Sziasztok!
Vateráztam egy szignált, és madzagot nem kaptam hozzá. A vasalózsinór nem gond, de a nagyfrekvenciás kimenete nekem ismeretlen aljzatos.
A belső felépítése robosztus, vastag aluöntvény, nem lenne sem egyszerű, sem szép bnc aljat szerelni rá.
Még képet sem találok róla a NET-en. Vakakinek nincs a ládafián, vagy legalább képe róla?
üdv.
T.
Szia!
Írj Békának. Lehet akad neki ilyen kacatja is.
0
Hali!
Ne filózz sokat rajta, cseréld le Amphenol aljzatra!
0
Szia!
Így néz ki? Ezen sima Anfenol van, manapság is használatos. http://www.radiomuseum.hu/orion_szignalgenerator.html
Bocs. Most látom, hogy másik verzió is létezik. Egy fotót mellékelhetnél a te példányodról.
Csaba
0
Szia!
Nem fekete, hanem szürke előlapos, mint a Sík Béla honlapján. Szerintem a Te képed vagy átalakított, vagy későbbi darab.
A szétszedett képen műanyag fogantyús banándugó van. Akkor még ilyen nem létezett. Az enyémben réz henger a banándugó, és a harisnya takarja a belső csatlakozó dugó bakelit fogójáig a vezetéket. A harisnya végén ráforrasztott vezetéken forrfüles alátét, amit hozzácsavaroznak az öntvényhez.
üdv.
T.
0
Szia!
Gondolom ez lesz: http://www.vatera.hu/emg-1162-szignalgenerator-2631156851.html
Még nem használtam ilyen rf. csatlakozót emlékezetem szerint.
Üdv.: Kumi
0
Szia!
Ezt vettem meg. Tehát reménykedhetem fotóban? Vagy le tudnád rajzolni?
üdv.
T.
0
Szia Tropfehérke !
A baloldali 230V-os csatlakozó "vasaló csatlakozó" , a másik helyre , a múzeumi , "Amphenol" csatlakozót tenném . A kábelre és a lezárásra ügyelj . A kábel bekötése a csatlakozóra "bajuszos" kivitelben történjen . Szerintem . Üdv Jano
1
Lehet kapni árnyékolt Amphenol aljzatot, azt simán lehet árnyékoltra forrasztani.
0
Szia!
A kávéfőzőmet most nem nagyon használom, az ő kábeléről üzemeltetem.
Még végigtúrom a pdf könyvtáraimat, hátha lesz rajz az RF zsinórról.
T.
0
Szia!
A vaterás link fotóján szerintem a kimenet "meleg" pontja "apa" kialakítású. Az külső árnyékolás rész csúszik bele a csatlakozó házába és ennek a közepén van egy lényegében banánhüvely szerű (?) rész a meleg pontnak.
Az RF kimenet csatlakozója egy öntvényházban van a kimeneti osztóval, annak az oldalán látható "dudorban". Volt egy hasonló szignálom, a nagytestvére, a laborváltozat. Abban is ez az osztó és kimeneti csati volt. Tíz éve egy gyűjtőnek adományoztam.
Ha nem restaurálni hanem használni szeretnéd, én inkább egy amphenol aljzatot applikálnék rá a BNC helyett lehetőleg nem az előlapra hanem az osztóházra rögzítve.
Laci
0
Szia!
Azért írtam, hogy banánhüvelyből csinálok rá lengőt, csak a dugó hengeres palástja, ami az árnyékoló felületet adja, az lesz gond.
Az Orionon is Amphenol van, hajlok a cserére.
T.
1
Szia!
Azon az Orion-os képen már egy átalakított példányt látni! Azt '47-'48-ban gyártották.
http://www.radiomuseum.hu/orion_szignalgenerator.html
Túlságosan is új kinézete van annak az amphenolnak valamint az akkoriban nálunk gyártott műszereken még nem igen használták.
Laci
0
Szia!
Az aljzat belülről menetes?
Orosz műszereken van hasonló csatlakozó.
Üdv.: Kumi
0
Szia!
Nem. Később rakok fel róla képet.
T.
0
Szia Trop!
Az szerintem olyasmi lehetett mint a klf 50` esekbeli CSVM/szkopok csatlakozoi is (csak azok banandugos vegüek)_sajna kb 10-16mm atmeröig leteztek, de az oroszoknal meg 2cm körüliek is voltak, de megkerdezhetned a Sik Belat is-gondolom kapasbol adnà a valaszt...
Evek ota hajtok ilyesmit szkopra & elektronkapcsolora-de a kettö sem azonos atmeröjü, nèmi gyartasi ev elteres ellenere-remènytelen!
Kari
0
Szia!
A '80-as években volt csöves Solartron szkópom, de azon már amphenol aljzatok voltak.
Tehát nem sok reményem van eredetit szerezni.
A végfok és az oszcillátor között banándugós megoldás van.
Az oszciján kisfrekvenciás gerjedés lehet, és torz a szinusza is. Csövet vettem hozzá tartalékot, nem változik tőle. A kimenetet meghajtó és a 400Hz-es oszci szép jelet ad. Belülről adtam neki 20megáig 800mV-1V szinuszt. Van még vele más teendő is.
Rápróbálok akkor banán hüvelyt, és alkotok árnyékolt BNC átalakítót.
üdv.
T.
0
Remélem jól értelmezem amit leírtál. A belső modulációt adó 400 Hz-es oszcillátor az elfogadható jelalakot produkál. A torz jelet a nagyfrekvenciás jelet előállító oszcillátor produkálja.
A kapcs. rajz szerint a hangolt kör eleve csillapítva van egy 25 Kohm-os ellenállással minden sávra kiterjedően. Mivel a visszacsatoló tekercseken "nehézkes" volna módosítani, sávonként lehetne próbálkozni pótlólagos csillapító ellenállások beépítésével a hangolt tekercsekre kötve. Ugyan is meglátásom szerint a torz jel a túl szoros visszacsatolásból adódik. A keltett rezgés szintje így is jelentősen változni fog mind sávon belül, mind az egyes sávok szintjei egymáshoz képest. Bármilyen jól próbálták a konstruktőrök a körjóságokat, áttételeket "belőni", mivel nincs szintszabályzás, a kimenőszint a hangolás és a sávok váltásakor változni fog bár erről a kimenőszintet indikáló műszer hiányában csak a kimenetre kötött RF mV mérő vagy megfelelő képességű oszcilloszkóppal szerezhetsz tudomást.
Laci
0
Szia!
Jól remélted. A moduláló jel tiszta szinusz. A végerősítője alig torzít szkóppal vizsgálva. Torzításmérőm nincs. Az oszci cső munkapontját beállító elemeket kell végigméregetnem, és mivel minden sávon talpa van a szinusznak, nem a hangolt körben keresem a hibát. (A végcső fázist fordít, azért nem a feje lapos.)
Az oszcillátor dobozában minden kondenzátort már kicserélt valaki stiroflexre. Szépen dolgozott, nem szidni akarom. A vaterás eladó is torz szinusszal hirdette.
Még abban reménykedem, hogy Füles Mester bekukkant, s a katonai emlékei közül felbukkan egy ilyen csatlakozó, de csak halkan azt is megkérdezem tőle, hogy volt-e valaha is szabályos szinusz ilyen rezgéskeltőn.
És valóban használni szeretném. A műanyag kínai kapcsoló üzemű táppal készült, és szerettem volna egy agyondicsért csöves korszakból való, de nem 50kg-os műszert.
Kedvet kaptam a jutubin nézett shango066 videok nyomán öreg készüléket is javítani. Itt a papnak van három fadobozos Orion rádiója, meg egy Pacsirtája, és nekem is van már Pacsirtám és egy Terta 422.
A műszerre szánt 10k a csövekkel együtt már elment. Van normális BNC aljzatom itthon, s a többi motyómon is töbnyire BNC RCA és DIN aljzatok vannak. Meglátom, mennyire kényes terület az AM rádiók világa.Csőmérőt is árulnak 99 ezerért most, de azt nem tudnám kitermelni.
üdv.
T.
0
Hallo T.!
Ha egyszer mègis csö mèröt szeretnel beszerezni; csakis azzal szabad kezdened amelyhez a csö tablazatokat is megadjak, vagy valahonnet letudod tölteni_nelküle a keszülek sztem ertektelen!
Egy angol gyartmanyu sorozatbol a Taylor/Windsor 45B esetleg C szokott az epayen kerengeni (most persze nincs elfogadhato aru màs fèlèkböl sem), s ~200£-ert ellehet csipni, s persze ràjön a posta is. Mivel az audiophil örület nem tulzottan fedezte fel öket az aruk nincs a csillagos egben mint a szokasos USA ketyereknel-pl. Hichkok, avagy AVO is, viszont jol hasznalhatonak mondjak. Roluk töltöttem man fel gepkönyveket ide, s a "Valve-chart"-ok is megvannak. ..
Van a HE-an is egy uj, hazai fejlesztesü agyon elektronizalt -high-tech- csömerö, nemtom mit kerne a srac erte, egy talalkozojukon lattam, s tetszett is_ gondolom van rola cikk böven az oldalukon.
Jo javitasokat! Kari
0
Szia Kari!
Azért nem ilyen reménytelen a helyzet, rengeteg katalógus jelent meg amiben a csőkarakterisztikák és a fejbekötések meg vannak adva. Ha nincs a csőmérőhöz táblázat, magadnak simán összeállíthatod, csak ki kell bogarászni az összetartozó áram és feszültség adatokat az adott munkaponthoz. Valamikor rengeteg csövet mértünk, volt rendesen a Komádi tv adóban, a mérési segédletet én írtam össze, egy csőatlaszból. A gyári csőmérőhöz sem volt semmiféle segédlet, arra való a katalógus.
Csaba
0
Szia Csaba!
Tisztaban vagyok vele, s tudom azt is, hogy 1-2-5 csönel "elmegy", de a keszülek àrak enelkül esztelen magasak!
Mas kerdes, hogy A KERDES= MELY MUNKAPONThoz merj!?
A merök csötablazatai a gyartok (nem mindegyiknel azonos! )nevleges munkapontjait tartalmazzàk/nàk-optimalisan, persze ez addig nem erdekes amig nem akarod masok/vagy a katalogusok eredmenyeivel pl. a meredekseget/erösitest stb. összehasonlitani.
Egy nem megfelelöen mert ertek velemenyem szerint nem több mint a megy-nem megy indikator esete, azt meg olcsobban is ellehet dönteni...
VISZONT: a lehetö legjobb csötesztelö egy DC-karakterisztika rajzolo-vagy görbek sajatkezü összeallitasa- ès az legalabb "hosszu idejü elfoglaltsagot" biztosit, de "ez csak az en velemenyem" mint Miki is modanà.
Jo hetveget(majd)!
Kari
0
Szia Kari!
Nem akkora probléma a munkapont, általában kiolvasható az atlaszból. Ez nagyjából az anódáram görbe közepe. Úgyis az a legfontosabb, hogy megy-nem megy, és milyen állapotban van az emittáló réteg. Én 50%-os csökkenésnél selejteztem a csöveket, érdekesség, hogy még 20%-os katódnál is működött a kis jelszintű fokozat. De a Posta Rádió és Televízióműszaki Vállalatnak volt pénze cserecsőre. A hirtelen meghibásodásokat úgysem tudod előre kimérni, a gázosodás saccolható a rácsáramból, lila fényekből,és a getter réteg kezdődő kifehéredéséből. Olykor előfordult, hogy a régi csöveket garantált 100%-os emissziójuakra cserélve, el sem indult a fokozat. Jellemzően a DC csatolású video erősítőknél. A HF végcsöveket is mérheted kis anódáramnál, ezzel a működőképesség detektálható, a többit úgyis bedugva az erősítőbe fogod meglátni. A BEAG-ban rengeteg csöves erősítőt gyártottunk, de soha senki nem jelentkezett nálam, a műszergazdálkodónál csőmérő igénnyel. Ha a készülék hozta a torzítási,frekvencia menet előírásokat, a kutyát sem érdekelte a csőparaméter. Ha a végcsövek problémásak voltak, leginkább a Tungsram gyártmányok, azt csőmérés nélkül is ki lehett szúrni, mert műterhelésen pl. APX100 nem tudta a 100W-ot, legfeljebb a 92-t. Azok a csövek mentek a Gelkába javítóanyagnak, a raktárból kihozták a Philips PL509-et, és mindjárt meg volt az előírt teljesítmény. Az EL34-es végcsöveknél ugyanaz, átment az erősítő a meo mérésen vagy nem.
Csaba
1
Szia Csaba!
Igen, ott azert a visszacsatolasok is hatottak, de itt (is) hianyoznak, esetleg a berezges sem mindeg indul e (bar azt a csö teszterrel sem latnank meg)l stb..
Kari
0
Heló Kari!
Itt a cső tekintetében az lehet kérdéses, mennyire csökkent le az emisszió képessége a katódnak.
Ennek ellenőrzésére nem feltétlenül szükséges csővizsgáló.
Ha van 200-300 V-os valamilyen tápegységünk, fűtőfeszültségnek valami trafónk (ezek lehetnek akár a javított készüléké is) és egy labortáp féle a rácsfeszültségnek, a katalógusból kiválasztva pl. 200V anódfeszültségnél -1V rácsfeszültséghez mekkora anódáram tartozik, és ezt mérjük. Ha tudja a cső ezt az áramot akkor ha nincsenek mikrofoniára, gázosságra utaló jelek, a csövet jónak tekinthetjük.
Egy csicsás jelleggörbét megjelenítve sem lesz jobb vagy rosszabb. Ha csak ritkán van szükségünk ilyen vizsgálatra, az előbbi módszer szerintem elégséges megoldást ad.
Laci
2
Hali!
Ehun e:
http://www.dos4ever.com/uTracer3/uTracer3_pag1.html
Laci
0
Haho!
Nomeg ehun_stb: https://www.hobbielektronika.hu/forum/elektroncso-vizsgalo-berendezes?pg=0
Kari
0
Sziaszok!
Kinek válaszoljak? :-)
Van bontott csöves rádiótrafóm még valahol, és abból gondoltam összeállítani mérőkapcsolást. Kilyukasztok egy számítógéptáp dobozt, rácsavarozok egy-két foglalatot, fűtést kap, rácsokat labortápról, ha már felfűtött. Anódfeszt is felfűtés után kézi kapcsolóval, anódáramnak banánhüvely, és multiméter, aztán milliméter papíron, mint anno a suliban... ha az időmbe belefér. Az egészet rajztáblára, és nem mutatom meg senkinek :-)
Csőatlasz meg van itthon, de a NETen is ott van.
Demencia ellen kitűnő.
üdv.
T.
1
Szia!
Kissé bonyolítja a helyzetet torzítás ügyben hogy az RF oszcillátor funkciót a cső katód, g1, g2 elektródái mint trióda látja el. A kimenő jelét viszont az anódról veszik le. Ezért a munkapontba a katód ellenálláson kívül az Rg2 és az anód munkaellenállás értéke is beleszól. Nem elképzelhetetlen hogy egy adott állapotú (melyet pontosan nem ismerünk) csőnél nem a rajzon szereplő értékek adják az optimális beállítást jelen kapcsolásban. Azt nem derül ki a leírásodból hogy moduláció nélkül is torz e a jel, mértél e közvetlenül az oszcillátor cső anódján jelet. A kimeneti erősítő és modulátor fokozat meghajtását egyébként a sávváltó negyedik szektora lecsökkenti két sávban, így a rajzról ez számomra nem derül ki, hogy az alsó vagy a felső két sávban teszi mindezt.
Laci
P.s. A Tanyán egy 202KB-s WinRAR állomány az amely jó felbontású rajzot tartalmaz!
0
Szia!
Ha nem derül ki, akkor pontosítok.
Az RF oszcillátor jele torz. Az öntvényház banándugóját kihúzva csak az oszcillátor jelét is lehet mérni. Ott semmi különbséget nem látok csatlakoztatott végcsővel és anélkül.
A moduláció pedig lekapcsolható. Nem az terheli az oszcit.
Az utolsó frekvenciatartományban kisebb a torzítás. Ebből arra következtettem, hogy nem a tápot rántja meg. Inkább AVC megoldást sejtek, csak még nem fedeztem fel teljesen a kapcsolást. Rég volt dolgom csövekkel, és akkor is próbacső, próbakondi és feszültségmérés vezetett a javítandó készülékekben. Többnyire Delta, Orilux, Orion 60 jellegű tévék voltak, és VT Favorit. Zömmel sorváltó és nagyfesz tekercs hibák.
Hangolt körös hibára nem is emlékszem.
üdv.
T.
0
Hali!
Regi szignalok nem okvetlen adtak le szep szinuszt-föleg ugy 10MHz felett_nem veletlen voltak hasznalhatok harmonikus frekin is!
Egyebkent Eperjesi mestert nem kerdezted; ö szerintem elegge kompetens, s rendes is?
Regebben olvastam valamely antikos forumon egy szignal eseteröl ahol kicsit irany füreszfog jelet -ha jol dereng- vegül is a földelesek at forrasztasaval, ill. kiegeszitö/ujabb földelö vezetekek-koax harisnyabol- törtent beiktatasaval oldotta meg az illetö-de man csak erre emlekszem...
Eredmenyes restauralast!
Kari
0
Köszönöm Kari!
Még a kóstolgatásban vagyok. Max egy óra jut rá a napból. Meg lefekvés előtt nézegetem a jutubis szignálgenerátor felújításokat. Ott is volt egy hasonló torzítású darab. Ha jól emlékszem Heathkit, de nem találom újra. A felharmonikus tartalom is gondolkodóba ejtett. A többi Aliexpressen nézegetett tranzisztoros generátornál is írnak róla.
Az amerikai felújítók többnyire csőmérővel, több feszültségen vizsgáló kondenzátormérő műszerrel és kazalnyi új kondenzátorral felfegyverkezve indulnak neki a kalandnak. Nekem meg kínai 9V-os dolgaim vannak, és nincs tapasztalat.
A volt tanárom szerint egy jól feltett kérdésben sokszor benne a felelet is, ezért kicsit rákészülök, ha Eperjesi mestert is meg kell keresnem. Pláne, hogy nem is ismerem.
A restaurálás pedig mégis BNC-vel fog végződni, mert a frekvenciamérőm is BNC-s, s biztos kíváncsi leszek a pontosabb értékre is.
üdv.
T.
0