T. ElektroTanya !
Van egy 2 tranzisztorból, néhány ellenállásból, zener diódából és 2 db. Led-ből összeállított áramkör, amelyet megépítettem, csak úgy "deszka modell" formában. Mindent jól kötöttem be, de elkelne némi magyarázat, segítség a hozzáértőktől, mert nem értem a működését!
Itt található az eredeti kapcsolási rajz és a leírás is:
Az eredeti oldalon az áll, ha tölt, akkor a vörös led világít, ha a töltés leállt (mert a cellák feszültsége elérte a zener feszültségét), akkor a sárga led világít.
Nekem folyamatosan kizárólag a sárga led világít. Minden alkartész működőképes, új, üzletben vásárolt, beépítés előtt ellenőriztem mindet.
Várom a hozzászólásokat, illetve az áramkör működésének magyarázatát.
Köszönettel:
K.István (egykori ET. tag)
üdv: a NiCd akkuknak memóriaeffektusuk van.
Ezt többszöri feltöltés-kisütés ciklussal lehet mérsékelni.
Felélesztéshez meg lehet próbálni(cellánként) 8-12 V-ra feltöltött 4700-10000 uF-os elkót többször kisütni rajta.
1 V-nál mélyebbre kisütött akkuknál kevés az esélye a sikeres regenerálásnak.
Bálint
0
Szia, sziasztok!
Ha leterheled vagy rövidre zárod, akkor a pirosnak kell égnie. A Q1 tranzisztor egy áramgenerátor a Q2 pedig egy feszültség "komparátor". Vagyis a Q1-n állandó áram folyik át a terheletlen kimenő feszültsége meg elvileg megegyezik a bemenő nyers feszültséggel (- a CE feszültség). Még a Q2 korlátozza a kimenő feszültséget a zener feszültségtől függően. Tehát a piros led csak akkor fog világítani, ha a kimeneti feszültséget lecsökkented a zener + Q1 B/E feszültség alá.
Vadászom, Utamból Kotródj! (Fekete István)
0
Szia!
A fent leírtakat értem, és mértem is. Ha a kimeneti kapcsokat rövidzárba viszem, akkor valóban a vörös led világít. Egyébként a sárga folyamatosan... De!
Rácsíptettem a kimenetre a töltendő 3 db. NiCd akku-pakkot. Hogy lássam is, hogy mi történik, műszert is közbeiktattam. Feszültség mérő felballag úgy 3.9-3.95 Voltig. Viszont a sorba kötött ampermérő nem mutat áramfelvételt, ami szerintem azt jelenti, hogy az akkukon nem folyik át - a leírásban, s az általam R2 ellenállással 200 mA-re belőtt - áram.
Ilyenkor mi van?
0
Szia, sziasztok!
Mennyi a rövidzérási áram? 200 mA? A 3.9 volt cellánként 1,3 volt. Vagy fel vannak töltve vagy nem veszik a töltést.
Vadászom, Utamból Kotródj! (Fekete István)
0
szia: valamelyik akku nem döglött?
Bálint
0
Mindhárom cella 1,3 Voltot mutat. Igaz, hogy ezek régi akkuk, lehetséges, hogy csak az üresjárati fesz. ennyi. Terheléssel a pakk hamar lemerül. Hamarosan megnézem három új cellával, de azok beszerzéséig még ezeket kínozom.
K.István
0
Töltési végfeszültsége 1,45 V lemerülve 0,9 V-1 V
0
T.Tanyatagok, Hozzászólók, Olvasók!
Sűrű elnézést kell kérnem, mert az imént feltett (3,6 Voltos NiCd akkutöltő mködése) kérdésemet csak úgy elküldtem mindenféle cím megadása nélkül. Ezt most pótolnám. Meg azt is, hogy most látom, a kapcsolást bemutatni hivatott URL nem vagy hibásan jelent meg. Megpróbálom mindkettőt korrigálni.
Nevem, címem : Kulcsár István; e-mail: steve.kulcsar@t-online.hu
URL: http://www.simple-electronics.com/2011/10/simple-ni-cd-charger-automatic...
Még egyszer elnézést!
K.István
0
Szia !
A 3 cellás akkupakk 3x1,45=4,35 V teljes feltöltve.
A D1 diódán esik 0,7 v /a nyitófeszültsége/, a zenert ki kellene cserélni 4,35+0.7=5 v értékűre.
0
Szia, sziasztok!
Rossz a link!
Vadászom, Utamból Kotródj! (Fekete István)
0