T.villanyszereléshez értők!
Ha elszakad a Villanyoszlopról bejövő "0" vezeték és a házban TN-C (egyesített nulla és védőföld) hálózat van és jó védőföldelés akkor a védőföldelésen folyik a "0" vezeték árama és az automata nem kapcsol le. Ez problémákat okozhat hogyan lehet megelőzni?
Köszönettel
gombocda55
Áttettem az iskolapadba!
Ha az rcd alatt FI relét értetek, akkor nem fog védeni a szolgáltatói nulla de a saját nulla szakadás esetén sem ,( miért is tenné.) A szakadást egyetlen módon veheted észre, jelentősen csökken a hálózat terhelhetősége, illetve több fázis esetén jelentősen eltolódhat a csillagpont( nulla), így akár a fogyasztókra nézve káros hálózati feszültség léphet fel.
0
Szia!
Így van. Ha a fi-relé utáni üzemi vezetők nem érintkeznek nem üzemszerűen vezetővel (ugyanannyi áram folyik a fi-relén be és ki), akkor nem csinál semmit a fi-relé. A számottevő helyi földelésen kívül még a feszültségvédő kapcsolás jöhet szóba mint kiegészítő védelem.
0
Üdv!
Az automata csak zárlatra és túlterhelésre old le!!!!
Neki teljesen mindegy,hogy hova záródik az áramkör!!
Molnitron
0
Szia!
Ezért ajánlott (kötelező) az érintésvédelmi relé (ÁVK, RCD, FI relé). A nullavezető szakadása esetén, garantáltan leold.
Üdv! Kalex
0
Üdv!
(Újépítésű házaknál, illetve villamos felújítás esetén. Azért, egy régi háznál, ahol nincs, nem kell feltétlenül elrohanni venni. Bár kétségtelenül erősen ajánlott.)
0
Üdv!
(teljesen igaz, ha régi szerelés pl. 50 éves elöregedett gumiszigetelésű vezeték van benne vagy textilkátrányos szigetelőszalaggal szerelt kötések már veri is le az érintésvédelmi relét.) Találkoztam már én olyan FI relével aminek a kilincsszerkezet úgy be volt állva hogy semmire sem oldott le, cserélni kellett. Ezért kellene havonta megnyomni rajta a teszt gombot.
De az is igaz hogy a FI relé nagyságrendekkel olcsóbb mint egy temetés. de az is hogy ami elromolhat az el is romlik.
0
Köszönöm a válaszokat!
Régi házról van szó, ahol csak automaták vannak és vízvezetékes földelés.
Készíteni fogok a vízvezeték helyett egy szondás földelést, de homokos talajba jót csinálni nehéz.Ezért örültem, hogy az utcában földelt betonoszlopokra cserélik ki a régi faoszlopokat és akkor a földeléssel együtt összeköthetem a bejövő "0" vezetéket is. De a válaszok szerint a "0"- földelés összekötést csak az automaták FI relére cserélése után tehetem meg?
Köszönettel gombocda55
0
Szia!
Nem kell az automatákat cserélni. A bejövő ágba az óra után kell beépíteni egy darab FI relét.
Üdv: Jácint
0
2 fázis jön be.
Akkor kell 2db FI relé.
Ez jó ötlet.
Köszönöm.
0
Szia!
Egy kis elektrotechnikai továbbképzés nem ártana! A két RCD-s megoldással, garantáltan nem lesz áram a lakásban. Egy (1)db három fázisú RCD kell, természetesen 2 fázisra bekötve.
A két relés megoldás, csak akkor jöhet szóba, ha két mérő is van. Egy nappali, és egy vezérelt. Ekkor viszont, csak két RCD-vel oldható meg szabályosan a feladat.
A másik kérdésedre a válasz: az év relé terhelési árama nagyobb legyen, mint a kismegszakító névleges árama. Érzékenysége 30mA.
Üdv! Kalex
0
Szia Kalex!
Egy kis továbbképzést kérek.
Ezt nem értem: A két RCD-s megoldással, garantáltan nem lesz áram a lakásban.
Miért nem lesz áram?
Két nappali fázis van két órával és kettő automatával.
köszi
gombocda55
0
Szia!
Amennyiben végigolvastad a beírásom, akkor a választ is meg kellett találnod a kérdésedre. A jobb megértés kedvéért:
1. Kétfázisú betáplálás, egy mérővel és 2db egyfázisú RCD-vel - működésképtelenség, mert a nullán visszafolyó áramok nem fognak egyezni a fázison elmenővel.
2. Kétfázisú csatlakozás 2db mérővel és 2db RCD-vel - szabványos kialakítás, minden rendben.
Ez utóbbi változatot már jeleztem (ID:344402):
"A két relés megoldás, csak akkor jöhet szóba, ha két mérő is van. Egy nappali, és egy vezérelt. Ekkor viszont, csak két RCD-vel oldható meg szabályosan a feladat."
Üdv! Kalex
0
Szia Kalex!
"1. Kétfázisú betáplálás, egy mérővel és 2db egyfázisú RCD-vel - működésképtelenség, mert a nullán visszafolyó áramok nem fognak egyezni a fázison elmenővel."
Ha a nullavezetők el vannak különítve fázisonként, tehát az RCD után nincs közös pontjuk, akkor működhetne, nem?
Üdv: Jácint
0
Szia!
Persze, akkor működik, de az nem a klasszikus kétfázisú betáp, ahol csak egy nulla van. A huzalozásnál vigyázni kell, nehogy a másik áramkör nullájára köss valamit.
Üdv! Kalex
0
2 fázis egyenként 16 Amper.
Mekkora Amperos és érzékenységű FI relét javasoltok?
0
Köszönöm a választ!
3 vezeték jön be az oszlopról egy sodrott nulla 2 fázis vezeték van kettő villanyórával és kettő 16 A-os automatával.
Ha jól értettem akkor 2 db 25 A-es 30 ma érzékenységű FI relét kell beépítenem a villanyórák után és az automaták elé.
Üdv.
gombocda55
0
Sziasztok!
Ezek tudatában kérlek, Kalex, készíts egy rajzot! Szerepeljen rajta, hol kell közösíteni a nullát a védőfölddel.
Üdv: Jácint
0
Szia!
Csatolmányban a kért dolog.
Üdv! Kalex
0
Köszönöm a rajzot és a tanácsokat.
A nullavezetők nincsenek elkülönítve fázisonként.
Az oszlopról bejövő sodrott nulla egy sinen van összekötve a 2 db villanyórához menő nullával és fogyasztók felé menő összes nullával.
Akkor egy (1)db három fázisú RCD kell, természetesen 2 fázisra bekötve, mert az elmenő nullákat fázisonként nem tudom szétválasztani.
Üdv
gombocda55
0
Szia!
"Akkor egy (1)db három fázisú RCD kell, természetesen 2 fázisra bekötve, mert az elmenő nullákat fázisonként nem tudom szétválasztani."
Az nem lesz jó, mert a méretlenbe nem teheted az RCD-t.
Üdv! Kalex
0
Mindkettő fázisban van mérőóra.
Kettő külön-külön fázison mérőórák után, egy háromfázisú 25 a-es 30 ma-es RCD két fázis bekötve utána külön-külön automaták 16 A-esek.
A nullák földek közös sinen.
Üdv
gombocda55
0
Szia!
Így már világos. Ebben az esetben természetesen jó a háromfázisú RCD két fázisra bekötve.
Üdv! Kalex
0
Sziasztok !
Meglátásom szerint itt két egyfázisú fogyasztó helyről van szó ami az utcáról közös betáplálást kap. Nem zárom ki hogy valaha vagy most is két néven futott vagy fut a fogyasztási hely. A vidéki házamnál is ez a helyzet un. osztatlan közös tulajdon révén.
Egyébként az áram szolgáltató vagy egy vagy háromfázisú órát ill. hozzáférést biztosít a tudomásom szerint. A "nappali" normál tarifásról beszélek.
Üdv. Laci
0
Szia!
Nem. Ez egy korai többfázisú bekötés. Két mérővel két fázisra. Csináltak régebben ilyet, amikor hiánycikk volt a három fázisú mérő. Mondjuk egy fénykép segített volna az eligazodásban.
Üdv! Kalex
0
Igen a második fázist 1971-ben bővítették.
Köszönöm a tanácsokat, főleg Kalex-nek!
Üdv.
gombocda55
0