Helló ! Segítséget kérnék két darab tirisztor beazonosításához. Ha adatlap is akadna hozzájuk, az mégnagyobb segítség volna.
A tirisztorok: AEG T50N400 és a másik pedig BKДY-50-3-0.63
Őróluk szeretnék mindent megtudni, ideértve azt is, hogy tirisztor létükre miért van mindkettőn 2 db 2-es szigetelt sodrat zsinór (2 db GATE elektróda ?).
Köszi a segítséget.
Szervusz zus!
Csatolmányban az AEG adatlapja.
Üdv:
exGelkás
0
Köszönöm szépen.
0
Szia Zus!
Az orosz thyristorban tudok segíteni !
Ezek a thyristorok még régi jelöléssel vannak ellátva , 1962-ben kezdték gyártani SZáránszkban és 75-ben levették a gyártásról , most már csak a helyettesítőik elérhetőek.
A tied neve lefordítva : Diffúziós, vezérelhető, szilícium csap.
A jelölés szerint 50A, 300V és a 0.63 pedig a közepes feszültség nyitott állapotban . Visszáram és szivárgó áram nem több mint 10mA.
A thyristor 30 sec ideig 125% túlterhelést, 1 sec ideig 200% túlterhelést kibír.
A második szigetelt lábat nem értem. Ezen csak egy gate van.
Nem a vastag sodrony mellől jön ki, csak szigetelt ?
Üdv! Miki.
0
Köszi Kolya, nagyon sokat segítettél. A harmadik vékony láb az nem a vastag sodronyból jön ki, hanem egy különálló kivezetés, de ez az AEG tirisztornál van csak. A VKDU-nál egy vastag sodrat, egy vékony sodrat és a csavarmenetes fémház - hagyományos izmos kialakítás.
Viszont az a pláne, hogy az orosz gépnél mindegy hogyan mérek rá ellenállásmérővel, az a ház és a vastag sodrat közt rövidzárat mutat, csak a gyújtó elektróda és bármelyik főelektróda között mutat ellenállást.
Az AEG tirisztor a fenékrésze és a vastag sodrat (anód) közt szakadás, a piros elektród és az anód közt ellenállást mutat, a fehér plusz elektród és az anód között rövidzárat. A tirisztor fenék és bármely plusz elektród között szintén szakadás van.
Ahogy én emlékszem a tirisztorok szerkezeti felépítésére, egy "átlagos" tirisztor működését inkább az AEG viselkedése fedi le. Ameddig nem nyitom ki a GATE-en keresztül, addig emberünk bezárkózik. Az orosz gép viszont nyitva van alaphelyzetben (fordítottan működik ?). Esetleg rosszul emlékszem a tirisztorokra, vagy máshogy is működnek tirisztorok ? Mert rémlik, hogy akad katódban meg anódban vezérelhető tirisztor (az áramköri jelzésük alapján), meg láttam olyan áramköri jelzést is, amiben anódban és katódban is volt vezérlő elektróda. Nem vagyok otthon nagyon a teljesítményelektronikában, emitt kéne a segítség. Köszi előre is.
0
Szia Zus!
Nos mög lenne az AEG is. :D
A 400 után nincsen se milyen szám , vagy betű?
Mert ha nincs , akkor így hangzik :
AEG NSZK - T - thyristor.
...........50 - nominális áram 50 Ampere .
...........N - a paraméterek 50 Hz-nél vannak kihegyezve, F-magasabb frekvenciára van tervezve,
...........400 - maximális pozitív és negatív feszültség nyitott állapotban,
Ezek után még lenni kellene , kézzel írott számoknak , amelyek a mehanikus kiképzést , a kikapcsolási időt és a bekapcsolási meredekséget V/uSEC hoznák a tudtunkra.
Üdv! Miki.
0
Szia Kolya ! Az AEG tirisztoron semmilyen kézzel vésett felirat nincs. Fehér porcelánféle test, hűtőbordába préselhető segg, elektródák, ennyi. A típusjelzés gyári nyomtatás, utána még egy ECA vagy EGA felirat van gyárilag rányomtatva (a középső betű kicsit megkopott, lehet ez is, az is).
Más. Ennek az egy szem tirisztornak az adatlapját nem tudnád feltenni ide ?
0
Szia !
Ez nem adatlap, hanem az AEG thyr. jelölése, egy bolgár szprávocsnyikból.
Az ECA is lényeges,
E- anod-egyenes talp, katod-sodrony.
C-kikapcsolási idő , kevesebb mint 12uSec, ha G-30uSec.
A-20V/uSec 67% Udrm .
Üdv! Miki.
0
Na, ez a szép, ha valaki még bulgárul is tud. :)
Köszi szépen mindenkinek az eddigi segítséget.
0
Hello, Kolya
ČKD tyristor/...ha már...Made in Czechoslovakia/: http://svetelektro.com/modules/Forums/download/file.php?id=16562&mode=view
Üdv.: uniman
0
Hello Uniman !
Ezt most nem ponyimáju !
Hogy jön ide a cseszkoszlovenszkij thyristor?
Legyél figyelmesebb !!!
Az első becsatolt lap alján van a Zus által keresett NSZK AEG thyristor , kikódolásának a bekezdő sora , 3.7 tétel.
A CSKD az a 3.6 :redsad:
Ennyire nem kellene engem lenézni, hogy nem ismerem , mi a csehszlovák és a nyugatnémet közötti különbség. Talán még olvasni sem felejtettem el....
Üdv! Miki.
0
Hello, Kolya.
(Csak csupán megdobogtatta a szivemet a ČKD felirat, mást szándék nincs a hozzászólásomban...): http://hu.wikipedia.org/wiki/%C4%8CKD
Üdv.: uniman
0
Szia !
No problem, univerzális férfi !
Csak nem nekem kell a segítség !
Remélem éééted???
Én , ezekben az alkatrészekben fürödtem ! :beer:
Üdv! Miki.
0
Szia Zus!
Akkor valamit félreértettem :"miért van mindkettőn 2 db 2-es szigetelt sodrat zsinór (2 db GATE elektróda ?)."
Szóval , ha zárlatot mérsz, akkor az zárlatos is.
Anod-katod szakadást kell , hogy mérjél mind két irányban.
Egy akkura kösd rá egy égővel és látni fogod, vagy akár 230 V-al is kipróbálhatod , meg egy nagy izzóval , mondjuk 500W, vagy melegítő , szóval bár mi .
Mindjárt utánanézek a németnek is , leszedtem egy analog katalógust, most csámcsogom át magam rajta.
Üdv! Miki.
0
szia: akár ki is próbálhatod.
Rákötöd egy tápra sorosan egy 12 V-os izzóval és a gate-ra adsz 2-3 V-os feszültséget.
Tirisztoron ellenállásmérővel soha nem tudsz biztosan mérni, készíts egy tesztert.(csatolmányban)
Bálint
0
Köszi urak mindenkinek az okítást, kipróbálom a mérést. Bár mindkét tirisztor karcmentes, sosem voltak használva, kár volna, ha bármelyik rossz lenne. A VKDU valószínűleg az, miután mindkét irányban rövidzár, míg az AEG-n mértem nagy szakadásokat.
0
Szevasztok!
Ugyebár a tirisztoroknak 3 kivezetése van. Ennek meg 4, ha jól értelmeztem a téma felvetését.
De miért van 4????
Arra gondolok, hogy a katód ki van vezetve egy nagy áramú kivezetéssel, és egy kis áramú kivezetéssel is. Azért zárlatos a kettő egymáshoz.
Tulajdonképpen logikusnak is tekinthető a megoldás. A katódhoz képest lehet rá adni gate feszültséget, na most ezen elég nagy áramok folynak a hagyományosan bekötött tirisztor esetében, a K kivezetésen a tirisztor bekapcsolásakor könnyen eshet nagyobb feszültség is, ami a meghajtó áramkört tönkreteheti.
De ha a K ki van vezetve kis áramúlag is, rögtön a tirisztorban összekötve a nagy áramú K-val, akkor az előbbi eset nem fordulhat elő.
0
Hello.
http://www.155la3.ru/vkdu50.htm http://www.155la3.ru/datafiles/vkdu.pdf
Ilyesmik?: http://lh4.ggpht.com/-HAx599dxNy4/Tfk5WN2SLbI/AAAAAAAABOs/d2O2Z0rQGpI/32...
Üdv.: uniman
0
Köszi Uniman a linkeket, a VKDU az pont ilyen. Az AEG meg nem, az a "hűtőbordába sajtolható" tokozású. Annyit mondj még meg, hogy a VKDU-nál ha jól értem, az általam keresett darab az max 50A áram és max 300V feszültséggel tud elbánni anélkül, hogy átmenne olvadóbiztosíték-üzemmódba. Jól értem ? Mi az a 0,6V, amit az oldal még említ ?
0
Hello, Zus.
Tippem:(среднее значение напряжения в открытом состоянии 0,60 В) = Tirisztor vezérlő elektróda (Gate) kapcsoló feszültsége...
http://www.155la3.ru/datafiles/vkdu.pdf
Üdv.: uniman
0
Köszi Uniman.
0
szia: az első sejtésem szerint 50A/400V.
Régen gyártottak lezárható tirisztort, valószínű erre van a 4. kivezetés.
Adatlapot én sem találok.
Bálint
0
Szia ! Ilyesmire tippeltem én is.
0
Szia SzBálint ! Csak annyi hozzáfűzni valóm lenne az általad javasolt (és az általam is favorizált) megoldáshoz, hogy utánanéztem AEG tirisztoroknak. A kisteljesítményűeknél megáll az okoskodásunk: T XX N YYY = XX - amper max áram, YYY - volt max feszültség, vagy hasonló. De már a közepes teljesítményű gépeknél NEM JÓ az ötletünk, legalábbis a katalógus szerint. Itt általánosságban azt tapasztaltam, hogy ebben az utóbbi kategóriában az YYY az valóban a max feszültséget jelenti, de az XX áram az cirka 10-20 %-kal kisebb max áramot takar (mint, ami az adatlapban van) és nem úgy, hogy ez csak extrém esetre érvényes. Gyanítom, hogy a nagyteljesítményű darabokra is ugyanez igaz, mint ami a közepesekre (esetleg nagyobb eltérésekkel). Úgy viszont az összes ilyen AEG jelölésre megfelelő az ötleted, hogy a számozás alapján megjelölt max áramot nem lépjük túl az üzemeltetés során. Akkor tutira nem megy tönkre az eszköz.
0
Szia
Adatlapom sajna nincs, de a plusz vezeték az szintén K, vagyis katód. A tirisztor vezérlő elektronikájára ment, hogy a "nagyáramú" részről ne kelljen plusz vezetéket visszahozni a vezérléshez.
Ohm mérővel könnyen leellenőrizheted.
Üdv
Szabi
0
Így a vastag spárgára tették a terhelést, a vékony spárgára meg a vezérlés erősáramú betáplálása ment. Megnézem majd ellenállásmérővel. Köszi az ötletet.
0