A történet hosszabb mint amennyit illik írni, így megpróbálom rövidíteni. :) A hiba úg jelentkezett, hogy először csak vibrálni kezdett a kép, vízszintesen becsíkozva, ami a kijelző mozgatására hol helyrejött, hol nem. Alap feltevésként az LVDS kábel hiba jött, amit ki is cseréltem. Föllélegeztem, mert a hiba meg is szűnt. Egy darabig. :( Ezután elment a háttérvilágítás, ami jelen esetben LED, úgyhogy inverter hiba nem lehet. HDMI-n D-sub-on tökéletes a kép. Nos, erősen gyanakodtam, hogy ez nem egyszerűen a kijelző meghibásodása aminek cseréjével el boldogulok, hanem többről van szó, úgyhogy elküldtem egy szervizbe. A szerviz megállapította, hogy valóban nem kijelző hiba. állítólag valami tápköri problémát találtak, majd az LVDS kábelt is hibáztatták. Az eredmény az lett, hogy egy kis kókányolással valahogyan képet csaltak a kijelzőre, de fényerőt nem lehetett többé szabályozni. Full fényerőn ment, na már amíg ment. Mert miután visszakaptam, kb öt napot bírt ki, és teljesen elment a kép. Már nem csak háttérvilágítás, hanem kép sem volt. Hogy a dolog bonyolultabb legyen, elküldtem a laptopot egy másik szervizbe, mert fölöslegesnek gondolta ugyanoda visszaküldeni, hiszen elsőre sem volt teljes a siker. És itt jött az a kanyar, hogy náluk a laptop, bár továbbra is fényerő szabályzás nélkül, de "hibátlanul". Ők korrekten közölték, hogy így nem tudnak vele mit kezdeni, úgyhogy csak a szállítási költséget számítva visszaküldték. Ezek után természetesen egy napig sem volt képe a gépnek, megint beadta a kulcsot.
Az lenne a kérésem, hogy akinek volt hasonló problémája, esetleg javított már ilyet, az adjon tanácsot hogy merre induljak. HDMI-n D-sub-on továbbra is jó a kép, de a saját monitorja még a Windows eszközkezelőjében sem jelenik meg. Megnéztem másik laptopon, hogy ha bedugok egy külső monitort, akkor az megjelenik az eszközkezelőben, de jelen esetben ez nem történik.
Remélem elég konkrétan leírtam a hibát és akad valakinek hasznos ötlete az alaplap cserén kívül, ugyanis az már nem biztos hogy ennél a gépnél rentábilis lenne, még ha egy i7-es 8Gigás Nvidia-s gépről van is szó. :( Nagyjából az esélytelenek nyugalmával fogok hozzányúlni, úgyhogy minden ötlet jöhet.
2016, December 8 - 20:46
#1
Üdv mindenkinek!
Még megvan az Toshiba Setellite L750 laptopom, aminek saját kijelzőjén nincs képe és két szerviz sem tudott megbirkózni vele. Azt találtam ki, hogy mivel D-sub-on és HDMI-n is van képe, nem tökölök tovább, veszek egy ilyen LCD meghajtót http://www.ebay.com/itm/371428056424?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPage..." és beleszerelem a laptopba.
A gondom mindössze az, hogy a leírás szerint 12V és 4A kellene neki. ( én sokallom a 4A-t, mivel led háttér világítású LCD-ről van szó. Találok a laptopban ennyivel terhelhető 12V-ot?
0
Hello.
"beleszerelem a laptopba"...és hova? Van annyi üres hely benne?
Nem mellesleg fele ennyiért is láttam hasonló panelt az ebay-on...
Talán egyszerűbben lehetne használni egy külső LCD monitorral...amennyiben lemondasz az akkus/hordozható üzemmódról. ...vagy nem?
De az a hiba, hogy "a csatlakoztatott külső monitor nem jelenik meg az eszközkezelőben" még azért okozhat gondot a jövőben...
Üdv.:Uniman
0
Szia!
Szerintem a betáp környékén elfér, főleg ha leszedem róla a D-sub csatlakozót. Így az LVDS pont beér a helyére. De ha nem, akkor kiveszem belőle a DVD meghajtót és oda, azt meg beteszem egy külső tokba. Használtál már laptopot külső monitorral? Mert nekem rohadtul kényelmetlen hogy vagy nem látni a monitort a laptop felnyitott kijelzőjétől, vagy rohadt messzire kell tenni. Eleve azért szórakozok vele, mert szeretném hordozhatóan megőrizni, ez ugyanis egy i7-es gép. Ilyet én nem írtam: "a csatlakoztatott külső monitor nem jelenik meg az eszközkezelőben" A saját kijelzője nem jelenik meg az eszközkezelőben, a külső megjelenik, akár D-sub-ra akár HDMI-re dugom.
Inkább ahhoz adj tippet, hol találok a laptopban megfelelő terhelhetőségű 12v-ot.
0
Hello.
Te pontosan ezt írod a topiknyitód szövegében: "Megnéztem másik laptopon, hogy ha bedugok egy külső monitort, akkor az megjelenik az eszközkezelőben, de jelen esetben ez nem történik".
Ebből pedig nekem ez "jön le": "a csatlakoztatott külső monitor nem jelenik meg az eszközkezelőben"
Több notebookot is láttam használni asztali masinaként, persze miután szakszerűen eltávolítottam a törött kijelzőjüket és annak összes mechanikus elemét...így már nincs semmi ami zavarná a kilátást. Sőt még normál keyboard és egér is odakerül az asztalra. De így a mobilitás "kilőve"..
Üdv.:Uniman
0
Jó. Lépjünk. Nem szeretném szétbarmolni, még ha az nekem is nagyon könnyen megy. (Azt már félig-meddig megtették a drága szervizesek, a kihagyott csavarokkal, belekókányolt átkötéssekkel. :( )
Ha ennyire járatos vagy a laptopokban, gondolom nem okoz gondot a 12V 4A előteremtése. Mert nekem igen, ezért írtam ide. A jelenlegi elképzelésem, hogy közvetlenül a 19V tápról csinálok 12V-ot, de az plusz beszerelni való alkatrész és szerintem fölösleges is, mivel biztosan van valahol ennyivel terhelhető 12V.
0
Hello.
Annyira azért én sem vagyok járatos...
Ha a hálózati tápegységéből akarod a 12V-ot "kinyerni" akkor a akkus "mobil" üzem mégiscsak elvész... :hmmm:
De ha jól sejtem 10,8 V-os az akkuja...abból legegyszerűbben (és legolcsóbban) DC-DC Step-Up átalakítóval lehetne 12V-hoz jutni.
De meg kéne nézni a kiszemelt cuccot, lehet az meg belül átalakítja a 12V-ov 5V-ra és arról működik. A 12V-ot a 12V-ról működő LCD kijelzőkhöz szükséges.
A te LED-es LCD panelod meg nagy eséllyel 5V vagy csak 3,3V-os.../kiderülhet, ha megtudjuk a kijelződ típusszámát.../
Ez esetben meg inkább Step-Down átalakító kell az 5V-hoz...
A +4 amper kinyerése az eredeti 19V-os tápjából az nem biztos, hogy jó ötlet, lesd csak meg mennyit tud leadni hivatalosan. Ennyi "tartalék" tuti nincs benne...
Üdv.:Uniman
0
Üdv!
Én is számítottam az aksi 10,8V-jával, ezért rendeltem egy ilyet: DC 4V-38V to 1.25V-36V 5A Step Down Power Supply De szeretném ha nem kellene használnom, mert kevesebb lenne a beépítendő. A kijelző típusa: LP156WH4(TL)(A1) adatlapja Itt van. Ha jól vettem ki, természetesen a vezérlés 3,3V de a háttérvillany 12V és ha jól nézem 1500mA, úgyhogy nekem nagyon nem jön ki az a 4A. Biztos hogy nem is ehet ennyit a kijelző, hiszen akkor az eredeti táp is kevés lenne. Az a 1,5A már egész barátságos. Annyit talán még a Sata táplálásról is ki lehet venni. De, szerintem kell valahol lennie direkt erre a célra 12V nak, csak a laposról én csak blokk diagramot találtam, amin nem igazodok el. :(
0
Üdv!
Pont most ledesítettem egy 25"-os(!) lcd monitort és teljes meghajtásnál cirka 800mA csordogált a tápágon, szintén 12V mellett. Szóval..., egy laptopnál még ennek is csak a töredékével kell számolni. dongo
0
Szia!
A teljes LCD, meghajtó áramkörre, háttér világítással, full fényerőn, 625mA-t fogyaszt. Ráadásul kiderült hogy az egész elmegy a 10.8V-os töltő feszültségről. Szépséghibája hogy mivel jelenleg az akku töltő pontjaihoz kötöttem, így nem megy ha nincs benne akku, mivel a laptop úgy nem kapcsolja be a töltést. :hmmm: A másik szépséghiba, hogy sajnos ez az LCD meghajtó panel nem ad PWM jelet, így a fényerő szabályzás csak a pixelek elsötétítésével történik. (ha jól sejtem, ugyanazt csinálja mint a kontraszt. A harmadik szépséghibája, :D :D hogy mivel elsődleges (saját kijelzője) nincs, a fedél lehajtásától teljesen meghülyül. Lehajtásnál kikapcsolja a saját nem létező kijelzőjét, majd felnyitásnál b cseszik visszatenni a képet a kijelzőre, ami ugye most a VGA kimenetről megy. :cry:
Tulajdonképpen szerelés közben közelebb kerültem az eredeti hiba kiderítéséhez, de elakadtam, ezért jól jönne egy kis :help: segítség. Rájöttem, hogy az LCD-re nem jut el az LCD Logic and driver power (3.3V Typ.). Sajna ez már az alaplapon sincs meg. A kapcsolási rajzot követve, eljutottam odáig, hogy az LCD power switch résznél, az R352 ellenállásnál kellene lennie egy 15V-nak, de az nincs. Arra viszont nem jöttem rá, hogy az a 15V az honnan jönne. Itt biztos vannak akik jobba eligazodnak a kapcsolási rajzokon, úgyhogy a segítségüket kérném, hátha mégiscsak javítható a laptopom kijelzője eredeti formában.
Köszi.
0
Üdv!
Ha jól látom az általad linkelt rajz 34. oldalán alul középen van egy sokszorozónak látszó részlet. Onnan jön a +15V, ami egy meghajtójel egyenirányításából származik.
Pár helyen még használják, lehet másutt is zárlat ezen a vonalon.
Talán segitettem.
sanyika45
0
Szia!
Biztos hogy segítettél. :oke: Meg ugyan nem esküdtem volna rá, de én is onnan sejtettem. Tehát ha mázlim van, akkor valamelyik dióda, esetleg kondenzátor szállt el, de ha nincs akkor a PU4 jelű PM6686TR (töltésvezérlő, feszültségszabályzó?) Na majd meglátjuk, mert még úgy is szét fogom szedni mert ha más nem, akkor marad így, de rakok bele egy PWM jeladót, a fényerő szabályozáshoz. Akkor majd méregetek.
Köszönöm!
Laca13
0
szia: mértem a HP650 laptop áramfelvételét hálózatról, 17-30 W között van, műsortól függően.
Bálint
0
Hello.
Ebben 35W-os a proci...
Persze mindenféle energiatakarékos módokat is be lehet állítani...a tápnak birnia kell a "csúcsonjáratást"!
Üdv.:Uniman
0
:super: Szia!
Szóval beröffentettem a kis áramkört, egy PC táppal és akárhogy adjusztáltam, nem sikerült 625mA-nél magasabbra tornásznom az áramfelvételét. A kép gyönyörű a kijelzőn. Ez Jó!! :D Ennyit szerintem találok a laptop tápfeszei között. Talán még a SATA 12V-ja is tud ennyit. De ha nagyon óvatos akarok lenni, akkor beépítem a Step Down Power Supply modult. Már csak a helyet kell megtalálnom neki a laptopban.
0
Szia!
Lehet hogy baj lesz a SATA 12V felhasználásával. Valahogy úgy rémlik hogy ezekben a laptopos meghajtókban csak az 5V és a 3.3V van bekötve. A 12V -ot nem használják.
De nem biztos...
0
Szia!
Nyertél! :taps2: Ezt el is felejtettem. :redsad: Szóval vagy találok valahol 12V-ot, vagy kereshetek helyet az átalakítónak is. :hmmm:
0
Szia!
Ennek a tápja 75W, úgyhogy nem hinném hogy ebből 4A-t, szóval 48w-ot zabálna csak a kijelző, főleg mivel szerintem i7-es létére legalább vagy 20W-ot disszipál el megzavarva :) . De majd meglátjuk, mert rákötöm egy PC táp 12V-jára a kijelzőt és a meghajtó áramkört, és megmérem a tényleges áramfelvételét full fényerőnél.
0
Szia!
Lejjebb ezt írják: Max current: Less than 100mA (without the panel). A 4A szerintem az ott megadott LCD panellel és háttérvilágítással együtt értendő.
imrus101
0
Szia!
Na igen, én is úgy gondoltam, de nekem az nagyon soknak tűnik. 48W ?? Szerintem talán összesen ennyit, vagy kicsivel többet bír a laptop tápja. Nem lehet hogy mivel ugyanezt árulják fénycsöves LCD-hez is, arra van méretezve a táp igény? De szerintem ennyi még egy ekkora fénycsöveshez is sok. :-( nem tudom...
0
Szia! Ez ennél a típusnál tipikus video chip hiba, azt kell cserélni, feltéve hogy a két szervizben nem csináltak nagyobb kárt.
0
Szia!
Kicsit konkrétabban is kifejthetnéd hogy miért erre tippelsz. Esetleg tapasztalat? Nem tudom, de ha jól veszem ki a blokkdiagramjából akkor nekem úgy tűnik, hogy mindhárom videojelet ugyanaz a chip állítja elő. Mint írtam, külső monitoron és HDMI-n is van kép, csak a saját kijelzőjén nincs. Nekem gyanús a kimenet választó áramkör, mivel nem csak kép, de háttérvilágítás sincs.
Üdv.
0
Szia Laca13,
szerintem is nagy esélye van az előttem szóló VGA chip hibának mivel NVIDIA. Sajnos az esetek 99.9%-ban a magban van a hiba. Jelen esetedben még lehet annyi esély hogy a chip golyó oxidréteges. Ez magyarázná meg azt a jelenséget amivel kezdődött a hiba. Én ilyenkor annyi teszek hogy kiszerelem a lapot és csak a vga stekkert csatlakoztatom és a bekapcsoló nyákot majd indít hűtés nélkül, és óvatosan megnyomom a vga chipet lefelé. Ha makacs oxid réteg van rajta nem fog változást mutatni sajnos csak újragolyózás által.
Üdv.: Irkax
0
Szia Irkax!
Tehát ha jól értelmezem, proci nélkül felfőzöd a VGA chipet? ? :( Újra golyózást új VGA chippel csinálják vagy a régivel? Mert az a baj, hogy már eddig is több tízezret buktam ezen a laptopon az eredménytelen szervizeléseknek köszönhetően. Azt nem tudod hogy háttérvilágítást is a VGA chip kapcsolja?
Végül is egy próbát megér, mert jelen helyzetben legfeljebb asztali gépként tudom használni, úgyhogy az esélytelenek nyugalmával meg fogom kockáztatni. :)
Köszönöm,
Laca13
0
Szia Laca,
procit benne kel hagyni mert máshogy nem indul, és nem kel felfőzni csak bekapcsolni és megnyomni a vga chipet újjal. Ez kb 30s és ennyi idő alatt nem fő fel semmi benne. Újragolyózás akkor aktuális ha újjnyomásra megjön a kép. Ha nincs továbbra sem életjel akkor csak is új bga chip kerülhet fel a lapra tartós megoldásként. Az esetek túlnyomó többségében igen a vga chip kapcsolja a háttér világítást is, de vannak esetek ahol még van a vga chip után még egy ami kapcsolja a kijelzőket stb.... ezek a HDMI-s régebbi gépeknél van. Ha már tényleg sokat költöttél rá akkor mérlegelni kel a gazdaságos javítás tényét, mert ha egy új alaplap áránál jársz akkor gáz van :(
Üdv.: Irkax
0
Szia Irkax!
Kösz az instrukciókat. Szóval hűtés nem kell rá, hogy meg tudjam nyomni a chipet. Megpróbálom.
Eddig kb harminc ezret költöttem rá, munkadíj és szállítási költség gyanánt, mivel vidéki vagyok. A második szerviz korrekt volt, csak a futárt kellett fizetnem, de sajna nem tudtak mit kezdeni vele. Ha most még ráköltök bga chip cserével, akkor már vidáman elértem egy használt alaplap árát és a hülyeség határát. :-( Megpróbálkozom a javasoltakkal, ha nem jön be, akkor csinálok belőle média servert. :D
0
Szia Laca,
ha normális szervízben volt akkor már ők lehet hogy átgolyózták a chipet :( Nembaj egy próbát még megér részedről. Ha ennyi költöttél rá akkor az már nagyon nem gazdaságos ha még chipet cseréltetsz benne :( De a média szerver nem rossz ötlet :) :)
Üdv.: Irkax
0