You are here

A CD4001-es mitől instabil? Mert RC oszcillátornak nem jó. (Megválaszolva)

31 posts / 0 new
Last post
Tropfehérke
Tropfehérke picture

Sziasztok!
5-10 évenként előveszem ezt a kapcsolást, és mindig zátonyra futok vele.
A Rádiótechnika 1979 augusztusi számában jelent meg egy hálóábra generátor. Két CD4001-es állítja elő benne a szinkron és a csíkok jelét, mint relaxációs oszcillátorok. CD4011-es kapuk összegzik, és egy önrezgő keverő a 24-es csatornára adja ki a jelet.
Tápfeszültsége 9V-os elem, áteresztő tranzisztor 5,6V-os zénerrel  fogja vissza 4,9V-ra. Az impulzusok pedig söprögetnek. A 15625Hz több, mint egy kHz-nyit mászkál, de az 50Hz is kószál.
Nem változik akkor sem, ha 7V-os dugasztápról adom neki a tápot. pár mV-nyi zajt látok a tápon, és nem a kapuk rángatják meg. Adhatom 7805-ről is.
A kondenzátorok stiroflexek, ahogy a leírásban megadta Virág István (a cikk szerzője) A trimmereket helyettesíthetem kurta lábú ellenállással, és akkor sem lesz stabil a rezgés.
Az cmos icéim NDK gyármányú B-s (bufferelt) változatok.
A Béka honlapján van róla kép, és ő is vacaknak írta le.
Madarász László a "Digitális cmos kapcsolásgyűjtemény" c. könyvében a pF nagyságrendű kondenzátorok alkalmazásánál írja, hogy mászhat a frekvencia, de az 50Hz-es képszinkronjelhez 47nF kell az időalapba.
Tud valaki erre magyarázatot?

előre is köszönöm.
T.

Comments
SzBálint
SzBálint picture
****

szia:az én hálóábra generátorom meg lett toldva egy videoból bontott modulátorral

Bálint

0

Edmundson
Edmundson picture
*

Szia!

Nem ismerem a rajzot, de az RC oszcillátor sohasem lesz pontos. Nagyon nagy a fáziszaja, jitteres és hőfüggő. Miért nem váltod ki egy kristály oszcillátorral. Leosztod a frekit egy számlálóval és akkor az kellően pontos lesz. Az RF jelet PLL-el kell megoldani és akkor nem fog mászkálni a freki. Persze ez nyilván megbonyolítja a kapcsolást, de ha jobb frekvenciastabilitást szeretnél, akkor az RC oszcillátort el kell felejteni.

Üdv.

0

CRC
CRC picture

Alant megtalálod a 79-es RT cikkből kimásolt rajzot. Ez a kapcsolás már akkor is messze messze túlhaladott volt az akkori hazai alkatrész beszerzési viszonyok között is. A megépítése fiók takarítás jelleggel is elhibázott döntés volt hiszen ahogy írod, más módon felépített áramkörrel az akkoriban is széles körben hozzáférhető TTL vagy CMOS logikai sorozat elemeivel messze jobb jellemzőkkel bíró kapcsolást építhetett az arra vállalkozó.
Szóba került a VHF frekvencián működő AM modulált oszcillátor kívánatos módú kivitelezése is. Ez, van aki számára evidens, van aki instabilitási problémaként veti fel a nagyfrekvenciás szempontból nem megfelelően kivitelezett áramkör viselkedését.

0

Gem
Gem picture

Szia Topfehérke!

Annak idején én is megépítetem ezt a kapcsolást. Nekem is "mászkált" a frekvencia. A végső megoldás a horganyzott vaslemezből (kb. 0,3mm) készített teljesen zárt dobozka lett. Csak a potmétereknél fúrtam ki a dobozt, és így már egy kis csavarhúzóval be lehetett állítani a vízszintes és függőleges csíkok "sűrűségét".  Akkora térereje volt a szobába, hogy a TV készenlétbe kapcsolt, ha bekapcsoltam a hálóábragenerátort (Thomson TV) Egy kb. 30 cm-es dróttal, mint antenna, az utcába 60-80m-re levő szomszédba is lehetett fogni a jelét. Hogy milyen gyártmányú IC-k kerültek bele, már nem emlékszem, de nagy a gyanúm, hogy nem NDK IC-k voltak.

További szép napot!
Üdv.:Gem

0

josef.48
josef.48 picture
*

     Szia !A   pl.CMOS logikai áramkörök  magas H és alacsony L szintel kiválóan müködnek.Egy  ellenálásal R  töltött kondenzátor C  feszültsége ha eléri az L szint felsö érékét a kapú bemeneten, a  kimenetett áttbillenti …… .Az R-C és a billenési  feszültség  szint ,szabja meg itt az oszcilátor frekvenciáját.Ez a billenési  feszültség szint, tápfeszültség és hömérséklet függö. Az R-C  minösége csak kevésbé javit a  frekvencia stabilitásán.Logikai alkalmazásnál a L-H vagy H-L áttmeneti feszültségek között nagy a külömbség ,stabil a  müködés.Egy triggeres  elsö kapú bemenet alkalmazása  stabilabb müködéshez vezet,vagy még stabilabb pl.egy kommparátor + referencia fesz.alkalmazása az elsö kapú helyet .üdv.Jóska
 

0

Tropfehérke
Tropfehérke picture

Szia!
Köszönöm, erre voltam kíváncsi.  
A többieknek is köszönöm az együttgondolkodást.

üdv.
T.
 

0

frankozéro
frankozéro picture

Szia.
Akkor írd be a címbe hogy megoldva, és nem kell kétszer mondanod, hogy "erre voltam kíváncsi"

0

Tropfehérke
Tropfehérke picture

Szia! 
Még látom, hogy van a témában másnak is mondanivalója. Addig maradhat.  Majd lezárom időben.

0

braunv
braunv picture

Üdv! Bocsi hogy kérdezem  ,de szükség van még ma ilyenre mert ha igen akkor nekem van egy stabil generátorom aminek az alapja a régi pin-pongos Tv játékban felhasznált hibrid Ic alapjaira épült ! Kérem a negatív megjegyzések mellőzését ! Hogy igazán a témához is hozzá szóljak LC oszcilátortól  többet nem lehet várni .vagy a másik a TV-én  amin próbálod az nem igen szinkron képes! Sziasztok !

0

Tropfehérke
Tropfehérke picture

Szia!
Bocs, kimaradtál! Az megoldásokban érdekel a legegyszerűbb és az egyre bonyolultabb is. Egyszerűen kíváncsi vagyok. Az meg kifejezetten bosszant, ha valaki másnak sikerül valami, és nekem nem.
A Rádiótechnika újságban ez a kapcsolást működőképes fényképpel mutatták be. Mi az, hogy nekem ez nem működik? Mitől vagyok én rosszabb, mint az, aki ezt már összerakta?
Másrészt vékony pénztárcájú családban nőttem fel, és nem volt műszaki elődöm. Egy kalapács, három csavarhúzó meg egy fázisceruza volt az össz szerszámkészlet, és én tévészerelő és író akartam lenni 13-14 éves koromtól.
Az Urbán elektronikás generátort is megvettem (az sem vált be), de akkor már bedolgoztam egy maszeknak éjszakánként, s ledolgoztam nála egy Teletest-01-es szovjet SECAM rendszerű képmintagenerátort. PAL dekóder vizslatáshoz pedig vettem egy Enterprise 128-as 'ámítógépet.... i tak dáse. Időnként pedig nosztalgiázom ezekkel a régi be nem fejezett panelekkel. Nem létkérdés, 
HáttérfényLED-ek csejéjéhez nem kell. Púpos kondenzátorok cseréjéhez sem kell. Inkább azt mondom, hogy CSAK!

üdv.
T.

0

CRC
CRC picture

Nem a szükségről szól a dolog hanem egy sokéves probléma esetleges megoldását többnyire tanulási céllal ami 60 körül sem szégyen avagy haszontalan.
Azért engedj meg egy apró megjegyzést: A tv ping pongban nem hibrid áramkör volt hanem egy monolit CMOS LSI áramkör.

http://www.pong-story.com/GIMINI1978.pdf
Az "LC oszcillátor" amit említesz, a szóban forgó kapcsolásban a VHF sávú modulátort képezi.
Magában a videojeleket előállító AY3-8500 -hoz a legtöbb gyári megvalósításban LC oszcillátor szolgált az órajelnek, bár létezett v.milyen rezonátorral kivitelezett is. Színes kivitel esetén pedig az órajelet a PAL/NTSC kóderből kapta.

 

0

braunv
braunv picture

Üdv! Úgy van ahogy írod,  de az enyémben  a AY-3-8500 mellet van még egy 4x4 cm piros és jó 1 cm vastag  SD 8O 727 B jelzésű hibrid ic ! Már nagyon régen építettem hogy melyiknek a funkciója a szinkronjel generálása azt már meg nem mondom, de mindkettő benne van! Kösz az észrevételt! Sziasztok !

0

CRC
CRC picture

Arra az SD-re emlékszem. Valamelyik RT -ben megjelent ez a kapcsolás. Ha igaz, egy Urbán féle kitt volt, de ez nem 100%.
A cikk után próbáltam a modult diszkrét TTL áramkörökből megépíteni de aztán hagytam a fenébe és más úton indultam el melynek a végén egy teljesen saját, 12 TTL tokkal megvalósított 250kHz órajelről induló áramkör lett a végkifejlete, Tudott sakktábla, háló/pontábra és vízszintes gradáció jelet. A rajzait most kotortam elő hogy pontosat írjak, ha minden igaz a stabilan működő panel is megvan valahol merthogy ez nem került dobozba. Azért nem mert mire elkészült, került egy HTSz féle  TR-0619 wobblerrel egybeépített változat s onnantól mérsékeltté vált a lelkesedés.

0

braunv
braunv picture

Üdv ! Jól emlékszel bár én már egy vonásnyira vagyok a hetventől ,de annak idején nagy ambícióval álltam  az építéséhez! Sajnos a mai világban nem építenek  készen
meglehet kapni mindent ,de hozzáteszem igazán jó szakember csak abból lesz aki valamikor építgetett! Sziasztok !

1

Pista47
Pista47 picture

Szevasztok!
Én meg a 73-hoz konvergálok, én is megépítettem, bele is bütyköltem egy kis sárgaréz dobozba, talán még feltúrható valahol.
Olyanra nem emlékszem, hogy bizonytalanságok lettek volna.
Majd bejött egy szovjet talán PASZPU TT-03, na, az nem sok mindenre volt jó, majd egy HT TR-0836/T048.
Az utolsó időkben ezzel dolgoztam, és csak dicsérni tudom.

0

Tropfehérke
Tropfehérke picture

Én TR-0836 ot vettem, de a kiszáló táska, amit bicajjal hurcoltam később, így is elég nehéz volt. Ha már akkor létezett volna AVR, biztos megtanultam volna programozni.
Viszont még valami eszembe jutott, hogy frekvenciastabil oszcillátorokat bipoláris tranzisztorból építettek rádiókba, tévékbe is, FET előerősítőben, keverőben volt, de lokáloszciban soha.

0

varga jano
varga jano picture
*****

Sziasztok !
A korabeli IC gyártâs,gyenge lábakon állt .Az NDK-s is , a szovjet is . A magyarok egy ideig nyugatról vásárolták a lapkát . De kudarcos volt .
Utána zöld utat kapott az IC import nyugatról.
A "tőkés hányad" kulcskérdés lett a gyártás elött álló készülékeknél. Ettől eltérni Magyarországon sem lehetett. Például Csehszlovákiában a Teslánál az 50MHz-es szkópba  egy-két nyugati import alkatrészt engedtek betenni .

0

CRC
CRC picture

Ez a hozzászólás nem viszi előre a felvetett probléma megoldását, felfogható akár nettó trollkodásként is.
Javaslatom: Nyiss egy beszélgetős topikot a KGST IC gyártásról és abban elégítsd ki a beszélgetni vágyásod!

2

zsugori
zsugori picture
****
File csatolás: 

0

CRC
CRC picture

Az R6-nál lévő eltérés nem érdemi. Viszont a két rajzot összehasonlítva az RT-s cikk rajzán a D1, D2, D3, D4 fordított polaritással van rajzolva a Teáltalad fellelt rajzhoz képest. Ez inkább lehet gond bár a négy egymástól független időzítésben rejlő instabilitás az összetett videojelre nézve továbbra is rákfenéje a kapcsolásnak.
Egy hajszálnyival jobb megoldása ezen áramkörnek ugyan ebből a "műfajból":

0

Ferenc.P
Ferenc.P picture
*

Szia!
Hmm, megbízhatóbbnak tűnik....

Annó én is megépítettem. Hamarosan rájöttem hogy addig teszi a dolgát még használom. A müszer hátlapját fel sem csavaroztam mert másnap már állítanom kelett a trimmereken hogy álló képet kapjak :)

0

CRC
CRC picture

Hmm, megbízhatóbbnak tűnik....

No igen. Ebben legalább a két szinkronjel LS, FS számlálók által mereven kötöttek a két sávjelhez, 4usec és 1,67msec. De ez még mindig két egymástól független szabadonfutó oszcillátor az ezzel járó nyűggel.
Ha manapság valaki ilyesmit építene, a csatolmányban egy színes, meglehetősen korrekt felépítésű, 1db PIC-el és 1db kétdolláros PAL kóder IC-vel megvalósítva.
(paneltervvel, leírással, szoftverrel kompletten)

File csatolás: 

1

Edmundson
Edmundson picture
*

Ez a két oszcillátor azon túl, hogy RC egy külön elvi hiba. Akkor már legalább a képfekit a sorfrekiből kellene előállítani egy osztóval, hogy szinkronban legyen. :)

1

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: 9 V-ról próbáltad?

A z 1996-os RÉK-ben van egy, az stabilan működött.

Bálint

0

Tropfehérke
Tropfehérke picture

Szia!
A 9V-os zsebtelep volt az első, meg azért is építettem, hogy ne konnektorról működő legyen a majdani kiszálló táskában. (akkori ésszel)
Itt egyértelműen a 4001 a hunyó, és azóta minden passzív elemet cseréltem. Az IC-k voltak már tokban és beforrasztva is a hátára forrasztott kondival és anélkül. 

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Tegyél be CD4069-et a 4001 helyett. Némi átalakítással fog járni. Sokkal jobban viselkednek oszcillátorként. 

0

Tropfehérke
Tropfehérke picture

Szia!
Ezek szerint szerinted sem ér a kapcsolás egy kalap szamócát sem. :-(

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Egy 10M-s kvarcot leosztva stabilabb lett volna.( CD4060 ). Kondenzátorból többféle kivitelt is érdemes kipróbálni.

0

CRC
CRC picture

Beletekintve ebbe a kapcsolásba, elég katasztrofálisnak tűnik. Időtöltésnek nagyszerű de "tökéletes" sohasem lesz. :) Hogy mivel és hogyan lehetne egyszerűen és jobbat csinálni, azt gondolom, nem ennek a topiknak a tárgya.
Az IC3 IC4 alkotta, a soroszcillátort kellene stabillá tenni mert ez szinkronizálja a többi rezgéskeltőt.
A problémát abban látom hogy az összes multivibrátor első fokozata lényegében közel lineáris üzemmódba kényszerítve van üzemeltetve. A pufferelt szériáknak az átmeneti zónában sokkal nagyobb az erősítése, ezáltal minden körülmény, tápfesz, hőmérséklet változásra nagyobb frekvencia ingadozással válaszol.
Ha rendelkezel nem pufferelt szériából származó 4011-el, próbáld meg lecserélni legalább a rajzon az IC3 IC4 kapukat tartalmazó példányt ilyenre.
A rajzon is "sima" unbuffered széria van jelölve. Persze csak a Jóisten tudja hogy az eredeti konstrukció és ahonnan esetleg koppintva lett, melyik szériával épült.
Hogy könnyebb legyen az "eszelés", íme a rajz:

File csatolás: 

0

Tropfehérke
Tropfehérke picture

Szia!
Rendeltem Aliéktól a héten, mert már sok  pénzt nem akarok beletolni. 78-ban még iskolás voltam, és talán harmadikos vagy negyedikes lehettem, amikor megéptettem '81-'82 táján. (ösztöndíjból  drága volt.)  Akkor még csak egy FF tévén küzdöttem, az AGC-snek tűnő képpel, ma már a digit szkóp mutatja a frekvenciát is, az analog meg egy lefutó élre triggerelve a második-harmadik impulzusnál rondán libegő ábrát mutat. 
A katasztrofáról már rég tudomásom van, csak az érdekelne, hogy miért.

T.

0

Sponsored links