Sziasztok!
Csak otthoni kísérletezéssel kapcsolatban szeretném egy adott kapcsoló vagy nyomógomb pergését mérni.
Milyen ötletetek van arra, hogy ez PIC-el hogy oldható meg.
Szeretném a pergések számát is mérni illetve 2 pergés között eltelt időt is mérni.
Kijelzés nem fontos, csak a pergés mérése érdekel.
(nem vagyok még 100%-os pic programozó :) )
Válaszotokat előre is köszönöm!
üdv: Szőke
Üdv mindenkinek,
okulásként - hogy milyen is lehet egy kapcsoló - teszem ide ezt a képet.
Ezt egy már sok éven át használt játékgép mikrokapcsolóról fotóztam.
üdv
bbgames
0
Ez a gomb egyértelműen hibás már, tehát ez más kategória szerintem.
0
Szia!
Sztem ennek csak nagyobb tömegü a mozgoresze, avagy kemenyebb a rugozasa, igy nem hinnem, hogy nem prellegne_de akarminek is nevezzük,prell szerüen bizonytalan a kapcsolas pillanata, s hasznalatakor ez a lenyeg...
Kari
0
Szia Szoke!
Ez jo ideje masnak is gondja vagyon,ime nehany megoldas-PIC16F628A-ra avagy kiserlet ràja.Ez a megoldasmind prell-szaat, mind az idötartamat kijelzi_nem ezt akartad? :-) A honlapjan elerhetö a kodja is...
Kari
0
Szia szoke !
Lehet hogy Te és a többiek le fogtok "ugatni" de a prellezést nem számolgatni hanem elnyomni kell.
De ha már annyira érdekel valóban a dolog, akkor "agressiv" véleményével értek egyet miszerint "Valami nagyon gyors tárolós szkóppal lehetne esély erre."
Sima nyomógombnál viszonylag egyszerűen megoldható a pergés mentesítés de a forgó enkódereknél sem reménytelen a dolog mint azt bizonyítja számtalan gyári készülék.
Üdv. Laci
0
Szia! Nem kell "nagyon gyors" szkóp. A legfapadosabb is tudja elektromosan rögzíteni, majd felrajzolni a mechanikai mozgás időbeni lefolyását. Csak gondold el? ha csak 50k/sec a mintavételi sebesség, az mekkora felbontást ad végül a képernyőn. És ugye ezt a legkezdetlegesebb analóg tárolósak is tudják.
0
a forgó enkódereknél sem reménytelen a dolog mint azt bizonyítja számtalan gyári készülék.
Az a gond, hogy ha az ominózus gyári készülékben kicseréled az enkódert egy ma kiskerben kapható típusra, az is hajlamos nagyobb léptékben ugrálni.... :)
Azt még megejegyezném, hogy a gyáriakon látszik, hogy igencsak lassú a program és szándékosan sem lehet gyorsan léptetni, viszont az én kütyüimen a multiplex kijelzők is 1KHz körül mennek, tehát nem villognak mozgatva sem és nyugodtan megpörgetheted az enkódert is egy nehéz gombbal, veszi a lapot rendesen. :)
0
Gombokat válogatni valami gyors számlálóval lehet. Szerintem erre a pic számláló bemenete volna alkalmas, ott is csak az amelyet hardveres osztó követ, tehát az órajelnél gyorsabbat is tud számlálni.Ebből viszont csak az adott kapcsoló prellegésszámát lehetne megtudni, az időbeli lefolyásról még nem tájékoztatna.
0
Választasz egy gyors PIC-et és rákötöd a külső megszakítás lábra a kapcsolót.
Konfigurálod az interruptot és mérsz.
De mindenek előtt kezdd azzal, hogy utánaolvasol kb. hány usec az amit mérni akarsz és csak utána a többi.
Mellesleg nehezen tudom elképzelni, hogy az valóban úgy lesz és visszapattog az érintkező mérhető mértékben, de lehet hogy ez csak az én tudatlanságom...
0
Visszapattan, de a PIC, főleg a 877-es annyira lassú hozzá, hogy meghűlyülni sem nagyon tud tőle, tehát ennek mérésére totálisan alkalmatlan. Valami nagyon gyors tárolós szkóppal lehetne esély erre.
0
Sziasztok!
Már megtették:
Üdv: Jácint
0
Kiváncsiságból kipróbáltam logikai analizátorral, az nem tudja mérni a pergést. Mondjuk azt hozzátenném, hogy ez a nyomógomb zsír új, az a másik pedig eléggé rottyantnak tűnik. Javítós tapasztalatból tudom, hogy elég széles a skála a jó és rossz gombok között. :D
0
Szia!
Na, majd holnap lövök én is képeket bent a Tek-szkóppal. Amúgy az új nyomógomb is prellezik, mikor építettem egy PIC-es kísérletező panelt, ott tapasztaltam is rendesen.
Üdv: Jácint
0
Igazából én is, de csak akkor, ha elég gyors volt a program, tehát a legelején amikor próbálgattam. Azóta hardveresen (kondenzátor) és szoftveresen is próbálom elkerülni és a gombokkal nincs is gond, ellenben a forgó enkóderekkel nehéz dűlőre jutni és megoldani azt, hogy szépen egyesével lépkedjen, ott tényleg csak a program lassítása, vagy interruptok kikapcsolása segít amikor történik adatváltozás.
0
Szia !
Gyakorlatilag egy frekimérőt kell létrehoznod.
Nem írtad milyen nyelven programoznál, és milyen PIC-et használsz.
Üdv.
0
Szia.
Bocsánat, ezt tényleg elfelejtettem írni.
MikroPascal-ban programozok jelenleg, és 16F877-es PIC-em van itthon, ha lehet ezzel szeretném megoldani.
Üdv: Szőke
0