írtam.;o)
Amúgy reálisnak tartanám ide az 5.6 - 5.8 KOhm -ot, de majd kiderül a vallatásnál.
0
szia: próba-szerencse.
Bálint
0
Valószínű hogy abból kell kiindulni majd a próbálgatásoknál hogy 0,1A-es biztinek kell benne lenni, és ez v.színű kb 2X-esen túl van biztosítva.Azt sem szeretném hogy mondjuk reggel bekapcsolják, és estére csak döglött állatok legyenek a villanypásztor mellet.(esetleg a pásztor is :) )
0
Szia!
Egy javaslat a próba mikéntjére:
1. Egy darab 230V-os toroid.
2. Egy darab váltóáramú ampermérő (árammérő).
3. Egy darab szikraköz, amin látszik a nagyfeszültség értéke.
4. Egy darab voltmérő (feszültségmérő) a primer feszültség ellenőrzésére.
5. Egy darab műszerész, aki tekergeti a toroidot, és leolvassa az áram és a feszültségek értékeit.
Az ötös pont el is hagyható, mint redundáns elem.
A megfelelő értékeknél az ellenállás kiszámítása a szomszéd Pistike feladata matematikai házi feladatként.
Üdv! Kalex
0
Sajnos nincs itthon egy rohadt tirisztorom sem, most egyenlőre félre tettem.Ha megjön a tirisztor folytatom, és referálok.Amúgy a színek: zöld, szürke,barna és arany.Így rosszan 48R az ellenállása.
0
Szia Balage!
Köszi az adatot! Erdekes egy szinösszeallitas/valtozas-ertek (reszemröl az aranyat pl. nem igazan sejtettem, de realis), nem valosszinü az eredeti 58 Ohm, dehat ugyis "teljes tudomanyossaggal" probalgatnod kellene, mint mar elhangzott masoktol is...
Kari
0
szia Kari:
tűrések: 20%-nál nincs4.színkarika
ezüst 10%
arany 5%
piros 2%
Barna 1%
zöld 0,5%
A zöld-szürke-barna-arany pedig 58x10=580 Ohm, 5% lenne, de ez a négykarikás változatban nem létezik.
Bálint
0
Sziasztok.
Így igaz. Ez egy 560 ohmos ellenállat.Itt a megaohm felejtős de még a kiloohm nagyságrend is.nyugodtan beleteheted és ha más hibája már nincs akkor menni fog.A szekundert ne fogd meg mert kellemetlen:) na meg a primer is.
0
Üdv! Az utsó képet nézve (zöld-kék-barna) akár 560R is lehetne...
0
Szia F-Yoci!
Egyaltalan nem lehetetlen ez az ertek sem, de meg ebed elött ota nem nyilatkozott Balazsunk, hogy szerinte mely szineket is latni, mert ugye emlitettem, hogy a foto alapjan nem sikerül szamomra öket egyertelmüen besorolni...
Kari
0
Sziasztok!
Egy kicsit kinagyítottam a harmadik képet...
Ez alapján szerintem zöld-szürke, és a harmadik szín lehet barna, piros vagy okker is.
(Ne felejtsük el, hogy megmelegedett és változhatott.)
Üdv: Laci
0
Hali Laci!
Igen, a kepernön en is probalkoztam_nyilvan nem a nagyitas a gond, de nem ertsem, hogy az inditonk miert nem szurta mar meg azt az ellenallastestet ket "merö tüvel"-rakas talalgatast lehetett volna igy rövidrezerania; Ambar egy ideje tendalok en is a felkiloohm környeki ertekhez...
Kari
0
Szia Kari!
"inditonk miert nem szurta mar meg"
Lehet el van foglalva a Mikulással...
Közben az első képet is kinagyítottam. Ezen már nem látszik pirosas árnyalat...
Üdv: Laci
0
Hello Laci!
Ja, ezekkel elkinlodtam en is ma deltajt_de nem egyertelmü az egesz, raadasul, mint annak idejen Te is megallapithattad; a szinek azert monitor függök is :-)
Ezert is irogattam ugy mint eppen a topic soran..
`estet!
Kari
0
Szia
valami hasonló talán
http://oldradio.onego.ru/COMPS/2/kso_b.jpg
http://oldradio.onego.ru/components.htm
0
Szia Balage!
Ez kerem a Vitrohm nevü Eszak Nemet ceg 0,25W-os szentömb ellenalloja_mar vagy 20 eve nem gyartodik! :-(
Nagyon jo impulzus terhelhetösegük volt, mint az AB hasonlo hengeres szentömb tipusanak is.
Ha a szineket jol latnam, talan 4,7M-os lenne...
A csatolt ujabbkori femretegük adatlapja csak illusztracionak jo_NEM AZONOS tipus!
Kari
0
Ha valóban ellenállás, akkor a 4,7M szerintem túl sok, mivel a hálózat,és az egyenirányító között van.Még van benne egy TIC106 is ami csont zárlat, valószínű ez miatt égett meg ez a cucc.
0
Balage, nem akarlak nagyon elkeseriteni, de ebben a szuper bonyolult kapcsolasban a masik lathato ellenallo is =1MOhm!
Mint Balint is irta; skicceld man le nekünk lecci.
Kari
0
Szia Balage!
Az pedig tuti, hogy ellenállás.
Az értékére hamarabb lehetne tippelni, ha csatolnád a teljes kapcsolási rajzot!
Üdv Tibi.
0
Hali Tibi!
Igy van, ez ezer szazalek a jo öreg Vitrohm szentömbje, csakhat a fenykep szinei nem elegge ertekelhetök_szamomra...
Ha a zöld-sarga között nem ibolya lenne, hanem barna=akkoris 510KOhm lenne az erteke :-)
Különben a 70-es evek HTsz termekeiben is hemzsegtek ezek.
Az ertek meghatarozasahoz sokat segithet, hogy ezek az E12/24-es sor szerint keszültek...
Különben javasolnam, hogy a labaihoz/nal nyomj bele 2 tüt, s semennyi idö alatt eldöntheted, hogy mely nagysagredbe tartozik az ellenallod :yes:
Kari
0
Szép estét Kari!
A HTSZ-ben dolgoztam az 1980-as évek elején.
Emlékszem rá, tényleg tömegével voltak ilyen ellenállások használva az áramkörökben.
Üdv.: Kumi
0
Helo Kumi!
En meg a korszak keszülekeire(is) emlekszem :-)...
Jo estet!
Kari
0
Én meg írtam de nem akartam elküldeni, de aktuális lett.
Szia Kumi
Én meg az ötvenes években fatalicskát tologattam. :)
Az egy dolog hogy károly d-előtt se látott és most se javult, de próbáljunk meg a lényeggel foglalkozni.
Üdv.
0
Hi c217!
Kar, hogy allandoan belesüppedsz-süllyedsz a szemelyeskedeseidbe, s közben _több topicon, s többszöri beszolasaid ellenere_ az sem tünik fel szamodra, hogy pont a lenyeg körül megy a csocsa(vesezgetes! :villa:
Ha city lennek, mondanam, hogy maradhattal volna a taligadnal-de en ezt nem teszem...
Kari
0
Szia city217!
Kari egy jó ötletet adott, megnéztem a HTSZ-es régi dokumentációimat.
Nekem inkább az 1980-as évek második feléből való kábeltelevíziós és műszerdoksijaim vannak.
Ezekben már Remix ellenállásokat alkalmaztak.
Sajnos nem találtam ilyen típusú ellenállásra hivatkozást.
Induljunk ki az ellenállás terhelhetőségéből (0,25W) és az alkalmazott feszültségekből.
A 4,7Mohm kicsit sok, mert így a maximális áramot 68uA-re korlátozza.
Ezt az értéket én kevésnek tartom.
560ohm esetén a maximális áram 570mA lehet.
Ekkor a pillanatnyi disszipáció 180W.
Azt hiszem azért nincs ekkora impulzustűrése ennek az ellenállásnak.
A tényleges értéke valahol ezen két érték között lesz.
Most kicsit késő van a további gondolkodáshoz és számoláshoz.
Üdv.: Kumi
0
Itt a rajz. Most nézem tüzetesebben, és a fő gond az volt, hogy a 0,1A-es hálózati biztit v.ki kicserélte egy "megbízhatóbb" 10A-esre.
0
Szia Balage!
Az ellenállás értékétől, csak a leadott impulzusok szaporasága fog függeni!
Tehát nyugodtan indulhatsz a 4,7Mohm ról, majd ha túl lassú, akkor cseréled kisebbre...470k, 47k, 4,7k. Ez alá ne nagyon menj, ha nem muszáj. :)
Ezek a pásztorok, kb. 0,5-1 sec tempóval adják az impulzust.
Üdv Tibi.
0