Sziasztok!
Úgy néz ki, hogy ez a címben említett erősítő kifog rajtam, nem tudok rájönni a bajára. Már előttem is próbálkoztak a javításával -sikertelenül. Ha össze van rakva az erősítő, akkor minden létező biztosítékot kicsap ami benne van, még a 30 Ohmos előtét ellenállásaimmal is 1A folyik a tápágon, és ez csak az erősítő egyik oldala. Minden félvezetőt kiszedve jónak mérek, mindkét oldal ugyanúgy viselkedik (mindkét oldal rossz).
Rajz sehol sem található erről az erősítőről ezért a beépített alkatrészek alapján visszarajzoltam és itt közre is adom, elég fura kapcsolás, de nem szúrja semmi a szemem, szerintem ez így akár működhetne is, de nem teszi. A FET-ek vizsgálatát a Skori weblapján található leírás alapján végeztem és ezek alapján a 2SJ162 tűnt gyanúsnak a 2SK1058 minden tekintetben a leírásnak megfelelően viselkedett, vettem hát két 2SJ162-t de ezeket is pont ugyanolyannak mérem, mint ami eredetileg is benne volt. A kapcsolásban a 2SJ162 nagyon melegszik, a 2SK1058 nem melegszik egyáltalán, kikötött vég-fetekkel a kimenetet földre kötve az R7 (300 Ohm) ellenállás kezd füstölni. Próbálkoztam a két MPSA06 tranzisztorból épített fokozat kikötésével is, ilyenkor a két MPSA56 tranzisztorból épített differenciál erősítő sem áll be rendesen földre kötött bemenetekkel. Mi lehet a probléma?
Sziasztok!
Új 2SK1058-ak és voilá, működik.
0
Hello Jakyg.
Lehet, hogy mégiscsak rossz tanácsot kaptál valakitől?: http://elektrotanya.com/?q=hu/content/2sj162-fetek-beszerzese-es-bemerese
De akár hamis tranyót is vehettél (más lábkiosztással), ahogy itt írják...vagy "eredeti" Hitachit vettél?: http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_6706.html?pg=13
Üdv.: uniman
0
Szia!
A FET-ek mérését a Skori weblapján leírtak alapján végeztem és az ott leírtak alapján én a 2SJ162-t tartottam gyanúsnak cserére, ebből vettem kettőt, de ezeket is ugyanolyannak mérem, a kapcsolásban viszont teljesen mindegy, hogy az eredeti FETtel próbálom ki vagy az újonnan vásárolttal, egyformán (nem) működik, és pont a 2SJ kezd nagyon melegedni ami arra utal, hogy az működne jól csak valami más nem hagyja, a 2SK-ből még nem vettem, de úgy tűnk nem tudom elkerülni.
0
Szia!
Én inkább belemérnék az adott FET adatlapján közölt karakterisztikába.
Például az I(D) / U (GS) karakterisztikába.
Ha jó a FET, akkor lényeges eltérés nem lehet.
Ez sem tart szerintem hosszabb ideig, mint ellenállásokat méregetni.
Így egyértelműen látnád, hogy mekkora U(GS) feszültség szükséges a nyugalmi áram beállításához.
Kumi
0
Szia !
Osztom Kumi vélemeényét , a C E között néz szét kicsit .
Nekem erre a rajzra hasonlítana , vagy nem ?
Üdv! Miki.
0
Szia! Ezen az erősítőn elagyaltam kb 1 napot, és oda jutottam, hogy képtelenség volt nullára letenni a végét. Talán duál tranyókkal meg lehetne oldani, de szerintem semmi értelme sincs a küzdelemnek!
0
Sziasztok!
A C-E cserével rendben lesz elvileg az áramkör.
Az első differenciál erősítő 2 x 460uA-rel megy, a második 2 x 4mA-rel.
A kimeneti DC szintnek (0VDC) automatikusan be kell állni.
A nyugalmi áram az R7 (300ohm) értékének változtatásával beállítható.
Üdv.: Kumi
0
Szia!
Magam is meglepődtem, de semmivel sem lett jobb a működés a cserék után, sőt, ha lehet mondani most még több áram akar folyni.
0
Most lekötöttem a FET-ek source-át, legalább nem akar elfüstölni szegény 300 Ohmos ellenállás, úgy tűnik kezd éledezni, viszont a 2SJ162 gate-jén -20V, míg a 2SK1058 gate-jén -13,8V-ot mérek, ennek ha jól sejtem inkább olyan +/- 3V körül kéne lenni
0
Szia!
A FET karakterisztikák szerint inkább +-0,5VDC-t kell mérni. a két gate-en.
Kumi
0
Szia,
az a baj, hogy ez egy egyenáramúlag erősen visszacsatolt erősítő, így a feszültségek nem állnak be a végtranzisztorok nélkül, mert felszakad a szabályzó hurok.
Megpróbálhatod azt, hogy kiveszed a végtranzisztorokat, a kimenetet pedig közvetlenül földre kötöd. Így eléred, azt az állapotot amit szeretnél beállítani és a differősítőkön be kellene állni a szimmetrikus áramoknak és közel azokat az értékeket kapod, amit a normál nyugalmi munkapontban kell mérned. Ha ez nem történik meg valami hiba van az erősítőben.
Ez sztereó erősítő nem? Mindkét oldal hibás? Ha van jó oldal lehet onnan lehet venni a feszültségeket.
Szerintem az R10-nek 22kOhm, sok én úgy gondolom ennek 9,6kOhmnál kisebbnek kell lenni különben a differősítő szaturációba kerülhet vezérlés alatt!
Üdv,
Oszi
0
Sziasztok!
A FET-ek lekötése esetén a 100K visszacsatoló ellenállást át kell kötni az R7 (300ohm) ellenállás valamelyik oldalára.
Ekkor a differenciál erősítőknek ezt az oldalt kell 0VDC-re húzni.
R10 ellenállás értéke.
Oszinak igaza van, ezt az ellentmondást én nem vettem észre.
R10-en a feszültségek elvileg: -0,5VDC - +41,2VDC azaz 41,7VDC
Ebből az ellenállás elvi értéke: 10,4Kohm.
Üdv.: Kumi
0
Szia!
Ahova bekötöm a visszacsatolást ott szépen beáll 0V-ra, ezek szerint a FET-el lesz a baj, mégpedig valószínűleg a 2SK1058-al mivel ha be van kötve az nem melegszik (és persze mert nem azt vettem a múltkor...)
0
Szia!
Akkor FET csere.
R7 300ohm esetében kb. +-0,6VDC lesz a két gate feszültség.
A karakterisztikából kiolvasható a nyugalmi áram kb. értéke ez esetben.
Üdv.: Kumi
0
Szia!
Igen mindkét oldal egyformán rossz. R10-et már lecsökkentettem 2,2k-ra, R7-et megnöveltem 1k-ra de eddig nincs siker. Megnézem mi történik, ha fetek nélkül a kimenetet földre kötöm.
0
Üdv.jakyg!
A végfok tranyókhoz tegyél 100R körüli munkaellenállásokat és úgy méregessél, talán így nem veri a biztiket és a végfok is meg marad. Hangfal helyére 10R 10-20W műterhelést.Végfok bemenet "0" ra és nyugalmi áramot mérjed.
0
Sziasztok,
annyit még hozzáfűznék, hogy a beállítás idejére érdemes a végfokot áramkorlátozott labortápról járatni, max. 1A áramkorláttal! Sok gondtól óvhatod meg magad és még spórolhatsz is! :D
Üdv,
Oszi
0
Szia,
ez a kapcsolás ebben a formában csak szigorúan párba válogatott tranzisztorokkal működik! Mivel nincs szabályozási lehetőséged, nem tudod kompenzálni az eltéréseket. A Hang & Technika 1999 július-augusztusi kiadványában jelent meg egy használható és utánépíthető verzió. Ennél beállítható, mind a fetek nyugalmi árama, mind a kimeneti nyugalmi 0V. Nálad az új tranzisztorok eltérő paraméterei miatt az egyik FET kinyitva van még a másik lezárt, így a kimenet elbillen egyenáramúlag és az alkatrészek túlmelegednek!
A rajzodon az R14 ellenállás változtatásával megpróbálhatod beállítani a kimeneti 0V-ot!
Üdv,
Oszi
0
Szia!
Ez egészen ígéretes kapcsolás, bár van néhány aggasztó eltérés az enyémtől, de lehet, hogy végül ez fog előbbre vinni. Nem próbáltam még ki végül az új FET-eket, eddig az eredeti alkatrészekkel kísérletezek, tehát elvileg ezek párba válogatott tranzisztorok lehetnek, ha nagyon nem keverték össze őket...
0
Szia!
Számoltál már munkapontokat a kapcsolási rajz szerint?
Szerintem hibás a rajz, így nem működhet.
Üdv.: Kumi
0
Szia!
Szerinted miért nem működhet? Én nem mondom, hogy ez az eredeti kapcsolása az erősítőnek, de hozzám így került, nekem a két "T1" tranzisztor volt furcsa sokáig én igazán felcserélném a kollektort és emittert, vagy a T2 és T1 tranzisztorokat felcserélném, bár valaki már filctollal is feliratozta a nyákot és ott a kapcsolási rajzom szerinti felállás van
0
Sziasztok!
Ha megcseréljük a tranzisztorok CE kivezetéseit (mind az ötnél), akkor a kapcsolás lényegesen logikusabb lesz.
Kumi
0
Szia!
T2 tranzisztor hogyan kap bázisáramot?
R10 és R8 értéke is furcsa ebben a kapcsolásban.
Kumi
0
Szia Kumi,
Teljesen jogos R10 egy nagyságrenddel nagyobb, mint amekkorát az áramkör elbír + T2 is fordítva van bekötve, ha tényleg így van bekötve az nem semmi. Nem lehet, hogy csak rosszul lett lerajzolva? Az MPSA-k bekötése a BC182 bekötésének tükörképe!
Üdv,
Oszi
0
Szia!
Köszönöm a bizalmat, jól lett lerajzolva, most tényleg így van bekötve ;)
Viszont én is arra jöttem rá, amit írtál, mint már mondtam a nyákra már valaki feliratozta a tranzisztorok típusát, viszont nem az MPSA-k vannak oda írva, hanem BC182 és 212, de ez eddig azért nem tűnt fel, mert az erősítőhöz kaptam egy zacskó csere tranzisztort is, de azok meg BC500-as szériából vannak, úgyhogy a feliratot a szervizes kollega egyszerű lelkének tudtam be. Akkor jöhet a nagy tranzisztor átforgatás!
0
Sziasztok,
ezt nem is néztem a rajzon, a tranzisztorok mindkét differősítőben helytelenül vannak bekötve. PNP tranzisztor emittere mindig pozitívabb mint a kollektora, npn-nél pedig éppen ellenkezőleg az emitter negatívabb a kollektornál. Egy kis segítség a helyes differenciál erősítő bekötés megértéséhez!
Üdv,
Oszi
0
Szia!
Ha jól megnézed az összes bipoláris tranzisztornak fel van cserélve a kollektora és emittere a kettőnk rajzán. Mint mondtam én csak a megkapott (már turkált) erősítőt rajzoltam vissza, viszont ami érdekes, hogy a nyák terv az én kapcsolási rajzomnak kedvez, ha szentírásnak vesszük az MPSA tranzisztorok láb kiosztását és hozzáadjuk, hogy a bázis láb általában "hátrafelé lóg ki", kipróbálom mi történik, ha átforgatom a tranzisztorokat.
0
Szia,
igen én is most vettem észre!
Üdv,
Oszi
0
Hello Jakyg.
Hasonló erősítők rajzait áttanulmányoztad-é?: http://www.google.hu/search?q=2SJ162&hl=hu&tbo=u&rlz=1C1_____enHU513&tbm...
Üdv.: uniman
0
Szia!
Egyedül az AURA VA100-at néztem, az is ezeket a feteket használja, bár csak távolról hasonlít.
0