You are here

LCD monitorok javítása - Hibák -

Teljes működésképtelenség: a monitor nem ad magáról életjelet, semmilyen kezelőszervre nem reagál, a bemenetére adott jelet is beleértve



A tápegység ellenőrzése:

Külső tápegység esetén egyszerűen multiméterrel, belső esetén szét kell szedni a monitort és a tápot-scaler-t összekötő kábelen ellenőrizni kell a feszültségek meglétét. általában kikövetkeztethető az a 2-3 feszültségérték aminek meg kell jelennie, úgymint 12V/5V esetleg 3.3V.

Hiba esetén a tápegységet javítsuk meg mint egy teljesen hagyományos kapcsolóüzemű tápot, vagy külső táp esetén cseréljük ki.


Egy Elitgroup 15 colos monitor scaler részlete 3 feszültségstabilizátorral

A három stabilizátor piros nyíllal jelölve. Jól megfigyelhető a felső 8050-es stabilizátor bal oldali részén az égési nyom.



Ha a tápegység előállítja a megfelelő feszültséget, akkor ellenőrizzük a scaler feszültség stabilizátorait. általában 5V, 3V és 2.5V-so stabilizátorokat találunk. Mindegyiknek elő kell állítani a névleges feszültséget, amely nem eshet le jelentősen semmi esetre sem, vagyis bekapcsoláskor sem. Ha hiányzik valamelyik feszültség, vagy bizonyos esetben jelentősen csökken, akkor cseréljük a megfelelő stabilizátor IC-t, ill. szükség szerint a ki- és bemenetén levő elektrolit kondenzátorokat. A stabilizátorok kimenetének ellenőrzése után minden esetben ellenőrizzük le, hogy a tápfeszültség eljut az IC-k bemenetéig is!




Egy hibás SI-8050SD feszültségstabilizátor.

A stabilizátor nem beszerezhető, utolsó ismert ára 1000 Ft (2009)

A vele azonos tulajdonságokkal rendelkező LM2576 300 Ft körüli áron azonnal beszerezhető.




Sok esetben olyan egzotikus félvezetők szerepelnek itt, amelyek nem beszerezhetőek, vagy csak drágán. Ne féljünk más típus használni. általában találunk azonos tulajdonságú, azonos lábkiosztású, azonos tokozású alkatrészt is akár tized áron.


Gyakori eset a feszültség stabilizátorok meghibásodásának okaként a tápfeszültség megfutása, ezért a félvezető cseréje után ellenőrizzük a tápegységet is, nehogy ismételten tönkretegye az új félvezetőt.


Zárlat



Válasszuk le a scaler panelről az invertert (és ha más rá van kapcsolva, azt is), csak az LCD panel és a táp maradjon rajta. Ha a monitor elindul háttérvilágítás nélkül, akkor a hiba az inverterben van, folytassuk ott a javítást.



Ha a tápfeszültség megvan, de nem jut el a scaler-ig, vagy folyamatos kattogó hangot hallunk, akkor ellenőrizzük a scaler-en található diszkrét alkatrészeket zárlat gyanújával.




"Púpos elkó"

Forrás: Béka "szétszedtem" oldala

Csakúgy mint más esetben, itt is az elektrolit kondenzátorok okozzák leggyakrabban a problémát. Gyanú esetén cseréljük ki az összeset, általában kb. egy tucat ilyen alkatrész van a scaler board-on. Ha lehetséges, használjunk 105C-os darabokat. Felmerülhet problémaként a helyszűke. Válasszuk a jobb gyártók választékában szereplő submini formátumú kondenzátorokat. érdemes ezt elvégezni minden nem egyértelmű hiba esetén, mivel a csökkent kapacítású kondenzátorok rejtélyes jelenségek okozói lehetnek, a csere pedig nem drága.










A monitoron kigyullad a visszajelző led, azonban standby állapotot jelez vissza (villogó zöld vagy sárga fény), a monitor nem éleszthető se a kezelő gombokkal, se jelforrással





Leggyakrabban tápegység hiba (lásd fentebb), nagyon gyakran az egyik feszültség stabilizátor hibája miatt a vezérlés nem tud elindulni, vagy csak egy része indul el.

Ellenőrizendők ill. cserélendők a scaler-en található elektrolit kondenzátorok.



14.318 Mhz-es kvarc egy Samsung monitorból

Ritkán, de előfordulhat a scaler vagy a vezérlő processzor órajelét előállító kvarc meghibásodása. Az ellenőrzéshez oszcilloszkóp szükséges. áram alá helyezve ellenőrizzük, hogy megjelenik-e az órajel a kvarc kimenetén ill. eljut-e a processzor lábáig.



Ha mind a scaler, mind a processzor (régebbi monitor esetén minden más elem) megkapja a tápfeszültségét és az órajelét is, az őket körülvevő diszkrét elemekben pedig nem találtunk hibát, akkor sajnos nagyon nagy az esély a processzor vagy a scaler IC meghibásodására. Ez sok esetben a monitor halálát jelenti, mivel ezen IC-k beszerzése sokszor nehézkes, ill. a tokozás olyan jellegű, hogy a forrasztás nagy gyakorlatot és speciális eszközöket kíván. Ilyen esetben felhasználható a monitor donorként másik monitor javítására, vagy esetleg totálkáros másik monitor scaler paneljét fel lehet használni.



Ezek a nagy integráltságú áramkörök nem javíthatóak, működésük nem követhető nyomon és sok esetben még adatlapjuk sincs. Kevés külső aktív elemet igényelnek. Kevés sikerrel kecsegtető megoldás lehet a teljes scaler panel átkondizása annak ellenére is, hogy azok nem tűnnek hibásnak.





A monitoron kigyullad a a visszajelző led, standby-ból át is kerül bekapcsolt állapotra, esetleg megjelenik a háttérvilágítás is (nem törvényszerű), de pár másodperc múlva lekapcsolódik. Értékelhető képi információ nem jelenik meg.





A tápegység - és amennyiben van háttérvilágítás, az inverter - működőképes, a processzor megpróbálja vezérelni a scalert, az azonban nem tér magához. Ellenőrizzük a scaler-en található stabilizátorokat és a scaler IC tápellátását, valamint órajelét és diszkrét elemeket csakúgy mint az előző esetben. Ha ezek rendben vannak, de nem kapunk még OSD-t sem, akkor valószínűleg meghibásodott a scaler IC.







A monitor bekapcsolódik, képet ad egy pillanatig, majd elsötétül. Jelforrást rákapcsolva és belevilágítva kívülről halványan látható a kép





Az inverter beépített védelme leold, amely lekapcsolja a háttérvilágítást.




Kapcsoló fet a scaler-en

Az inverter teljesen különálló egység. Az inverter vezérlését a scaler panel végzi, leggyakrabban a scaler IC egyik lábának segítségével, amely egy aktív kapcsoló elem segítségével (általában FET) tápfeszültséget ad az inverternek, esetleg csak magas szintre állítja az inverter egyik bemenetét (ilyen esetben az inverter kapcsolja magát).



Az inverter egy másik bemenetén általában egy a fényerővel arányos feszültséget kap, amely alapján a háttérvilágítás ereje szabályzásra kerül (gyakran egy a felhasználói menü Brightness beállításával van összekapcsolva, de nem minden esetben). Ezt a két bemenetet és a tápfeszültséget megkapva a scaler úgy veszi, hogy van háttérvilágítás. Az inverter nem jelez vissza hibát, egyszerűen lekapcsol amennyiben rendellenességet észlel, így a monitor a scaler szempontjából hibátlan és ezért látható továbbra is a képi információ háttérvilágítás nélkül.



Ezért ebben az esetben csak az inverter panelen keressük a hibát, a scaler-en ne, annak működése hibátlan!


Az inverter azért oldhat le, mert a meghajtó IC úgy érzékeli, hogy valamelyik cső áramfelvétele túl sok vagy kevés.



Transzformátor és kondenzátorok egy Philips monitor inverteréből

Ennek okai:


  • A cső elöregedett - Cseréljük ki a csövet
  • A csőhöz vezető kábel zárlatos, a fémburkolatra húz - szigeteljük/cseréljük a kábelt
  • A kábel meg van törve/elégett, átvezet, de a megnövekedett ellenállás miatt abnormális áramfelvétele van - javítsuk ki a kábel hibáját
  • A csatlakozók meg vannak törve - javítsuk meg a csatlakozót
  • A kicsatoló kondenzátor meghibásodott - ellenőrizzük a kondenzátort, szükség esetén cseréljük
  • A transzformátor menetzárlatos, vagy szakadt lett - Cseréljük a transzformátort, amennyiben ez nem lehetséges a komplett invertert. Ha az nem beszerezhető, akkor meg lehet próbálkozni a transzformátor újratekercselésével. Általában a szekunder oldal megy tönkre. Tekerjük le a régi huzalozást megszámolva a meneteket, majd tekerjük újra.



FIGYELEM!



Az inverter szekunder oldalán többezer voltos nagyfeszültség is lehet! Működő vagy áram alatt levő monitor javítása esetén igen nagy körültekintéssel járjunk el, semmi esetre se érjünk hozzá a nagyfeszültség alatt levő részekhez!







Cső eltávolítása egy Philips panelből

Tippek:

  • A nagyfeszültségű kábelek/csatlakozók kontakthibája esetén sziszegő-sercegő hang hallható ill. egyes esetekben ózonszag is van a nagyfeszültség ózongeneráló hatása miatt. Sötétben fényjelenség is látható, ezt azonban ritkán lehet megfigyelni a csövek fénye miatt.
  • A legtöbb inverter úgy van megcsinálva, hogy bármely cső hibájánal az összes többis is lekapcsolja.
  • általában csak egy csővel ill. a hozzá tartozó inverterrel/kábelezéssel van gond. Sokszor kilátszik a cső vége az LCD panelből, vagy kihúzható, így könnyen detektálható, hogy melyik csővel ill. a hozzá tartozó áramkörökkel van gond.
  • Ha csőhibára gyanakodunk, vagy látszatra minden rendben van, akkor válasszuk le a kérdéses csövet ill. az összes csövet egyesével (egyszerre mindig csak egyet) és kapcsoljunk rá egy ismert és jól működő csövet kívülről. Ha ebben az esetben a monitor bekapcsolása után begyullad a külső cső és az inverter nem old le, akkor máris behatárotul a hibát: tudjuk, hogy a csövek ill. a hozzá vezető kábelek közül melyik a rossz, valamint tudjuk, hogy a hozzá tartozó inverter jól működik.
  • Az előző pont analógiájára ha a külső cső sem gyullad be, akkor az inverter érintett része a hibás.
  • Ha az inverter úgy van kialakítva, hogy egy transzformátor két csövet hajt meg és mindkét cső sötét, akkor elég kicsi az esélye, hogy mindkét cső egyszerre romlott el, valószínűleg az inverter a problémás.
  • Nagyon gyorsan detektálhatjuk a hibát az alábbi egyszerű módszerrel: Ha konstrukció lehetővé teszi, fordítsuk meg az invertert és kapcsoljuk rá az ellenoldali csöveket a bemenetekre és próbáljuk meg bekapcsolni így. Ez egyértelműen kimutatja, hogy a csövek/kábelek körül kell-e keresnünk vagy az inverter egyik oldala hibásodott-e meg.
  • Ha drágának tartjuk az új csövek árát, vagy nehezen beszerezhetőek, akkor megpróbálkozhatunk használt csövek használatával. Mivel az LCD betörése gyakori probléma és a csövek ezt a balesetet általában túlélik, ezért sikeresen kitermelhetőek hibás LCD panelekből amelyhez akár ingyen vagy nagyon nyomott áron is hozzájuthatunk.
  • Előfordulhat, hogy nem találunk pontosan egyező méretű csövet. Ha a cső hosszabb/vastagabb, de fizikailag befér, akkor használhatjuk. Ha rövidebb, akkor ne rakjuk be, mivel a monitoron látható árnyékot vet majd a be nem világított terület.
Figyelem!

A hivatalos eljárás szerint csőhiba esetén az összes csövet cserélni kell, mivel a csövek paraméterei az idő előrehaladtával folyamatosan változnak. Csőcsere esetén ha csak a hibás csövet cseréljük, akkor előfordulhat, hogy a monitor egy része sötétebb/világosabb lesz, illetve szemmel láthatóan más színárnyalattal rendelkezik (kékebb, rózsaszínesebb lehet).

Természetesen ha magunknak javítunk, akkor egyéni preferenciától függően ettől a szabálytól eltekinthetünk, de számítsunk rá, hogy szemmel is látható anomáliák jelentkezhetnek a képen.






A monitor bekapcsolódik, jelforrást rákapcsolva és belevilágítva kívülről halványan látható a kép, de nincs háttérvilágítás egyáltalán






Kapcsoló fet a scaler-en (piros nyillal jelölve)

Kékkel a vezető kiemelve az inverter csatlakozóig

Az inverter nem kap tápfeszültséget. Ellenőrizzük, hogy a scaler IC inverter vezérlő lábán megjelenik-e a magas jel, amely vezérli az inverter tápfeszültségét kapcsoló FET-et. általában ez a FET szokott megszakadni. Cseréjénél nem kényes a paraméterekre, a megfelelő feszültségtűrésű/áramerősségű darab megteszi ha nem is ugyan az a típusa.



Ha a fet nem kap vezérlést, akkor a scaler IC kimenete és a fet között ellenőrizzük a fóliasávot. Ha itt nincs szakadás, akkor gyanakodjunk scaler IC hibájára.



Működő fet esetén megjelenik a tápfeszültség az inverter bemenetén (ellenőrizzük), ha így van, szedjük ki az invertert, elsőként a biztosítékát ellenőrizzük. Ha az kiégett pótoljuk, ezzel egy időben vizsgáljuk meg, hogy miért égett ki. Ha egyéb hiba is volt a monitorban (pl. feszültség stabilizátor, púpos kondi), akkor gyanakodhatunk pl. tápmegfutásra, ezt kijavítva a biztosítékcsere után nincs teendő. Ha a monitor többi része hibátlan, akkor az inverter védelmére kiképezett biztosíték ellátta a dolgát, ellenőrizzük az invertert.



Az inverterben leggyakrabban az aktív kapcsoló elem szokott vezetésbe menni. Ellenőrizzük a kapcsoló elemet, amely FET-ekből áll. Néha dual vagy komplementer fet-et találunk, minden irányban működnie kell az n illetve p csatornásnak is. Bármelyik zárlata esetén cseréljük. FET zárlat spontán is kialakulhat, de a transzformátor hibája miatt is, ill. a meghajtó fokozat hibája miatt is, ezért ellenőrizzük le a fet közvetlen környezetét, kiégett diódák/tantálok után kutatva.



A csere után áram alá helyezve feltehetőleg visszajön a háttérvilágítás.





Jóval ritkább, de előfordulhat, hogy az inverter panel különböző részeinek kevés közös alkatrésze közül hibásodott meg valamelyik. Egy csatlakozó, általában egy nagyobb puffer elkó ill. néhány védődióda/tranzisztor van itt. Leggyakrabban a kondenzátor szárad ki, érdemes automatikusa cserélni.






A monitor működése jelforrás nélkül kifogástalan, azonban jelforrást rákapcsolva a "Not optimum mode" (vagy hasonló) üzenet érkezik.





Lásd: samsung 192v monitor: not optimum mode





A monitoron hiányoznak pixelek/oszlopok/sorok, egész hasábok, vagy fél képernyő





Hiányzó egyedi pixelek




Dead pixel egy Dell monitoron

Forrás: jasondunn.com

Dead pixel - a monitor egyedi kapcsolótranzisztora meghibásodott és állandóan nyitva vagy zárva van. Sokszor csak kontakthibás. Meg lehet próbálkozni valamelyik dead pixel "javító" szoftverrel, mely mindössze annyit csinál, hogy gyorsan kapcsolgatja az adott pixelt. A siker és tartóssága is kétséges, de kárt nem okoz.





Hiányzó egyedi sorok/oszlopok




Hiányzó oszlopok egy Comaq monitoron

Ez a hiba az LCD panel COF chipjeinek finom szerkezetében bekövetkező fizikai sérülés miatt keletkezik. A leggyakoribb a plexi és a ragasztott fólia közti kontaktus bizonytalanná válása. Ilyenkor nyomásra/melegítésre gyakran megjavul a hiba. A javítás igen nehézkes és aprólékos, valamint nem is biztos, lehet, hogy több kárt okozunk vele, de meg lehet próbálni.






COF egy Philips panelről

Szedjük szét teljesen a monitort, emeljük ki az összes áramköri elemet, vegyük ki a panelt a fém tartóvázból, majd szedjük szét a panelt. Ha megoldható, akkor helyezzük el úgy a különböző elemeket, hogy azokat csatlakoztatni tudjuk egymáshoz és a "műtőasztalunkon" szétszedett állapotban is be tudjuk kapcsolni a monitort, ez ugyanis sokat segíthet. Ha ez sikerült, akkor kapcsoljuk be a monitort és kezdjük el kézzel óvatosan végignyomogatni a gyanús COF fóliát és a kontaktusait. Kis szerencsével találunk egy hibás érintkezést. Ha nem tudjuk bekapcsolni a készüléket, akkor sajnos találomra kell a hibás sor/oszlop környékén javítani.



Javítási módszerek:



Ha a hibás oszlopot/sort behatároltuk és a vezetősávok emberi nagyságúak, akkor megpróbálhatjuk a legfinomabb SMD heggyel megforrasztani. Nagyon kevés forrasztó ón használandó! Egyedi oszlopok/sorok jó eséllyel javíthatóak, főleg ha a COF szélén található a kontakthiba és az esetleg gyárilag is forrasztva volt.



A COF fóliákat szinte mindig ragasztani szokták. Ez a ragasztó hőre lágyul. Egy megfelelő céleszközzel meg lehet próbálni "kivasalni". Hőlégfúvó és közben folyamatos finom hengerelés, nyomás, esetleg valamilyen felmelegített kerek tárggyal való hengerelés, pl. régi videóból származó csapág egy nyélre rögzítve. Ez mindenkinek egyéni, hogy ki hogy szeret dolgozni. A módszer nem hivatalos és magában hordozza az esélyt, hogy több kárt okozunk, mint amennyi hasznot. Esetleg még több vezető szakadhat fel a meleg hatására, vagy a túlmelegített fólia összeugrik és felszakad. Az LCD panel sérülékeny, a melegtől megolvadhat/eltörhet. Az eljárás rizikós, de akár jó vége is lehet.



Kókány megoldás: Valamilyen eszközzel nyomást gyakorlunk a KH-ra. Pl. Kitámasztjuk vagy szigetelő szalaggal leragasztjuk. No comment.



Előfordulhat még magának a fóliának a megtörése. Ha a COF chip és a NYáK között tört meg, akkor meg lehet próbálkozni a kipótlásával valahogy, ha a másik oldalt, akkor a kis méretek miatt reménytelen.



Elméletben ki lehet cserélni a COF chipet kompletten egy másik ugyan olyan típusú (pl. törött) kijelzőről. Gyakorlatban olyan műszerezettség és körülmények kellenek ehhez, hogy ez otthoni viszonyok között nem megoldható.



Hiányzó sávok/csíkok/fél képernyő


Mivel a COF chipek közös buszon vannak, ezért előfordulhat, hogy valamelyik meghibásodása esetén lefogja az egész COF fóliát, vagy akár az egész buszt.




A hibás COF miatt nem jut el a jól működő darabokhoz az adat

Forrás: laptoprepair101.com



Attól függően, hogy miként van szervezve a busz a jelenség ilyenkor változatos. A teljes képernyőn nincs kép (fehér vagy szivárványszínű): A teljes busz le van fogva



A képernyő egyik felén normális a kép, egy oszloptól/sortól viszont hiányzik a kép


A hibás COF chiptől távolodó COF-okhoz nem jut el a tápfeszültség vagy az adat



Zebracsíkos a képernyő


A hibás COF lefogja a teljes buszt felét, azonban a busz másik fele tökéletesen működik


Akármelyik eset is fordul elő, keressünk kontakthibát csakúgy mint az előző esetben. A tapasztalat az, hogy pl. ha egy COF nem kap tápfeszültséget, akkor sokszor az utána következők sem működnek, így szerencsés esetben elég egy elengedett forrasztást visszarakni és minden működik.



Ha maga a COF hibásodott meg, akkor sajnos nem javítható a panelünk.





A monitor nem érzékeli a bemenetére kapcsolt jelet



Nem LCD specifikus hiba, CRT monitornáis elődulhat.




Az analóg VGA és a scaler IC közötti rész

Kapcsolási rajz nélkül is felismerhetőek az RGB komponensek mivel minden alkatrészcsoportból három van

Ellenőrizzük a scaler IC-re menő vezetőket, ezek általában egy ellenállás, egy kondenzátok és egy védődióda segítségével közvetlenül a VGA bemenetre vannak kapcsolva. Egyedi hibaesetként előfordulhat, hogy van ugyan kép de pl. fut, mert az egyik szinkronjel nem jut el a scaler IC-hez. Hiányzó színkomponensek esetén is gyanakodjunk ilyen hibára.

Régebbi monitornál esetleg a videójel kapcsoló IC hibája okozhat ilyen problémát.



Bizonyos típusok bépített VGA kábellel hajlamosak a megtörésre, ilyenkor a kábel mozgatására visszatér a kép. Ez nem a monitor hibája, a kábel gyenge minősége miatt van.

















A monitor bekapcsolható, érzékeli a bemenő jelet, látszólag működnek a kezelőszervek, van háttérvilágítás, de nincs kép




Az LVDS csatlakozó és környéke egy Relisys monitoron

Megszakadt az összeköttetés a scaler és az LCD panel között.

Leggyakrabban a scaler-t és az LCD panelt összekötő kábel hibája miatt fordulhat elő, ellenőrizzük a csatlakozókat (néha kicsúsznak), ill. keressünk megtört/becsípődött kábelt.

Ha a kábel és a csatlakozók (a NYáK-ba forrasztottakat is ellenőrizzük) jók, akkor valószínűleg a panel feldolgozó áramköre hibásodott meg. Ezek működése nem publikus, nem léteznek hozzájuk se kapcsolási rajzok, se alkatrészek, a rajta szereplő alkatrésze a legkisebb létező méretben készülnek, ezért a panel valószínűleg menthetetlen.










A monitor bekapcsolható, de a teljes képernyő egyszínű. A szín ciklikusan változik kék,piros,zöld,fehér és fekete színben.






Egy HP monitor sematikus rajza a jelölt hibával

Forrás: HP.com

A monitor gyári teszt üzemmódba került. A gyártási folyamat során tesztelési célzattal beindítják a monitorokat olyan állapotban, amikor még nincs feltöltve a felhasználói memória. Ilyenkor az alapszintű működés tesztelésére a monitor bekapcsolja az invertert teljes fényerőn és a képernyőt kitölti egy színnel, mely színt folyamatosan változtat.

A monitor elméletileg csak a futószalagról legurulva kerülhet ilyen állapotban, azonban a felhasználói memória törlődése, vagy a benne tárolt információ sérülése esetén előfordulhat ilyen hiba.


Két megoldás jöhet szóba:

  • Bizonyos típusok képesek feltölteni önmaguktól a felhasználói adatokat egy alapértékre. Ha elérjük a menüt, akkor lépjünk be és keressünk "Factory reset" vagy hasonló elnevezésű menüpontot. Ha a menü nem elérhető, akkor esetleg speciális billentyűkombinációval lehet alaphelyzetbe állítani a monitort egy szervízmenü segítségével. Mivel ennek elérése minden monitoron más, ezért ehhez feltétlenül szükséges a monitor szervízdokumentációja. Amenyiben az alaphelyzetbe állítás után a monitor működik és ezen képessége megmarad kikapcsolás után is, akkor valószínűleg olcsón megúsztuk a javítást.


  • Örható memória egy scaler panelen

    Ha a Reset nem segített, vagy a menü nem elérhető, akkor valószínűleg a memória romlott el a készülékben. A scaler panelen keressünk kis kapacítású elektronikusan törölhető memóriát. Zárjuk ki a triviális hibákat, úgymint a memória tápfeszültségellátásának zavara, forrasztási hiba, stb... Ha nem találunk egyéb hibát, akkor ki kell cserélni a memóriát. Az új memóriával a monitor minden bizonnyal magához tér és ismét használható lesz.














Törött LCD panel




Törött LCD panel

Forrás: Flicker

Ahogy az orvosok mondják, "tompa külső erőművi behatás folyományaként elszenvedett" anyagszerkezeti változás miatt elég sok monitor megy tönkre.

A törött panel semmilyen módon nem javítható, azt ki kell cserélni. (Ne feledjük el a hibás panelből kiszedni a még működő csöveket!)

Az új panel sokszor vagy nem beszerezhető, vagy az ára drágább mint a készülék ára, ezért az ilyen monitorokból sokszor "szervdonor" lesz. Esetleg meg lehet próbálkozni elektronika hibás ugyanolyan típusból kivenni és átrakni.

Panelcsere

Minden gyártónál más és más módon megvalósítandó, de elég egyértelműeljárás. Jó pár csavar oldása és a csatlakozók kihúzása, majd az új berakása után minden egyéb teendő nélkül működik a monitor.




Alternatív megoldás










20pin-es csatlakozók egy Philips és egy Samsung panelen

A panelek felbontása megegyezik, méretük között 2.54mm az eltérés, a két panel felcserélhető egymással, ha a csere fizikailag megoldható

A panelek hasonló protokollon kommunikálnak, ezért ha tudunk szerezni egy olyan panelt, amely fizikailag befér a monitorunkba és a csatlakozója olyan mint a törötté, akkor meg lehet próbálkozni a beszerelésével, jó esély lesz a működésére. Ehhez tudni kell, hogy milyen alakú és hány kontaktussal rendelkező csatlakozóval rendelkezik az LCD panel. Ne feledkezzünk meg a csövek számának ellenőrzéséről, mivel ugyanazon méretű panel készülhet változó számú csővel.
























































Egyéb hibák



Leejtett monitor

Ha a panel nem tört el, akkor szedjük szét és forrasszuk át a kontaktusokat. Aprólékos és hosszú munka, de valószínűleg menthető.



Karcos/foltos képernyő



Egy MAG monitor szépséghibás glossy (fényes) panele

A monitort leejtették, azon mély karcolások keletkeztek. A hiba eltüntetése polírozással sikertelen volt, mivel az LCD több igen vékony rétegből áll és ezek a polírozás alkalmával megsérültek.

Ha az LCD panel előtt van védő plexi bevonat, megpróbálhatjuk felpolírozni Displex-el. Ez elég ritka. Ha nincs ilyen védő plexi, akkor a karcokat nem tudjuk eltüntetni, ne próbáljuk meg felcsiszolni, mert a polírozás után rondább lesz mint előtte.

A képernyő megjelenő szürkés foltok az LCD jelentős megnyomódására utalnak, a panel nem törött szét, de határon volt. Nem javítható, a monitor ezt leszámítva használható, de értékcsökkent.



Felhasználói kezelő szervek bizonytalan működése

A kapcsolók szennyezettek vagy a gyárilag felvitt kötőanyag átvezet. Bizonyos típusoknál idővel a ragasztó ellenállása lecsökken, ez okozhatja ezt a problémát. Tisztítsuk meg a kezelőpanelt a szennyeződésektől és a ragasztótól.



Zavarok a képben (hullámzás, zaj, stb...)

Kontakthibás VGA kábel vagy szűretlen tápfeszültség.

Cseréljük ki vagy javítsuk meg a kontakthibát a VGA kábel és a scaler IC bemenete között ill. cseréljük ki a tápban és scaler board-on található elektrolit kondenzátorokat.



Comments
mzeperx
mzeperx picture

sziasztok! Tapasztalatmegosztas.
Adott volt egy Samsung LE46C580 TV aminel az volt a tunet, hogy 10/5 fenyero felett a hattervilagitas elkezdett villogni. Tappanelen kondik jok, meregetve szinten minden jo, de par ellenallas ertek tullog az 5-10% turesen. Feltunt, hogy a lakas teli van gyertyaval, amik ugye kormoznak a korom pedig jo vezeto. A referencia fesz oszto smd 1.5MOhm ellenallasokra rakodva azokat "elhangolhatja", amitol PFC kimeno fesz elmehet. A nagyfesz paneleket atmostam dorzsolgetve ecsettel izopropil alkohollal, kiszaritottam, es a TV azonnal hibatlan lett. Nagyban hozzasegitett a megoldashoz Zoltan35 tagtars posztja, ahol ugyanez a hiba kerult kisse maskent megoldasra. Koszonet neki!

elektroboly
elektroboly picture

Tisztelt MDECSI! DELL U2410 monitor
Rendkívül banális kérdésben kívánok segítséget kapni.
Tárgyi monitoromban nem világít az alsó kék led a bekapcsoló gomb mögött, de a sárda stand by világít.
HOGYAN KELL A FEKETE MŰANYAG BURKOLATOT MEGBONTANI,Eltávolítani, hogy ne törjem szét és cserélni tudjam a ledet, ha csak az a hibája. Valami ördöglakat módszer?
Köszönöm elöre is szakértői segítésedet
Üdvözlettel:
elektroboly

elektroboly
elektroboly picture

Sikerült megjavítanom a Dell U2410f monitor power on led meghibásodását.
Elnézést a szakiktól, de a kevés tapasztalattal bíróknak szükséges nagy részletességgel ismertetem a megoldásomat. A hátlapon lévő 4 db khornyos csavart nem kell kiszedni. A monitort én vizszintes asztalkára, frotil törölkezőre helyeztem, képernyővel felfelé. A keret megbontását képernyő tetején, középen kezdem. Szükséges segédeszköz: a hűtőgéphez kapott jégeltávolító műanyag kaparót fogom használni, de bármi hasonló megfelel, de fém nem javasolt. A 4-4 újunkat behelyezzük a keret és kijelző találkozási vonalára óvatosan, a 2 hüvelyk újjunkat a keret szélének támasztjuk. Ezután a hüvelyk újjainkkal kicsit benyomjuk a keretet és ekkor fel irányba is húzzuk óvatosan minden újjunkkal. Kipattan a középső patent. Ezután a keret itt kicsit kihajlik és látható a következő patent (vizszintesen 7-7, függőlegesen 6-6 db van). A segédeszközzel a következőt kicsit benyomva a 4 újjunkkal, mint az elsőnél felfelé hajlítjuk és kipattan. Úgy praktikus folytatni, hogy a kék ledekknél lévő maradjon útoljára. Ekkorra a keretet már csak 2 kábel kapcsolja a monitorhoz. A csatlakozót a szélénél picit összenyomva kihúzzuk a nyák oldali párjából. Egy khornyos csavar rögzíti a be-ki kapcsoló nyákot. A fehér ragasztós fóliát óvatosan lehúzzuk a nyákról. Figyeljünk, mert ezen van a fém kapcsoló membrán. A sárga és kék led egy közös smd tokban van, ráadásul a legkisebb méretű. Ezt kiszedni vagy nagyon ügyesnek kell lenni, vagy jó pákahegy szükséges. Én a legfínomabb tűreszelőt választottam, miután ellenőriztem: a sárga (1-2) világít, a kék (3-4) nem. A sod 123 (E4 =6,2V zdióda, az ETanya katalógusa is megerősített ebben) a kékkel van párhuzamosan kötve. A kék ledet (3-4) óvatosan kireszeltem. A kivezetésük elveszett, de ez nálam nem probléma, mert a beépítendő led A-ja a 6,2V zdiódára, a K-ja a telenyák lakktalanított felületére forrasztodott be, a képen narancs színnel jelöltem. És most lehet a ledet beforrasztani, de sehol nem kaptam kék smd-t és kék led szalagban is csak nagyobb méretűek voltak a szaküzletben. Feladtam a kéket és a mellékelt képen látható pirosat építettem be. Ezt igen jól lehetett forrasztani, és éppen befért a müanyag nyomógomb 4,1 mm-es furatába, mivel ugye nem lehet középen. A fehér fólia visszaragasztása előtt, ollóval kibővítettem a nyílását a nagyobb led miatt. Az összeszerelés pár perc, készen is vagyunk. Érdeklődtem márka szervizben (nem BP-i vagyok) ~ 10 nap, szállítgatás, modul csere, óra díj.... megértem több eFt.
Üdvözlettel: elektroboly

Tomee
Tomee picture

Üdv Mindenkinek!

Van egy 24-es Acer monitorom, bekapcsolás után csak fehéren világít az egész kijelző. Mi okozhatja a hibát? Javítható lehet?

Előre is köszönöm a segítséget!

matyi89
matyi89 picture

main board hiba

ggabo71
ggabo71 picture

Nem tudtok segíteni abban, hogy a tv-mben LC420EUS kijelző van, és nincs róla semmilyen infóm, viszont inkább a kérdésem arra irányult volna, hogy szerintetek ugyanilyen méretű és felbontású kijelző, de más tipusszámú pl LC420WX5 (ebay-en találtam és a barátom haza is hozza 1 héten belül) beépíthető lenne?

Köszönöm segítségeteket.

dehogyisnem
dehogyisnem picture

Üdv:
Véleményt szeretnék kérni az alábbi esetre. 17" monitor, a kijelzőn furcsa erezet látszódik.
Volt már dolgom ilyennel amikor szg szervizes voltam annó. Akkor egy 19"-os monitor alsó szélén jelentek meg ezek a képződmények amit jobb szó híján sikerült "kisimogatnom" belőle.:)Azóta nem láttam hasonlót. Ezt sem fontos megoldanom mert egy DVR mellett használom és ott nem annyira zavaró. Feltételezem mechanikai sérülés lehet.
Mindemellett érdekelne egy tapasztaltabb kolléga véleménye.

Köszönöm:

Tibor

File csatolás: 
nincsinet
nincsinet picture

Sziasztok!!

Én egy újabb hibával állnék elő, mégpedig egy 42LG3000 esetén, egy olyan jelenség fogadott egyik reggel, hogy a kép homályos és foltos, valamint a színek is fakók és kuszák. A mellékelt képen látszik a képernyő alján levő legömbölyített sarkak is. A kép látható, de nagyon élvezhetetlen. Közben színes csíkok mászkálnak balra, jobbra.

kb 15-20 perc "bemelegedés" után a kép visszaáll normál állapotra. Éles, és szép kontrasztos képet ad ismételten. Mi lehet a gondja??!

Köszönöm!

File csatolás: 
onlydjz
onlydjz picture

Sziasztok

LCD panel csöve "elfárad"? ez okozhat fényerő veszteséget? teljesen felcsavarva sem az igazi, a fekete kép is kissé zöldes..

lala233
lala233 picture

lala
Sziasztok!
Lg L1730s monitor. A tápban rossz 3db kondi ( nem volt fény, időnként felvillant.)
kicserélve, van fény, nem villog a szöveg jól olvasható.
Csak a képeknél, filmnél olyan, mintha 16 színben jelenítene meg.
Pedig 32-bites módban van. másik monitor ugyanitt tökéletes.
Hol kutakodjak???

fisis57
fisis57 picture

fisis
Üdv. Mindenkinek. A problémém: a monitor dolgozik (Philips 150 S4) de nem látja a videó jelet, a számitógépről és a következó üzenetet sétáltatja az egész képernyön lasan végig:
ACHTUNG / KABELFERBINDUNG ÜBERPRÜFUUNG
Mi lehet a hiba, a VGA kábel rendben van, a forr pontok szintén.

Tsy23
Tsy23 picture

SZió amikor a leírásban a zebracsíkos lcdröl volt szó akkor arra gondoltál hogy széles sávokban van illetve nincs kép?
Nálam olyan jelenség van mintha minden második pixelsor működne.
Ja a lényeg függőlegesen értem.
Minnél nagyobb a felbontás annál rondább.
Ez mi lehet? notiról van szó.

majd elfeledtem néha halvány zöldes árnyalatú a háttér is.

Sponsored links