Sziasztok!
Hozzám került a fenti erősítő azzal, hogy nem szól. A tápja TL494-el van felépítve. Az IC nem működött, a FET-ek nagy része zárlatos a tápban. IC és FET csere után óvatos indítás, életjel van, de a tápfeszültség nem áll fel, FET-ek melegednek. A GND-hez képest a +/- táp nincs zárlatba. Leakasztottam a végfokot a tápról, és a táp hibátlanul elindult. A végfok FET-es szintén, de egyik sem zárlatos. Aztán megmértem egymáshoz képest a + és - tápot, csont zárlat. Egy véletlen pillantás segített megtalálni a hibát, a végfok FET-ek leszórítójánál az egyik nem olyan volt, mint a többi.
Valószinüleg FET-et cseréltek benne, és a szigetelő gyűrüket kihagyták, ami miatt gondolom tönkrement a táp.
A tápban MTAJ30N06 FET-ek voltak. Próbára beletettem amit találtam, viszont kérnék javaslatot, hogy mit lehetne beletenni, ami olcsó és szigetelt tokban van? 6 darab megy bele. Paraméterek alapján én is tudnék választani, de a tapasztalat nagy úr :)
Üdv: Jácint
Üdv!
Ezért írtam az elején IRFZ-48 .
IRFZ-44 alacsonyabb feszültségű és időnként 1-2 Ft különbség van, akkor megveszem a 48-t.
Hogy készít távtartót a lusta ember?
Hát így!
0
Szia!
Az MTAJ30N60 adatlapját megtaláltad? (Nekem nem sikerült.)
A típusszáma alapján 30A/600V paraméterekkel rendelkezhet, de lehet akár IGBT is.
Üdv:
Fülesmester
0
Szia Fülesmester!
Elnézésedet kérem, és mindenkiét. Belefutottam 2X ugyanabba a hibába, nem 60, hanem 06.
Motorola gyártmány, a tokon MT A 30N06E jelölés van.
Üdv: Jácint
0
Szia!
30A/60V, de adatlapot még így sem találtam róla, így nem tudom az RDS(on) értékét és a dinamikus paramétereit sem.
Üdv:
Fülesmester
0
sziasztok: ez lenne?
Bálint
0
Sziasztok!
Ennek alapján az Edmundson által javasolt IRFZ44 jó helyette.
Üdv:
Fülesmester
0
Sziasztok!
Igen, illetve most NTP52N10 van benne, amivel kipróbáltam, lehet, hogy beruházok némi csillámba meg szigetelőgyűrűbe.
Üdv: Jácint
0
Szia Bálint!
Nézegettem én is, többen csinálnak 30N06-al FET-et. Igazából szerintem nem túl kritikus a darab, alacsony RDS kell, hogy keveset disszipáljon, 55-60V, meg 30A. Azért is úgy tettem fel a kérdést, tapasztalat alapján mit lehet bele olcsón belevarázsolni?
Üdv: Jácint
0
Sziasztok!
Azért szokták a tokot leszorítani, mert sokkal jobb a hőátadás. A melegedő félvezető lapka ugyanis a tokban van és mögötte melegszik a legjobban. A hűtőborda (zászló) kilógó részére már csak az elvezetett hő jut. Ráadásul hiába szorítod le csavarral a lyukon keresztül a tok alatti részt nem szorítja megfelelően a bordához. Pláne igaz ez a mai felezett falvastagságú tokok esetében.
Tápokban az IRFZ44N-et szoktam használni csillám alátéttel. Az IRF530 nem jó a tápba, mert kicsi az árama és nagy az Rds ellenállása. Ha meghajtják az erősítőt tuti bezárlatosodik.
Üdv.
0
Üdv!
Értem én, de mint mondották soha nem a zászlót szorítják le , hanem a nagyobb felületű szigetelt tömböt.
Valószínű már bányászott alkatrészt használt a dolgozó és rövid volt a lába.
Füles Mesteré az igazság ebben az esetbe!
0
Sziasztok!
Félreértés ne essék!
A végfokban cseréltek előttem tranzisztort, és ott hagyták ki a szigetelő gyűrűt. Csak egy tranzisztor lett kicserélve, a többi eredeti. A képen a jobb oldalihoz még nem nyúltak.
A táprészben eredetileg szigetelt tranzisztorok voltak, a lyukon csavarral rögzítve.
Üdv: Jácint
0
Szia Jaca!
Én a szigeteletlen IRF530-asokra szavazok, elég nagy áramot tudnak, kicsi Rds(on) mellett, és nem utolsó sorban olcsón beszerezhetők. (Legutóbb 250-ért vettem.)
Természetesen alájuk csillám + paszta kell. Föléjük egy 2mm vastag fóliamentes (üvegszálas) nyáklapot szoktam beilleszteni a leszorító lemez alá, amit méretre vágok (a leszorító lemeznek megfelelően), és kifúrok a csavarnak. Így a megfelelő szorító erő biztosítható, és a szigetelés is megoldott.
(Ezek a FET-ek a hőt is jobban át tudják adni a hűtőbordának, mint a szigetelt tokos változatok, mert jóval kisebb a tok termikus ellenállása.)
A szigetelő gyűrűket természetesen ki kell hagyni!
A hűtőfülön (zászlón) azért van a lyuk, hogy ott kell rögzíteni a hűtőbordához. Így tervezték. Felesleges a tokot is lenyomatni. (Az igazán profinak nevezhető erősítőkben lévő rengeteg PMOSFET is így van rögzítve.)
Üdv:
Fülesmester
0
Szia Fülesmester!
A táprészben lévő tranzisztorok amúgy is a fülön keresztül, lyukon vannak csavarozva, oda csak csillám és szigetelő gyűrű kell, a végfokozatban pedig fémfüles tranzisztorok vannak, de nem a lyukon át csavarozva, hanem leszorítva egy vastömbbel, ami a szigetelő gyűrűket nyomja. A gyűrűk pótlásával a végfok már rendben van, csak a tápba kell pár tranzisztor.
Üdv: Jácint
0
Szia!
A végfokok leszorítását módosítanám a fent ismertetett nyáklemezes megoldásúra. A szigetelő gyűrűkkel elég sok baj van. Az ilyen nem igazán rendeltetésszerű alkalmazásoknál meg pláne. Persze, ha teflon szigetelő gyűrűket sikerült alátenned, akkor sokáig nem lesz probléma.
Üdv:
Fülesmester
0
Sziasztok!
A teflonnak az a hatulütöje, hogyha erösen meghuzod a csavart akkor idövel szinte kifolyik a nyomas alol, a lazult csavarozas pedig kevesse elönyös...
Kari
0
Szia Kari!
A profi kivitelű teflon alátétekre ez nem igazán jellemző, de a ki tudja milyen műanyagból utángyártott szigetelő gyűrűkre annál inkább.
Jacának nem kellene annyira tisztelni a márkanevet! A legnevesebb gyártók is képesek gyenge (aláméretezett) pontokat beépíteni a termékeikbe. Az éves rendszerességgel visszatérő hibákkal rendelkező készülékek közül nem egyet alakítottam már át megbízhatóvá. Például a rettenetesen melegedő stabkocka helyett kapcsolóüzemű DC-DC konvertert beépítve még a hatásfok is javult egy profi erősítőben.
Üdv:
Fülesmester
0
Szia FM!
Igen, "a nagyok" fejlesztöi is "csak vizzel föznek", avagy a fönök/top manager kèjèt-kedvèt elègithetik ki_ buta divatta valt a vèksökig igènybevenni a dolgokat...
Kari
0
Szia.
Azért a gyűrűk helyére én inkább tennék vágható szilikont.
Na mindegy te csinálod. :)
Üdv.
0
Szia!
Visszaállítottam az eredeti állapotot. Az Alpine pedig tud audiót tervezni, nem az ő hibájuk miatt ment tönkre a cucc.
Üdv: Jácint
0
Szervusz Jaca!
A manó rúgja meg, a cím alapján azt hittem, hogy valami Alpine koppintásról van szó! :-)
Üdv:
exGelkás
0
Szia exGelkás!
A manó rúgja meg a vezeték nélküli billentyűzetem, meg a figyelmetlen fejemet! :)
Üdv: Jácint
0
Üdv Jaca!
Itt a szigetelő gyűrű tényleg értelmetlen.
Azon keresztül nem is tudta rendesen leszorítani.
Szilikon lapka , vagy csillám alá pasztával és kész.
Nem egy bika az az erősítő , jó az IRFZ48 vagy ami van.
Nagyobbakba is ezeket használják, illetve aránytalanul drágábbak a szigeteltek.
A végfokban inkább ragaszkodok az eredetihez.
Öreg.
0
Szia Öreg Tom!
A szigetelő gyűrű azért kell, hogy az a vasdarab, ami rászorítja a tranzisztorokat a hűtőlemezre, ne zárja rövidre a két kollektort! (az van ott a tranzisztorokon, és kiáll belőle a csavar)
Üdv: Jácint
0
Szia.
Gyárilag így néz ki, lehet már elkallódtak a hozzá való csavarok.
http://amp-performance.de/413-Alpine-MRV-F405.html
Üdv.
ui: A leszorítók sose a fület hanem az alkatrészt szorítják le.
0
Üdv! City, Te ugye meg sem nézted az általad feltöltött képeket? Ugyanis azokon is a lyukas füleket szorítják a leszorítók, nem az alkatrész házát. Max azt tudom elképzelni, hogy az eredeti tarnyók szigetelt tokosak voltak, úgy mindjárt más a helyzet. Tényleg fura megoldás az biztos, eddig amiket javítottam erősítők, azoknál ugy van ahogy írtad, és logikusabb is, a tokot nyomták a csavaros leszorítók.
0
Szia city217!
Pedig ebben is a gyári leszorítók vannak, és a fület szorítják a szigetelőgyűrűn keresztül. Ott, ahol a csavar is nyomná.
Üdv: Jácint
0
Stia.
A leszorító alatt lehet valami szigetelő keményebb anyag, és a tiedet fordítva kell csavarozni az "U" alak felfele álljon.
De ha fordítva eléri a tokot akkor csak a csavarnál kell kitámasztanod oszt jónapot. :)
Üdv.
0
Hi!
Én biztos átalakítanám, hogy ne a hüttőzászlot szorítsa le hanem, a tokot.
0