Üdv mindenkinek!
Van nekem egy olyan problémám,,, hogy egy adott panelt hogyan lehet meg tisztítani a már-már rá cementálódott portól.
Ez a panel egy régi rádió panelja ami összeszerelt állapotban van.
Tudtok-e valami spay-ról ami maradéktalanul eltávolítja a rárakodott kemény port.
Spay kellene mert vannak nehezen hozzá férhető helyek ahol pl: ecsettel sem lehet hozzá férni, és fontos, hogy a műanyagot ne oldja.
Válaszokat köszönöm.
Miklós
Üdv mindenkinek.
Köszönöm a segítő hozzászólásokat. sikerült végül is a panelt és az alkatrészeket is meg tisztítani a keményen rárakodott portól.
Egyébként egy öreg,, órás szakitól származik az ötlet.
A megoldás egyszerű volt, ecsettel nagyon vékonyan bekentem az egészet műszer olajjal majd másnap tökéletesen lelehetett ecsetelni a már teljesen megpuhult pormaradványt.
Utána papírtörlővel tökéletesen le lett tisztítva a felület mindenhol.
Miklós
0
Hello.
:jajj: Akkor itt valami "árulás" van! Ezt írod a topiknyitóban: "nehezen hozzá férhető helyek ahol pl: ecsettel sem lehet hozzá férni"
"Ellenállás-erdő" (na jó, ez csak "liget") kivezetéseik között azért megnézném, hogy papírtörlővel mennyire lehet eltávolítani a "szulykot"... :hmmm:
Üdv.:Uniman
0
szia Uniman
A nehezen hozzá férhető helyek amikre gondoltam a sávváltó kapcsolósort a tekercs készlettel és a sima kapcsolókat értettem. Mert ezek a kapcsolók szorosan egymás mellet vannak, így szinte hozzáférhetetlen bármivel is.
Viszont sikerült kivenni az összes kapcsolót (utána néztem a neten) így mát teljesen hozzáférhetővé vált minden.
Mint írtam a szutykot ecsettel tisztítottam és utána töröltem át papírtörlővel.
Készítettem egy képet a megtisztított panelról.
Miklós
0
Szevasztok!
Tudom, hogy már nem esedékes, de azért leírom.
Amikor Kalte szprével fújtam meg a panelen lévő alkatrészeket, a panelt a szpré megtisztította, pedig azon is vastagon volt a kosz, szinte rácementálódva.
Csak egy gondolat volt.
0
Szia.
Köszi az infót szerintem én ilyen spay-t kerestem.
Kifogom próbálni, ha legközelebb panelt kell tisztítani.
Miklós
0
Hello.
Csak óvatosan...a -52°C-nak nem biztos, hogy majd örül minden alkatrész. :D
A megtisztított panel tényleg szépen "mutat", de ha a "fényessége" a visszamaradó olaj miatt van, félő, hogy abba a jövőben könnyebben beleragadhatnak majd a porszemek...vagy nem?
Üdv.:Uniman
0
Üdvözöllek Uniman!
Légy szíves, homályosítsál már fel, hogy milyen alkatrészekre gondoltál, amikor ezt írtad:
"Csak óvatosan...a -52°C-nak nem biztos, hogy majd örül minden alkatrész."
Az ismereteim szerint a Kalte szprét alkatrész hibák felderítésének segítésére konstruálták meg.
Amikor még lehetett dolgoznom, rendszeresen használtam.
Szinte mindenfajta alkatrészt lefújkáltam vele.
Integrált áramkört, processzort, kvarc kristályt, elkót, kondenzátort, ellenállást, induktivitást, trafót, szóval szinte minden elképzelhető alkatrészt.
Hosszú időn keresztül használtam.
Nekem nem sikerült tönkretennem vele semmit.
Ezért kérlek szépen, hogy írd le, hogy Te milyen alkatrészre gondoltál, mert az nagyon érdekel, és gondolom nem csak engem érdekel, hanem sok más kollégát is.
A válaszodat előre is köszönöm!
0
szia: például egy forrasztásra fújva az összehúzódik, majd kitágul és kész a kontakthiba, ha nem volt tökéletesen nedvesitve forrasztás közben
Pont ez a célja a fagyasztásnak
(jártam igy, műhiba)
Bálint
0
Szia!
De az csak jó, mert így kideríthető a rejtett hiba.
Hasonlóképpen jártam anno egy valószínűleg tengeri hajón készített Recor tévével. Oxidos voltak a forrpadok, és rá volt "taknyolva" a forrasztó ón. Iszonyatosan sok forrasztást kellett rendbe hoznom, mire sok járatás után vissza mertem adni a készüléket.
Ennél a tévénél is a Kalte szpré vezetett nyomra.
De én az Uniman kollégától azt kérdeztem, hogy konkrétan milyen alkatrészekre gondolt, mert nagyon kíváncsi vagyok arra, hogy mit hagytam ki.
Nekem nem sikerült tönkre tennem semmilyen alkatrészt, pedig napi rendszerességgel használtam a fagyasztó szprét.
0
Hello Pista.
Hibakeresésnél, ha jól "célzol", akkor a célzott alkatrész úgyis kicserélésre kerül...
Más dolog egy pici felületet hirtelen lehűteni, mint egy egész panelt teljes felületét. Ilyen mértékű hőcsökkentés akár hajszál repedéseket is okozhat.
Persze egy ilyen vintage rádióban nincs pl. BGA IC, de egy elkónak sem biztos, hogy jót tesz a fagyasztás...
De ez csak az én véleményem.
Üdv.:Uniman
0
Sziasztok!
Hadd ugassak bele. A hűtő spray használata után lecsapódik a levegőből a vízpára. Ezt nem minden alkatrész szereti, pl. nagyfesz helyeken áthúzás keletkezhet, ha nem hagyjuk kiszáradni.
Ja és én elektroncsőre sem fújnám üzem közben :-)
Üdv, lcsaszar
0
Szevasztok!
"A hűtő spray használata után lecsapódik a levegőből a vízpára"
Jogos a felvetés, az alkatrész felületére kicsapódó lucsok, az csakugyan gondokat okozhat, ezt mindig figyelembe is vettem, bár kihagytam a hozzászólásomból. Bocs!
Más, egészen más.
Vagy 20-25 esztendeje dolgozott a cégnél az órás Márta. Egyszer megkérdeztem Tőle, hogy a karórám számlapjáról mivel lehetne eltüntetni a szennyeződést, mert egy "jó barátom" korábban kölcsön kérte, és - természetesen - betörte, és mondta is rögtön, hogy bocs! Ezzel el is lett intézve az ügy. Hiába, akinek ilyen jó barátai vannak...
Szóval, mivel lehet a számlapot letakarítani?
A Márta vágott egy hülyegyerek grimaszt, és gyorsan válaszolt is: Nem mondom meg.
Gondoltam is, hogy akkor rohadjon ki a krumplid!
Jó pár évvel ezelőtt a szüleim vekkeróráját keltettem életre, mert az (is) hozzánőtt a fiatalságomhoz.
Koszos a számlap, basszus! Beugrott Mártának a grimasza, fogtam egy törlőruha darabot, benedvesítettem, alaposan kicsavartam, szappanhoz dörzsöltem, és láss csodát, ezzel szépen le lehetett takarítani a számlapot, úgy nézett ki, mint a bóti.
Talán ki lehetne próbálni elkoszolódott műszer előlapon is vigyázva, hogy a nedvesség semmiképpen ne jusson a készülékbe.
0
Szia
Utána néztem a cég forgalmaz tisztítót is nem csak hűtő spay-t.
Az olajat most tisztítottam le denaturált szesszel én is gondoltam rá, hogy a műszerolaj gondot okozhat a későbbiekben.
Miklós
0
Hello.
A tisztítót reméljük senki sem nevezi "Kalte" spray-nek... :hmmm:
Üdv.:Uniman
0
Üdv!
A Pacsirta az a gép amit szépen meglehet tisztítani.
A csuszkákat úgy is ki kell venni, hiszen alatta az érintkezőket másként nem lehet megtisztítani.A lemezrugós érintkezőkre ráfér egy kis feszítés , hogy biztosabban érintkezzenek.Visszarakás előtt, átpolírozni puha ronggyal és kontakt tisztítós ruhával áttörölném.
0
Sziasztok!
Olvasgatom a topicot.
Vegyes véleményeket látok.
Én is hasznaltam már mosogatószeres tisztítást.
Persze nem mindenek.
Pl. Tv panelt pc alaplapot.
Öblítés után azonnali szárítás követe.
Eddig mind túl élte.
Kisebb darabokra isopropilt használok.
Üdv Istvan78!
0
Szia!
Kefe, zuhany, fürdőkád, lehet egy kis mosogató szer is. Aztán ki a napra, hogy sokáig száradjon. Jó pár öreg rádiót takarítottam így ki, egy rádiómúzeumnak...
Csaba
0
Szia!
Erre a megoldásra én nem merek vállalkozni mert a Rádió tekercsei biztos, hogy tönkre mennének vagyis azok a nem egynéhány vékony drót elszakadna ami a csatorna váltón van (Modulátor és Oszcillátor) tekercsek. Pedig azok is keményen el vannak szennyeződve.
Ezért gondoltam, hogy van-e olyan spay ami maradéktalanul eltávolítja a rá keményedett port.
Miklós
0
Szia Csaba!
Most tényleg nem a te módszeredet akarom megkérdőjelezni meg semmi rosszindulat nem vezérel a kérdésemben. Amikor kitakarítod ezzel a zuhanyos megoldással, olyankor nem marad hátra a nyákon fehér kristályszerű anyag? Én már nagyon sok ázott csirkét javítottam laptopból és crt tv-ből is na meg telefonról nem is beszélek és minden esetben nem maga a víz tette tönkre a cuccot hanem a benne található ásványi anyag (SÓ) kicsapódása, mivel eszméletlen jól vezeti a delejt. Én mindent Ultrahanggal és desztillált vízzel takarítok. Nincs mit vissza maradjon belőle. Végtére is a régi rádiókban meg kell hagyni nem tized milliméteres vezetősáv távok vannak de az ón az akkor is ón. De attól még lehet :)
Üdv.: Irkax
0
...olyankor nem marad hátra a nyákon fehér kristályszerű anyag? Én már nagyon sok ázott csirkét javítottam laptopból és crt tv-ből is na meg telefonról nem is beszélek és minden esetben nem maga a víz tette tönkre a cuccot hanem a benne található ásványi anyag (SÓ) kicsapódása, mivel eszméletlen jól vezeti a delejt.
A visszamaradó vízkő nagyrészt kalcium-karbonát és magnézium-karbonát, jellemzően 2:1 arányban, ez ugyanis az elmeszesedett őstengeri csontok ásványi arányából következik, amiből a mészkő lett és a víz abból felvette. Ezek szigetelők. Hasonlóan a hővezető szilikonzsír fémoxid adalékaihoz, amitől fehér lesz a színe.
Ezeknél sokkal kisebb az egyéb ásványi sók aránya, de azok sem okoznak ilyen gondot. Ha mégis zavaróak a fehér foltok, az utolsó öblítés lehet ioncserélt víz is, ami vízkövet nem tartalmaz.
Utána viszont fontos a tökéletes szárítás napon vagy sütőben, mert feszültség hatására a visszamaradó víz elektrolízist hoz létre, szétrohad a réz (a keletkező zöldes színű anyag kémiáját most nem részletezve).
0
Nem mindegy, hogy a vizet "áram alatt", vagy áramtalanítva kapja.
Van valami elektrolízis nevű dolog a fizikában/kémiában, az lehet a ludas a dologban.
Ha a sók elkezdenek kicsapódni egy vezetősávból kiindulva és szép kis láncot alkotnak,
könnyen létrejöhet az általad leírt jelenség.
Üdv, ty
0
Nekem még soha nem volt problémám a konyhai mosogató alatti langyos vizes, mosogatószeres mosással, fogkefével. A végén jól ki kell öblíteni langyos vízzel. Utána azonnal ki kell fújatni hajszárítóval. Ekkor nem marad vissza semmi. Persze trafót, papírkondit, hangszórót, forgókondenzátort, hangszóróselymet, prespán lemezt, fa mechanikai elemeket nem ajánlatos így tisztítani. De modern üvegszálas nyák lemezt, ráforrasztott IC-kkel, aranyozott csatlakozókkal nyugodtan. A lényeg, hogy a víz perceken belül eltávozhasson, akkor nem rakódik le semmi. Van egy olyan trükköm is, hogy KONTAKT-61-gyel benedvesített fogkefével átkefélem a panelt, ekkor víztaszítóvá válik és szép fényes lesz.
Üdv, lcsaszar
0
Szia irkax!
Az eredeti kérdésből azt vettem ki, hogy a tisztítandó készülék régi csöves rádió, vagy műszer. Ezekben nincs nyáklap, hanem csak vas sasszé,forrfül, és kötődrót. A készülékek zöme, amit tisztítottam, 1940-1950-s évekbeli. Igaz hogy pl. slaggal mostam ki, templomi AET453-as erősítőt, abban van nyáklap, ki is fehéredett, de az szerintem nem só, hanem a beagos védő, és forrasztó lakk kölcsönhatása, ami fenyőgyanta, aceton, és szesz keveréke, és már a marató üzemben rá került. A keverő egységben levő összes BC109-es tranzisztor lába az üvegszigetelőnél elkorrodált, és levált. A napon szárítás után ezeket kicserélve rendben működött.
Csaba
0
Jesszusom...
0
szia: előtte a lehetséges portalanítás porszívóval, ecsettel.
Egy megfelelő méretű tepsibe 1 cm magasan meleg vizet öntök, bele egy kanál WU2 sampont, aztán fogkefével,ecsettel tisztítani
Ha makacsnak látszó szennyezés van, előtte den.szesszel vagy mosóbenzinnel letisztítani
Van Special Star 50 szóróflakonos tisztítóm, ezt ultrahangos mosás előtt szokták használni, kifejezetten elektronikai panelre való
Kis paneleket ultrahangos mosóval szoktam tisztítani
Utána tiszta vizes öblítés, szárítás napon, vagy hajszárítóval segítve, kompresszor híján nagy bicikli pumpával kifújni
A kontaktusokat Kontakt 61 vagy Kontakt Tuner-rel kezelem
Potméterekbe, zárt kapcsolóba, dobozba ne jusson víz
Bálint
0
Szia!
Amint írtam a Rádió (ORION AR612 PACSIRTA) egyben van nincs szét bontva és nem is szeretném szétbontani!
Tehát a panel, az alkatrészek, sőt még a tekercs készleteire is rá van rakodva a por szinte kőkeményen.
Ezt szeretném úgy meg tisztítani, hogy a tekercsek hajszálvékony drótokat se tegyem tönkre.
Ezért gondoltam, hogy van-e olyan spray ami ezt a makacsul rászáradt port maradéktalanul eltávolítja.
Miklós
0
szia:gőzös tisztítóval kellene megpróbálni, először olyan helyen ahol könnyű hozzáférni, pl ferritrúd
Én könyvek tetejét, lemezborítót, rádió hangszóróselymet is tisztítottam vele, majd hajszárítóval rögtön szárítottam
Sok egyéb más tisztítására is jó a háztartásban
https://www.olcsobbat.hu/termek/kalorik_kalorik_sfc1005_goztisztito-5862...
Bálint
0
Ha te így pucolod a belső paneleket, alkatrészeket, akkor tudom sajnálni a múzeumot, ami rádbízta...
0
Szia agressív!
Inkább irigyeld, rengeteg üzemelő régi rádiója van. Egyébként nem cukorból készültek, mikroprocesszor nincs bennük, tökéletesen ki tudnak száradni. Kerti slaggal is takarítottam, a patkányürüléket belőlük.
Csaba
0
Legtöbb processzornak nem lesz baja egy kis víztől (fesz. mentes állapotban).
Más kérdés, hogy én inkább izopropillal tisztítok, de pl. só lerakódásokat az alkohol nem igazán oldja...
Üdv, ty
0
Féktisztító spray.
0
Féktisztító spray.
Ez biztos hazavágja a cuccost!!!
0
szia:itt a biztonsági lapja, el lehet dönteni
http://shop2.wuerth.hu/files/btl/0890_108_7_clp.PDF
(szerintem egyes műanyagokat oldhat, -zonnali vizes vagy más eltávolítással segíthet- zárt térben veszélyes)
Bálint
0
Hello.
Létezik már egy topik, amelynek kb. ugynaez ez a témája...
Üdv.:Uniman
0