Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni egy Omnitronic P-1500 erősítő javításában!
Az állapot a következő:
Az egyik oldala elfüstölt. Pontosan a negatív tápban lévő 10A-os bizti elfüstölt. A végfok tranyók közül a 3db 2SC4468- ból 1 db (T214) és a 3db 2SA1659 -bó l 1 db (T215) bezárlatosodott.A 0.68 ohmos ellenállásokból mind a hat megszakadt (R 240,242,244,245,247,249).
Ezen kívül még az alábbi lakatrészek mentek tönkre:
- 2SB647 (T221) és a 2SD667 (T220)
- 2 kilós ellenállás szakadt, (R259)
- 2SC4793 (T208); 2SA1837 (T209)
- 47uf eldurrant (C216)
- 2SD669 (T207)
A mellékelt rajz alapján kimértem a többi alkatrészeket, meghajtó tranyók, munka ellenállások, más hibát nem találtam. Ez után kicseréltem a fenti alkatrészeket. Összeraktam, bekapcsoltam, a védelem nem tiltott le. Adtam a hibás oldalnak vezérlést egyenlőre hangfal nélkül, a kivez mérő érzékelte a jelet, működött. Ez után ráraktam a hangfalat, alacsony hangerőn hibátlanul működött.A hangerőt folyamatosan tekertem felfelé, majd egyszer fény és füst, majd a védelem letiltott.
A végfok megint elszállt. A negatív tápban lévő 10A-os bizti megint elfüstölt.
Most már elment mid a hat végfok tranyó 3 db 2SC 4468 és a 3 db 2SA1659,
a 2SC4793 (T208), a 2 SA1837 (T209), 2SB 647 (T221), 2SD669 (T207), 1N4148 (D208), 0.68 ohm (R 247, 249),390 ohm (R260).
Tudna-e valaki valami ötletet, javaslatot adni, hogy mi lehetett az oka annak, hogy javítás után alacsony hangerőn működött a készülék, nagyobb hangerőn meg elfüstölt.
Egyébként volt egy QSC GX-3 as erősítőm is, ami ugyan ezt csinálta, javítás után nagy hangerőn megint elszállt, de azt az erősítőt már likvidáltam!
Szia !
A rajzodon a T204 tranzisztornak nincs munkaellenállása sem sima ellenállásból esetleges boostrap kapacitással kiegészítve sem áramgenerátoros megoldás. A rajz elvi hibás.
A PNP és NPN végtranzisztorok bétakülönbségét meglehetősen jó hatékonysággal kiszabályozza a kapcsolás a szoros negatív visszacsatolás okán. DC-n különösen mivel a legtöbb kapcsolásnak DC-n totális neg. visszacsatolása van. Persze azért extrém eltéréseket illik kerülni.
Az ilyen párhuzamosan több végtranzisztort dolgoztató kapcsolásban sokkal sokkal lényegesebb hogy a párhuzamosan kapcsolt egyedek főleg ha "koppra" igénybe vannak véve mint ebben a végfokban is, a lehető legegyformábbak legyenek annak érdekében hogy az áramok egyenletesen osztódjanak meg egymás között s ne dolgozzon egyik a másikra. Részemről azt a gyakorlatot folytattam hogy azonos gyártó azonos szériájából képeztem a cseredarabokat. Ezek között elfogadható mértékű különbség van és válogatás nélkül is bipoláris tranzisztor esetében megfelel ez a gyakorlat. A FET-eknél már sokkal szigorúbb az elvárás!
Összességében járhatóbb a csoport minden tagját egyben/egyszerre cserélni. Vannak rá a félvezetők szétbontása révén tapasztalatok hogy az egyes gyártók azonos típusszám ellenére mennyire eltérő kialakítású és méretű(terhelhetőségű) chipet építenek be.
Laci
0
Szia !
Nem tudom ki "követte el" ezt a rajzot de egy gyors átnézés után találtam rajta egy két lényeges hibát, nem hiszem, sőt bizton állítom hogy a T204 T205 T206 környezete nagyon zavaros, ilyen állapotban nem is működhet normálisan.
Szerintem ez nem gyári rajz. Aki készítette túl azon hogy elvi hibákkal terhelten tette, nem nagyon ragaszkodott a konvencionális ábrázoláshoz, már mint hogy felül a pozitív alul a negatív tápágban lévő végtranzisztorok és egyéb alkatrészek. Bár ez lenne az egyetlen kifogás ellene, de ez is zavaró még a gyakorlott szemnek is.
Amíg nem kerül egy gyári rajz, inkább nem adnék konkrét tanácsot, a túl általánosnak pedig nem sok hasznát vennéd.
Üdv. Laci
.
P.s. Sikerült találnom egy a tapasztalatom szerint biztosan gyári forrásból származó rajzot csak sajnos gyalázatos a minősége de legalább a rajz elviekben nem hibás, a kifogásolt rész messze máshogy néz ki mint a Te rajzodon. A minősége miatt nem is töltöm fel az állományba, elég ha szűk körben mérgelődünk rajta.
Egy másik megjegyzésem: Nem nagyon emlékszem hogy ezen normál AB osztályú kapcsolással (nem G vagy H osztály!) három végpárból 4ohm-ra kimernének szedni 750-800W-ot! Legyenek ezek a végtranyók bármilyen izmosak is, általában 3 végpárral legfeljebb 500W-ig merészelnek elmenni. Ha esetleg a cseretranzisztoroknak kifogtál valami hamisítványt, akkor meg aztán tényleg nincs min csodálkozni.
0
Szia!
A rajzot a tanyáról töltöttem le, és végigkövetve a sasszit jónak tűnik. A pozíció számok és az értékek is jók.
Az a rajz amit te is küldtél, nekem is meg van, de az közel sem sem azonos amit a panelon látok. Egyébként a rajz alapján kimérte minden aktív és passzív alkatrészt, nem találtam hibásat, csak a azokat, amiket korábban leírtam.
Az alkatrészeket a kerekes utcából rendeltem, nem gondolom, hogy gagyi lett volna, ráadásul párba volt válogatva (mivel csak úgy volt ).
0
Szia!
Általában jól van visszarajzolva :) . Szimulátorban, némi határok közt lehet állítani a kimeneti öV-t és nyugalmi árramát. Innen letölthető a szervíz manúalja amit csatoltam is (nagyon hasonlítanak).
Üdv. Feri
0
Szia!
Köszönöm a segítséget, áttanulmányozom a rajzot!
0
Szívesen! Csatolom az áramait, feszültségeit is (földelt bemenettel érv.).
Üdv. Feri
0
Köszönöm!
0
Hello!
Ez milyen szimulator progival keszult??
Udv Pozsgai
0
Szia: P-Spice.
Üdv. Feri
0
koszonom!
0
Szia,
én sokat foglalkoztam erősítőkkel egyet megtanultam mivel
én is jártam úgy mint Te kétszer is elfüstölt az összes
tranzisztor amit cseréltem ezért próbára elég csak egy párt
beépíteni a végtranzisztorokból.
Ha csak az egyik oldalon van hiba meg kellene mérni a táp
vezetéket nincs esetleg kontakt hiba.
Sosem elég csak kicserélni ami rossz meg kell keresni az okot.
Táp ágba beépíteni pár ohmos ellenállást és áramot mérni.
A VR 203 potit meg mérni,lehet az is hibás értékre vagy kontakt
hibás is.
Ki kell mérni az alkatrészeket elkókat elsőnek.
0
Szia!
A táp vezetékeket végig ellenőriztem, azok rendben. A rajzon szereplő minden aktív és passzív alkatrészt kimértem, kerestem a hiba okát, azok is jók voltak mérés szerint, kivéve azokat, amiket korábban írtam, hogy elszálltak és cseréltem.A VR203 potit még nem néztem, de akkor neki ugrok. Neked mi volt a hibád, amikor másodszorra is elfüstölt a géped?
0
Szia,
a poti volt hibás.
De volt olyan is amikor hamis tranzisztor miatt
történt meg újra a hiba kis teljesítményen úgy tünt
minden rendben és nagyobb hangerőn jött a füst, szereztem
bontott eredetiket és lőn csoda,ez van mindent ki mérsz és
a sok hamis sz.r miatt kezdheted elölről.
A tápvonalat azért írtam mert a biztosíték aljzat hiba
miatt füstölt el újra akkor is mindent jónak mértem és az is volt.
Az "új" rajzon T107 tranzisztor c-e lábakon mérjél és hasonlítsd
össze a jó oldallal.
Gondolom a többi alkatrészeket is kimérted értékre is.
Csak megemlítem a több mint harminc év alatt többször találkoztam
ellenállás hibával hőmérsékletre terhelésre változott az értéke
pedig jónak mértem.
0
Szia!
A végtranyókat párbaválogattad? Milyen gyártmányú tranyókat raktál bele? Az elkokat ellenőrizted- főleg a visszacsatoló ágban?
0
A tranyókat e Kerekes utcába vettem, de szerintem ebben az esetben nem számít, hogy párban vannak válogatva. Mivel csak az egyikből is 1-et meg a másikból is 1-et cseréltem. A rajz alapján visszaellenőriztem, kimértem mindent, és az mérés alapján jónak tűnt.
0
szia: miért nem számít?
Bálint
0
Szia!
Gondolod, hogy ez is hiba lehet?
0
Szia.
Igen ő úgy gondolja, de nálad más a hiba. Előttem már írták az ellenállást, de lehet kondenzátor hiba is.
Mérni kellene működés közben, és egy égőt berakni a bizti helyére, akkor csak fényt látsz de nem megy tönkre. :) Legfeljebb fényorgona lesz belőle. :)
Üdv.
0
Na hát akkor nekifutok még egyszer! Újból kicserélem most már az össze végfok tranyót,amikből ugye nem szállt el mind. A munka ellenállásokat, meg a meghajtó tranyókat is azokat is, amik mérésre jók és a releváns kondikat.
Ezeket meg kell tennem, hogy egyáltalán elinduljon a gép,hogy aztán mérhessek.
0
Szia.
De van "vagy volt egy jó oldalad" /na nem neked:)/ amihez mérni lehetett volna. Sztereót a legkönnyebb javítani, mert csak a szemedet kell mozgatnod.
Bekapcsolás előtt "síppal dobbal" műszerrel hasonlítsd össze a két oldalt ha lehet minél több helyen, és ha jó akkor mehet a bekapcs. Ilyenkor is marad a műszer és a mérés.
Csak jó lesz egyszer. :)
Üdv.
0
Szia.
De van "vagy volt egy jó oldalad" /na nem neked :) / amihez mérni lehetett volna.
Bekapcsolás előtt "síppal dobbal" műszerrel hasonlítsd össze a két oldalt ha lehet minél több helyen, és ha jó akkor mehet a bekapcs. Ilyenkor is marad a műszer és a mérés.
Csak jó lesz egyszer. :)
Üdv.
0
Ezeken már túl vagyok, az alkatrésze cseréje után a két oldalt összehasonlítottam, legalább is amit megmértem a jó oldalon azt megmértem a javított oldalon is és az értékek azonosak voltak. ...hát ige egyszer majd jó lesz, "folyamatosan cserélem, hogy meglegyen a tuti kombináció"
0
Üdv!
A mai napon átnéztem a kapcsolásokat, egyik sem teljes, de tudtam hasznosítani őket. Mindent kimértem, átmértem, az elpukkant alkatrészeken kívül rosszat (nyúlt, vagy kapacitásszegény) nem találtam. Most már csak a megrendelt alkatrészeket várom, és nekifutok másodszor! Lesz ami lesz!
0
Szia.
Indulásnak tegyél bele kisebb biztit, és feszültség alatt is mérj, hasonlíts.
Mást innen már nem lehet mondani, sok sikert.
Üdv.
0
Így fogok tenni! Köszönöm a biztatást. Miután megérkeztek a csere alkatrészek és nekifutottam másodszor is, jelentkezem a fejleményekkel.
0