Sziasztok!
Kérlek olvass bele a beszélgetésbe is, hogyan ne fektessük két vállra az unortodox tervezésű vezérlőket.
A "cipész cipője" azaz a saját mosógépünkkel nem bírok. A jelnség: F42-es hibakód, azaz gőzfejlesztő NTC szakadt vagy zárlatos hibaüzenet gőzölés funkciónál. Az itteni doksi alapján az NTC 100 fokon max 3,3 kohm, de hogy 20 fokon mennyi az rejtély. A mérés szerint 20 fokon 50kohm, ahogy melegítem csökken. Szóval a generátor jónak tűnik. A vezérlő MEB DOMINO panelen szokásos Whirlpool táp, negatív ágban diódákkal, LNK305GN-nel. A furcsa számomra, hogy az 5V valójában 4,8V csak, de az egyetlen IC az egy ATMEL ATMEGA 168, jóval kisebb tápról is működik. Szóval a mikrokontroller AD bemenetén ott az NTC ellenállásától függő (mert kipróbáltam többféle stabil ellenállással) feszültség. Az ATMEGA analóg referenciafeszültsége tápfeszültség. Ha a MEB panel soros kommunikációs kábelét széthúzom, akkor F40-es kommunikációs hiba jön, úgy tűnik az ATMEGA valamelyest működik. Tápra kötésnél az egyik relét is kapcsolgatja. A tápot szkóppal ellenőriztem, teljesen jónak tűnik, plusz pótoltam a gyárilag hiányzó egyik puffert is.
Tanácstalan vagyok. Vajon a 4,8V kevés,vagy az ATMEL elveszíthette a programjának egy részét?
Kérem, a tapasztalatotokat osszátok meg velem!
Köszönettel!
Szia !
F42 - Kazán , forraló hiba. NTC hiba is lehet.
Üdv! Miki.
0
Szia!
Igen, az NTC-t mértem is, 50kohm 24 fokon. Nincs testzárlat sem, sőt az NTC-t helyettesítettem ellenállásokkal is. A vezérlőben tápkondikat is cseréltem már. Szóval, a gép ritkábban kihagyja a gőzprogramot, illetve indulásnál rövid szivattyúzás után F42-vel megáll. Hétfőn hazaviszem a szkópot, hátha okosabb leszek, úgy hogy nem csak a műhelyben tesztelem a MEB vezérlőt.
Köszönöm, Karcsi
0
Szia !
A 4.8 Volt , az kevés , szerintem. Valami húzza a tápot, akár az EEPROM is lehet , kiszigeteléssel ellenőrizheted , de a feszültség inkább 5,1 szokott lenni.
Üdv! Miki.
0
Szia!
Szóval a saját tápot kiiktattam, a helyére került egy 5,1 V-os telefontöltő. A végeredmény: se kép se hang a továbbiakban. A tanulság: bár tudtam, hogy a konstrukció hibás, erőltettem a próbálkozást:
- tudtam, hogy a logika Vcc közösítve van az egyik hálózati tápvezetékkel!!, (ipari elektronikához szokott agyamnak ez őrültség, mind zavarvédelmi, mind életvédelmi, mind méréstechnikailag),
- tudtam azt is, ennek ellenére az NTC analóg bemenete, sőt semmi sincs galvanikusan leválasztva a mikrokontrollerről ( valószínű ez okozza a vezérlőpanelek halálát, elég egy kis kapacitív, vagy a párában rezisztív lecsatolás a GND felé),
- és még azt is tudtam, a fő vezérlő panel, a kezelőpanel, a kijelző és a gőzvezérlő ugyanazon soros porton csatlakoznak egymáshoz, csakhogy az összes panel a főpanelről kapja a logikai Vcc-t és GND-t, a gőzvezérlő kivételével. Ott a GND és a VCC vezeték a levegőben lóg!! Megvan a csatlakozóban de a panelen csak az órajelet és a soros jelet használják a rajz ellenére. A CU7 a soros port, de a CU7.1 a levegőben van.
Szóval jól megszüntettem a gőzvezérlő hálózati betápját, így megszűnt a közös potenciál a két vezérlő között. Mivel a soros port sincs leválasztva a vezérlőben lévő processzorról, illetve eeprom-ról ott gyakorlatilag sztatikusan a nulla és a hálózati feszültség között bármi előfordulhatott.
A gőzvezérlő Atmega 168-a van összekötve a fővezérlő 24c16w eepromjával, valószínű az eeprom defekt. A kör bezárult mert nem tudhatom milyen adat van a 24c16w-ben.
Mivel semmi életjel, a segítségkérés már ezen soros kommunikáció felélesztéséhez szükségeltetne.
0