Sziasztok!
Régebben szereztem egy ilyen szépséget:
A jelensége az, hogy bármi kezelőszervet is használok, a kijelzőn mindig 19999-et ír. De a méréshatárt jelző tizedespont változik, ugyanakkor nem tudom, jól kezelem-e a műszert.
Aki ismeri vagy látott már ilyen multimétert, kérdezném, hogy kell kezelni. Nekem ugyanis fura, hogy minden kezelőgombja ,,beragadós'', nem arretálóak. Illetve ezek az RFT-sek által szeretett piktogramok mire is szolgálnak. Sikerült ugyan a gép doksiját letöltenem, de a német tudásom már megkopott no meg akinek van tapasztalata ezzel vagy hasonló RFT műszerre, örömmel venném megjegyzéseit, ötleteit.
Ha viszont van hibája a műszernek, akkor szép móka lesz javítani, tekintve, hogy van benne egy halom kártya, amik kábelkorbáccsal vannak összehuzalozva, ill. tartalmaz egy normálelemet is. Azt már mértem óvatosan, az jónak tűnik (tekintve, hogy a HIKI TR-1666 automatikus digitális voltmérője el sem indul, ha nincs benne vagy rossz a normáleleme, gondoltam, hátha itt is ez van).
Szép és szimpatikus műszer, még akár társait is szereznék neki, ha valakinél van elfekvőben rossz vagy jó, használnám is szívesen :)
(A hozzá hasonló felépítésű frekvenciamérő és számláló egységet, S-2201.010 már régóta használom, azt már kiismertem)
Üdv!
Heló,
hol lehet a doksijához hozzáférni?
üdv
bbgames
Látom már, itt van a tanyán...
Dual-Slope A/D konverter, tranzisztoros integrátor és komparátor, uA709-es analóg IC-k.
Valószínűleg az első lépés (ha nem triviális táp hiba van) egy kártyahosszabbító beszerzése lenne.
üdv
bbgames
0
Szia!
Azt feltételezhetjük, hogy a kijelző egység (digitális rész) jó, mert tulajdonképpen értelmes értéket ír ki a kijelző. Lokalizálni kell a dokumentáció alapján, hogy melyik kártyának nagyjából mi a funkciója. Én az A/D átalakító környékét vizsgálnám meg először (persze csak a táp után), leválasztanám a teljes analóg részt és közvetlenül az A/D átalakító bemenetét vizsgálnám egy adott jellel és lekövetném mi történik vele...
0
szia: mint bbgames is írja, kártyahosszabbító nélkül csak kínlódás lesz.
Bálint
0
A kártyahosszabbítóhoz elkélne még egy sokcsatornás logikai analizátor is, meg ecet-pecet... jól bele lehet veszi egy ilyen TTL tengerbe...
0
Köszi :)
Persze, megpróbálok hozzá kreálni egyet, de ugye ez NDK, tehát metrikus, így picit nehezebb lesz csatlakozót faragni hozzá.
Rajzot és leírást szerencsére találtam róla, a hétvégén nekiállok. Végignézem a tápokat, a HIKI-s TR-1665 és 1666 is így akad ki, ha valamelyik analóg táp (+/- 18V) elmegy, vagy valaki viccesen Remote állásban hagyja hátul a kis átkapcsolóját :)
Ha a tápok jók, jöhet a többi rész vizsgálata, akkor elő kell venni a logikát (mármint a gépét), megnézni, órajel és egyebek vannak-e, a dual slope működik-e.
Szerintem majd szépen beszkennelem a kártyáit is, aztán kiteszem az oldalamra, meg írok majd fejleményeket és tippeket a javításhoz.
Apropó, valaki esetleg ismeri ezt az ESDM31 rendszert? Ez valami NDK-s GPIB mérőrendszer?
Üdv,
0
Szia Kando!
Ime egy kis kepalkotashoz az esdm31 system-röl, csatlakozojaikrol,gepkönyve-stb.
Letezne egy könyv is rola_The measuring-analyzing system SM-3-ESDM-31.
Kari
0
Danke! :)
Kéne frissíteni német tudásom, akkor itt valamelyik fórumon talán tudnék további infókat szerezni a műszerről ill. a rendszerről.
Meglepő nekem, hogy ez a műszer is és társai ia 1985 körüliek s mégis Nixie-csöves kijelzősek, miközben nálunk ez ilyenkor már nem nagyon volt divat. Bár, mivel a kijelző modul is csatlakozós, megoldható lenne akár 7-szegmenses modulokkal is.
Van egy S-2201.010 frekvenciamérőm, kissé szétszerelt állapotban, abba gondoltam a kijelző modult kicserélni 7-szegmensesre (mivel ez a műszer hibás, a Nixie-modulja eladásra került egy óraépítő lelkes amatőrnek :) ).
Anno Sopronban a távfűtő műben szintén RFT rendszerű volt a vezérlés-szabályozástechnika, igaz azt a rendszert/gyártót Ursamar-nak hívták, de a keret mérete ugyanez volt. Kár, hogy mikor azt selejtezték, pár rack-szekrényt nem szereztem be, abba remekül beépíthető lenne ez a műszerke is.
Logikai analizátor is sokat segíthet, az igaz, de remélhetőleg a részletes műszaki dokumentáció, rajzok is segítenek a gép feltérképezésében.
Köszönöm a linkeket!
Árpi / kando
0
Szia Kando!
A Nixiek talan az ipari-katonai alkalmazasokra keszült fejleszteseikkel (nomeg a fömernökök besavanyodott gondolkodasaval?) lenne indokolhato, raadasul hazai LED-eseik ugyan mar leteztek, de nem voltak elegge nagy fenyerejünek nevezhetök, stb... LA helyett alighanem a linkelt Springer ESDM-31 könyv többet segithetne?
Mi a celod vele, ha restauralas, csak nem kellene "modernizalni", hameg a hasznalhatova tetel, biz kidobnam a kijelzöegyseg rackbeli eredeti (DDR-2mm-es?) csatijat is.
Alapvetöen sok kh-s gond szokott lenni a (kevesbe)jo/öreg RFT-s csatikkal, bar ezt Te is tapasztalhattad...
Kari
0
Bár még nem tudtam a kicsikével haladni, mást kellett megszerelnem a garázsban, de csináltam róla pár fotót, az érdeklődők kedvéért (is) :)
0
Szépen kirakták TTL-ből. Ráérősek ezek a németek...
Ha semmiképpen sem tudsz doksit szerezni, akkor csak egy dolgot tehetsz: felteszel a gázra egy kis ólmot egy régi serpenyőben, beleúsztatod a paneleket, csipesszel egyenként kiveszed a TTL IC-ket, és végigteszteled őket egy ilyen bigyóval, majd pedig ami jó, azt szépen visszaforrasztod. Egy hétvége alatt túllehetsz rajta...
De első körben tényleg keress durva hibát! Mondjuk zárlatos tantál kondit, meg ilyesmit.
0
Ja, sikerült jól elbonyolítani a gépet. Ha belegondolok, hogy a TR-1665 mennyivel egyszerűbbnek néz ki, bár ott meg az analóg részek kerültek kis modulocskákra, bár erről bbgames kollega tudna mesélni :)
Viszont valahol (Sopronban, a pincében...) van a HP-féle logic checker, az, amihez hasonlót az EMG is csinált, amikor egy referencia kaupáramkörrel hasonlítja össze a nyákban levőt (s amihez vannak kis nyák-kártyákon ,,etalon'' TTL IC-k). Majd ezzel lehet még tesztelgetem.
Ez a műszer életre keltése igazi ,,műszeres'' kihívás, de hát anno mondjuk én szerettem a digit előadásokat a Tavaszmezőben (nem csak a rajzfilmnézések miatt :) ).
0
Szia!
Ilyesmi TTL teszter bigyót láttam a vakerán is...
Óh, de szép! Jaj, de szép... Nézzük meg a belsejét! (Kun László)
0
Szerintem tuti ugyanúgy ki lehet guglizni a leírását, mint az LCM3-at meg a többi hasonlót. De én már ritkán bizniszelek kapuáramkörökkel, és ha mégis, akkor hajlamos vagyok válogatás nélkül cserélni őket, hisz filléres tétel...
0
üdv: alkatrésztemető, őszinte részvétem,
Bálint
0
Üdv!
http://regimuszereklhanzi.5mp.eu/honlapkepek/regimuszereklhanzi/Q5Gda4rj...
Látnád ennek a belsejét. Sok sok számláló-panel és mind diszkrét alkatrészekből.
0
Heló,
ez egy csodás szerkezet (Rochar frekimérő), egyszer cseréltem ilyenben egy tranzisztort. Mivel
Nixie katód meghajtó volt, elég könnyen megtaláltam (rajz nem volt róla).
Abban a gépben volt még alatta egy keverő elven működő "frekvencia előosztó" is, amivel
520 MHz-ig lehetett vele mérni.
(Bocs az offtopic-ért)
üdv
bbgames
0
Üdv!
Nemrég kíváncsiságból rámértem az időalapra egy generációval újabb frekimérővel, de egy digit pontatlanságot sem mutatott 10MHz -en.
0
Csinos darab :)
http://k777.tar.hu/oldmeas/rft/type3514/Type3514.html
Na és ez tetszik? :)
Ez szerencsére működik, de ez is tranzisztortemető.
0
Üdv!
Nem gyenge!:) A bevezető szövege 1:1 -ben illik a Rochar -ra is.
0
Szia!
Fertőzött az oldalad, és rossz is.
Óh, de szép! Jaj, de szép... Nézzük meg a belsejét! (Kun László)
0
a tar.hu végű most elvileg jó, a sima freewebes linknél hisztizik nekem is a Firefox.
Megint át kell néznem.. valamiért bekerül az összes html fájlba egy link, ami nem tudom, hogyan íródik bele... :(
0
Szia BB!
Nekem most nem okoz gondot, de regebben hibajelzest adott tenylegesen, valamely 1-2 honapos topikban targyaltuk is volt_ nem nalad van valami "maskent"?...
Kari
0
Szép darab... ellenőrizd a tápfeszeket! Nékem a TR5282 ugyanígy telítésben volt, a hiba oka meg az vala, hogy egy tápfesz szűrő RC tag C-je zárlatba ment, és ettől az R-je megszakadt, így aztán részleges agysorvadás állott be nála.
Ha ilyet nem találsz, akkor viszont jópár hetes tökölés vár rád. De a végére már profin fogsz furatgalvanizált nyákból TTL IC-t kiforrasztani. :)
0
Szia!
Tetszik!
Óh, de szép! Jaj, de szép... Nézzük meg a belsejét! (Kun László)
0