Hello ! Az iránt érdeklődnék, hogy vajon a különféle PC AT billentyűzetek mikrokapcsolói/érinkezői mennyire lehetnek azonos elrendezésben (mátrixban) bekötve. Persze a spéci multimédiás keyboardok extra nyomógombjainak bekötését egyenlőre elhanyagolhatjuk.
Ugyanis szükségem lenne ma már azonosíthatatlan keyboard elektronika (nem a képen láthatónak) néhány használatos karaktereihez még bekötni 1-2 további érintkezőket
Most konkrétan szétbontottam egy fólia érintkezős billentyűzetet, hogy közelebről tanulmányozhassam a felső és az alsó fóliák érintkezőinek a kiosztását.
Ezen be tudnám kötni a kívánt karakterek érinkezőit, de jobb lenne az eredeti billentyűzet elektronikán azokat kivezetni.
Üdv.: Uniman
2018, August 23 - 06:50
#1
***
szia uniman
angol volt általában nem igen magyar
https://www.ibm.com/support/knowledgecenter/en/SSEQ5Y_13.0.0/com.ibm.pcomm.doc/reference/html/kbd_reference06.htm
0
A "leggyorsabb" módszert választva...egyesével kikerestem a megfelelő pontokat.
Ez lehetséges az alsó és a felső érintkező fóliák "nyomkövetésével", vagy próbálgatással. Én a kettő kombinálásával oldottam meg...így hamar megtaláltam a keresett kivezetéseket...
0
Szia!
Beraknád képen, hogy milyen lett?
0
Hello! Már nincs nálam a "hardver"...csak a fólia kapcsolója..
Igazából nem sikerült az eredeti keyboard elektronikájába bekötni a kivánt karaktert, ezért egy extra USB keyboard elektronikája került felhasználásra.
Az eredeti, kb. 30-éve meghekkelt keyboard elektronikát lefényképeztem ...
0
A billentyűzet leütéseket "scancode"-al azonosítja a benne levő processzor és ezt adja tovább az operációs rendszernek. A lábak összezárása miatt tudni kellene a benne futó program részleteit.
0
Én úgy emlékszem, hogy annak idején (a 90-es évek elején) a billentyűzetek többségének érintkezői ugyanazon "séma" alapján voltak bekötve....persze, lehet, hogy tévedek. Ez esetben csakis kisérletezéssel tudom kideríten...
Szép lassan csak megtalálom...: https://www.google.hu/search?tbs=simg:CAESyAIJpv4RwM3fudkavAILEKjU2AQaBg...
0
Szia!
Bogarászd át, hátha:
http://www.brokenthorn.com/Resources/OSDev19.html
https://www.google.hu/search?q=intel+8042+keyboard+controller+datasheet&...
0
Sziasztok !
A PC-XT-AT javítás témának , anno (1995) , volt egy magyar nyelvű könyve . Mi is volt a címe ?
Jano
0
Hello Jano! Természetesen az "IBM PC-k belső felépítése" című '89-es kiadású könyv itt van a kezemben...
A vonatkozó oldal képét ide fel is töltöttem...az ott látható "KEYBOARD KAPCSOLÓ MÁTRIX" titka érdekelne, pontosabban az, hogy, bizonyos karakterekhez, mely vezetékeket szükséges összezárnom.
Persze, a most szétkapott USB szilikon billentyűzetemen is kikisérletezhetem...van erre 102 lehetőségem.
Azonban nekem egy távoli helyszínen található régi, (25-30 éves) keyboard elektronikába kéne majd "bedrótoznom" még 1-2 karakter nyomógombját.
Üdv.: Uniman
0
Én feltételezem, hogy az AT keyboard uC valami maszkprogramozott sorozatgyártmány volt, és az összes gyártó kb. ugyanazt használta. Számomra így volna logikus - de bizonyosságot nyilván csak több, különböző típusú billentyűzet visszafejtése és összehasonlítása adhatna, ezt viszont nem hinném, hogy valaki is megtette volna.
0
Az orig. PC-PC/XT -ben 8048-as volt. Az AT billentyűzethez már a 8042-es KBC-t használták. Szerintem nagyjából ezt, vagy ennek a klónját használta az összes gyártó, mivel a PC ipari standarddá nőtte ki magát.
https://books.google.hu/books?id=IfwbSH1mED8C&pg=SA3-PA30&lpg=SA3-PA30&d...
0
Üdv!
Ez igaz, de nem sok köze van a billentyűzet-mátrixhoz.
A billentyűzetbe épített vezérlő leképezi a mátrix alapján kapott pontot a hozzátartozó "szabványos" scan-kódra. Így bármilyen mátrixú billentyűzet kapcsolható a pc-hez.
A mátrixot véleményem szerint úgy alakítják ki hogy a vásárolt vagy tervezett vezérlőpanelhez illeszkedjen mind elektromosan mind mechanikusan. Ebbe belefér, hogy a sok régebben nem létező gomb is elhelyezhető a mátrixban a scan-kódok rendszerének megzavarása nélkül.
Szerintem...
sanyika45
0
Na,igen.
0